Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 06 grudnia 2019

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
ZabombaOffline
Temat postu: Nowa Wilejka - Boleslaw Stankiewicz  PostWysłany: 10-11-2019 - 17:23
Sympatyk


Dołączył: 30-04-2016
Posty: 44

Status: Offline
Dzien dobry,
Nie mam pomyslu, gdzie moge znalezc akt chrztu mojego pradziadka Boleslawa Stankiewicza. Urodzil sie on 1 wrzesnia 1890 r w Nowej Wilejce, dzis dzielnicy Wilna. Z tego co wiem, to w tamtym okresie nie bylo w miejscowosci kosciola, gdzie Boleslaw moglby byc ochrzczony. Zapewne wiec, bylo to w Wilnie, ale gdzie szukac? Kosciolow troche tam jest. Przede wszystkim chodzi mi o to, by poznac nazwisko rodowe jego matki. W kancelarii parafialnej w Olsztynie, gdzie jest pochowany w ksiedze zgonow podane sa tylko imiona jego rodzicow (Franciszek i Tekla). Podejrzewam, ze takie informacje moga byc w kopercie dowodowej, ale chyba na to nie mam co liczyc, bo pradziadek zmarl w 1958 r.

Pozdrawiam,
Kamil

_________________
Nazwiska - Tworkowski, Prusik, Karaszewski, Stankiewicz, Muszyński, Popławski, Zdanowski, Bagiński, Gawiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Nowa Wilejka - Boleslaw Stankiewicz  PostWysłany: 10-11-2019 - 18:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 2392

Status: Offline
Parafii było 9, tu link
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Pod rocznikiem znajdziesz zapewne wszystkie, są spisy więc roboty na 15 z przerwą na kawę, o ile się tam urodził
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Nowa Wilejka - Bolesław Stankiewicz.  PostWysłany: 10-11-2019 - 22:52
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 819

Status: Offline
Kamilu, witaj.

Zebrałem trochę informacji, które może przydadzą się Ci w poszukiwaniu aktu chrztu Bronisława Staniewicza. Dodam, że nazwisko Stankiewicz, po litewsku Stankevič, to najczęściej występująca nazwa osobowa w Wilnie i w rejonie wileńskim [ za Wilno i Wileńszczyzna; ZW.lt 27.09.2019 rok. ]

W roku 1890 nie było miejscowości i nazwie Nowa Wilejka. Zatem, Twój przodek nie mógł urodzić się 1 września 1890 roku w Nowej Wilejce. Miasto Nowa Wilejka powstało 116 lat temu. „W dniu 3 kwietnia roku 1903 car Mikołaj II podpisał rozporządzenie o przekształceniu miejscowości przy stacji kolejowej Wilejsk w miasto i nadaniu nazwy Nowo-Wilejsk. Końcówka -sk odwzorowała rosyjskie nazwy miejscowości, jak Archangielsk czy Krasnojarsk. Niemniej jednak w rodzimej, polskiej mowie mieszkańców szybko przyjęła nazwę – Nowa Wilejka. Carskie rozporządzenie weszło w życie 26 czerwca 1903 roku i ten dzień jest uważany za urodziny miejscowości.”. [ za Tygodnik Wileńszczyzny: Nowa Wilejka obchodzi 115. rocznicę powstania, 2018-06-06. L24.lt ]. Wspomniana stacja kolejowa Wilejsk została wybudowana w latach 1871 – 1873 i był to ważny węzeł kolejowy na magistrali łączącej Warszawę z Petersburgiem i Mińskiem. Linia kolejowa została otwarta w roku 1862. Stacja kolejowa Wilejsk znajdowała się w miejscowości o nazwie Rakanciszki.
Zatem, Twój pradziadek Bolesław Stankiewicz, który miał się urodzić 1 września 1890 roku w Nowej Wilejce, z dużą dozą prawdopodobieństwa mógł się urodzić w miejscowości o nazwie Rakanciszki bo w tym czasie nie istniało miasto o nazwie Nowa Wilejka – to moja hipoteza robocza.

