Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Potomek_WosinskichOffline
Temat postu: Jak odnaleźć miejsce domu przodka?  PostWysłany: 02-12-2019 - 00:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-01-2019
Posty: 225

Status: Offline
Dobry wieczór

Chciałbym odnaleźć dom lub miejsce w którym mieszkał mój przodek.
W jednym wypadku znam numer, ale było to na wsi, nie w mieście, więc dziś jest trudniej szukać, szczególnie, że było to z prawie 200 lat temu. Chciałbym za to odnaleźć chociaż działkę, gdzie ten dom stał.
W drogim przypadku nie znam nawet numeru, ale wieś jest mała, może więc odnalazł bym dom, który stal jeszcze 75 lat temu?
W trzecim i chyba najlepszym przypadku wiem, że dom prawdopodobnie do dziś stoi, bo pewnie był dużym budynkiem, ponieważ znajdował się w mieście (konkretnie w Praszce), tylko nie znam ulicy ani numeru.

Pozdrawiam - Wojciech Wosiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
g28hdOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-12-2019 - 09:35
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2019
Posty: 17

Status: Offline
Dołączam się do pierwszego pytania. Też mam dużo numerów domów przodków na wsi sprzed mniej więcej 200 lat.

Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
myckekazimierzOffline
Temat postu: Re: Jak odnaleźć miejsce domu przodka?  PostWysłany: 02-12-2019 - 10:42
Sympatyk


Dołączył: 14-02-2018
Posty: 104

Status: Offline
Potomek_Wosinskich napisał:
Dobry wieczór

Chciałbym odnaleźć dom lub miejsce w którym mieszkał mój przodek.
W jednym wypadku znam numer, ale było to na wsi, nie w mieście, więc dziś jest trudniej szukać, szczególnie, że było to z prawie 200 lat temu. Chciałbym za to odnaleźć chociaż działkę, gdzie ten dom stał.
W drogim przypadku nie znam nawet numeru, ale wieś jest mała, może więc odnalazł bym dom, który stal jeszcze 75 lat temu?
W trzecim i chyba najlepszym przypadku wiem, że dom prawdopodobnie do dziś stoi, bo pewnie był dużym budynkiem, ponieważ znajdował się w mieście (konkretnie w Praszce), tylko nie znam ulicy ani numeru.

Pozdrawiam - Wojciech Wosiński


Witam
Proszę spróbować Geoportalu .W załączeniu link do ogólnopolskiego , ale większość województw na swoje .Nie wiem czy opolskie też .Pojawi sie okno ,,zawartość mapy '' , możliwe jest wybranie działki geodezyjnej z jej numerem i obrębem geodezyjnym oraz numer porządkowy nieruchomości , oczywiście obecnym . (nr porządkowe na niebiesko , nr geoezyjne na czerwono )Nazwy ulic też sa widoczne .


Tu jest ta Praszka . Może Pan coś wybada .Powodzenia
https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp ... &locale=pl
K.Mycke
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
g28hdOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-12-2019 - 11:55
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2019
Posty: 17

Status: Offline
Z tego co widzę to Geoportal pokazuje numerację współczesną, a nas interesuje dawniejsza

Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Potomek_WosinskichOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-12-2019 - 12:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-01-2019
Posty: 225

Status: Offline
Dziękuję za informację o geoportalu, jednak teraz się raczej nam nie przyda, bo bardzo możliwe, że działki się zmieniły, np. przez wojny.
A co do Praszki, to muszę dopiero poznać numer domu, tylko nie wiem jak. Może spisy ludności pomogą? Tylko nie wiem też gdzie i jak ich szukać.
Pozdrawiam - Wojciech Wosiński

_________________
Pozdrawiam,
Wojciech Kacper Wosiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gradOffline
Temat postu: Ustalenie miejsca zamieszkania  PostWysłany: 02-12-2019 - 21:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-08-2012
Posty: 241

Status: Offline
dzień dobry
W sumie ustalenie miejsca zamieszkania będzie wg mnie bardzo trudne, ale akurat dla tamtego terenu możliwe. Moja koleżanka z archiwum w Raciborzu wyciągała mapy poszczególnych wiosek z podziałem na pola. Na tych mapach były naniesione ręcznie nazwiska osób w których posiadaniu były poszczególne pola. Co ciekawe układ działek pokrywał się z tym z geoportalu więc pomogłem jej ustalić fizyczną lokalizację danego pola. Przy okazji wyszedł też problem ustalenia miejsca lokalizacji domu. Okazało się, że po wojnie zmieniono numerację domostw a tabela w gminie, która umożliwiała sprawdzenie starego adresu i przyporządkowanie jej nowemu numerowi zaginęła. Udało się tylko ustalić na podstawie innych danych przybliżoną lokalizację.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Massalski_MarcinOffline
Temat postu: Ustalenie miejsca zamieszkania  PostWysłany: 02-12-2019 - 22:09
Sympatyk


Dołączył: 15-01-2015
Posty: 187

Status: Offline
Witam.
Czy wie Pan, czy wśród map w Raciborzu były również te z Nędzy, Raszczyc i Babic?
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ted_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-12-2019 - 22:48
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1191

