Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 23-05-2019 - 11:07
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Litości Panie Robercie, Andrzej Mańkowski nie jest żadnym hrabią. Ostatni hrabia Mańkowski dożywa swoich sędziwych lat w Poznaniu i nic nigdy nie napisał. No chyba, że Pan posługuje się w identyfikacji hrabiów papieskich bałaganiarskich i złudnym źródłem Minakowskiego, który wprowadza zamęt w tytułach. Z poważaniem Tomasz Lenczewski

Robert_Kostecki napisał:
Witam,

po różnych wpisach z wielolecia widać od razu, że udzielane porady często nie idą w kierunku oczekiwanym przez inicjujących dany temat. Amatorzy przeważnie są życzliwi, ale nie do końca posiadają przydatną wiedzę, natomiast zawodowcy nie zabierają głosu, a jeżeli już, to cedzą tę wiedzę. Właściwie jest to zrozumiałe. Wink
Teraz, co do szlacheckich rodzin Pawłowiczów. Osoba zainteresowana tym tematem ma oczywiście szansę rozpracować heraldykę i genealogię (przynajmniej częściowo) różnych rodzin o nazwisku Pawłowicz. W tym celu należy:
1. Przejrzeć dostępne źródła drukowane z tomem 13 herbarza Sewryna Macieja Leona hr. Uruskiego na czele.
2. Sprawdzić w polskich archiwach wykazy szlachty wylegitymowanej w Królestwie Polskim w poszczególnych guberniach, w tym lubelskiej, siedleckiej i augustowskiej.
3. Zdobyć materiały legitymacyjne Heroldii Cesarstwa Rosyjskiego z CPHA w Petersburgu dotyczące różnych rodzin Pawłowiczów.
4. O ile zdobycie powyższych stanie się nierealne, posiłkować się dokumentami legitymacyjnymi z poszczególnych archiwów pozarosyjskich w: Wilnie, Grodnie, Żytomierzu, Kijowie, Mińsku, itd.

Wypis z akt ziemskich połockich aktu sprzedaży z 26 VII 1788 przez Anoniego i Jana Szymonowiczów, Gabriela Tomasza Jana i Jana Pawłowiczów, Jana i Piotra Maciejowiczów, Grzegorza Janowicza oraz Zachariasza s. Gariela Tomasza Hryniewiczów d. Żołnowo Antoniemu Obrępolskiemu. 28 VII 1788, oryg. do dokumentu dołączone potwierdzenie marszałka szlachty powiatu witebskiego z 19 VIII 1869, oryginał.
https://szukajwarchiwach.pl/1/395/0/-/1 ... bJednostka

Chociażby według "Spisu szlachty wylegitymowanej w guberniach grodzieńskiej, mińskiej, mohylewskiej, smoleńskiej i witebskiej", Warszawa 1992, s. 74-75 - w wymienionych guberniach udowodniło swoje pochodzenie szlacheckie 9 rodzin Pawłowiczów, z których zapewne parę było ze sobą spokrewnionych?!

To, że taką kwerendę można przeprowadzić, pokazał Andrzej Emeryk hr. Mańkowski w swoim artykule Seweryna Uruskiego „Spis pełny szlachty dziedzicznej”. Zagadnienie kompletności Herbarza w świetle materiałów petersburskiej Heroldii i gubernialnych zgromadzeń szlacheckich, [w:] "Rocznik Polskiego Towarzystwa Heraldycznego", 06 (17), 2003, s. 113.

Powtarzam jeszcze raz. Tego rodzaju generalia wymagają ogromu swojej pracy własnej. Jeżeli z jakiś względów temu nie podołamy, to pozostają zawodowcy. Pobierając stosowne honoraria dość szybko sprowadzą nam żądane materiały legitymacyjne danego nazwiska. Zapoznając się z nimi, możemy dopiero wtedy przyporządkowywać swoją rodzinę. Oczywiście można też od kota doopy, ale w przypadkach rodzin drobnoszlacheckich i tak w pewnym momencie musimy odwołać się do jakiegoś konkretnego punktu.

