Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Rasinska_ElaOffline
Temat postu: Nazwisko Sadzawicki  PostWysłany: 26-10-2019 - 21:19
Sympatyk


Dołączył: 25-11-2016
Posty: 72

Status: Offline
Bardzo dziekuje Ewo za sprawdzenie.
Jeden z moich tropow jest zatem chyba sluszny....

Pozdrawiam serdecznie,

Elzbieta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Czy mogły to być tzw. gniazda rodowe?  PostWysłany: 02-11-2019 - 01:39
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Witam,

w mojej ponad trzydziestoletniej przygodzie z genealogią, w najrozmaitszych materiałach genealogiczno-heraldycznych znalazłem wzmianki o istnieniu kilkunastu rodzin szlacheckich (wylegitymowanych i niewylegitymowanych) mojego nazwiska i różnych herbów, a mianowicie Kosteckich:
1. Dąbrowa (Heroldia Cesarstwa Rosyjskiego),
2. Grzymała (Heroldia Cesarstwa Rosyjskiego),
3. Jastrzębiec (Heroldia Cesarstwa Rosyjskiego),
4. Korczak (tradycja rodzinna; w opublikowanej genealogii hrabiów Dzieduszyckich),
5. Korwin (Heroldia Cesarstwa Rosyjskiego),
6. Kozioł (Heroldia Cesarstwa Rosyjskiego),
7. Leszczyc (legitymacja Galicja; Heroldia Królestwa Polskiego; Heroldia Cesarstwa Rosyjskiego),
8. Leszczyc odm. (nobilitacja 1768; herbarze),
9. Lubicz (tradycja rodzinna; Heroldia Królestwa Polskiego),
10. Nałęcz (legitymacja Galicja),
11. Ostrzew (materiały genealogiczne W. Wielądka),
12. Prawina (nobilitacja 1844; Heroldia Królestwa Polskiego; Heroldia Cesarstwa Rosyjskiego),
13. Prus II (legitymacja Galicja; Heroldia Królestwa Polskiego),
14. Rogala (Heroldia Cesarstwa Rosyjskiego),
15. Rudnica (Heroldia Królestwa Polskiego),
16. Ślepowron (Heroldia Cesarstwa Rosyjskiego),
17. Herbu własnego (herbarz Wł. Nowina-Chrzanowskiego).
18. Pilawa [http://gajl.wielcy.pl/herby_nazwisko_herby.php].

Ad. 1, 2, 3, 5, 6, 10, 14, 15, 16 - rozmaitość herbów (przynajmniej częściowo) wynika z wiadomego galimatiasu zaistniałego przy legitymacjach?!

Ad. 4, 9 - niepamięć, co do pierwotnego herbu?!

Ad. 8, 12 - bezsprzecznie!

Ad. 11, 17 - znane są przypadki niesolidności wymienionych autorów.

Ad. 7, 13 - dosyć silne umocowanie źródłowe.

Ad. 18 - ?

Zakładam też, że jedną z przyczyn licznego występowania Kosteckich różnych herbów może być mnogość tzw. gniazd rodowych, od których nazw "poszły" poszczególne rodziny. I tak:

