Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 19 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Poll
Czy pisałeś książkę o swoim rodzie?
Tak
25%
 25%  [ 24 ]
Nie
19%
 19%  [ 18 ]
Nie, ale zamierzam
54%
 54%  [ 51 ]
Wszystkich Głosów : 93


Autor Wiadomość
BibiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2019 - 09:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2013
Posty: 380

Status: Offline
Też się nad tym zastanawiałam, ale ostatecznie opisałam tylko pochodzenie nazwisk moich rodziców i teściów.
Moja genealogia dotyczy tylko przodków w linii prostej i do tej pory obejmuje 259 nazwisk. Pomyślałam,ze to trochę dużo, ale decyzja należy do Ciebie.
pozdrawiam
Basia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_MierzejekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-09-2019 - 09:16
Sympatyk


Dołączył: 25-12-2018
Posty: 891

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedź. Faktycznie może być trudno opisać wszystkie nazwiska.

_________________
TomekM

Pozdrawiam i dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mellonann8205Offline
Temat postu: ksiazka o rodzie EJSMONTÓW (komentarz)  PostWysłany: 15-12-2019 - 20:00
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2016
Posty: 50

Status: Offline
Witam. Poszukuje informacji jak wydac lub złozyc ksiazke genealogiczna dla rodziny. Prosze mnie przekierowac na wlasciwy temat na forum jesli był podejnowany ten temat. Interesuje mnie struktura ksiazki czyli poczatek od czego powinna sie zaczynac ze wzgledu na działy ,zaczynajac od PRZEDMOWY,WSTEPU, SPISU TRESCI,WARSZTATU GENEALOGA ITP.
Prosze o porade i poprawic mnie jesli niewlasciwie opisuje tetat.
Leszek.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_MierzejekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-12-2019 - 21:18
Sympatyk


Dołączył: 25-12-2018
Posty: 891

Status: Offline
Witam. Czy są osoby, które już drukowały książki? Czy drukarnie chcą drukować w kilku egzemplarzach?

_________________
TomekM

Pozdrawiam i dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mszatiloOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-12-2019 - 11:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2016
Posty: 266

Status: Offline
Tak Tomek, wpisz w Google "druk na żądanie" i bez problemu znajdziesz listę drukarni, które realizują takie zlecenia. Koszt egzemplarza to zwykle kilkadziesiąt złotych, czyli taki jakbyś po prostu kupił książkę w księgarni, ale oczywiście koszt zależy od wielu czynników: papieru, rodzaju okładki (twarda, miękka), fotografii, stron kolorowych itp.

Mnóstwo informacji o self-publishingu jest w sieci. Genealogicznie temat poruszył użytkownik tego forum na swoim blogu: https://www.kimonibyli.pl/jak-wydac-ksi ... blishingu/

Pozdrawiam,

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_MierzejekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-12-2019 - 13:45
Sympatyk


Dołączył: 25-12-2018
Posty: 891

Status: Offline
Dziękuję Michale.

_________________
TomekM

Pozdrawiam i dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-12-2019 - 19:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4162

Status: Offline
Leszku, dotychczasowe porady na forum dotyczyły głównie kwestii technicznych związanych z wydaniem już napisanej książki.
Jak ją napisać, czy dzielić na rozdziały latami czy raczej gałęziami, czy opisywać, jak szukałeś dokumentów czy zamieszczać tylko rezultat tych poszukiwań - tu nie ma jednej reguły, każdy autor sam decyduje o kształcie swojego dzieła.