Mam natomiast żal do amatorów, którzy w ostatnich latach przeszli przez mozolny proces ściągania ww. dokumentacji, a w sposób jasny i rzetelny nie dzielą się na tym forum zdobytą wiedzą z innymi.

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_WasylukOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 23-05-2019 - 11:21
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2008
Posty: 706

Status: Offline
Jurowski_Rafał napisał:

Jakiś czas temu ... okazało się, że w okolicy Białej Podlaskiej (Sielec, Sielczyk) znajduje się całkiem spore gniazdo Pawłowiczów szlacheckiego pochodzenia.
Istnieją silne podstawy do tego, aby przypuszczać, że posługiwali się herbem Przyjaciel.
Być może komuś znani są Pawłowicze z okolic Bielska Podlaskiego (np. wieś Sielczyk) i mogą pochodzić z tego rodu a może jakiś Pawłowicz z tego rodu się odezwie.

Pozdrawiam
Rafał


Witam. Ja praktycznie tylko w sprawach "porządkowych":
1. Sielec, to dawna nazwa Sielczyka.
2. nie "Bielska Podlaskiego", lecz "Białej Podlaskiej"
3. Nie jestem z Pawłowiczami spokrewniony, ale brat mojego pradziadka Muszyńskiego, ożenił się z Siedlecką z Sielczyka, której siostra wyszła za Pawłowicza (ostatnia kwarta XIX w.), więc przy okazji trochę ich obserwowałem, tym bardziej, że okolice Białej Podlaskiej, to miejsca pochodzenia moich praktycznie wszystkich przodków.
4. Nie wykluczam, że w tej dalszej rodzinie są osoby z wiedzą o Pawłowiczach z Sielczyka, Husinki, Holi, Sworów, czy samej Białej Podlaskiej.

Pozdrawiam.

_________________
Krzysztof Wasyluk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurowski_RafałOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 23-05-2019 - 12:10
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2011
Posty: 190

Status: Offline
Witaj,

Ad1. TAK - to prawda
Ad2. Faktycznie pomyłka, chodzi o "Białej Podlaskiej", niestety często mylą mi się te miasta. Zresztą w Bielsku Podlaskim też Pawłowicze byli.
Ad3,4. Będę wdzięczny za jakiś namiar ... Może ktoś będzie zainteresowany ...

Pozdrawiam
Rafał



[/quote]

Witam. Ja praktycznie tylko w sprawach "porządkowych":
1. Sielec, to dawna nazwa Sielczyka.
2. nie "Bielska Podlaskiego", lecz "Białej Podlaskiej"
3. Nie jestem z Pawłowiczami spokrewniony, ale brat mojego pradziadka Muszyńskiego, ożenił się z Siedlecką z Sielczyka, której siostra wyszła za Pawłowicza (ostatnia kwarta XIX w.), więc przy okazji trochę ich obserwowałem, tym bardziej, że okolice Białej Podlaskiej, to miejsca pochodzenia moich praktycznie wszystkich przodków.
4. Nie wykluczam, że w tej dalszej rodzinie są osoby z wiedzą o Pawłowiczach z Sielczyka, Husinki, Holi, Sworów, czy samej Białej Podlaskiej.

Pozdrawiam.[/quote]
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 23-05-2019 - 14:47
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Panie Tomaszu, czułem, że odezwie się Pan właśnie w tej sprawie i nie zawiodłem się. Dyskutować nie zamierzam, ponieważ mam przed sobą eksperta. Szkoda tylko, że bardziej oględnie w innych sprawach... Wink

Z poważaniem
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 24-05-2019 - 07:04
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Jeżeli już o wilku mowa, to Andrzej Emeryk Mańkowski jest m.in. autorem książki "cegły" pt. "Kronika domowa Mańkowskich", która zdobyła wyróżnienie organizacji kresowych.