Poszukujesz aktu chrztu Bolesława Stankiewicza. Tak więc należy ustalić do jakiej parafii należała wieś i dobra Rakanciszki w roku 1890. We wsi Rakanciszki w owym czasie nie było kościoła i parafii rzymskokatolickiej.
Ksiądz Andrzej Kakareko w roku 2005, w tomie IV Rocznika Teologii Katolickiej opublikował artykuł noszący tytuł Kścioły parafialne w Wilnie w świetle relacji o stanie diecezji i statutów synodalnych wileńskich ( XVI – XVIII w. ). Na stronie 102 czytamy: „(…). Istotne zmiany w sprawie rozgraniczenia parafii w Wilnie zostały wprowadzone na podstawie decyzji podjętych na synodzie diecezjalnym zwołanym przez biskupa Aleksandra Kotowicza w 1685 r. W statucie „De Ecclesia Parochiali Antocolensi" synod potwierdził prawa parafialne parafii na Antokolu. Czytamy w nim, że kanonicy regularni laterańscy ukazali w sposób bezsporny w oparciu o prawa fundacyjne swego kościoła i w oparciu o prawny rozdział tejże parafii antokolskiej od kościoła parafialnego wileńskiego i dlatego synod postanowił, aby położone za rzeką Wilią dobra Sznipiszki (Śnipiszki) wraz z domami należącymi do różnych osób
i mieszkającymi w nich ludźmi oraz inne miejscowości od dawnych czasów do niego należące, takie jak Bołtupie, Werki, dalej tereny antelerusalem(Jerozolimka) wraz z przyległościami, a także leżące po drugiej stronie Wilii Rakanciszki, Wikuciany, Florany, Szacieniki, Kiwiszki, Haydumy, Szkoystery, Machany, Koyrany (Kojrany), Gutderki, Antowile i Wiszupy, winny należeć do tegoż kościoła antokolskiego i być przezeń zarządzane. Synod informuje dalej, że prepozyt tego kościoła ksiądz Michał Rusiecki poprosił biskupa, aby zatroszczył się, by Sznipiszki i tereny do nich przyległe, do tej pory oderwane od parafii, zostały jej zwrócone i potwierdzone
zostały jej prawa zgodnie z prawem fundacyjnym. Biskup tę prośbę uznał i potwierdził prawo udzielania chrztu i duszpasterstwo względem parafian ze Snipiszek i Werek wraz z przyległościami w stronę Wilii i gdzie indziej oraz nakazał je przywrócić na mocy praw parafialnych przysługujących kościołowi antokolskiemu. (…)”.
Natomiast na stronie 107 autor pisze: „(…). Następnie synod potwierdził, że do parafii pw. św. Piotra na Antokolu należą wsie Rakanciszki, Wikuciany, Florany, Szacieniki, Kiwiszki, Haydumy, Szkoystery, Mackany, Koyrany, Gutderki, Antowile, Wiszupy oraz przedmieście Antokol „ubi est Ecclesia RR.PP. Ord. SS. Trinitatis de redemptione Captivorum". Z terenów leżących po drugiej stronie Wilii pozostawiono przy parafii antokolskiej tylko Snipiszki. Natomiast wymienione w aktach synodu z 1685 r. wsie Werki, Bołtupie i Jeruzalem przyłączono do powołanej decyzją synodu Zienkowicza nowej parafii w Werkach, którą powierzono dominikanom. (…)”.
W roku 1795 wieś Rakanciszki nadal należała do kościoła i parafii pw. św. Piotra na Antokolu w Wilnie – wspominają o tym Reviznyje Skazki z roku 1795.

Zatem, metryki Bronisława Stankiewicza powinieneś teoretycznie poszukać w księgach kościoła i parafii pw. św. Piotra na Antokolu w Wilnie – to moja robocza hipoteza.

Obecnie kościół i parafia pw. św. Piotra na Antokolu w Wilnie nosi nazwę Kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie. Po litewsku Vilniaus Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčia

Rakanciszki – inne nazwy Rakantiszki – Rokanciszki po litewsku Rokantiškės.

Weryfikację pozostawiam Tobie. Nie zaszkodzi poszukać metryki urodzenia Bronisława Stankiewicza też w innych kościołach znajdujących się na terenie Wilna.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Nowa Wilejka - Bolesław Stankiewicz.  PostWysłany: 11-11-2019 - 12:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 2392

Status: Offline
Romanie,
Nie sposób się z Tobą nie zgodzić. Ta metryka powinna być u Piotra i Pawła ale jej nie ma. Ani rok w przód ani w tył. A metryki u Piotra i Pawła mają wpisy choćby z miejscowości Wilejka Smile
To nie jedyny zgryz. Wg mh i witryny Kamila żoną Bolesława była Aleksandra Muszyńska urodzona w 1895 w Białymstoku. Ale w rzk Białystok nie ma takiego au za lata 1890-1897
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ZabombaOffline
Temat postu: Re: Nowa Wilejka - Bolesław Stankiewicz.  PostWysłany: 11-11-2019 - 13:37
Sympatyk


