Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KuSto
Temat postu: Stefan i Julianna Zwierzchowscy | Łódź  PostWysłany: 21-11-2019 - 20:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-05-2014
Posty: 11

Dzień Dobry

Poszukuję informacji na temat Stefana i Julianny(z domu Bulińskiej) Zwierzchowskich, którzy mieszkali w Łodzi i w 1922 roku wzięli ślub w parafii św. Stanisława Kostki.

Akt małżeństwa:
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... =2&x=0&y=2

Julianna Zwierzchowska (z domu Bulińska) była siostrą mojego pradziadka - Stanisława Bulińskiego. Urodziła się w Żyrardowie (Rudzie Guzowskiej) w 1901 roku, a rodzicami byli Jan i Apolonia Bulińscy. Nikt z moich krewnych nie wiedział, że pradziadek miał rodzeństwo. Rodzinny przekaz mówi, że Stanisław (ur. w 1899) w bardzo młodym wieku został oddany pod opiekę mężowi jednej z sióstr Apolonii, a rodzice "gdzieś" wyjechali i już nie wrócili...

Obecnie przypuszczam, że razem z rodzicami musiała wyjechać także Julianna. Całą trójkę dopiero niedawno udało mi się odnaleźć w Łodzi (rodzice wcześniej byli fabrykantami* w Żyrardowie). Niestety w 1906 w tragicznych okolicznościach ginie Jan. Julianna w 1922 roku wychodzi za urzędnika Stefana Zwierzchowskiego w łódzkiej parafii św. Stanisława Kostki. Ślad Apolonii urywa się w połowie lat 30-tych.

Za wszelką pomoc z góry dziękuje

*nie fabrykantami, a robotnikami, tkaczami

_________________
Pozdrawiam,
Kuba


Ostatnio zmieniony przez KuSto dnia 22-11-2019 - 19:09, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RenataMikOffline
Temat postu: Stefan i Julianna Zwierzchowscy | Łódź  PostWysłany: 21-11-2019 - 21:20
Sympatyk


Dołączył: 24-03-2019
Posty: 204

Status: Offline
https://szukajwarchiwach.pl/39/221/0/4. ... 5#tabSkany
W zapisie powyżej Apolonia zd.Rusecka córka Adama ur.? V 1875 w Rudzie Guzowskiej na tamten czas wdowa przybyła z Zyrardowa wyjechała do Warszawy .Dopisana córka Julianna ur.5 II 1901.Następna karta -Franciszka Bulińska panna ur.29 XI 1898

Może to ten Stefan Zwierzchowski
https://szukajwarchiwach.pl/39/221/0/4. ... muyz1fOsrA
Pozdrawiam
Renata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KuSto
Temat postu: Stefan i Julianna Zwierzchowscy | Łódź  PostWysłany: 22-11-2019 - 00:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-05-2014
Posty: 11

RenataMik napisał:
https://szukajwarchiwach.pl/39/221/0/4.12/24507/str/1/10/15#tabSkany
W zapisie powyżej Apolonia zd.Rusecka córka Adama ur.? V 1875 w Rudzie Guzowskiej na tamten czas wdowa przybyła z Zyrardowa wyjechała do Warszawy .Dopisana córka Julianna ur.5 II 1901.Następna karta -Franciszka Bulińska panna ur.29 XI 1898

Może to ten Stefan Zwierzchowski
https://szukajwarchiwach.pl/39/221/0/4. ... muyz1fOsrA
Pozdrawiam
Renata

Dziękuje za odzew P. Renato

Przepraszam - zapomniałem uprzedzić w moim poprzednim poście, że spis mieszkańców Łodzi już sprawdzałem.

Generalnie lekkie nieścisłości są w tym spisie, bo faktycznie była rok starsza niż podawała w spisie i urodziła się w par. Leszno niedaleko Warszawy (Ruda Guzowska musiała zostać po błędnym wpisaniu danych Julianny).
W spisie jest jeszcze jedna karta, tym razem Apolonji Bolińskiej, ale reszta (imię ojca, data ur., stan itd.) zgadza się, acz w tej karcie nie ma już wpisu o córce. Przypuszczam, że wyjazd do Warszawy był jednak epizodyczny. W internecie znalazłem późniejsze doniesienia prasowe z Łodzi o kobiecie nazywającej się identycznie lub bardzo podobnie, w b. zbliżonym wieku. Jeden z końca lat 20-tych, a następne z połowy lat 30-tych. Tak jak w przypadku śmierci prapradziadka mogłem skonfrontować notkę prasową z aktem zgonu, tak tutaj raczej nie mam jak. No chyba, że ostała się np. dokumentacja pacjenta sprzed wojny (w co szczerze wątpie).

