Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Ted_BOffline
Temat postu: Dekanaty żywiecki i oświęcimski - metryki chrztów XVIII w.  PostWysłany: 07-11-2019 - 14:22
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1192

Status: Offline
Witam!
Informacja dla poszukujących metryk z tych rejonów.
W udostępnionych zasobach AN Kraków (Wawel), w Księgach grodzkich oświęcimskich - w księdze COsv. 239 (aktualny zespół/sygn. 6/42) znajdują się kompletne oblaty metryk chrztów z parafii wchodzących wówczas w skład tych dekanatów. Akta mamy na obrazach (stronach): 2288-2294, 2443-2463, 2468-2590, 2594-2685, 2687-2773, 2793-2873, 2877-2851, 2969-2977 oraz 2982-3098.
https://szukajwarchiwach.pl/29/6/0/1/42 ... qQNsapYxnA
Są to akta chrztów z lat 1764-1770 (wg opisu jednostki). Zaś faktycznie mamy lata 1764-1769 oraz bodajże z dwóch parafii z 1776 roku. Mamy tu następujące parafie i filiały parafii: Komorowice, Bestwina, Dankowice, Łodygowice, Jawiszowice, Grodziec, Poręba, Kozy, Jeleśnia, Ślemień, Radziechowy, Żywiec, Milówka, Rajcza, Bielany, Dwie Kozy (parafia w dek. oświęcimskim), Oświęcim, Nidek, Dankowice, Rychwałd, Witkowice, Biała, Wilamowice, Pisarzowice, Kęty, Czaniec i Lipnik. Nie wszystkie parafie występują w poszczególnych latach!
Akta z tego rejonu dostępne są wprawdzie w AKM w Krakowie, ale nie mamy tam tych lat.
Pozdrawiam!
Tadek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Brozek_OskarOffline
Temat postu: Dekanaty żywiecki i oświęcimski - metryki chrztów XVIII w.  PostWysłany: 08-11-2019 - 16:14
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 28-04-2011
Posty: 546
Skąd: Wrocław\Jędrzejów
Status: Offline
Witaj Tadeuszu!

To dla mnie ogromne zaskoczenie, że coś takiego znalazło się w księgach grodzkich. Akurat szukałem metryk parafii Milówka z XVIII wieku. Bardzo dziękuję za te informacje, niezwykle mnie uradowała. Ciekawe, czy w innych księgach grodzkich podobne rzeczy się zachowały, np. w krakowskich dla powiatu ksiąskiego.

Pozdrawiam serdecznie,
Oskar Brożek

_________________
Szukam Domaszewicz, Łosowski, Leszczyłowski, Łomanowski, Betlewicz, Pawłowski i Nowicki z terenów dawnego województwa Nowogródzkiego, konkretniej okolic Lachowicz, Zubielewicz, Baranowicz, Nieświeża, Klecka, Krzywoszyna, Niedźwiedzicy, Słucka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MciemalaOffline
Temat postu: Dekanaty żywiecki i oświęcimski - metryki chrztów XVIII w.  PostWysłany: 08-11-2019 - 19:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-06-2013
Posty: 154

Status: Offline
Metryki są w aktach grodzkich bieckich, niestety jeszcze nie online:
https://szukajwarchiwach.pl/29/4/0/2/417#tabJednostka


Pozdrawiam
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Dekanaty żywiecki i oświęcimski - metryki chrztów XVIII w.  PostWysłany: 08-11-2019 - 20:26
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
chyba nie tylko nie on-line ale bez skanów w ogóle

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ted_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-11-2019 - 22:48
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1192

Status: Offline
Witam!
Parę uwag. Oskarze! Jestem praktycznie po przeglądnięciu praktycznie wszystkich dostępnych ksiąg grodzkich krakowskich i oświęcimskich oraz ziemskich krakowskich (krakowskie, lelowskie, ksiąskie i proszowskie) - poza okresem gotyku, czyli sprzed ok. 1538-41. Czyli można powiedzieć przejrzałem około połowy istniejących ksiąg (bo i trochę przejrzałem na Wawelu na mikrofilmach).
W żadnej z ksiąg nie spotkałem się z takim wykazami metryk. Zdarzają się dla pojedynczych osób, albo też wywody genealogiczne dla znanych rodzin - ale to było w księgach ziemskich krakowskich - głównie w księgach TCN (wg starych oznaczeń), czyli z lat 1765-1810.
W księgach grodzkich zapisy z rejonu powiatu ksiąskiego mamy w księgach krakowskich - nie mamy osobnych ksiąg. Natomiast ksiąg bieckich nie przeglądałem - trochę za daleko od mojego regionu.
Zapis przy danej jednostce "brak mikrofilmu" nie zawsze jest aktualny. Spotkałem się już z paroma przypadkami, że istnieje mikrofilm mimo występowania takiego zapisu.
Pozdrawiam!
Tadek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Brozek_OskarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-11-2019 - 22:56
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 28-04-2011
Posty: 546
Skąd: Wrocław\Jędrzejów
Status: Offline
Dziękuję za odpowiedź.

Co do wątku w temacie - za nic nie mogę w tych księgach znaleźć parafii Milówki i Rajcza z 1768 roku, są tylko z 1764, 1765, 1766, 1767. Czy ktoś może na ten rocznik trafił, czy go po prostu tam nie ma?


Szkoda, że w krakowskich ani grodzkich ani ziemskich nie znalazły się podobne rzeczy.

Może notujesz z ksiąg grodzkich i ziemskich inwentarze majątków lub inne spisy zawierające włościan?


Co do ksiąg bieckich - myślisz, że mogłoby się tam cokolwiek znaleźć dla np. powiatu ksiąskiego?

