Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
poniedziałek, 20 stycznia 2020

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
WysokińskiOffline
Temat postu: Wysokiński Jagiełka  PostWysłany: 12-11-2019 - 18:16


Dołączył: 09-11-2019
Posty: 9

Status: Offline
Poszukuje jakiejkolwiek informacji związanej z nazwiskiem Wysokiński Jagiełka. Rodzina pochodzi z okolic Trzebieszowa ale znajdować może się wszędzie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-11-2019 - 21:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 2076

Status: Offline
Jak Lubelszczyzna to tu masz mnóstwo Wyskokińskich
Nazwisko Jagiełka też w obfitości
https://regestry.lubgens.eu/viewpage.php?page_id=766
Sprawdzaj parafiami.

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Wysokiński Jagiełka.  PostWysłany: 12-11-2019 - 23:18
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 832

Status: Offline
Witaj.

Nielekko jest bez szerszego kontekstu lub innych dodatkowych informacji wnioskować o genezie nazwiska Wysokiński Jagiełka. W mojej ocenie tylko wszechstronna kwerenda różnych źródeł, w tym dokumentów historycznych, genealogicznych, słownikowych czy językoznawczych może, choć nie musi, odpowiedzieć na pytanie od kogo, od czego, w jaki sposób i kiedy powstała konkretna nazwa osobowa oraz rozwiać różne dylematy odnoszące się do pochodzenia społecznego albo etnicznego osób noszących miano Wysokiński Jagiełka. Bo jak mówił profesor Kazimierz Rymut: „By w sposób prawidłowy podać genezę konkretnego nazwiska, trzeba by śledzić historię danej rodziny. Tak samo brzmiące dzisiejsze nazwiska dwu rodzin mogą mieć bowiem dwie różne genezy”. Natomiast, profesor Aleksander Brückner wielokrotnie pisał, że „my dziś nie rozumiemy znaczenia różnych słów używanych dawniej”.


Skoro napisałeś, że rodzina Wysokiński Jagiełka pochodzi z okolic Trzebieszowa to może ona mieć korzenie szlacheckie? W parafii Trzebieszów zamieszkiwała drobna szlachta o nazwisku Wysokiński herbu Szeliga. Była to bardzo, bardzo liczna rodzina, która stosowała liczne przydomki w celu odróżnienia jednych od drugich Wysokińskich. Była też rodzina Wysokińskich, która używała przydomka Jagiełka i Jagieł [ Wysokiński Jagieł, Wysokiński Jagiełka ]. Zebrałem trochę informacji, które może pomogą Ci w poszukiwaniach? Niemniej jednak należy też brać pod uwagę, iż osoby noszące nazwisko Wysokiński Jagiełka niekoniecznie muszą pochodzić ze szlachty.

Proponuję Ci zdobyć [ poszukać w bibliotekach lub po znajomych albo kupić ] trzy tomowe opracowanie Marka Wolińskiego pt. Herbarz szlachty ziemi łukowskiej na Lubelszczyźnie, który został wydany w Szczecinie przez Wydawnictwo CHK. W tej publikacji odnajdziesz sporo informacji o rodzie szlacheckim Wysokińskich z parafii Trzebieszów.

Autor tego opracowania pisał też posty na naszym forum. W poście z dnia 31.05.2014 roku napisał: „O Wysokińskich h. Szeliga z dóbr Wysokinin w parafii Trzebieszów, jest 12 stron z lat 1675-1908 (…)”. Strony te odnajdziesz w 2 tomie, który ukazał się w roku 2014.
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... t-45.phtml