PS. Stefan się zgadza - to ten. Franciszkę sprawdziłem, ale to raczej zbieżność nazwisk.

_________________
Pozdrawiam,
Kuba
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Stefan i Julianna Zwierzchowscy | Łódź  PostWysłany: 22-11-2019 - 07:02
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ten kawaler się zgadza?
sprawdź wszystkie pozostałe kopie AU i AM małżonków na okoliczność dopisków o zgonach, innych zdarzeniach

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-11-2019 - 16:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 1006

Status: Offline
Przepraszam, już milczę


Ostatnio zmieniony przez Janiszewska_Janka dnia 20-02-2022 - 17:38, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-11-2019 - 17:03
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Poszukiwania w internecie ASC od których nie upłynęło 100 lat (U), 80 (M) są faktycznie bez szans, ale nie poszukiwania informacji o zdarzeniach dotyczących podmiotów ASC młodszych niż 80/100 (M/U). Zgony - osobna kwestia.
Na zdarzenia, a przy okazji dokumenty, naprowadzają m.in. dopiski i wzmianki w starszych niż 80/100 lat ASC
o M, Z dokonywane w U, o Z, rozwodach etc dokonywane w M, niekoniecznie w każdej kopii aktu.
i w formie bardziej urzędowej niż to co widać w górnym lewym rogu:)
co więcej: bez wytypowania w jakim (dokładnie którym) USC szukać zgonu sprzed połowy lat 80, małżeństwa osoby zmarłej przed połową lat 80 jest też , delikatnie mówiąc, trudno
stąd na ogól przecież szukamy informacji - owszem dotyczących zdarzeń mniej niż 80-100 lat odległych od dziś, by te informacje mogły posłużyć w dalszych działaniach (jeśli takie w ogóle do czegoś są potrzebne).
Kuba nie prosi o dostęp do bazy danych ASC:) a o informacje o dalszych losach

btw: nie po ślubie, a - zgodnie z prawem- uznanie jako małżeńskie przez oboje małżonków przy zawieraniu małżeństwa

i drugi btw
https://szukajwarchiwach.pl/39/221/0/4. ... La9SgUhw3A
Apolonia wyjechała do Warszawy ale co istotne w 1920:) i to pod koniec kwietnia, ja wiem , że "front" szedł szybko, ale raczej miała pilny interes jakiś, ponadprzeciętną determinację

reasumując: najprościej byłoby jednak sprawdzić pierwopisy na okoliczność dopisków i wzmianek i skupić się tych informacjach o Stefanie , przy którym jest data 25 I [19]64
ew. poszukać informacji o korespondencji z Urzędem SC Łódź z 1964 (przychodzącej) i informacji tam wytworzonej

no i...my widzimy ślad Apolonii w 1920 , Kuba zna ciąg dalszy młodszy/dłuższy o paręnaście lat ..może jednak warto byłoby uzupełnić..

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KuSto
Temat postu:   PostWysłany: 22-11-2019 - 18:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-05-2014
Posty: 11

Janiszewska_Janka napisał:
W tym poście podanych jest sporo nieścisłości bo rodzina Bulińskich z Żyrardowa to tkacze, a nie fabrykanci co widać z aktów małżeństwa Jana i Apolonii w 1900 r akt 155 oraz z aktu zgonu Marcina Bulińskiego czyli ojca Jana Bulińskiego w 1907 r w Żyrardowie
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... &y=479


Co do fabrykantów, faktycznie źle się wysłowiłem. Mea culpa Embarassed
Pisząc to chodziło mi o robotników, pracowników fabryki, a nie właścicieli.

Cytat:
Stanisław Buliński był dzieckiem pozamałżeńskim Apolonii urodzonym w Żyrardowie w 1899 r i tam także nie ma mowy o fabrykantach. Jest na akcie urodzenia Stanisława adnotacja o przyjęciu dziecka przez Jana Bulińskiego jako własne dopiero po ślubie w 1900 roku. Zapewne z tego powodu, że Apolonia miała bardzo trudną sytuację materialną i rodzinną, to po śmierci męża zostawiła syna u rodziny i opiekowała się tylko Julianną pracując w Łodzi.


Zgadza się, Stanisław urodził się przed ślubem pod panieńskim nazwiskiem matki. W jego akcie urodzenia występują jednak obaj rodzice Jana jako świadkowie - Florentyna i Marcin Bulińscy (Florentyna została nawet matką chrzestną). Stąd uważam, że nie ma co podważać ojcostwa Jana, a tym samym traktowania Stanisława przez rodziców jakoś gorzej. Myślę, że ojciec (Jan) po prostu "wymiękł" początkowo i przed proboszczem to rodzice musieli za niego świecić oczami...