Pozdrawiam,
Oskar Brożek

_________________
Szukam Domaszewicz, Łosowski, Leszczyłowski, Łomanowski, Betlewicz, Pawłowski i Nowicki z terenów dawnego województwa Nowogródzkiego, konkretniej okolic Lachowicz, Zubielewicz, Baranowicz, Nieświeża, Klecka, Krzywoszyna, Niedźwiedzicy, Słucka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ted_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2019 - 10:33
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1192

Status: Offline
Witam!
1. Co do Rajczy i Milówki to może ich faktycznie nie być z 1768 roku. Trzeba by było na spokojnie przejrzeć i kolejno wypisywać parafie (ew. ich filiały) oraz wyszczególnione w nich miejscowości w poszczególnych latach.
2. Ja przeglądam podane powyżej księgi ze względu na położenie mojej miejscowości na "pograniczu". Był to wprawdzie powiat krakowski, ale np. w średniowieczu sąsiednia wieś była już w ksiąskim, a dwie wsie na północny-zachód to już powiat lelowski. Również w późniejszych czasach granice były na rzut kamienia (Nowy Śląsk/Nowa Galicja czy GG/Rzesza). Dziedzice mieli swoje posiadłości w różnych z reguły sąsiednich powiatach. Nieraz zapisy na temat jakiegoś wydarzenia zapisane zostały w księgach ziemskich zarówno krakowskich, jak i lelowskich czy ksiąskich. Księgi grodzkie oświęcimskie przeglądam ze względu na dziedzica Jana z Białej Szypowskiego oraz wcześniejszych trzech kobiet, które krótko dziedziczyły moją wieś. W księgach gr. krakowskich są odniesienia do ksiąg gr. oświęcimskich. Sporo "adresów" tych zapisów znalazłem w indeksach do ksiąg gr. oświęcimskich, tylko niestety nie ma tych ksiąg (lata ok. 1648-53). W ogóle oświęcimskich zachowało się bardzo mało ksiąg.
3. Dla powiatu ksiąskiego raczej nie znajdziesz nic w księgach ziemskich bieckich (podobnie w czchowskich, czy w grodzkich sądeckich lub pilzneńskich). Mogą zdarzyć się jakieś pojedyncze wydarzenia lub wspólni właściciele w tych rejonach. Np. Stadniccy z Sądecczyzny mają sporo zapisów w księgach krakowskich.
4. W prawdzie nie robię notatek, ale mam trochę podanych wykazów inwentarzy. Podaj miejscowości, a nuż coś będzie z tego.
Pozdrawiam!
Tadek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Brozek_OskarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2019 - 18:33
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 28-04-2011
Posty: 546
Skąd: Wrocław\Jędrzejów
Status: Offline
Tadeuszu,

miejscowości nie podam, gdyż by mi cały dzień zajęło ich wypisywanie. Interesuje mnie cały powiat ksiąski (od miechowszczyzny przez całe jędrzejowskie - w sumie całość powiatu) i lelowski (od Borowna na zachodzie do wschodnich krańców).

Tak z grubsza, to najbardziej okolice Jędrzejowa, Mstyczowa, Mierzwina (Grudzyn, Zagaja), ale to tylko część interesujących mnie miejscowości.

Pozdrawiam,
Oskar Brożek

_________________
Szukam Domaszewicz, Łosowski, Leszczyłowski, Łomanowski, Betlewicz, Pawłowski i Nowicki z terenów dawnego województwa Nowogródzkiego, konkretniej okolic Lachowicz, Zubielewicz, Baranowicz, Nieświeża, Klecka, Krzywoszyna, Niedźwiedzicy, Słucka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ted_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-11-2019 - 20:53
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2016
Posty: 1192

Status: Offline
Witam!
Podam Ci pewne namiary na Jędrzejów:
1. Castr. Crac. Rel. 84 / s. 986 / 1658.10.18 / Inwentarz miasteczka Jędrzejowa należącego do opactwa Cystersów w Jędrzejowie (Zob. też tamże s. 989, 1006-1011).
2. Varia 69 / s. 2-16 / 1711 / Informacje nt. dóbr klasztoru Cystersów w Jędrzejowie.
3. Castr. Crac. Rel. 187 / s. 247-254 / 1750 / "instruktarz" Jędrzejowa (opis domów, ogrodów, gruntów).

CCRel. 84 = nowa sygn. 728 (jest on-line),
CCRel. 187 = nowa sygn. 859 (też dostępne),
Varia 69 - trzeba szukać, czy jest w jakimś nowym zespole, czy dalej w Varii.

Pozdrawiam!
Tadek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawel_BOffline
Temat postu: Re: Dekanaty żywiecki i oświęcimski - metryki chrztów XVIII   PostWysłany: 10-11-2019 - 23:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-01-2008
Posty: 104

Status: Offline
Ted_B napisał:

Akta mamy na obrazach (stronach): 2288-2294, 2443-2463, 2468-2590, 2594-2685, 2687-2773, 2793-2873, 2877-2851, 2969-2977 oraz 2982-3098.
https://szukajwarchiwach.pl/29/6/0/1/42 ... qQNsapYxnA


Akta są również na obrazach 2295-2431

Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mateusz_GrojecOffline
Temat postu: Re: Dekanaty żywiecki i oświęcimski - metryki chrztów XVIII  PostWysłany: 18-10-2020 - 17:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-06-2020
Posty: 76

Status: Offline
Dzień dobry
Bardzo pomocne te metryki, pierwsze, które z Ziemii Oświęcimskiej mogę obejrzeć online, lecz mam pytanie, czy ktoś może jest w posiadaniu nowszych metryk z właśnie dekanatu oświęcimskiego (albo link do kopii online) tak z II połowy wieku XIX?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.917709 sekund(y)