Trzeci [ 3 ] tom ukazał się w roku 2017 w Szczecinie. W tomie tym autor między innymi napisał:
„Wysokiński h. Szeliga, o przydomku: Augustynik, Augustynowicz, Banasik, Canik, Cebrzyk, Celińczyk, Chlebionek, Chlebionka, Drzewczyk, Fanadej, Gach, Gałaszczyk, Głuchowszczyk, Głuszek, Gregorowicz, Gromek, Gruszczyk, Grzegorzewicz, Guszot, Homik, Homin, Jagieła, Jagiełka, Jagusinik, Jagustynik, Jagustynek, Jakubik, Jakubowicz, Jakuszowięta, Jankowicz, Janowicz, Jazwicz, Kacprowicz, Kaczan, Kalinki, Kamada, Kamadzieka, Komadej, Kominek, Komińczyk, Korsut, Kosiut, Koszur, Koszut, Kraszczyk, Kromik, Kruszczyk, Krzot, Kulan, Lenartowicz, Leszczyński, Lipieński, Liśnik, Luśnia, Luśnięta, Luśnik, Lutam, Maciejowięta, Marcinowicz, Mączyk, Mąka, Michalik, Michałowicz, Miętus, Misiewicz, Misiowicz, Momków, Monczonek, Mrozik, Mróz, Mysłowicz, Nadolik, Nadoł, Opas, Oziębło, Piotkowicz, Piotrowicz, Prusik, Przedbor, Przedborczyk, Przezdoma, Raryk, Samin, Sarczyk, Siekarzyk, Skamandejek, Strus, Suchnik, Sulan, Sutarz, Szaśnik, Szczepaniak, Szyszka, Ślebionek, Świrk, Świrka, Świstka, Świeżka, Świszka, Tomczyk, Tomkiewicz, Tomkowicz, Trzcibor, Tworkowicz, Tworkowięta, Urbanowicz, Uziębło, Wawrzyńczyk, Zagroba, Zagrobek, Zagroda, Zembrzyk, Ziemak, Zoczyk, Zok, Zychowicz, Zygmuncik, Żok, Żychowicz, Żyłka,”.
Za Marek Woliński, post z dnia 09.09.2017, który odnajdziesz na naszym forum pod linkiem:
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... c&p=398956

Marek Woliński, autor wspomnianej publikacji, w poście z dnia 17.09.2019 roku między innymi pisał: „(…). Wysokiński h. Szeliga, przydomku: Leszczyński i Lipieński. W 1658 r. na Wysokininie współdziedziczył Maciej Wysokiński alias Lipieński, a w 1705 r. Wojciech Jagiełka Wysokiński, współdziedziczył na Leszczance. Jego potomek, Kazimierz Leszczyński Wysokiński, w 1745 r. dziedzic cząstki w dobrach Wysokiny Tęczki. W 1658 r. Krzysztof Lipiński, współdziedziczył na Wysokinach Tęczkach, w 1673 r. Maciej, posiadał część dóbr Wysokiny Jakusze, a Krzysztof i Paweł, dziedziczyli na swych cząstkach w dobrach Wysokiny Tęczki. Możliwe, że Lipińscy i Wysokińscy, stanowią jedną rodzinę, choć o Lipińskich Szeligach w literaturze głucho. (…)”.
https://genealodzy.pl/forum-genealogicz ... 6220.phtml

Polski Słownik Biograficzno – Genealogiczny pod hasłem Wysokiński tak pisze o tej rodzinie:
„Wysokiński h. Szeliga vel Wysokieński, Wyszokiński, licznie rozrodzona, drobnoszlachecka rodzina podlaska. Rozróżniali się przydomkami jak np. Jagiełka, Mróz, Oziębło vel Uziębło, Tomkowicz, itd. Wymienia ich Herbarz Paprockiego 1584 r. Gniazdem rodowym jest wieś Wysokiny, dawniej Wysokinin, w powiecie łukowskim, parafii Trzebieszów. Już w XVII wieku wieś ta posiadała liczne przysiółki, jak np. Wysokiny-Tęczki zwane inaczej Maciejowicami. W XIX wieku istniały na jej obszarze, już pod odrębnymi nazwami, wsie Maciejowice, Jakusze i Łęczki. W spisie z 1827 r. podano, że Wysokiny Maciejowice miały 146, W. Jakusze 134 i W. Łęczki 264 mieszkańców. Nazwy Wysokinin używano niegdyś także w odniesieniu do wsi Wysokin, w powiecie opoczyńskim, parafii Odrzywół (SGKP). Wysokińscy zostali wylegitymowani ze szlachectwa w Królestwie Polskim ok. 1840 r.”.
https://polishgenealogy2.blogspot.com/2 ... inski.html


Jak do tej pory dowiedzieliśmy się, że gniazdem rodowym Wysokińskich [ liczne przydomki ] herbu Szeliga była wieś Wysokiny [ dawniej Wysokinin ] w parafii Trzebieszów.

Słownik Historyczno – Geograficzno ziem polskich w Średniowieczu o miejscowości Wysokinin pisze: „Wysokinin. Wieś zamieszkała przez szlachtę zagrodową, notowana od XV w. w parafii Trzebieszów. Po raz pierwszy występuje w 1418 r. jako Wyszokino (DM I 331) graniczące z Wierzejkami leżącymi o 3,5 km na północ od Trzebieszowa. Leżała wówczas w środku wielkiego lasu zwanego Tłuścieć. Odnotowano ją w 1440 r. jako Wissokinino (DM VIII 2260), zaś w 1489 r. Wiszakynin (MK 16 159). Na przełomie XV/XVI w. w wyniku akcji osadniczej Wysokinin rozpadł się na trzy części, ale jako Wysokynyo tota występuje jeszcze w 1529 r. (LR 423). Później zapisywano już tylko poszczególne działy (zob. Jakusze, Maciejowice, Tęczki).”.
http://www.slownik.ihpan.edu.pl/search.php?id=12255

Zatem, Wysokińscy herbu Szeliga mieli pochodzić ze wsi szlacheckiej Wysokiny: Jakuszowięta, Laszki, Maciejowięta, Tęczki. Wysokińscy mieli być drobną szlachtą podlaską w ziemi Łukowskiej, w parafii Trzebieszów.

Znalazłem ciekawą informację, która mówi: „Wysokinin parafia Trzebieszów – nazwa przyniesiona z pod Grójca. Przy wsi Worów leżały Wysokinice – Wysokinin. 1400 – 1416 żyło tam kilku braci Wysokińskich min. też Jakusz. Część z nich przyszła pod Łuków ok. 1416 – 1418 roku.”. Wynika z tego, że Wysokińscy z parafii Trzebieszów z dużą dozą prawdopodobieństwa pochodzili z parafii Worów. Worów to obecnie wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Grójec.
https://polishgenealogy2.blogspot.com/2 ... inski.html

W roku 2017 w Zbuczynie ukazała się książka pt. Dzieje zaścianku szlacheckiego Wysokiny, której autorem jest Mieczysław Kalicki. Proponuję Ci przeczytać to opracowanie. Prawdopodobnie można ją nabyć w Urzędzie Gminy Zbuczyn albo dowiedzieć się gdzie jest dostępna.
Zbuczyn [ do 1 stycznia 2004 Zbuczyn Poduchowny ] – wieś [ dawniej miasto ] w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, w gminie Zbuczyn, nad rzeką Zbuczynką. Zbuczyn oddalony jest od Trzebieszowa około 16 km. W Zbuczynie istnieje parafia, która powstała w roku 1418.


Hipotezy o genezie nazwiska Wysokiński, Jagiełka, Wysokiński Jagiełka.

Nazwisko Wysokiński najprawdopodobniej jest odmiejscową nazwą osobową i może pochodzić od nazwy wsi Wysokinice – Wysokinin w parafii Worów albo Wysokiny – Wysokinin w parafii Trzebieszów lub/i od podobnych nazw.

Nazwisko, imię albo przydomek Jagiełka może być:
1. zdrobnieniem nazwy osobowej Jagieł o czym mówi przyrostek zdrobniający -ka [ Jagieł + ka = Jagiełka ];
2. odojcowską [ patronimiczną ] nazwą osobową, która mówi nam, że Jagiełka to syn Jagieła [ ojciec Jagieł a jego syn to Jagiełka. Sufiks -ka to wielofunkcyjny przyrostek. Dawniej za jego pomocą tworzono nazwiska potomków. Inaczej mówiąc do miana ojca dodawano format -ka i powstawała nazwa osobowa syna, która mówiła od kogo on pochodzi [ Jagieł + ka = Jagiełka ];
3. odapelatywną nazwą osobową pochodzącą od słowa jagły ‘ziarno prosa’. Notowane było już w roku 1456 [ za Słownik najstarszych nazwisk polskich – pochodzenie językowe nazwisk omówionych w Historii nazwisk polskich, tom 1. ]. Dodam, że jagły to kasza z łuskanego ziarna prosa zwyczajnego. Słowo pochodzi od prasłowiańskiego wyrazu *jagъla [ częściej w liczbie mnogiej *jagъly ], który oznacza „proso”.

Nazwisko albo przydomek Jagieła według dr hab. Aliny Naruszewicz – Duchlińskiej, profesor Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, „jest pochodzenia litewskiego, K. Rymut wywodzi je od nazwiska króla (1386-1434), notowanego m.in. jako Jagieł, Jagiełło, Jagałło (zob. Nazwiska Polaków. Słownik historyczno-etymologiczny, Kraków 1999, t. I, s. 326). Jagieł/Jagiełło pochodzi od bialoruskiego Jagél, Jagéla, te z kolei od imienia cerkiewnego Ioélъ (= Eliasz), zob. Aleksandra Cieślikowa (red.), Słownik etymologiczno-motywacyjny staropolskich nazw osobowych, cz. 7 Suplement. Rozwiązanie licznych zagadek staopolskiej antroponimii, Kraków 2002, s. 25.”.


Zatem, może być Wysokiński Jagiełka herbu Szeliga – Wysokiński herbu Szeliga z przydomkiem Jagiełka albo Jagieł. Pamiętać też należy, że z czasem osoby używające nazwiska Wysokiński Jagiełka mogli zaprzestać używania przydomka Jagiełka [ Jagieł ] i pozostać tylko przy nazwisku Wysokiński. Hipotetycznie mogli też używać samego przydomka Jagiełka [ Jagieł ] jako nazwiska i nie stosować pierwotnej nazwy osobowej Wysokiński Jagiełka. Z drugiej strony przydomek może występować przed nazwiskiem i wtedy nazwisko zapisywane mogło być pod postacią Jagiełka Wysokiński – to tylko moje rozważania.


Weryfikację pozostawiam już Tobie.
Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WysokińskiOffline
Temat postu: Wysokiński Jagiełko  PostWysłany: 13-11-2019 - 14:05


Dołączył: 09-11-2019
Posty: 9

Status: Offline
Dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi.

Moje pytanie ma na celu znalezienie kogoś z obecnie żyjących którzy się legitymują albo utożsamiają z tym przydomkiem, nie chciał bym być ostatnim z Wysokińskich Jagiełków. Wiem że teraz nie dopisuje się do nazwiska przydomków ale każda rodzina wie z jakim się utożsamia. Zjeździłem wsie z okolic Tęczek, tam najwięcej Wysokińskich. Ja osobiście też wiedziałem że jestem po Jagiełkach ponieważ dziadek i pradziadek na wsi tak był „wołany”, ale teraz w miejscu prarodzinnym nie ma już nikogo. Jakieś 40 lat temu dostałem od żony mojego zmarłego w 1970 roku stryja pokaźny karton z dopiskiem „Papiery Jagiełków” i teraz tak jakoś zacząłem przeglądać są tam stare pisma gdzieś od 1814 roku i wiele z nich podpisane jest Wysokiński Jagiełko. Przy pomocy tych papierów i akt z Parafii udało mi się zejść dziesięć pokoleń wstecz do Wojciecha urodzonego ok 1680 roku. Jest szansa w aktach Parafii wyszukać jeszcze jedno pokolenie ale tak jak na początku napisałem chcę znaleźć kogoś z żyjących jeszcze, może on będzie miał jakieś inne rodzinne pamiątki, mnie zostały tylko stare papiery.
Materiały przytoczone przez kolegów w większości znam, wydaje mi się że obecnie dostęp do wiedzy jest bogatszy z uwagi na materiał pochodzący ze skanów z ksiąg grodzkich i ziemskich z tamtego okresu. Zamówiłem tom 1 i 2 Pana Marka Wolińskiego zobaczę co tam jest ciekawego z interesującego mnie okresu jednak dopiero moim zdaniem, konkretne akta parafialne dają pewność chronologiczną.

Pozdrawiam i bardzo dziękuje
Wysokiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Wysokiński Jagiełka.  PostWysłany: 13-11-2019 - 22:51
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 832

Status: Offline
Witaj ponownie.

Jest wyszukiwarka pokazująca rozkład występowania nazwisk polskich w powiatach, która oparta jest na publikacji profesora Kazimierza Rymuta pt. Słownik nazwisk używanych w Polsce na początku XXI wieku. Słownik powstał na bazie PESEL z roku 2002.

Według tej bazy w roku 2002 w Polsce osób o nazwisku:
1. Wysokiński było 1887, w tym kobiet 1, mężczyzn 1886. Rozkład zobaczysz na mapie pod linkiem:
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... i%C5%84ski
2. Wysokińska było 1961, w tym kobiet 1961, mężczyzn 0. Rozkład zobaczysz na mapie pod linkiem:
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... i%C5%84ska
W sumie to daje 3848 osób o nazwisku Wysokiński / Wysokińska, które w roku 2002 zamieszkiwały Polskę w obecnych jej granicach.
3. Wysokinski było 4, w tym kobiet 0, mężczyzn 4. Rozkład zobaczysz na mapie pod linkiem:
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... Wysokinski
4. Wysokinska było 4, w tym mężczyzn 0, kobiet 4. Rozkład zobaczysz na mapie pod linkiem:
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... Wysokinska
5. Jagiełka było 861, w tym kobiet 443, mężczyzn 418. Rozkład zobaczysz na mapie pod linkiem:
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... ie%C5%82ka
6. Jagiełko było 136, w tym kobiet 71, mężczyzn 65. Rozkład zobaczysz na mapie pod linkiem:
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... ie%C5%82ko

Osób o nazwisku Wysokiński Jagiełka, Wysokinski Jagiełka, Wysokiński Jagiełko, Wysokinski Jagiełko wspomniana baza nie wymienia. Zatem, w roku 2002 w Polsce, w bazie PESEL nie było żadnej osoby o tych nazwiskach.
Tak samo baza ta nie odnotowuje nazwiska Wyszokiński, Wyszokińska, Wysokieński, Wysokieńska, Jagieł.

W roku 1927 w Krakowie Józef Krzepela opublikował 2 częściowe opracowanie pt. Rody Ziem Pruskich.
Część pierwszą znajdziesz pod linkiem:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publica ... 64/content
Część drugą znajdziesz pod linkiem:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/edition ... t?id=95767
W części 2 noszącej tytuł Część Druga I. Rody innych ziem pruskich; II. Rody o nazwiskach niegniazdowych; III. Rody z miast Torunia i Gdańska wyszłe; IV. Rody napływowe z ziem polskich, a zwłaszcza z dobrzyńskiej, płockiej i ciechanowskiej w rozdziale I. Rody innych ziem pruskich na stronie 147 czytamy:
„Lemkendorf – Łemkowo olszt.
1582 Jagiełka – [ Wysokiński h. Szeliga ( Papr. Ns. M. Gal. )]”.