Dołączył: 30-04-2016
Posty: 44

Status: Offline
Witajcie,
Dzieki za zainteresowanie. Dokladnie, przeszukalem wczoraj metryki z Piotra i Pawla i nie znalazlem mojego Boleslawa. Co do Nowej Wilejki, to opowiedziala mi o tym moja babcia. Moze to byla taka nieprecyzyjnosc z jej strony. Sama urodzila sie w 1927 r. Starosielcach, a zawsze mowila ze jest z Bialegostoku. Prawda jest tez to, ze zona Boleslawa byla Aleksandra Muszynska ur. w 1895 r., ale ze urodzila sie w Bialymstoku tez wiem od babci, ale czy bylo tak faktycznie, czy to kolejna nieprecyzyjnosc tego sie od niej juz nie dowiem. Wracajac do Boleslawa, takie szukanie w ciemno mnie nie bawi. Na pewno wiem, ze pracowal na kolei i do Olsztyna trafil w 1945 r. Mam zdjecie Aleksandry, podpisane "zona zastepcy przodownika - Łapy", co to za funkcja byla? Moze w papierach w jakims archiwum kolejowym dowiem sie, gdzie sie dokladnie urodzil? Moze z ksiegi meldunkowej w Olsztynie? Jak pisalem wczesniej, myslalem o kopertach dowodowych, ale jako ze Boleslaw zmarl w 1958 r. to raczej nie moge liczyc, ze dokumenty sie ostaly.

_________________
Nazwiska - Tworkowski, Prusik, Karaszewski, Stankiewicz, Muszyński, Popławski, Zdanowski, Bagiński, Gawiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Nowa Wilejka - Bolesław Stankiewicz.  PostWysłany: 11-11-2019 - 13:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 2392

Status: Offline
To może przestań bazować na rodzinnych legendach (bardzo zwykle pożyteczn ych) i zacznij od uzyskania aktów zgonu obojga. Może tam będzie prawdziwa informacja.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ZabombaOffline
Temat postu: Re: Nowa Wilejka - Bolesław Stankiewicz.  PostWysłany: 11-11-2019 - 13:59
Sympatyk


Dołączył: 30-04-2016
Posty: 44

Status: Offline
Poki co bylem w parafii, gdzie oboje mieli pogrzeb i w ksiegach nie ma miejsca urodzenia. Wikariusz powiedzial, ze nie ma w tych ksiegach rybryki na miejsce urodzenia, wiec sie nie wpisywalo.

_________________
Nazwiska - Tworkowski, Prusik, Karaszewski, Stankiewicz, Muszyński, Popławski, Zdanowski, Bagiński, Gawiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: Re: Nowa Wilejka - Bolesław Stankiewicz.  PostWysłany: 11-11-2019 - 14:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 733
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
wystąp o akt zgonu z USC, tam są takie "rubryki"
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ZabombaOffline
Temat postu: Re: Nowa Wilejka - Bolesław Stankiewicz.  PostWysłany: 11-11-2019 - 15:11
Sympatyk


Dołączył: 30-04-2016
Posty: 44

Status: Offline
Dzieki za podpowiedz. Rzeczywiscie, to moze byc najprostsza droga do poznania prawdy.
Pozdrawiam,
Kamil

_________________
Nazwiska - Tworkowski, Prusik, Karaszewski, Stankiewicz, Muszyński, Popławski, Zdanowski, Bagiński, Gawiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ZabombaOffline
Temat postu: Re: Nowa Wilejka - Bolesław Stankiewicz.  PostWysłany: 19-11-2019 - 19:22
Sympatyk


Dołączył: 30-04-2016
Posty: 44

Status: Offline
Okej, dostalem akt zgonu Boleslawa i napisane jest, ze urodzil sie w miejscowosci Nowo Swieciany. Do Nowej Wilejki to kawal drogi, moze kiedys tam mieszkal, nie wiem. Poki co nie zaprzatam sobie tym glowy. Wie ktos gdzie moge poszukac metryk z tego rejonu?
Pozdrawiam,
Kamil

_________________
Nazwiska - Tworkowski, Prusik, Karaszewski, Stankiewicz, Muszyński, Popławski, Zdanowski, Bagiński, Gawiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-11-2019 - 20:32
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 600
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Dekanat święciański to czarna dziura. W sieci nie ma nic z okresu Pana interesującego. Księgi metrykalne przechowywane są w LVIA w Wilnie w zasobie F604 ap37:
https://iaps-pub.archyvai.lt/web/guest/ ... vId=339658

Z tego, co pamiętam, kościół w Nowych Święcianach był na początku filią parafii w Święcianach i to tam powinien Pan poszukać metryki.

_________________
Pozdrawiam

Marek

PS: W wiadomościach poprzez PW proszę zaznaczać opcję "Powiadom e-mailem".
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2019 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.083214 sekund(y)