Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
poniedziałek, 20 stycznia 2020

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
S_KajzerOffline
Temat postu: Okopski/Klimowicz Nazwiska czy przydomki?  PostWysłany: 15-12-2019 - 20:59
Sympatyk

Status: Offline
Witam,

Od paru lat probuje odtworzyc genealogie rodziny Polinkiewiczow z Brzeznan. Udalo mi sie dotrzec do poczatku XIXw do Wojciecha Polinkiewicza (zmarl 1827). Jednak z Wojciechem zaistniala pewna zagadka co do jego zony.

Wojciech Polinkiewicz mial co najmniej piecioro dzieci. W aktcie chrztu pierwszego dziecka Jana (ur. 1803) matka jest podana jako Mariana Klimkowna. Kolejne dziecko Wojciecha, Rosalia (ur. 1806) w aktcie chrztu matka jest podana jako Marianna Okopiska.

Patrzac na te akta sprawa wygladala by prosta, zona Wojciecha Polinkiewicza w 1803r byla Maria Klimowicz ona zmarla prawdopodobnie miedzy 1803-1805 i Wojciech sie ozenil ponownie tym razem z Maria Okopiska. Jednak sprawa nie jest taka prosta poniewaz Wojciech i Maria Okopiska mieli co najmniej troje dzieci razem ale w 1820r urodzil sie Stanislaw Polinkiewicz syn Wojciecha i Marii Klimakowicz.

Zastanawialem sie nad ta zagadka przez dluzszy czas. Wyjasnienia jakie mi przychodzily do glowy to, ze to byl zwykly blad ablo ze Maria byla nieslubnym dzieckiem jakiegos Klimakowicza i Okopskiej dlatego wymiennie u niej stosowane byly te nazwiska.

Niestety w metrykach nie podano bardziej szczegolowych informacji na temat rodzicow Marii ktore moglybym potwierdzic czy Maria Klimakowicz i Maria Okopiska sa ta sama osoba. W metrykach tez nie moglem znalesc inne wpisy gdzie pojawialo sie nazwisko Okopiski lub Klimakowicz.

Przejzawszy metryki koscielne (RK i GK) zaczalem przegladac Metyki Jozefinskie i Frnaciszkanskie z Brzezan. I tam akurat trafilem na nazwiska Okopski i Klimowicz. Zaczalem wiec szukac wiecej informacji na temat tych nazwisk. Klimowicz dosc czesto sie pojawja w wynikach przegladarek jednak Okospki rzadko ale trafilem na ksiazke Aleksandra Stekerta z 1897, Przydomki Polskie, Litewskie i Rusinskie. W tej ksiazce Okopski jest podane jako przydomek nawiska Kulczycki, Klimowicz rowniez jest podany jako przydomek nazwiska Kulczycki.

Musze przyznac ze zanim trafilem na ksiazke Aleksandra Stekerta moja wiedza na temat przydomkow byla znikoma. Dlatego zwracem sie do Panstwa z prosba/pytaniem, czy ktos z Panstwa mial podobna sytuajce podczas swych poszukiwan, czy w moim przypadku Marii Okopiskiej i Marii Klimowicz/Klimakowicz jest to jedna osoba ktora zamiast stosowac stalego nazwiska uzywa wymienych przydomkow?

Ponizej podaje linki do skanow aktow chrztu dzieci Wojciecha i Marii. Jak widac pisownia nazwisk sie rozni w kazdym przypadku (i to nie tylko dla Marii ale i rowniez dla Wojciecha) jednak za wyjatkiem Jana adres jest w kazdym przypadku podany jako Miasteczko 81.

Jan ur. 1803 – ojciec Wojcieh Plonkiewicz, matka Maria Klimkowna
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/55b0acccf02cfb75

Rosalia ur. 1806 – ojciec Wojciech Pomatkiewic, matka Maria Okopiska
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/99fd584ee7995480

Anna ur. 1808 – ojciec Wojciech Palunkiewicz, matka Maria Okopicka
https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/e65acb3581bf1c8c

Agnieszka ur. 1816 – ojciec Wojciech Polankiewicz, matka Maria Okopinska
https://www.fotosik.pl/zdjecie/85e6a5c80286a92b

Stanislaw ur. 1820 – ojciec Wojciech Palinkiewicz, matka Maria Klimakowicz
https://www.fotosik.pl/zdjecie/e6aaca2775b5c279

Pozdrawiam
Sebastian

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zmadOffline
Temat postu: Okopski/Klimowicz Nazwiska czy przydomki?  PostWysłany: 15-12-2019 - 23:31
Sympatyk

Czy nie moglo byc tak, ze Maria wychodzac za Polankiewicza byla wdowa i wzmiankowana byla przy urodzinach, raz z nazwiska panienskiego a innym razem z nazwiska po swoim pierwszym zmarlym mezu?

