Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-11-2017 - 19:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Robert_Kostecki napisał:
syna „urodzonych” Ignacego i Anny z Werezyuszy, małżonków pochodzących z dawnego powiatu różańskiego. Jak do tej pory nie spotkałem nazwiska Werezjusz

W lubelskich regestrach w XVIII wieku jest nazwisko Werez/ Weręz

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-11-2017 - 22:29
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Dziękuję Krystyno. Myślę, że to właśnie nazwisko w formie podstawowej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-12-2017 - 21:53
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Witam ponownie,

tym razem poszukuję aktu chrztu Antoniny Jarochowskiej (* ok.1776 – † 08.10.1825 Kalisz), córki "urodzonych" Antoniego i Wiktorii z Chmielińskich, pochodzącą z prowincji poznańskiej. Jej rodzice pozostawili w spadku nieruchomości w mieście powiatowym Środa, gdzie zapewne mieszkali pod koniec życia. Dnia 5 lutego 1806 roku w Kolegiacie Kaliskiej Antonina poślubiła Józefa Kosteckiego. Jej ślub był także zapisany w księdze parafii augsbursko-reformowanej w Kaliszu. Oprócz pierwszego syna - Antoniego Napoleona Kosteckiego (*1807), metryki chrztów pozostałych jej dzieci były odnotowane zarówno w parafii rzymskokatolickiej pw. św. Józefa w Kaliszu, jak i w parafii augsbursko-reformowanej w Kaliszu. Aktu chrztu Antoniego Napoleona Kosteckiego, mojego 4xpradziadka nie mogę odnaleźć, ponieważ metryki parafii św. Józefa w Kaliszu za ten rok zaginęły, a w parafii protestanckiej nie został chrzest odnotowany?! Być może, był on zatem chrzczony w parafii matki?!
Jarochowscy h. Rola, przodkowie Antoniny, od kilku pokoleń byli posesjonatami we wsi Tarce w powiecie jarocińskim, parafia Wilkowyja (Teki Dworzaczka).

Pozdrawiam

Robert Kostecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-12-2017 - 13:35
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
M. Adamczewski, Herby szlachty polskiej w kościele farnym św. Jakuba w Szadku, [w:] Biuletyn Szadkowski, t. 5, s. 54 – autor podaje, że w materiałach genealogicznych znajduje się ślad wskazujący na ścisłe powiązania drobnej szlachty Wargawskich herbu Rola z rodziną Jarochowskich z Jarochowa, pierwotnie pieczętującą się herbem Lubicz. Otóż, Małgorzata Jarochowska herbu Lubicz poślubiła około 1500 roku nieznanego z imienia Wargawskiego, wnosząc w posagu m.in. dobra Jarochów. Z tego małżeństwa zrodzony został Maciej Wargawski, kanonik kujawski i poznański oraz przynajmniej jeszcze dwóch synów: jeden wziął dobra i nazwisko po ojcu – Wargawski herbu Rola; drugi utworzył nazwisko od dóbr matczynych – Jarochowski herbu Rola.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-12-2017 - 18:17
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Witam ponownie,

