Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
stasik_leonOffline
Temat postu: Staś woj Opolskie i rejon Starachowice -poszukuję osoby .  PostWysłany: 11-11-2019 - 13:57
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2017
Posty: 71

Status: Offline
Wita
Dzisiaj dzień szczególny 101 rocznica odzyskania niepodległosci oraz św.Marcina.Moj pradziadek miał na imię Marcin Urodził się w Biskupicach woj.Opolskie a śłub brał po powstaniu styczniowym w 1875 Starachowice-Wierzbnik. Biskupice opuścił ze swoim ojcem Mikołajem,matką Józefą oraz siostrą Katarzyną Ewą między 1857 a 1875,bardziej po 1863 i zamieszkali w Trębowiec parafia Mirzec woj.Swiętokrzyskie . W dokumentach kościelnych wszyscy wymienieni urodzili się na Górnym Sląsku.Tylko w dokumentach ślubu Marcina podana były Górny Śląsk miejscowość Biskupice,W oparci o powyższe dane w programie FAMILY SEARCH odszukałem dziadka Marcina Alexandra Stasch oraz Nicolaus-Mikołaj ,Catharina Eva-Katarzyna Ewa,Josepha -Józefa ale nie odszukałem Marcina nie wiem jaka była pisownia w Biskupicach.Proszę o podpowieć jak brzmi imię Marcin w języku niemieckin lub pełna data utodzenia ,według aktu zgonu w Starachowice Wierzbnik miał 40lat w 1890 r został zastrzelony( z informacji mojego ojca był gajowym zastrzelony na polowaniu) miał szścioro dzieci a mój dziadek Piotr miał 4miesiące.Liczę na pomoc
Leon Stasik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: Staś woj Opolskie i rejon Starachowice -poszukuję osoby .  PostWysłany: 11-11-2019 - 14:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
wprowadź trochę porządku w tych danych np.:
dzieci Aleksandra Stascha i ......
rok ur i miejsce imię
Marcin to po prostu Martin
tak jak napisałeś to trudno się czyta
pozdrawiam
BasiaS

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
stasik_leonOffline
Temat postu: Staś woj Opolskie i rejon Starachowice -poszukuję osoby .  PostWysłany: 12-11-2019 - 10:12
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2017
Posty: 71

Status: Offline
Witam .
Istotą tego forumnie nie jest przedstawianie danych które odszukaliśmy ale to co nie udało się znależć .Jednocześnie informuję się gdzie jeszcze można znależć dane poza genealodzy.pl.Taka jest nasza rola dla początkujących szukających.
Przez te ponad 2 lata w okresie jesienno zimowym szukałem rodu Staś ze Starachowic i co mnie nauczyło ród Staś w programie genealodzy.pl nie występuje w woj opolskim przed 1875r, chodz w woj. Opolskim jest najwięcej Staś w Polsce.
Dopiero w tym roku po przeczytaniu represi przez Rosię i Prusy po powstaniach listopadowym i styczniowych moje informacje.
Dane metryk były pisane w języku rosyjskim lub niemieckim.
W zaborze rosyjskim nazwisko Staś w woj świętokrzyskim to w zaborze pruskim w woj Opolskie Stasch.
To samo imiona Aleksander – Alexander ,Mikołaj-Nicolaus,Józefa -Josepha,Katarzyna-CatarinaTeresa-Theresia,Ewa-Eva to przykłady z rodu Staś.Nieprawidłowy wpis w wyszukarkę nie znajdzie danej osoby.
Szukam danych Marcina Stasch z Biskupic wojOpolskim ur.przypuszczalnie w 1855r .
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
stasik_leonOffline
Temat postu: Staś woj Opolskie i rejon Starachowice -poszukuję osoby .  PostWysłany: 12-11-2019 - 14:57
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2017
Posty: 71

Status: Offline
Przepraszam błąd w roku Szukam danych Marcina Stasch z Biskupic wo jOpolskim ur .przypuszczalnie w 1850r .

Leon
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Re: Staś woj Opolskie i rejon Starachowice -poszukuję osoby  PostWysłany: 12-11-2019 - 15:12
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
stasik_leon napisał:

Przez te ponad 2 lata w okresie jesienno zimowym szukałem rodu Staś ze Starachowic i co mnie nauczyło ród Staś w programie genealodzy.pl nie występuje w woj opolskim przed 1875r , chodz w woj. Opolskim jest najwięcej Staś w Polsce.


