Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Adam.55Offline
Temat postu: Franciszka Juszczak, brak pomysłów.  PostWysłany: 13-12-2019 - 11:40
Sympatyk


Dołączył: 20-12-2014
Posty: 645

Status: Offline
Dzień dobry!
Potrzebna porada i w sumie pomoc. Otóż w roku 1878 w miejscowości Wierzbinek rodzi się moja praprababcia, Marianna Wysocka z domu Juszczak.
Wrzucam tu tłumaczenie jej aktu urodzenia:
"Zdarzyło się we wsi Sadlnie dwudziestego trzeciego sierpnia (czwartego wrze-śnia) tysiąc osiemset siedemdziesiątego ósmego roku, o godzinie dziewiątej rano. Stawiła się Franciszka Juszczak, akuszerka, lat pięćdziesiąt, zamieszkała we wsi Wierzbinek, w obecności świadków Jana Szulc, lat dwadzieścia dziewięć, i Andrzeja Mikołajczak, lat trzydzieści cztery, obydwóch robotników zamieszkałych we wsi Wierzbinek, i okazała nam dziecię płci żeńskiej oświadczając, że urodziło się ono we wsi Wierzbinek dwudziestego trzeciego sierpnia (czwartego września) bieżącego roku, o godzinie trzeciej rano z Franciszki Juszczak, lat dwadzieścia dwa, niezamężnej, zamieszkałej we wsi Wierzbinek przy matce. Dziecięciu temu na Chrzcie Świętym udzielonym tego dnia dano imię Marianna, a rodzicami chrzestnymi jego byli Jan Szulc i Jadwiga Kławińska. Akt ten oświadczającej i świadkom niepiśmiennym przeczytany, przez nas tylko podpi-sany.
Ks. Jakub Głowacki, Administrator Parafii Sadlno Utrzymujący Akty Stanu Cywilnego"


Moje pytanie brzmi, jak się zabrać za poszukiwania owej Franciszki lat 22 mającej? jest też możliwość, że Akuszerka była matką ale jak to sprawdzić? Sadlno jest dość dziurawe jeśli chodzi o dostępność metryk. Sprawdziłem spis z lat 1850-1862 i nie znalazłem tam narodzin Franciszki(matki), która mogłaby pasować. Marianna biorąc ślub w roku 1911 zapisane ma iż jest córką Franciszki Juszczak, niezamężnej służącej w Wierzbinku zamieszkałej. Nie jest to dziwne, że przez tyle lat nie wyszła za mąż?

Zasięgałem opinii na facebookowym profilu Genealodzy.pl i podpowiedziano mi właśnie, że owa akuszerka może być matką Franciszki lub, że ojcem dziecka jest jeden ze świadków ale jak to zweryfikować? Wink

Pozdrawiam
Adam

_________________
"Przedecz historia i ciekawostki"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Franciszka Juszczak, brak pomysłów.  PostWysłany: 13-12-2019 - 12:16
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31717
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a które są niedostępne?
a co z ewidencją ludności
ww to a propos matki
ojciec NN wnosząc z tłumaczenia i takim będzie
inne sugestie...szkoda komentować

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adam.55Offline
Temat postu:   PostWysłany: 13-12-2019 - 12:21
Sympatyk


Dołączył: 20-12-2014
Posty: 645

Status: Offline
Co do ojca wiem, że pozostanie NN. Interesuje mnie jej matka ponieważ istnieje szansa, że tu już poznamy oboje jej rodziców czyli dziadków Marianny. Pisząc, że Sadlno jest dziurawe miałem na myśli przerwę w metrykach z lat 1819-1840. Ewidencja ludności, ma Pan na myśli KLSy?

Nie jestem ekspertem, zasięgnąłem tam opinii które chciałem zweryfikować tutaj Wink

Adam

_________________
"Przedecz historia i ciekawostki"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-12-2019 - 12:34
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31717
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ale potencjalny okres jest pokryty
zarówno dla U +- 1876-22 jak i zgonów (babka Marianny) / akuszerka, matka Marianny może jescze USC?
jeśli nie ma, to raczej poszerzyć o okolice, o oboczności...jak akuszerka to powinna się pojawiać i w innych AU

PS @dziwne...przez ile i kto? 1911-1878 F. czy 1911 minus ca 1898 M.?
niezależne kobiety byłySmile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marynicz_Marcin
Temat postu:   PostWysłany: 13-12-2019 - 12:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2009
Posty: 2308
Skąd: Międzyrzecz
Proponowałbym zacząć od znalezienia AZ Franciszki (ur.~1854), matki Marianny - tam mogą być dane rodziców.

_________________
Pozdrawiam,
Marcin Marynicz

Zapraszam na mojego bloga genealogicznego :
http://przodkowieztamtychlat.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adam.55Offline
Temat postu:   PostWysłany: 13-12-2019 - 13:10
Sympatyk


Dołączył: 20-12-2014
Posty: 645

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
ale potencjalny okres jest pokryty
zarówno dla U +- 1876-22 jak i zgonów (babka Marianny) / akuszerka, matka Marianny może jescze USC?
jeśli nie ma, to raczej poszerzyć o okolice, o oboczności...jak akuszerka to powinna się pojawiać i w innych AU

PS @dziwne...przez ile i kto? 1911-1878 F. czy 1911 minus ca 1898 M.?
niezależne kobiety byłySmile


Chodziło oczywiście o matkę Marianny, myślałem, że w tamtych czasach samotne matki były mniejszym zjawiskiem niż obecnie Wink

Pozdrawiam!

_________________
"Przedecz historia i ciekawostki"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.377565 sekund(y)