Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-10-2018 - 16:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Badylarz napisał:
Przepraszam, Krysiu, że tak gwałtownie reaguję, ale od wielu lat zajmuję się kampanią wrześniową i nie mogę nie zareagować. Takie stwierdzenia należy natychmiast wypalać "gorącym żelazem", żeby nie przenosiła się zaraza dalej. Crying or Very sad

Nie ma sprawy. Marzanka pytała bardzo ogólnie, więc nie sprawdzałam dokładnie. Z ciekawością twój post przeczytałam i czegoś nowego się dowiedziałam. Zarazy nie przeniosę dalej Smile

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ElzbietakoberOffline
Temat postu: Kampaniawrzesniowa  PostWysłany: 23-11-2018 - 15:24
Sympatyk


Dołączył: 07-05-2017
Posty: 88

Status: Offline
Witam poszukuję informacji o żołnierzu moim wujku Petychorskim Michale ur.w 1903r który wg info PC K które otrzymałam wczoraj cytuje: 01.09.1939 r w Rybniku,04.09.39 r w Kielcach a następnie "szedł na SandomierzMoze ktoś wie jaka to mogła być jednostka w której walczył jako saper.Dodam że był inżynierem ,wynalazca m.in.tlumika do broni palnej.CAW jak zwykle nie posiada żadnych dokumentów więc może jakieś info od Państwa pozwoli przybliżyć rodzinie los żołnierza polskiego.Pozdrawiam Elzbieta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
loreiiOffline
Temat postu: Re: Kampaniawrzesniowa  PostWysłany: 23-11-2018 - 17:52
Sympatyk


Dołączył: 26-07-2015
Posty: 295

Status: Offline
Elzbietakober napisał:
Witam poszukuję informacji o żołnierzu moim wujku Petychorskim Michale ur.w 1903r który wg info PC K które otrzymałam wczoraj cytuje: 01.09.1939 r w Rybniku,04.09.39 r w Kielcach a następnie "szedł na SandomierzMoze ktoś wie jaka to mogła być jednostka w której walczył jako saper.Dodam że był inżynierem ,wynalazca m.in.tlumika do broni palnej.CAW jak zwykle nie posiada żadnych dokumentów więc może jakieś info od Państwa pozwoli przybliżyć rodzinie los żołnierza polskiego.Pozdrawiam Elzbieta

Proszę napisać do Archiwum Wojskowego w Oleśnicy i do Muzeum w Łambinowicach.Bad Arolsen tez moze pomoc.

_________________
Monika

Smoter - Limanowa,Skrzydlna,Piekiełko Bilik - Kraków,Rzeszów,Sanok,Lwów,Jarosław Znamirowscy - Przemyśl,Chełm,Głuszyca Jarzemiszewscy - Przemyśl Idler - Sanok Derdzińscy - Kraków, Hladek - Lwów Paździor - Kraków,Warszawa Biesiadeccy - Rzeszów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ElzbietakoberOffline
Temat postu: Kampania wrzesniowa  PostWysłany: 23-11-2018 - 19:01
Sympatyk


Dołączył: 07-05-2017
Posty: 88

Status: Offline
Bardzo dziękuję za odpowiedź tam też szukam ale interesuje mnie jakie jednostki wojska polskiego walczyły w obronie Rybnika i gdzie się wycofywały. Pozdrawiam Elzbieta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
slawek_krakowOffline
Temat postu: Re: Kampania wrzesniowa  PostWysłany: 23-11-2018 - 19:11
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2011
Posty: 650
Skąd: Kraków
Status: Offline
Elzbietakober napisał:
Bardzo dziękuję za odpowiedź tam też szukam ale interesuje mnie jakie jednostki wojska polskiego walczyły w obronie Rybnika i gdzie się wycofywały. Pozdrawiam Elzbieta


Rybnik w zasadzie nie był broniony i już wcześnie rano 1 września znalazł się w rękach niemieckich. Nie wiem czy tam saperzy wiaduktu nie wysadzali. Poczytaj o bitwie pszczyńskiej. Jak chodzi o saperów to musisz patrzyć po dywizjach piechoty, w składzie każdej był zmobilizowany batalion saperów.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BadylarzOffline
Temat postu: Re: Kampania wrzesniowa  PostWysłany: 25-11-2018 - 19:16
Sympatyk


Dołączył: 24-03-2017
Posty: 255

Status: Offline
Witam !
Kolejne mity do złamania.
Cytat:
Rybnik w zasadzie nie był broniony i już wcześnie rano 1 września znalazł się w rękach niemieckich. Nie wiem czy tam saperzy wiaduktu nie wysadzali.