Zbigniew Maderski

Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-12-2019 - 20:12
Zasłużony
Sympatyk

Klimek to zdrobnienie od Klemens, więc może Maria miała ojca/dziadka Klemensa?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
S_KajzerOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-12-2019 - 21:23
Sympatyk

Dziekuje bardzo za odpowiedzi. Nie pomyslalem o tym ze jedno nazwisko moglo byc po pierwszym zmarlym mezu. O tym ze Klimek to zdrobnienie od Klemens tez nie wiedzialem. Obie wezme pod uwage podczas dalszych poszukiwan.

Pozdrawiam
Sebastian

Bury_AnnaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-12-2019 - 20:01
Sympatyk

Miałam kilka takich przypadków, o niektórych pisałam tu na forum. Smile
Moja 4 razy prababcia, gdy zostawała mamą była podawana jako Marianna z Michałów lub Michałowa. Dopiero gdy odnalazłam jej akt zgonu, okazało się, że jej nazwisko rodowe to Błaszczak, a ojciec miał na imię Michał Very Happy .
Drugi przypadek (dalsza rodzina mojego męża), to gdy wdowie (2 lata po śmierci męża) rodzi się syn. Syna zarejestrowano z panieńskim nazwiskiem matki, ale gdy ten syn się żeni ma nazwisko .... pierwszego męża matki.

Trzeci przypadek: Dzieci przodka mają inne nazwisko niż nazwisko ojca "pod" którym on się urodził, ale w akcie ślubu córki dopisano "teraz o nazwisku XXX, a wcześniej zwany Podlahem"

Czwarty przypadek (jeszcze nie do końca rozpracowany):
Początki XIX w. Ślub. Panna młoda, potem matka nie budzi zastrzeżeń, ale ojciec ???!!! Shocked Podczas ślubu inne nazwisko Rolling Eyes, pierwszy syn się rodzi z nazwiskiem panieńskim swojej babci Rolling Eyes , drugi z innym, I żona umiera młodo z nazwiskiem tym ślubnym, mała córka umiera z innym.
4 x pradziadek żeni się drugi raz i używa .... innego YYY . Od tej pory dzieci z pierwszego i drugiego małżeństwa, noszą nazwisko YYY, które przetrwało w jednej z moich gałęzi Very Happy Dobrze, że mieli wszyscy mało spotykane jak na tamte czasy imiona. Smile Zagadki jednak nie rozwiązałam - co takiego się stało, że pradziadek zmienił/zmieniał nazwisko.
Ania

S_KajzerOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-12-2019 - 22:24
Sympatyk

Dziekuje Aniu za odpowiedz. Nie pomyslalem o tym ze Klimowna moze byc po ojcu, bardziej sie skupialem na tym ze pozniej byla podanna jako Klimakowicz i fakt ze Klimowicz w tym czasie wystepuje jako nazwisko w Brzezanach (pojawia sie w metrykach Jozefinskich i Frnaciszkanskich).

Jak widac po Wojciehu jego nazwisko jest podane za kazdym razem inaczej jendak zawsze zaczynajac sie na P i konczac sie na wicz co daje mi do przypuszczenia ze roznorodnosc w pisowni jego nazwiska po prostu wynika z bledow ortograficznych.

Wiem ze "stale" nazwiska szczelognie w rodzinach chlopskich sie dopiero ukrzaltowaly w XIX wieku jednak co mnie sklonilo do napisania tego postu jest to ze Okospki wystempuje jako przydomek.Czytajac tu odpowiedzi i sugestie teraz moge pod innym katem wrocic do swoich poszukiwan.

Pozdrawiam
Sebastian

Szczurowski_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-12-2019 - 20:10
Sympatyk

Na moje oko mamy tu do czynienia cały czas z jedną i tą samą Marią, prawdopodobnie córką Klemensa i stąd Klimkówna.

Wiadomości prywatne proszę przesyłać na adres mojej poczty elektronicznej: pmjsg@wp.pl.

Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-12-2019 - 17:43
Zasłużony
Sympatyk

Niekoniecznie córką.
Mój przodek Baranowski został w jednym akcie nazwany Marciniak - po dziadku.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Szczurowski_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-12-2019 - 19:19
Sympatyk

Krystyna.waw napisał:
Niekoniecznie córką.
Mój przodek Baranowski został w jednym akcie nazwany Marciniak - po dziadku.

Słuszna uwaga, Maria może być też wnuczką Klemensa.

Wiadomości prywatne proszę przesyłać na adres mojej poczty elektronicznej: pmjsg@wp.pl.

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat