Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Marzena_ChachajOffline
Temat postu: Emil Ertman Kujawsko-Pomorskie  PostWysłany: 29-12-2019 - 16:46
Sympatyk


Dołączył: 18-11-2018
Posty: 44

Status: Offline
Witam ,
Poszukuję metryk z Woli i Kikołów albo doradztwa gdzie szukać bo nie mam doświadczenia w rejonie Kujawsko-Pomorskim.Moje prababcia Gustawa Anna Ertman (Erdman, Erdmann?) urodziła się ok 1895 i mieszkała w 1913 roku w Woli, Płock.
Tą informację znalazłam na manifeście statku ,który zabrał ją do Ameryki. Jej towarzysz podróży był z Kikół wiec domyślam się że to może Wola Trutowo,
ale to nie jest blisko do Płocka.
Z aktu zgonu prababci wynika że jej rodzicami byli Emil Ertman i Józefa Genter.
Przejrzałam na Genetece dostępne akta z Woli Trutowo ale moich Ertmanów ani Genterów tam nie ma.
Pradziadkowie pobrali się Ameryce, ale nie wiadomo gdzie. Pradziadek był jaki reszta rodziny z Mazowsza. Gustawa umarła młodo w Ameryce i nikt więcej o jej rodzinie nie słyszał, a pradziadek wrócił do Polski.

Zajęło mi 4 lata żeby doszukać się jej aktu zgonu ale teraz znowu jestem w kropce i nie wiem co dalej.
Będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc,
Marzena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzych.KOffline
Temat postu: Emil Ertman Kujawsko-Pomorskie  PostWysłany: 29-12-2019 - 21:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-06-2018
Posty: 188

Status: Offline
Witam
A jakie info masz z tego aktu zgonu? Jaka miejscowość? Może być Trutowo albo Sumin albo Kikół - zależy jaka miejscowość.
Tu jest mapka parafii:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mi ... 70013&z=11

I o którą Wolę chodzi? Tę bliżej NDM?

https://www.google.com/maps/place/09-15 ... 20.2685738

Szukałaś ich ślubu na Ancestry?

_________________
Dzięki

Krzychu

Szuka: Szymański ( Dobrzenice p. Mochowo ), Nadolny, Siudowski, Duszyński, Szymborski, Zielinski, Malinowski, Kamiński - Ziemia Dobrzyńska oraz Michałowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marzena_ChachajOffline
Temat postu: Emil Ertman Kujawsko-Pomorskie  PostWysłany: 30-12-2019 - 00:23
Sympatyk


Dołączył: 18-11-2018
Posty: 44

Status: Offline
Cześć ,
Dzięki za linki!!! Nawet nie wiedziałam że jest Wola przy Wyszogrodzie !
Aktu ślubu nie mogę znaleźć ani na Ancestry ani na innych wyszukiwarkach. Poszukiwanie w USC w New Jersey albo w nowym Jorku też nie przyniosły sukcesu.
Gustawa Ertman i jej mąż Władysław Mrozek oboje osiedli w stanie New Jersey , tam się chyba poznali , tam im się urodziła córka, ale gdzie ślub wzięli na razie nie nie wiem
W amerykańskim akcie zgonu nie ma podanego miejsca urodzenia ale na szczęście byli wymienieni rodzice.
Jej akt zgonu znalazłam przypadkiem bo do tej pory szukałam Anny Ertman albo Mrozek a się okazało że to była Gustawa. Na manifeście statku zapisali ją jako Gustawa Erdmann z Woli , Płock. Wydaje mi się że to będzie Wola Trutowo bo tam znalazłam narodziny dziecka towarzysza podróży Gustawy, a on też podał Wolę.
Jej imię jak na kobietę jest nietypowe wiec miałam nadzieję na szybki sukces na Genetece ,ale zapowiada się na mozolne sprawdzanie różnych parafii.
Czy gdzieś można znaleźć metryki ślubów i zgonów z Woli Trutowo? Albo urodzin z Kikół?
Bardzo Ci dziękuje za odpowiedź. Szukam jak igły w stogu siana.
Marzena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Emil Ertman Kujawsko-Pomorskie  PostWysłany: 30-12-2019 - 07:49
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
to mapa rzymskokatolickich
nie ograniczałbym się do nich, a może mocniej: nie skupiałbym się na nich, jeśli nie ma ku temu przesłanek

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzych.KOffline
Temat postu: Emil Ertman Kujawsko-Pomorskie  PostWysłany: 30-12-2019 - 11:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-06-2018
Posty: 188

Status: Offline
akta dla parafii Kikół:

https://www.genealogiawarchiwach.pl/arc ... uery.query

Wola:

https://www.genealogiawarchiwach.pl/arc ... uery.query

Jak sa indeksy to wpisz nazwisko - niektore roczniki maja. Jak nie to szukaj rok po roku.

_________________
Dzięki

Krzychu

Szuka: Szymański ( Dobrzenice p. Mochowo ), Nadolny, Siudowski, Duszyński, Szymborski, Zielinski, Malinowski, Kamiński - Ziemia Dobrzyńska oraz Michałowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Romanowski_PiotrOffline
Temat postu: Re: Emil Ertman Kujawsko-Pomorskie  PostWysłany: 30-12-2019 - 11:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-09-2007
Posty: 154
Skąd: ziemia dobrzyńska
Status: Offline
Marzena_Chachaj napisał:

Czy gdzieś można znaleźć metryki ślubów i zgonów z Woli Trutowo? Albo urodzin z Kikół?
Bardzo Ci dziękuje za odpowiedź. Szukam jak igły w stogu siana.
Marzena


Marzena, metryki są na stronie:

https://www.genealogiawarchiwach.pl/

Co do nazwy "Płock" w manifestach statków to normalne dla terenu ziemi dobrzyńskiej i dotyczy nazwy guberni.

Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marzena_ChachajOffline
Temat postu: Re: Emil Ertman Kujawsko-Pomorskie  PostWysłany: 30-12-2019 - 12:55
Sympatyk


Dołączył: 18-11-2018
Posty: 44

Status: Offline
Dzięki Krzychu, dzięki Piotrze!
Będę najpierw sprawdzać parafie katolickie, a jeżeli to nie przyniesie rezultatu to przejdę na ewangelickie.
Pozdrawiam serdecznie,
Marzena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.790567 sekund(y)