W zasadzie Rybnik to był broniony od rana 1 września. Walczył tam batalion I/75pp. I schrony polowe były. Polecam:
http://zapomniany.rybnik.pl/
http://zapomniany.rybnik.pl/obrona-rybnika-w-1939/
http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=141889
http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=401558
Cytat:
Nie wiem czy tam saperzy wiaduktu nie wysadzali.

A wysadzali:
http://zapomniany.rybnik.pl/rybnicki-wiadukt/
Cytat:
Poczytaj o bitwie pszczyńskiej.

Nie ta bajka. Gdzie Pszczyna, a gdzie Rybnik.
Cytat:
Jak chodzi o saperów to musisz patrzyć po dywizjach piechoty, w składzie każdej był zmobilizowany batalion saperów.

Teoretycznie mógł być to 23 bsap, ale niekoniecznie. Działały tam także inne jednostki saperskie.

_________________
Pozdrowienia
Michał (Badylarz)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
slawek_krakowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-11-2018 - 22:16
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2011
Posty: 650
Skąd: Kraków
Status: Offline
Rybnik z Pszczyną łączy się o tyle, że wszystko co miało miejsce przed i w samym Rybniku dnia 1 września 1939 to działania opóźniające na rzecz głównej pozycji obronnej w rejonie Pszczyny. W tym też kontekście napisałem, że Rybnik "w zasadzie" nie był broniony. Jeśli ma to komuś poprawić samopoczucie, to tak, był broniony jakieś 2 godziny, po czym część wojsk PLANOWO wycofała się.
Wracając do tematu, bo aż sobie odświeżyłem część informacji. Janusz Ryt w książce "Bitwa Pszczyńska" twierdzi, że w Rybniku 1 września 1939 znajdowała się 3 kompania 6 batalionu saperów kpt. Wiśniewskiego, która "ostrzelana przez dywersantów, ze stratami wycofała się w kierunku Żor, skutecznie kontynuując zniszczenia i minowania".
6 batalion saperów został zmobilizowany przez 5 batalion saperów z Krakowa na rzecz 6 dywizji piechoty. Szkoda, że nie wiemy skąd ów saper Michał Petyhorski pochodził, może więcej by można domniemać.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BadylarzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-11-2018 - 22:50
Sympatyk


Dołączył: 24-03-2017
Posty: 255

Status: Offline
Cytat:
Rybnik z Pszczyną łączy się o tyle, że wszystko co miało miejsce przed i w samym Rybniku dnia 1 września 1939 to działania opóźniające na rzecz głównej pozycji obronnej w rejonie Pszczyny.

Owszem, w Pszczynie była pozycja obronna umocniona schronami, ale jeszcze przed ta pozycją znajdowała się jeszcze jedna linia obronna.
Dalej uważam, że obrona Rybnika, a bój o Pszczynę, to dwie różne sprawy, zwłaszcza, że walczyły tam inne jednostki. Równie dobrze można powiedzieć, że był to bój Armii "Kraków".
Cytat:
Jeśli ma to komuś poprawić samopoczucie, to tak, był broniony jakieś 2 godziny, po czym część wojsk PLANOWO wycofała się.

Wg relacji kpt. Ogrodowskiego opuścił on Rybnik ze swoja kompanią ckm około godz. 12, więc chyba więcej niż 2 godziny.
Cytat:
w Rybniku 1 września 1939 znajdowała się 3 kompania 6 batalionu saperów kpt. Wiśniewskiego, która "ostrzelana przez dywersantów, ze stratami wycofała się w kierunku Żor, skutecznie kontynuując zniszczenia i minowania.

Zgadza się, była to kompania zmotoryzowana. Ale dlaczego ten saper miał jechać przez Kielce, to nie wiem. Nie ten kierunek.

_________________
Pozdrowienia
Michał (Badylarz)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ElzbietakoberOffline
Temat postu: Kampania wrzesniowa  PostWysłany: 26-11-2018 - 18:16
Sympatyk


Dołączył: 07-05-2017
Posty: 88

Status: Offline
Witam.Zolnierz o którego losy próbuje ustalić to polski wynalazca inz.mechanik Michał Petychorski.W lutym 1940 r był poszukiwany przez PCK na wniosek kobiety z Krakowa,która twierdziła że 1 września był w Rybniku 4.09 w Kielcach a następnie szedł" na Sandomierz.Tyle info z PCK jakie otrzymałam.Dalej nie wiemy co się z nim stało.Przed wojną pracował dla wojska a że był zgłoszony do PCk jako saper więc myślałam że może brał udział w walkach o Rybnik.Probujemy jako rodziną ustalić jego udział w wojnie.Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.Elzbieta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BadylarzOffline
Temat postu: Kampania wrzesniowa  PostWysłany: 26-11-2018 - 19:03
Sympatyk