Status: Offline
Witam!
Tak jak nadmienił wcześniej przedmówca ustalenie miejsca lokalizacji danego domostwa jest bardzo trudne. Nie będę się wypowiadał na temat zaboru pruskiego (czyli Praszki) i Galicji, bo to nie mój rejon. W Królestwie Polskim ustalenie właścicieli działek pola jest proste. W Tabelach Likwidacyjnych kolejny nr właściciela jest tożsamy z numerem działki (działek), które otrzymał z mocy Ukazu. Jeśli mamy mapki z tego okresu, to nie ma żadnego problemu. Granice działek pól istnieją praktycznie do dziś i jeśli znamy koligacje rodzinne to wszystko staje się proste (gdy dana działka np. została podzielona). Natomiast na tych mapkach nie ma zaznaczonych numerów domostw. W innym dokumencie (Księga Ludności stałej) mamy podane numery domów i jeśli w danej wsi będziemy umieli umiejscowić kogoś znanego, to wtedy możemy łatwo określić jego dalszych czy bliższych sąsiadów. W księdze ludności stałej, która mnie interesowała, numery szły po kolei po lewej stronie, a wracały prawą stroną (patrząc na wschód). Ale czy tak było w innych przypadkach, trudno powiedzieć. Ponadto sama numeracja zmieniała się wielokrotnie (przynajmniej za mojego życia 5-krotnie - dla mojego przypadku).
Pozdrawiam!
Tadek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gradOffline
Temat postu: dokumentacja  PostWysłany: 02-12-2019 - 22:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-08-2012
Posty: 241

Status: Offline
Dzień dobry
Dokumentacja dotyczyła wsi Lasoki(Lasaki). Z tego co wiem była to dokumentacja kartograficzna przygotowywana przez Niemców dla terenów zalewowych nad Odrą. Pewien jednak nie jestem. Koleżanka mówiła że tej dokumentacji kartograficznej jest dość dużo. Wspominała jednak, że coś tam w okresie ostatniej powodzi zostało zalane. Jak znajdę zdjęcie fragmentu takiej mapy to Panu podeślę. Co ciekawe zachowały się też księgi hipoteczne z tentego terenu i była w stanie prześledzić kto kiedy i od kogo kupił (lub przekazał) gospodarstwo. (te materiały chyba są w Kędzierzynie Koźlu w sądzie i do archiwum trzeba je najpierw zamówić i poczekać) Raz nawet na jej prośbę zamieściłem jedną fotkę na tym forum z prośbą o odczyt jednego słowa zapisanego gotykiem. Mimo że sama doskonale czyta gotyk to musiała się upewnić. Z tego co pamiętam koledzy i koleżanki z forum potwierdzili że poprawnie odczytuje jakieś słowo. Pierwsze wpisy w tej księdze pochodziły z końca XVIII wieku, ale zawierały też informacje z I połowy XVIII wieku (odwoływały się do dokumentów pisanych na które powoływał się notariusz)
Z poważaniem
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marek755Offline
Temat postu: dokumentacja  PostWysłany: 03-12-2019 - 10:52
Sympatyk


Dołączył: 18-12-2008
Posty: 82

Status: Offline
Z reguły dwór oznaczano nr 1, a jego położenie można dzisiaj w większości wsi określić, numery następne to te w kolejności od dworu. Nie zapominajmy, że wsie na przestrzeni lat przechodziły różne regulacje i system zabudowy blisko dworu już nie istnieje. Nastąpiły nowe pomiary ,nowe wytyczenie siedlisk, piszę to w odniesieniu do Polski centralnej, gdzie mam wiele przykładów wsi moich przodków, których pierwotne położenie pozostaje we wspomnieniach współczesnych.

_________________
Pozdrawiam
Marek
____________________________
W 1797 w Głownie śl.Franciszek Kiełczewski x Małgorzata Zasada/Pieja? "przybysze do parafii'', poszukuję; skąd przybyli, imiona rodziców ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Potomek_WosinskichOffline
Temat postu: Re: Ustalenie miejsca zamieszkania  PostWysłany: 05-12-2019 - 19:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-01-2019
Posty: 225

Status: Offline
Moja koleżanka z archiwum w Raciborzu wyciągała mapy poszczególnych wiosek z podziałem na pola.

Dziękuję za takie rozwinięcie tego wątku!
Jednak wspomniał Pan o archiwum w Raciborzu. Gdzie i jak w praktyce można szukać takich dokumentów z powiatu nowodworskiego?
Czy udostępnią takie mapy? Poza tym jak one się właściwie nazywały?
Chciałbym odnaleźć te mapy z nazwiskami, dużo by mi mogły pomoć.

Pozdrawiam- Wojciech Wosiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jhzsOffline
Temat postu: Re: Ustalenie miejsca zamieszkania  PostWysłany: 05-12-2019 - 20:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-04-2007
Posty: 59

Status: Offline
W Galicji ustalenie miejsca gdzie był dom oraz działki jest stosunkowo proste jeśli zachowały się dokumenty z katastru (ok 1850). W optymalnej wersji mamy mapę z numerami działek budowlanych i rolnych oraz tabelkę z alfabetycznym spisem właścicieli domów i działek. Tabela zawiera też numery domów, które znajdujemy np. w metrykach możemy więc zobaczyć jaki numer działki budowlanej odpowiadał danemu numerowi domu. Jeśli brakuje alfabetycznej tabeli to można spróbować znaleźć te same informacje w innych częściach operatów. Jeśli brakuje mapy to być może zachowały się szkice, na których, bardzo często wprost podane są numery domów i nazwiska właścicieli. Mapy katastralne dla "polskiej" części Galicji są, przede wszystkim w Przemyślu, Krakowie i Rzeszowie (ogromna większość zeskanowana, w dwóch pierwszych przypadkach dostępna w sieci), dużo mniej w innych archiwach (np. Tarnów), czasem można je znaleźć jeszcze w powiatowych biurach geodezyjnych. Dużo szkiców znajduje się w Spytkowicach.
Zbyszek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.502722 sekund(y)