na poniższej stronie internetowej jest opisana działalność notariusza i archiwisty Szaniawskiego, który pomagał przy zbieraniu dowodów legitymacyjnych, ale czy coś się zachowało z jego spuścizny genealogicznej?!
http://zyciekalisza.pl/index.php?str=82&id=153912
Zapewne znał on mojego 3xpradziadka - Antoniego Napoleona Kosteckiego.
Szaniawscy, jego rodzice, właściciele dóbr Ochle k/Widawy, w 1830 roku byli rodzicami chrzestnymi córki "urodzonego" Antoniego Napoleona Kosteckiego, posesora wsi Grabowie vel Grabówie k/Widawy.
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 1964&y=147
Szczerze mówiąc, to tylko w tej jednej metryce A. N. Kostecki był określony jako szlachcic, oczywiście nie licząc zapisków w "Listach stanu służby" typu: "podaje się ze szlachty", "pochodzenia szlacheckiego, na co złożył dowody w Heroldii, jednak potwierdzenia dotychczas nie otrzymał", itp.
Rozszyfrować nie mogę zwrotu "posesor wsi Grabowie". W tym czasie owa wieś, jako własność prywatna, liczyła 13 domów i 150 mieszkańców. Podejrzewam, że A. N. Kostecki nie był właścicielem całej wsi, kiedy przed 1830 rokiem i po 1834 roku pełnił urzędy niższej klasy w pocztownictwie. Nie wiadomo, co robił pomiędzy listopadem 1830 roku a styczniem 1834 roku. Zaświadczenie Komisji Wojskowej Obwodu Sieradzkiego wydane 18 lipca 1834 roku poświadcza, że nie brał udziału w powstaniu 1831 roku, jednak jego młodszy rodzony brat - Józef Stefan Kostecki, walczył w Powstaniu Listopadowym w randze podporucznika. Podobnie nie jestem w stanie ustalić, dlaczego w opublikowanym w "Gońcu Częstochowskim" wspomnieniu pośmiertnym, dotyczącym Aleksandra Bolesława Piotra Kosteckiego, syna Antoniego Napoleona i Albiny Barbary Hoskor, jego rodzice są wymienieni jako właściciele dóbr stawiszyńskich (Stawiszyn k/Kalisza)?!
Biorąc do tego przekaz rodzinny, mógłbym uznać, że nasza rodzina była pochodzenia szlacheckiego, jednak Józef Kostecki, ojciec wspomnianego wyżej Antoniego Napoleona we wszystkich znanych mi dokumentach był określany jako mieszczanin. I na nim ślad się niestety urywa.

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Odnośnie Wodzińskiej  PostWysłany: 03-01-2020 - 00:32
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Dzięki pamięci i uprzejmości Kol. Michała Marciniaka, uczestnika tego Forum, dostałem namiar na wpis z dnia 17 maja 1783 roku do ksiąg wójtowskich z Chocza.
https://szukajwarchiwach.pl/1/108/0/-/3 ... d0pG-eRGJg
W ten sposób ustaliłem w końcu miejsce pochodzenia (i prawdopodobnie ślubu) drugiej z czterech żon mojego antenata Józefa Kosteckiego. Okazało sie, że "slahetny" Józef Kostecki, obywatel Miasta Jego Królewskiej Mości Kalisza, zapisał kwotę pieniężną swojej przyszłej żonie pannie Jadwidze z Wodzińskich, córce zacnie sławetnych Ludwika i Zofii, obywateli miasta Chocz. Jadwiga z Wodzińskich Kostecka zmarła w dniu 3 maja 1793 roku w Kaliszu i została pochowana w miejscowej Katedrze. Z uwagi na to, że pierwszym dzieckiem Jadwigi, odnotowanym w metrykach kaliskich, był Stefan Kostecki, ochrzczony w dniu 7 września 1785 roku, to małżeństwo Jadwigi i Józefa należy datować między majem 1783 roku a 1785 rokiem.
W związku z powyższym, czy ktoś z zaglądających na to Forum dysponuje skanami metryk małżeństw parafii rzymskokatolickiej w Choczu z lat 1774-1823
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
i mógłby odszukać interesujący mnie akt małżeństwa.

Pozdrawiam

Robert Kostecki
rkostecki@poczta.fm
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Odnośnie Wodzińskiej  PostWysłany: 03-01-2020 - 23:04
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Czyżby nikt z tysięcy tu zaglądających nie dysponował mikrofilmem z Chocza? Smile

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Greg40
Temat postu: Re: Odnośnie Wodzińskiej  PostWysłany: 04-01-2020 - 01:37
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2008
Posty: 172

Robert_Kostecki napisał:
Czyżby nikt z tysięcy tu zaglądających nie dysponował mikrofilmem z Chocza? Smile