https://dzieje.pl/ksiazki/kronika-domow ... zewickiego
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 24-05-2019 - 10:37
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Oczywiście jest to wspaniała książka i byłem przy jej powstawaniu, bo mówi o wielu aspektach życia tej rodziny na tle miejsca ich zamieszkania, głównie na obecnych terenach Ukrainy. To nie „nudna genealogiczna” piła, ale obraz życia szlachty i ziemiaństwa oraz ich dokonań

Robert_Kostecki napisał:
Jeżeli już o wilku mowa, to Andrzej Emeryk Mańkowski jest m.in. autorem książki "cegły" pt. "Kronika domowa Mańkowskich", która zdobyła wyróżnienie organizacji kresowych.

https://dzieje.pl/ksiazki/kronika-domow ... zewickiego
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dejna_JanOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 26-05-2019 - 19:00
Sympatyk


Dołączył: 03-01-2007
Posty: 71

Status: Offline
Witam
dużo dokumentów dotyczących Pawłowiczów h. Przyjaciel jest w Archiwum w Mińsku. Są tam różne "dokumenty robocze" ubiegających się o potwierdzenie szlachectwa, ich korespondencja z Urzędem, Ukazy, spisy dostarczonych dokumentów, kopie różnych wyciągów z ksiąg kościelnych, robocze drzewa geneo i tego typu inne notatki.

Pozdrawiam
Jan
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurowski_RafałOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 11-11-2019 - 15:14
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2011
Posty: 190

Status: Offline
Witam, 

W Mińsku na pewno jest wiele dokumentów dotyczących Pawłowiczów, jednak największym problemem jest dostępność tych dokumentów Sad

Kilka miesięcy temu  w książce „Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej, tom 3, str. 65” natrafiłem na informacje o wywodzie rodu Pawłowiczów:

"LVVA F.712 Ap.2, L.9, k. 18v ("Kopia Dekretu wywodowego Ichmc. Panów Pawłowiczów", 20 I.1774) "

Kopię dokumentu udało mi się wydobyć z Łotewskiego Archiwum Historycznego w Rydze. 

https://photos.app.goo.gl/t1eLAoXm1MetQTgt5

Jak wynika z treści dokumentu osoby wywodzące się twierdzą, że są potomkami Adama Hilarego Pawłowicza. Adam miał mieć syna Mikołaja Pawłowicza, który otrzymał przywilej.

"... Przywileju Zygmunta III z ksiąg ziemskich brasławskich nadanie Mikołajowi Pawłowiczowi lenne wieczystym prawem sześciu? włók gruntu pod zamkiem siebieskim Roku 1624 Konferowanego allegują..."

Przeczytałem biogram Adama Hilarego Pawłowicza w PSB autorstwa profesora Andrzeja Rachuby (https://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/adam-hilary-pawlowicz-lukianski  ). Podana jest tam informacja, że "Brak jest danych o jego potomstwie."

Być może ten wywód jest prawdziwy i uzupełnia biogram Adama Hilarego Pawłowicza, choć mam spore wątpliwości? Jednak bardziej możliwe, że wywodzący sobie chcieli trochę poprawić pochodzenie. Nie wyklucza to oczywiście pokrewieństwa z tym Pawłowiczem...

Co o tym myślicie ?

Pozdrawiam Rafał


Ostatnio zmieniony przez Jurowski_Rafał dnia 12-11-2019 - 09:53, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dejna_JanOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 11-11-2019 - 20:33
Sympatyk


Dołączył: 03-01-2007
Posty: 71

Status: Offline
Witam
Na Adama Hilarego i jego braci (Herbarz Niesieckiego t 3 folio 566) często , zwłaszcza w latach 1800-1820, powołują się ubiegający się o uznanie szlachectwa. Przeglądając wywody z tego okresu sądzę iż chodziło bardziej o udowodnienie szlacheckości "nazwiska" niż udokumentowanie rzeczywistych powiązań rodzinnych.
Pozdrawiam Jan
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurowski_RafałOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 12-11-2019 - 10:52
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2011
Posty: 190

Status: Offline
WItam,

Czyli ogólnie niezły bigos z Pawłowiczami... więcej wątpliwości niż pewności...