Dołączył: 24-03-2017
Posty: 255

Status: Offline
Witam !
Po przeanalizowaniu twoich postów, Elżbieto, stwierdzam, że trzeba uporządkować fakty:
1. urodzony w 1903, ale gdzie ?
2. mieszkał przed wojną gdzie ?
3. Rybnik, a także Kielce i Sandomierz, wynika z wniosku do PCK kobiety. Skąd ona mogła o tym wiedzieć ? Spotkał się z nią w trakcie, albo po działaniach wojennych ? Kim mogła być ona dla M.P. - żoną, kochanką, córką ? Bo zakładam, że przez PCK poszukuje się raczej bliskich.
4. "zgłoszony do PCK jako saper" - ta kobieta tak go określiła ?
5. był inżynierem z dyplomem ? Jeżeli się kształcił w wyższej szkole, mógł mieć stopień wojskowy co najmniej podchorążego, więc nie zwykły szeregowy saper.
6. był wynalazcą, może więc opatentował jakiś wynalazek. Trzeba by sprawdzić w Urzędzie Patentowym.
7. pracował dla wojska jako pracownik cywilny kontraktowy ? Był zatrudniony w jakiś wojskowych warsztatach ? Określenie "pracował dla wojska" może oznaczać wszystko, łącznie z dostarczaniem mleka i siana do koszar.

Podsumowując, na razie brak informacji, żeby stwierdzić, że walczył w Rybniku. Na moje oko raczej nie. Mógł być to cywil, który uciekał przed frontem na wschód. A właśnie, a na wschodzie, tzn. na dostępnych listach uwięzionych i pomordowanych go nie ma ?

P.S.
https://jbc.bj.uj.edu.pl/Content/367832 ... 8_1935.pdf

Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej
WYKAZ PATENTÓW UDZIELONYCH PRZEZ URZĄD PATENTOWY RZ. P. w roku 1935
str. 59

9/20 21095. Michał Petychorski (Warszawa, Polska).
Maszyna do krajania wędlin. 21.4.1933. Udzielono
13.2.1935.

PS 2
No, tak, zaangażowałem się, przeszukałem pól internetu, a informacje i tak są na naszym forum, tylko na innych wątkach:
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... ski#443131
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... ski#451552
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... ski#445167
Dziękuję, Elżbieto. Rolling Eyes

_________________
Pozdrowienia
Michał (Badylarz)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ElzbietakoberOffline
Temat postu: Kampania wrzesniowa  PostWysłany: 28-11-2018 - 16:49
Sympatyk


Dołączył: 07-05-2017
Posty: 88

Status: Offline
Witam.Dziekuje p.Michale za zaangażowanie w sprawie M.Petychorskiego.Szkoda,bo myślałam,że bitwa o Rybnik wyjaśni jego udział w ll wojnie.A szkoda bo niewiele rodzina wie, a postac ciekawa bo i ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej,żołnierz w Ii R.P./mam jego zdjęcie w mundurze z 1935 r / i do tego wynalazca silników spalinowych,karabinu maszynowego itp.No ale szukam.Pozdrawiam Elzbieta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarcinEOffline
Temat postu: Zolnierze kampanii wrzesniowej  PostWysłany: 04-11-2019 - 16:23
Sympatyk


Dołączył: 23-10-2018
Posty: 23

Status: Offline
Szanowni Forumowicze.

Poszukuje informacji o zolnierzu walczacym w kampanii wrzesniowej roku 1939. Marcin Wołek uordzil sie w roku 1903, byl ulanem i w jednej z bitew zostal ranny, za co odznaczono go orderem (mozliwe ze Virtuti Militari).

Za wszelka pomoc bede niezmiernie wdzieczny. Jesli dzial jest niewlasciwy, prosze o przesuniecie.

Pozdrawiam
ME
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-11-2019 - 13:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Tu sprawdzałeś?
https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwa ... wansowana/

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mszatiloOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-11-2019 - 14:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2016
Posty: 268

Status: Offline
Ja mam pewnie niemądre pytanie, ale i tak muszę je zadać Smile W wyszukiwarce WBH znalazłem swojego dziadka. Jego dokumenty znajdują się w Kolekcji ujawnionych członków AK i BCH. Czy na tej podstawie można uzyskać z CAW skany/kopie dotyczących go dokumentów zdalnie (przez maila lub listownie) czy trzeba zrobić to osobiście?

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarcinEOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-11-2019 - 16:16
Sympatyk


Dołączył: 23-10-2018
Posty: 23

Status: Offline
Krystyna.waw napisał:


Sprawdzalem, wpisow nie ma. Smutne to stwierdzenie 11 listopada, ale latwiej jest szukac wpisow na wpol prywatnych forach na Litwie, Lotwie i FamilySearch sprzed 200 i wiecej lat, niz prosic o pomoc rzadowe instytucje, mimo ze poszukuje zolnierza wojska polskiego sprzed 70 lat.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.732775 sekund(y)