Robert

https://drive.google.com/file/d/1k9KIal6-J7X4MLT5tpDw-ZrpMMQ324Fp/view?usp=sharing[/url]

_________________
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Re: Odnośnie Wodzińskiej  PostWysłany: 04-01-2020 - 07:37
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Grzegorzu, serdecznie Tobie dziękuję za skan. To już ostatnia z czterech metryk małżeństw mojego antenata do kompletu. Niestety,tak jak pozostałe, nie podaje personaliów Józefa, takich jak: imiona rodziców, czy miejsce urodzenia. W międzyczasie zorientowałem się ze strony internetowej:
http://www.szpejankowski.eu/index.php/f ... cawku.html
że w Archiwum Diecezjalnym we Włocławku znajdują się dowody do akt małżeńskich, ale czy obejmują rok 1783?

Jeszcze jedno pytanko. Czy księgi hipoteczne z 1 połowy XIX wieku, dotyczące nieruchomości w Kaliszu, znajdują się w Sadzie Rejonowym w Kaliszu, czy w Archiwum Państwowym w Kaliszu? A, może i tu i tu?!

Pozdrawiam serdecznie

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kwroblewskaOffline
Temat postu: Re: Odnośnie Wodzińskiej  PostWysłany: 04-01-2020 - 12:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 3158
Skąd: Łódź
Status: Offline
Robert_Kostecki napisał:
W międzyczasie zorientowałem się ze strony internetowej:
http://www.szpejankowski.eu/index.php/f ... cawku.html
że w Archiwum Diecezjalnym we Włocławku znajdują się dowody do akt małżeńskich, ale czy obejmują rok 1783?

Parafia Chocz - dowody do akt małżeńskich: 1905-1909
Źródło - Diecezja kujawsko-kaliska autor ks. Witold Kujawski
_____
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Re: Odnośnie Wodzińskiej  PostWysłany: 04-01-2020 - 15:02
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Dzięki Krystyno.

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Odnośnie Wodzińskiej  PostWysłany: 28-01-2020 - 21:22
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Dobry wieczór,

czy można jeszcze coś "wycisnąć" z tekstu zamieszczonego w wpisie z dnia 25.11.2017 r.?
Zależy mi na pełnej treści aktu zgonu Marcina Kosteckiego (*ok. 1768 – †29.09.1814 Włocławek).

USC parafii rzymskokatolickiej Włocławek, Księga zgonów, akt nr 23/1814.

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_KaczmarekOffline
Temat postu: Odnośnie Wodzińskiej  PostWysłany: 29-01-2020 - 10:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2007
Posty: 340

Status: Offline
Dzień dobry,
oto link do aktu zgonu Marcina Kosteckiego:https://www.genealogiawarchiwach.pl/#query.type=ALL&query.facetQuery.date=1814&query.city=W%25C5%2582oc%25C5%2582awek&query.suggestion=false&query.thumbnails=false&query.facet=true&query.asc=false&query.sortMode=PUBLICATION&modal=294207824&personTree=false&goComments=false&searcher=big&query.query

I jeszcze zgon żony Marcina-Anny Włocławek 1828/86 :https://www.genealogiawarchiwach.pl/#query.type=ALL&query.facetQuery.date=1828&query.city=W%25C5%2582oc%25C5%2582awek&query.suggestion=false&query.thumbnails=false&query.facet=true&query.asc=false&query.sortMode=PUBLICATION&modal=258552683&personTree=false&goComments=false&searcher=big&query.query

Pozdrawiam
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Odnośnie Wodzińskiej  PostWysłany: 29-01-2020 - 17:52
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Ireno, bardzo dziękuję i pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Odnośnie Wodzińskiej  PostWysłany: 30-01-2020 - 18:20
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Witam,

ale jakoś nie mogę namierzyć aktów zgonów z września 1814 roku z par. Włocławek:

https://www.genealogiawarchiwach.pl/#qu ... uery.query

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.910370 sekund(y)