Czy orientuje się Pan w ilu teczkach, które Pan przeglądał było podane pochodzenie od Adama Hilarego Pawłowicza ?
Czy znane są Panu ewentualnie sygnatury tych teczek ?

Wątpliwe, aby wszyscy pochodzili od tych samych Pawłowiczów ... Szukanie tych którzy są tymi o który wspomina Kojałowicz nie będzie więc łatwe... Ale będziemy próbować Smile

Pozdrawiam
Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dejna_JanOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 12-11-2019 - 13:55
Sympatyk


Dołączył: 03-01-2007
Posty: 71

Status: Offline
Witam

Pawłowiczami zajmowałem się jakiś czas temu, więc tak na bieżąco nie jestem w stanie podać szczegółów.
Całość Pawłowiczów wygrzebanych w dokumentach z Mińska jest na stronie Family Search pod sub nr MM6Y-TKW. Jeżeli przy nazwiskach są daty to są one z dokumentów.
Pozdrawiam Jan
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ludwik_OlczykOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 12-11-2019 - 17:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2011
Posty: 634
Skąd: Łódź, Warszawa
Status: Offline
Szanowni Państwo.

Honorata Pawłowicz, c. Jana i Ludwiki z Jodkowskich, ur. w Wołpie, a później żona Anzelma Eysymonta z okolicy Wielkie Eysymonty. Zmarła 13.04.1866 roku w Eysymontach Wielkich.

Pozdrawiam serdecznie.

_________________
http://forum.rodygrodzienskie.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurowski_RafałOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 16-11-2019 - 17:40
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2011
Posty: 190

Status: Offline
Dejna_Jan napisał:
Witam

Pawłowiczami zajmowałem się jakiś czas temu, więc tak na bieżąco nie jestem w stanie podać szczegółów.
Całość Pawłowiczów wygrzebanych w dokumentach z Mińska jest na stronie Family Search pod sub nr MM6Y-TKW. Jeżeli przy nazwiskach są daty to są one z dokumentów.
Pozdrawiam Jan


Rozumiem Panie Janie.
Czy jest Pan w stanie podać mi sposób dotarcia do tych dokumentów.
Wystarczy link. Nie wiem jak dotrzeć do tego pod sub nr MM6Y-TKW Sad

Pozdrawiam
Rafał Jurowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurowski_RafałOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 17-11-2019 - 15:04
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2011
Posty: 190

Status: Offline
Ludwik_Olczyk napisał:
Szanowni Państwo.

Honorata Pawłowicz, c. Jana i Ludwiki z Jodkowskich, ur. w Wołpie, a później żona Anzelma Eysymonta z okolicy Wielkie Eysymonty. Zmarła 13.04.1866 roku w Eysymontach Wielkich.

Pozdrawiam serdecznie.


Ci Pawłowicze mogli być z naszych grodzieńskich Kozłowicz ... choć niekoniecznie... Może bardziej linia z okolic Bielska Podlaskiego ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurowski_RafałOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Pawłowicz Herbu Przyjaciel  PostWysłany: 19-11-2019 - 23:32
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2011
Posty: 190

Status: Offline
Znalazłem chwilę, aby odczytać jeden w wywodów, które znajdują się na stronie LVIA (LVIA_F708_ap2_b4(6))
Może kiedyś odnajdzie się jakiś Pawłowicz z tej linii ?

https://drive.google.com/file/d/1nLIFap ... sp=sharing

Wypis z ksiąg szlacheckich Gubernii Litewsko-Wieńskiej Wywodu Familij Urodzonych Łokiańskich Pawłowiczów