Jeśli Apolonia oddałaby syna już po śmierci męża, to wydaje mi się, że Stanisław, jako siedmiolatek, miałby jakieś przebłyski i kojarzyłby siostrę. Tymczasem skromne, bo skromne rodzinne opowieści nie wskazują na to.

W świetle tego co już wiem, możliwym scenariuszem jest to, że Jan z Apolonią spakowali się i wyjechali niedługo po urodzeniu Julianny. Matka zabrała niemowlę ze sobą by go dopilnować i wykarmić, a starszego synka zostawiła siostrze i jej mężowi Michałowi (właściwie babcia mówiła tylko o nim nie wiedząc, że był powiązany z rodziną) z zamiarem sprowadzenia późniejszego Stanisława kiedy Ci się już ustatkują? A może po jakimś czasie chcieli wrócić? Cały plan zepsuła prawdopodobnie śmierć Jana.

Wersji pewnie mogłoby powstać tyle, co czytelników tego wątku.

Sroczyński_Włodzimierz napisał:

i drugi btw
https://szukajwarchiwach.pl/39/221/0/4. ... La9SgUhw3A
Apolonia wyjechała do Warszawy ale co istotne w 1920:) i to pod koniec kwietnia, ja wiem , że "front" szedł szybko, ale raczej miała pilny interes jakiś, ponadprzeciętną determinację

reasumując: najprościej byłoby jednak sprawdzić pierwopisy na okoliczność dopisków i wzmianek i skupić się tych informacjach o Stefanie , przy którym jest data 25 I [19]64
ew. poszukać informacji o korespondencji z Urzędem SC Łódź z 1964 (przychodzącej) i informacji tam wytworzonej

no i...my widzimy ślad Apolonii w 1920 , Kuba zna ciąg dalszy młodszy/dłuższy o paręnaście lat ..może jednak warto byłoby uzupełnić..


Przyznam się szczerze, że nie powiązałem wyjazdu Apolonii ze zbliżającymi się wtedy wydarzeniami. Bardzo ciekawe spostrzeżenie. Zamiast odpowiedzi pojawiają się kolejne znaki zapytania Smile

Pobieżnie sprawdziłem akty, które znam i nie posiadają dodatkowych zapisków (poza tym AU Stanisława). Szkoda, że wzmianka o Stefanie w AM i tym, że jest urzędnikiem jest tak ogólna. W spisie mieszkańców Łodzi jest rządcą, to też niewiele wnosi.

Ta domniemana data 1964 w AM Julianny i Stefana również mnie zastanawiała, ale na poprzedniej karcie jest podobny. Może to późniejsze dopiski na potrzeby urzędnika, archiwum?

Późniejsze losy Apolonii znam już tylko na podstawie odnalezionych w internecie prasowych doniesień, ale bez 100% pewności, że dotyczą mojej praprababci. Pierwszy to wypadek (złamanie nogi bodajże), a drugi jest sprawą karną. Temat dla mnie delikatny i nie jestem przekonany czy chciałbym się publicznie rozwodzić.

_________________
Pozdrawiam,
Kuba
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-11-2019 - 18:55
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"Pobieżnie sprawdziłem akty, które znam"
tzn masz pierwopisy AUrodzeń i AM Stefana i Julianny?
przedwojenne akta sądowe szczątkowe, nawet jeśli córka i zięć zeznawali, to minimalna szansa na dotarcie
przed którym sądem ta sprawa była?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KuSto
Temat postu:   PostWysłany: 22-11-2019 - 19:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-05-2014
Posty: 11

Sroczyński_Włodzimierz napisał:
"Pobieżnie sprawdziłem akty, które znam"
tzn masz pierwopisy AUrodzeń i AM Stefana i Julianny?
przedwojenne akta sądowe szczątkowe, nawet jeśli córka i zięć zeznawali, to minimalna szansa na dotarcie
przed którym sądem ta sprawa była?


Miałem na myśli tylko te, które są ogólnodostępne w internecie.

Sprawa toczyła się przed Sądem Okręgowym, zapewne w Łodzi.

_________________
Pozdrawiam,
Kuba
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-11-2019 - 19:24
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31706
Skąd: Warszawa
Status: Offline
aa..to żadnych pierwopisów, o ile wiem, nie ma

"jeśli zapewne w Łodzi" to
a. więcej niż szczątki w zespole 181, tez z wydziału karnego
b. nie ma co szukać w latach 20-20 w Warszawie
istotne uzupełnienie:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.937009 sekund(y)