Może w tym temacie znajdziesz inspirację
https://genealodzy.pl/forum-genealogicz ... 6808.phtml

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mellonann8205Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-12-2019 - 20:32
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2016
Posty: 50

Status: Offline
Ok. Zatem strukturze ksiazki moga towarzyszyc 12 działow podstawowych z poddziałami chronologicznie.
1t. Uznalem na 2 strony A4 przedmowy i 2t. 3lub4 Wstepu o histori wlasnej genealogi, nastepnie 3t.Warsztat Genealoga i poddziały ze zrodłami i słownikiem. 4t.Historia od zarania dziejów do ,,potopu szweckiego,, losy przypuszczalne przodków z omowieniem krotko tematu DNA .5.Geneza lustracji, hipotek dóbr ziemskich....w połaczeniu wykresów drzew i wykresów oraz map i wedrowek atenatów i tak chronologicznie do swpołczesnych.Taki mam plan. Musze sie kogos poradzic czy to dobry pomysł bo taki zrodził mi sie w glowie i poczułbym sie spełniony napisac dla rodziny taka ksiazkę.
Leszek Szczesny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jan.EjzertOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-12-2019 - 22:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2011
Posty: 917
Skąd: woj. łódzkie
Status: Offline
Ponieważ w tym roku wydałem broszurkę poświęconą sprawom rodzinnym, napiszę kilka uwag. Co ja ująłem w swoim opracowaniu:
1. Tzw stopka redakcyjna
2. Tytuł i autor opracowania
3. Wstęp cel opracowania i źródła z których korzystałem
4. Kolejne rozdziały
5. Podsumowanie, uzupełnienia
6. Zdjęcia z opisami.
Format wydania A5 (210 x 148) dlaczego taki mały format? Mam kilka opracowań w formacie A4 i nie mieszczą się na półki, chyba że położone poziomo.
Papier kredowy mat/błysk 170 g/m2.
Klejenie klejem PUR (trwałe i mocne) broszurka nie rozsypuje się, zawiera 70 stron.
Łamanie i skład robiło wydawnictwo. Czas od złożenia materiałów do odbioru gotowych broszurek ok. 3 tygodnie.
Ponieważ publikacja była przeznaczona tylko dla rodziny (40 egz.) nie starałem się o nadanie numeru ISBN / ISSN.
Koszt całkowity nakładu 40 egz., łącznie z opracowaniem graficznym ok. 1150 zł.

_________________
Pozdrawiam,
Czarek

Wesołowscy, Flatt, Zamojscy, Grochowscy, Ślascy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tobiaszboksikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-12-2019 - 01:20
Sympatyk


Dołączył: 27-11-2007
Posty: 475
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Pozwolę się nie zgodzić.
Zdecydowanie format A4 (czytelność fotografii i tabel i łatwiejsze łączenie z tekstem), napisane w Wordzie (marginesy na zszycie, paginacja, automatyczny spis treści,, indeksy rzeczowe i osobowe, korekta błędów, opisy zdjęć, itp ), zapisane do PDF (dla wygody i zachowania układu książki przy drukowaniu), zaniesione do introligatora a on już zatroszczy się o resztę (drukowanie, skład i oprawienie) , zdecydowanie oprawa twarda, książka szyta (nie klejona), papier dobrej jakości raczej cienki (nie kredowy). Koszt 1 szt. ok. 600 str. to 200pln (przy 10 szt. - ceny sprzed 2 lat).
Jarek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mellonann8205Offline
Temat postu:   PostWysłany: 17-12-2019 - 16:26
Sympatyk


Dołączył: 05-12-2016
Posty: 50

Status: Offline
Super Panowie.Liczyłem na taką otuchę. Dodaliście mi skrzydeł i wiary. Cenne sa wasze pomoce jesli o przedsięwzięcie i podejscie do struktury ksiazki. Dziekuję.
Leszek Szczesny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BUBUŚOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-04-2020 - 16:30
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2018
Posty: 278

Status: Offline
Od dłuższego czasu planuję zebrać informacje z kilku lat poszukiwań dokumentów, zdjęć rodzinnych z opisami a także przekazów ustnych w formie małego wydania. Ostatnio mając więcej wolnego prace nabrały tempa i powoli szukam sposobu na wydruk. Mam jeszcze trochę czasu bo chcę skończyć do grudnia, tak aby podarować "książkę" pod choinkę. Myślę o około dziesięciu egzemplarzach, dla chętnych z rodziny pewnie z pokryciem kosztów druku. Póki co nie mam pojęcia ile to będzie kosztowało, prawdopodobnie ok. 150 stron A4, większość w kolorze. Myślę o cenie za sztukę od 100 do 200 zł. Czy to realne... nie wiem. Dam znać czego się dowiedziałem, jak cenowo i jakościowo wyszedł gotowy egzemplarz.
Pozdrawiam
PS. jeśli ktoś ostatnio się tym zajmował bardzo proszę o konkretne informacje, każda wskazówka jest cenna.