Roku Tysiąc Osiemset Czwartego Miesiąca Januaruj Dwudziestego Piątego dnia (25 styczeń 1804)

1. Krzysztof Mikołajewicz Łokiański Pawłowicz 
Dziedziczył dobra: Wieszynty, Komaje (Komacie?), Łokiany w polu Eyczuńskim

1.1 Kazimierz Pawłowicz ur. ok. 1660 

1.1.1 Szymon Pawłowicz 

1.1.1.1 Tadeusz Pawłowicz 
1.1.1.2 Antoni Pawłowicz 

1.1.2 Stanisław Pawłowicz 

1.1.2.1 Jerzy Pawłowicz 

1.1.2.1.1 Benedykt Pawłowicz 
1.1.2.1.2 Szymon Pawłowicz 

1.1.2.2  Tadeusz Pawłowicz  

1.1.2.2.1 Ignacy Pawłowicz 
1.1.2.2.2 Józef Pawłowicz  
1.1.2.2.3 Antoni Pawłowicz       
1.1.2.2.4 Jan Pawłowicz   

1.1.2.3 Wawrzyniec Pawłowicz  +  Konstancji Leonowicz?

1.1.2.3.1 Józef Pawłowicz   
1.1.2.3.2 Wincenty, Pawłowicz  
1.1.2.3.3 Jan Pawłowicz  
1.1.2.3.4 Kajetan Pawłowicz  
1.1.2.3.5 Hieronim Pawłowicz   

1.1.2.4  Józef Pawłowicz  +  Apolonia Dobrowolska?

1.1.2.4.1 Stanisław Pawłowicz   
1.1.2.4.2 Michał Pawłowicz  
1.1.2.4.3 Felicjan Pawłowicz  

1.1.3 Jan Pawłowicz  ur.? (metryka chrzestna z 27 marzec 1689)  par. zapewne Świadoście

1.1.3.1.Antoni Janowicz Łokiański Pawłowicz ur.? (metryka chrzestna 29. grudnia 1716) par. Użpol
possydował za przelewem od Ordów folwark  Kowaliszki alias Syntowty w powiecie wiłkomirskim

1.1.3.1.1 Rafał Pawłowicz  
1.1.3.1.2 Jan Pawłowicz ur.? (metryka chrzestna z 12.VII.1759) parafia - Użpol + Ewy Tawtkówny
Użurojście fol Surwilicyan (główna majętność Rogowa)

1.1.3.1.2.1. Justyn Pawłowicz  

1.2 Andrzej Krzysztofowicz Pawłowicz ur około 1662

1.2.1 Michał  Pawłowicz

1.2.1.1 Kazimierz Pawłowicz 
1.2.1.2 Antoni Pawłowicz 
1.2.1.3 Franciszek Pawłowicz 

1.2.1.3.1 Józef Pawłowicz 
1.2.1.3.2 Franciszek Pawłowicz 
1.2.1.3.3 Jan Pawłowicz +  Barbary Pawłowicz

1.2.1.3.3.1 Kazimierz Pawłowicz 

1.2.2 Szymon Pawłowicz 

1.2.2.1 Józef Pawłowicz 
1.2.2.2  Tadeusz Pawłowicz 

1.2.2.3 Jakub  Pawłowicz +Johanna 

1.2.2.3.1 Justyn Pawłowicz 
1.2.2.3.2 Augustyn Pawłowicz 
1.2.2.3.3 Antoni Pawłowicz 

1.2.2.4 Piotr Pawłowicz + Marianny Downarowicz     

1.2.2.4.1 Onufry Pawłowicz 
1.2.2.4.2 Wincenty Pawłowicz 
1.2.2.4.3 Józef Pawłowicz 

1.2.2.5 Marcin Pawłowicz

1.3 Jerzy Pawłowicz 

1.4 Stanisław Pawłowicz 


Ostatnio zmieniony przez Jurowski_Rafał dnia 21-11-2019 - 11:19, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.295908 sekund(y)