Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Poszukuję inf. na temat herbu rodziny Offmańskich  PostWysłany: 27-11-2019 - 21:12
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1569

Status: Offline
Znalazłem w spisach trzech Kosteckich:
1. Kostecki (w aktach brak imienia), burmistrz m. Warka
sygn. 273, s. 84.
Chodzi tu o Franciszka Kosteckiego (*ok.1791 – †10.01.1840 Warka), syna „urodzonego” Józefa Kosteckiego (*ok.1762 – †25.11.1813 Skierbieszów ), burmistrza Skierbieszowa i Teresy z Rawińskich († po 1830). O Franciszku Kosteckim wiadomo tylko tyle, że wyszedł z Wojska Polskiego w randze porucznika. W dniu 27.01.1817 r. w Lipnie ożenił się z Teklą Modzelewską (*1798 Klukowo – †1843-1853). W 1817 roku pełnił urząd burmistrza Lipna, a w 1820 roku był burmistrzem Wyszogrodu. W 1820 roku był członkiem czynnym loży wolnomularskiej „Doskonałość”. W Warce od około 1825 roku piastował urząd burmistrza, aż do swojej śmierci w 1840 roku. Franciszek w akcie małżeństwa z 1856 roku Teodora Aleksandra, jego syna, był określony jako „obywatel ziemski”. Ta rodzina była spowinowacona z moją rodziną, poprzez małżeństwa z rodzeństwem Wierzyckich herbu Świnka.

2. Kostecki Franciszek, mieszkaniec obwodu warszawskiego
sygn. 273, s. 60-61.
Być może tożsamy z wyżej wymienionym. W tym czasie żył jeszcze Franciszek Kostecki, syn Tomasza nobilitowanego w 1768 roku i Konstancji Małszyckiej. Pisał się Leszczyc-Kostecki z Janikowa, a trudnił się pisaniem w kancelariach. W 1806 roku zamieszkał w Warszawie. Był żonaty: 1 v. Dorota Rosner (†18.04.1806 Warszawa), 2 v. Tekla Lis(z)owska z d. Kowalska. Drugie małżeństwo zawarł 09.02.1809 r. w Warszawie. Z Teklą Lisowską miał córkę Ewę Konstancję (*26.12.1812 Warszawa). W tym czasie był kancelistą Wydziału IV Miasta Stołecznego Warszawy.

3. Kostecki Karol, emigrant
zezwolenie na powrót do kraju bez przywrócenia praw szlacheckich
sygn. 269, s. 136.
Karol Kostecki, szlachcic, urodzony 9(21) października 1805 roku w Lacku, par. Sławatycze [Lasda (?), pow. radzyński, gub. lubelska]. W 1827 roku , jako ochotnik, wszedł w szeregi Wojska Polskiego i był kanonierem artylerii pieszej, następnie awansował na podoficera IV klasy w 1 kompanii pozycyjnej artylerii pieszej i został skierowany do Szkoły Bombardierów w Warszawie, gdzie brał aktywny udział w Nocy Listopadowej. W czasie Powstania Listopadowego 24.12.1830 r. został mianowany na porucznika i walczył w 4 kompanii lekkopieszej. Był odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari nr 109 nadanym 08.03.1831 r. Po upadku powstania przeszedł z gen. Rybińskim do Prus, a potem udał się do Francji. Początkowo, od 18.05.1832 r. przebywał w zakładzie w Avinion, a następnie 18.05.1833 r. został skierowany do Gueret. Zamieszkał w Felletin w departamencie Creuse, gdzie w 04.08.1834 r. potępił Czartoryskiego. W dniu 12.04.1836 r. wrócił do Avinion, gdzie był pisarzem u notariusza. Następnie, przez sześć lat pracował jako niwelator przy budowie Kanału Marsylskiego. W 1848 roku wyjechał z Francji z zamiarem powrotu do rodziny, lecz po przybyciu do Drezna trafił na zamieszki, więc udał się znowu do Francji. W latach 1848-1851 roku przebywał w miejscowości Bastia na Korsyce, skąd napisał do władz carskich o wyrażenie zgody na powrót do kraju. Wywołał tym wszczęcie postępowania, mającego ustalić, jakim majątkiem dysponuje na terenie Królestwa Polskiego, pod kątem późniejszej konfiskaty. W marcu 1853 roku wyjechał do Tuluzy. Korzystając z amnestii w 1856 roku wrócił do Polski.

Dziękuję Hubercie za linki i pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Poszukuję inf. na temat herbu rodziny Offmańskich  PostWysłany: 28-11-2019 - 08:33
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1569

Status: Offline
Tak, przy okazji. Czy ktoś może pomóc mi w odszukaniu metryki chrztu Karola Kosteckiego urodzonego 9(21) października 1805 roku w Lacku, par. Sławatycze [Lasda (?), pow. radzyński, gub. lubelska].

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_WasylukOffline
Temat postu: Poszukuję inf. na temat herbu rodziny Offmańskich  PostWysłany: 28-11-2019 - 10:30
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2008
Posty: 706

Status: Offline
Parafia Sławatycze i powiat radzyński? Tego się nie da powiązać. Sławatycze (nad Bugiem) to powiat bialski (południowo-wschodnia krawędź), na pograniczu z włodawskim. Powiat radzyński leży natomiast za południowo-zachodnią częścią bialskiego Smile

_________________
Krzysztof Wasyluk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Poszukuję inf. na temat herbu rodziny Offmańskich  PostWysłany: 28-11-2019 - 11:21
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1569

Status: Offline
Dlatego proszę o konkretną pomoc, bo nie mogę sam ustalić przynależności Lacka. Smile

Parafia rzymskokatolicka istnieje w Sławatyczach od 1631 roku i chyba obejmowała Lack, zaś księgi metrykalne zachowane są od 1719 roku. Jeszcze w 1889 roku w SGKP podano, że sławatyckie księgi metrykalne sięgają 1684 roku. W Lubgensie zindeksowane są księgi USC z lat 1868 - 1911, a u Mormonów są grekokatolickie.

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hniewOffline
Temat postu: Poszukuję inf. na temat herbu rodziny Offmańskich  PostWysłany: 28-11-2019 - 19:29
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2010
Posty: 739

Status: Offline
Robercie
Co wspólnego z herbem Offmańskich ma to co wczoraj i dziś napisałeś tu w tym wątku?

Hubert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Poszukuję inf. na temat herbu rodziny Offmańskich  PostWysłany: 28-11-2019 - 21:36
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1569

Status: Offline
Hubercie,

mógłbym odpowiedzieć, że na tym forum są tysiące zapoczątkowanych tematów, w których dyskusja w ostateczności odbiega zupełnie od zapoczątkowanego wątku i dziwi mnie fakt, że akurat mnie postanowiłeś zdyscyplinować. Ale powiem tak. Zamieściłeś linki na strony o jakich nie wiedziałem (za co podziękowałem). Na nich znalazłem informacje o osobach, o których posiadałem szczegółowe informacje, więc kierując się chwilową euforią podałem te dane z nadzieją, że komuś się przydadzą licząc, że może nawet je uzupełni. A tu zamiast pomocy, taki afront. No cóż, trzeba z tym żyć dalej.

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Płowik_HubertOffline
Temat postu: Poszukuję inf. na temat herbu rodziny Offmańskich  PostWysłany: 26-03-2024 - 20:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-09-2010
Posty: 359
Skąd: Błonie
Status: Offline
Odkopuję temat. Rafał, ojciec Augustyna i Gabriela, był w Błoniu burmistrzem, tak jak i jego ojciec - Adam Offmański (w jednym źródle jako Ochmański). Ciekawi mnie rzekomy akt chrztu Rafała w Brzeźnicy - czy ktoś do niego dotarł?

_________________
Pozdrawiam
Hubert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.245634 sekund(y)