Indeksy metryk i skany na genealodzy.pl pochodza glownie z USC ktore to przekazuja
ksiegi metrykalne do AP (Archiwa Panstwowe).

a teraz przeczytaj ten fragment na temat USC :
"...Tendencja do prowadzenia osobnej rejestracji świeckiej pojawiła się od końca XVIII wieku. Początkowo proboszczowie parafii stali się urzędnikami stanu cywilnego (w zaborze austriackim od 1782, w pruskim od 1794, w rosyjskim oficjalnie od 1825).
W okresie Księstwa Warszawskiego sprawy stanu cywilnego regulował od 1 maja 1808 Kodeks Napoleona......"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Urz%C4%85 ... _cywilnego

Z tego jasno wynika, ze w zaborze pruskim nie bylo USC a wiec nie ma metryk w AP. To co sie uchowalo znajduje sie w parafiach lub w archiwach archidiecezjalnych i tam nalezy szukac.
Wink

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
stasik_leonOffline
Temat postu: Re: Staś woj Opolskie i rejon Starachowice -poszukuję osoby  PostWysłany: 12-11-2019 - 17:24
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2017
Posty: 71

Status: Offline
Witam Pani Grażyno.
Ma Pani rację ponieważ współpracuję Pani z nami ja też dzięki Pani za podpowiedz zlokalizowałem Biskupice.Nie wszyscy znają na czym opiera się program genealodzy.pl .
Pytanie jeżeli dane z zaborze pruskiego można znaleźć tylko w parafiach lub archidiecezji mogą to zrealizować tylko miejscowi.
Wiemy że po powstaniu styczniowym władze pruskie wysiedlali Polaków którzy trafiali w odległe strony obecnej Polski.Przyjazd do parafi może sprawiać problem.
.Dlaczego w FAMILY SEARCH można znależć dane, ma się rozumieć nie
wszystkie .Możę też w programie genealodzy.pl można uzupełnić od miejscowych informatorów dane odszukania metryk aby uzupełnić dane z zaboru pruskiego
W Opolu jest73 Staś .a wreszcie Polski 269(dane z internetu) ,w programie genealodzy Staś 3 zgony po2001 Stasch dopiero po 1875dane
Pozdrawiam Leon
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Re: Staś woj Opolskie i rejon Starachowice -poszukuję osoby  PostWysłany: 12-11-2019 - 18:04
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Leon,
Żaba konia nie przeskoczy Laughing
Poprostu brak pozwolen dlatego nawet na FS nie masz dostepu do metryk - bo nie masz.
Gdyby bylo pozwolenie mialbys skany.
Nie musisz jechac do AA, mozesz zrobic kwerende, zaplacic i masz.
Sprawa nie jest taka prosta jak Tobie sie zdaje.

Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
stasik_leonOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-11-2019 - 18:24
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2017
Posty: 71

Status: Offline
Pani Grażyno
Skan nie jest mi potrzebny ,wystarczy pełna data miejscowość ur. oraz imię rodziców.Taki sposób zdobycia danych jest mi znany
.Kto pyta nie błądzi.
Leon
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Staś woj Opolskie i rejon Starachowice -poszukuję osoby  PostWysłany: 12-11-2019 - 18:40
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
[quote="Grazyna_Gabi"]
stasik_leon napisał:


Z tego jasno wynika, ze w zaborze pruskim nie bylo USC a wiec nie ma metryk w AP. To co sie uchowalo znajduje sie w parafiach lub w archiwach archidiecezjalnych i tam nalezy szukac.

Pozdrawiam
Grazyna


no nie:)
APy mają w zasobie księgi metrykalne z zaboru pruskiego
powstanie cywilnych USC w 1874 nie oznacza, że nic wcześniej nie było / to co było nie miało "państwowej funkcji"
religijnie (w tym rzymskokatolickie) księgi z XIX z zaboru pruskiego możemy też w APach znaleźć

natomiast jest to argument na to, że akt metrykalnych z 1874 i późniejszych z zaboru pruskiego w zasadzie w APach "nie powinno być" (ale też nie do końca)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Re: Staś woj Opolskie i rejon Starachowice -poszukuję osoby  PostWysłany: 12-11-2019 - 18:54
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
No tak, masz racje.
Bylo ale w APach prawie nic nie ma tylko wyjatki.
Nie chcialam bawic sie w szczegoly Embarassed

Leon skanow nie potrzebuje wiec wyczaruj dla niego z AP indeksy Wink - 1874

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Staś woj Opolskie i rejon Starachowice -poszukuję osoby  PostWysłany: 12-11-2019 - 18:56
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
no jak wyjątki
AP Poznań
https://szukajwarchiwach.pl/53/914/0/?q ... #tabZespol
https://szukajwarchiwach.pl/53/1752/0/? ... #tabZespol
i całkiem sporo skanów
priorytetem do 2017 były USC, ale parafialne tez były robione

PS "Opole" to taki sobie zabór pruski:) a część kościelnych "z Opolszczyzny" w czeskich archiwach - też on-line

ja tak porządkująco, coby nie powstało wrażenie, że AP "wielkopolskie" jakoś psim swędem metrykalne mają, jeśli maja
no i jeszcze kwestia "porzuconych" tj przejętych jako dziedzictwo, nie urzędowo np apowowrocławskich parafialnych po 1874 (do 1944-1945 włącznie)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.941190 sekund(y)