Objaśnienie źródeł Papr. Ns. M. Gal. na podstawie, których powstała wspomniana przeze mnie informacja znajdziesz w części 1 na samym początku publikacji.
Skrócona nazwa powiatu: oszt. = Olsztyn ( Altenstein ).

Zatem, wiemy już, że w roku 1582 w powiecie olsztyńskim znajdowała się wieś o niemieckiej nazwie Lemkendorf, która nosiła polską nazwę Łemkowo, i w której miał swoje dobra niejaki Jagiełka. Józef Krzepela na podstawie źródeł podaje, że Jagiełka pochodził rodu Wysokińskich herbu Szeliga. Tak więc był to ktoś o nazwaniu [ imieniu ] Jagiełka herbu Szeliga, który pochodził z rodu Wysokińskich herbu Szeliga. To chyba dość ciekawa informacja? Zatem, można zadać pytanie skąd ten Jagiełka pochodził i jak wszedł w posiadanie ziemi we wsi Lemkendorf [ Łempkowo ]. Natychmiast nasuwa się drugie pytanie: czy wspomniany Jagiełka wywodzący się z rodu Wysokińskich herbu Szeliga na coś wspólnego z Twoimi Wysokińskimi Jagiełkami?

Lemkendorf [ Łempkowo ] to obecna wieś o nazwie Lamkowo, która położona jest w województwie warmińsko – mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo. Po niemiecku wieś ta nazywała się Lemkendorf, Groß Lemkendorf do roku 1945. Lamkowo oddalone jest od Trzebieszowa około 314 kilometrów a od wsi Tęczki około 310 kilometrów. To spora odległość.

W artykule pt. Lamkowo: wieś starsza niż Olsztyn, który ukazał się na portalu Nasza Warmia w dniu 18.08.2011 roku między innymi czytamy: „(…). W 1569 roku w opustoszałej wsi Lamkowo biskup warmiński Stanisław Hozjusz nadał siedem włók sołeckich braciom Maciejowi i Franciszkowi Jagiełkom, zlecając sprowadzenia osadników na pozostałe 63 włóki. (…).”.
http://naszawarmia.pl/64840,Lamkowo-wie ... z3Hn9WNPoV
Zatem, dowiedzieliśmy się, iż w roku 1569 w opuszczonej wsi Lamkowo braciom Maciejowi i Franciszkowi Jagiełkom zostało nadane 7 soleckich włók ziemi. Tak więc Jagiełkowie pojawili się we wsi Lamkowo przynajmniej w roku 1569. Z tego wynika, że był Marcin Jagiełka i Franciszek Jagiełka. A to mówi nam, że używali oni wspólnej nazwy osobowej Jagiełka.
„(…). W 1582 roku biskup Marcin Kromer ponowił lokacje i potwierdził, że jego poprzednik biskup Stanisław Hozjusz w celu odbudowania wsi Lamkowo wyznaczył 70 włók i sprzedał sołectwo z 7 włókami Maciejowi i Franciszkowi Jagiełkom, braciom. Przywilej ten nadany zatwierdził Marcin Kromer Maciejowi i Walentemu synom śp. Franciszka Jagiełka. (…)”.
[ za https://pl.wikipedia.org/wiki/Lamkowo ]

Wynika z tego, że w roku 1582 już nie żył Marcin Jagiełka i Franciszek Jagiełka, którym nadano 7 włók ziemi we wsi Lamkowo w roku 1569. Żył Maciej Jagiełka i Walenty [ Walentyn ] Jagiełka, którzy byli synami Franciszka Jagiełki. Tu też można zauważyć, że miano Jagiełka jest nadal używane jako wspólna nazwa osobowa [ nazwisko ]. Tak więc Marcin Jagiełka i Franciszek Jagiełka byli synami kogoś kto nazywał się Jagiełka [ Jagieł ] i żył przynajmniej przed rokiem 1569 i pochodził z rodu Wysokińskich herbu Szeliga.
Gniazdem rodowym Wysokińskich herbu Szeliga była wieś Wysokiny, dawniej Wysokinin, w powiecie łukowskim, parafii Trzebieszów. Wysokińscy to bardzo rozrodzona rodzina, która używała licznych przydomków w celu odróżnienia poszczególnych linii genealogicznych. Jednia linia używała przydomka Jagiełka. To mówi nam, że był ktoś kto nazywał się Jagiełka i był on protoplastą całej linii Jagiełków Wysokińskich herbu Szeliga. Dalszy wniosek to konstatacja mówiąca, że jedni z nich pozostali [ przyjęli ] przy nazwie osobowej Jagiełka a drudzy przyjęli nazwisko Wysokiński z przydomkiem Jagiełka [ Wysokiński Jagiełka albo Jagiełka Wysokiński ].