_________________
Grzegorz Pawelec
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_MierzejekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-04-2020 - 16:42
Sympatyk


Dołączył: 25-12-2018
Posty: 891

Status: Offline
Ja również piszę Smile
Właśnie problem jest z wydrukiem. Mało jest drukarni, które chętnie wydrukują mniej niż 100 książek.

_________________
TomekM

Pozdrawiam i dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-04-2020 - 17:54
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1781
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Kiedy drukowałem książkę 2 lata temu w nakładzie zresztą 50 egzemplarzy nie było z tym problemu. Wysłałem kilka ofert do reklamujących się firm w Warszawie i otrzymałem dwie propozycje całkiem znośne. Ostatecznie wydrukowałem w Łodzi, bo oferta była konkurencyjna. Przypuszczam, że w obecnej dobie niewiele będzie problemu. Zresztą składający druk, bo książkę poważną wypada złożyć i to jest ok. 60-70% kosztów, a nie druk, zwłaszcza jak dochodzą obrazki i tablice, sam zwykle zna firmy i proponuje. Wydają książkę dla rodziny czy znajomych warto rozpisać subskrypcję, co pozwala pokryć koszty składu. A subskrybentów wpisać do egzemplarza. Tak zwykle wydawali książki typu herbarze np. Kanoniczni warszawskie Szymon Konarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Miko661Offline
Temat postu: Książka o rodzinie - jak może wyglądać?  PostWysłany: 18-08-2022 - 21:44
Sympatyk


Dołączył: 29-01-2022
Posty: 25

Status: Offline
Drodzy,

pracuję nad genealogią od dłuższego czasu - wielokrotnie korzystałem już z mądrości forumowiczów. Udało mi się stworzyć całkiem pokaźne drzewo (~500 osób i ciągle rośnie) oraz zebrać wiele historii, które zapisałem w formie notatek. Chciałbym je jakoś uporządkować i spisać w formie, która będzie uporządkowana i przyjemna w odbiorze. Pomyślałem o książce. Zacząłem szukać jakichś przykładowych książek dostępnych w sieci i ku mojemu zaskoczeniu nie znalazłem wiele (szukałem w języku polskim i angielskim; udało mi się znaleźć jedynie jakiś program który oferuje szablony). Niewiele znalazłem również artykułów opisujących jak do tematu podejść (jedyny na który natrafiłem godny uwagi to: https://moremaiorum.pl/jak-napisac-ksia ... enealoga/, ale jest dość ogólnikowo).

Czy znacie jakieś publikacje współczesnych monografii lub książek rodzinnych? (nie chodzi mi o te XIX wieczne - ciekawe, ale dziś da się to z pewnością opracować przystępniej). Może sami zrobiliście coś podobnego i możecie się tym podzielić? Trochę szukam inspiracji, trochę instrukcji. Pomyślałem, żeby opisywać kolejno rodziny moich pradziadków (podzielić utwór na 4 lub 8 części - 4 małżeństwa lub 8 osób) - tak ich przodków jak i potomstwo. Wydaje mi się to dość dobrym podziałem, tym bardziej że ewentualna część rodziny będzie zainteresowana tylko częścią książki. Mam świadomość, że ten pomysł może mieć swoje słabe strony i dlatego też chciałbym popatrzeć na napisane już podobne książki.

Pozdrawiam,
Mikołaj
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.587302 sekund(y)