Reasumując, można postawić tezę, która zakłada, że Jagiełkowie [ Jagiełka ] herbu Szeliga ze wsi Lamkowo pochodzą z rodu Wysokińskich herbu Szeliga używających przydomka Jagiełka, których gniazdem rodowym była wieś Wysokiny, dawniej Wysokinin w parafii Trzebieszów. Wynika z tego, że Jagiełkowie [ Jagiełka ] herbu Szeliga i Wysokińscy [ Wysokiński ] herbu Szeliga mieli wspólnego przodka, który nosił imię [ nazwanie, przezwisko ] Jagiełka ( Jagieł ).


Napisałeś „nie chciał bym być ostatnim z Wysokińskich Jagiełków”. Może nie jesteś ostatni z rodu? Ja, bym poszukał też krewnych wśród osób noszących nazwisko Jagiełka [ 861 osób ] oraz Jagiełko [ 136 osób ].

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, tom V strona 67 i 68 Lamkowo
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_V/67

Wnioski i weryfikację pozostawiam Tobie. Życzę owocnych poszukiwań.
Pozdrawiam – Roman.


Ps.
Może Jagiełkowie ze wsi Lamkowo z czasem przyjęli nazwisko od wspomnianej wsi i zaczęli się nazywać Lamkowski [ Łamkowski ] albo Lemkendorf – to tylko daleko idąca hipoteza.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WysokińskiOffline
Temat postu: Wysokiński poszukiwania  PostWysłany: 15-11-2019 - 14:01


Dołączył: 09-11-2019
Posty: 9

Status: Offline
Ponownie Witam

Utknąłem na roku 1680 około mam Pra Wojciecha ojca Franciszka i Katarzynę Karwowską matkę pewna jest data urodzenia Franciszka bo mam akt 2.10.1705 rok i jego brata Macieja 1.03 1707
Ale jak znaleźć datę i rodziców Wojciecha?.
To jedno
drugie to Maciej ur 1.03 1707 . syn Wojciecha nic poza data urodzenia o nim nie mogę znaleźć
trzecie Maciej syn Ignacego ur 15.08.1801
czwarte Michał syn Franciszka ok 1740 rok
no i dwa małżeństwa Antoniego bez dzieci najstarszego z rodzeństwa urodzony 17.01.1799

Poszukiwania to lepsze od wszystkich krzyżówek i najlepszych filmów.
Może ktoś coś doradzi. Szukanie o tyle łatwiejsze że Wysokińskich jest dużo ale moi mają dopisek Jagiełka oczywiście nie zawsze na aktach był pisany ale jak na razie jest to mój wyznacznik przynależności do rodziny.

Wysokiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WysokińskiOffline
Temat postu: Wysokiński poszukiwania  PostWysłany: 01-12-2019 - 15:24


Dołączył: 09-11-2019
Posty: 9

Status: Offline
WITAM
Nie wiem jak dotrzeć do informacji o wywodach szlachectwa , Wiem że Wysokiński Andrzej Jagiełka herbu Szeliga został; wylegitymowany przez; halicki sąd grodzki 1782 roku jak tego szukać?
Proszę o pomoc
Warszawa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2019 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.097237 sekund(y)