- Adam hr. Boniecki (Herbarz Polski, t. XI, Warszawa 1907, s. 348) tłumaczy występowanie wielu rodzin Kosteckich różnych herbów tym, że „Jest wieś Kostki w powiecie wiślickim zwana dawniej Kostczycami, są wsi Kostki na Mazowszu zamieszkałe przez liczną szlachtę, trudno też dojść, skąd, który ród Kosteckich pochodził”. Boniecki przy opracowywaniu swojego herbarza korzystał zapewne z informacji zawartych w „Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich” (SGKP), gdzie pod hasłem „Kostki” wymieniono kilka wsi na Mazowszu, które faktycznie noszą nazwę Rostki. Kostki Małe i Wielkie w powiecie wiślickim miały być gniazdem Kosteckich h. Prus 2 (według wywodu legitymacyjnego).
- W 1592 roku koło Rychwał w powiecie konińskim istniała miejscowość o nazwie Kostki [obecnie zaginiona].
- Kostki, wieś zlokalizowana na północ od Sokołowa Podlaskiego, położona na terenie dawnej ziemi mielnickiej. Znawcy tematu [T. Jaszczołt] wykluczyli ją jako gniazdo Kosteckich.
- Kostka Kaliska, osiedle Łowicza (w XVIII/XIX wieku Łowicz i okolica licznie zamieszkałe przez Kosteckich, określanych w dokumentach zarówno jako szlachta jak i nie szlachta);
- Kostkowo, kolonia Czernikowa k/Lipna;
- Kostkowo vel Kostkowie, folwark, obecnie osiedle Rogowa k/Żnina;
- Kostków, kolonia Buczek k/Łaska (w XVIII/XIX wieku Łask i okolica licznie zamieszkałe przez Kosteckich, określanych w dokumentach zarówno jako szlachta jak i nie szlachta).
- Костеки-Большие, wieś, rejon postawski, obwód witebski.
- Костки, wieś, rejon hłuski, obwód mohylewski.
- Костюки, wieś, rejon lubański, obwód miński. Tu w 1877 roku urodził się i mieszkał Paweł Kostecki, syn Feliksa, Polak.
- Костюки, wieś, rejon borysowski, obwód miński.
- Костюки, wieś, rejon uździeński, obwód miński.
- Костюки, wieś, rejon wołożyński, obwód miński.
- Костюки, wieś, rejon bereski, obwód brzeski.
- Костюки, wieś, rejon brasławski, obwód witebski.
- Костюки, wieś, rejon jelnieński, obwód smoleński.
- Костюки, wieś, rejon zdzięciolski, obwód grodnieński.
- Костюки, wieś, gubernia wileńska.
- Костюки, wieś, rejon chorolski, obwód połtawski.

Liczę, że Forumnowicze posiadają wiedzę na temat poszczególnych z ww. miejscowości, które to informacje pozwolą na wyeliminowanie niektórych z nich, jako gniazd dla nazwiska Kostecki, bo na przykład powstały w XVII-XX wieku.

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GashlugOffline
Temat postu: Rozważania o etymologii nazwiska Drząszcz.  PostWysłany: 05-11-2019 - 18:32
Sympatyk


Dołączył: 16-11-2015
Posty: 150

Status: Offline
Witam ponownie,

na pocz. XIX wieku wśród moich przodków pojawia się nazwisko Kudeja (par. Skaryszew). Dzisiaj taka forma nazwiska chyba nie występuje, a w użyciu jest forma "Kudej". Pochodzi ono najprawdopodobniej z obszaru Puszczy Sandomierskiej, gdzie do dzisiaj jest największe zagęszczenie osób je noszących. Czy ktoś z Was spotkał się może z etymologią tego nazwiska? Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu jego pochodzenia.

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Brzózka_PawełOffline
Temat postu: Rozważania o etymologii nazwiska Drząszcz.  PostWysłany: 05-11-2019 - 21:48
Sympatyk


Dołączył: 07-05-2019
Posty: 20

Status: Offline
Witam!

Piszę z zapytaniem o nazwiska: Latała, Frysiek, Kozubal i Mikorz. Wiem, że to pierwsze nazwisko jest bardzo stare i wywodzi się chyba z okolic Wawrzeńczyc, co do tych pozostałych - pojawiają się na terenach Podkarpacia.

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Rozważania o etymologii nazwiska Drząszcz.  PostWysłany: 06-11-2019 - 08:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam 😊

Frysiek – od staropolskiego frysz ‘świeży, dziarski’ lub od niemieckich nazw osobowych Friesch, Friese.

Kozubał- od staropolskiego kozub ‘naczynie z kory’, też ‘uparty człowiek’.

Źródło: Kazimierz Rymut, ‘Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny’, Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

Latała 1750 – w grupie nazwisk pochodzących od latać, lato.

Mikorz – w grupie nazwisk pochodzących od imienia Mikołaj. Imię pochodzenia greckiego od Nicolaos, to od nike ‘zwycięstwo’ + laos ;lub’. Znane w Polsce od XII wieku jako Mikołaj, Mikułaj, Nikołaj.

Źródło: Kazimierz Rymut, ‘Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny’, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Paulina_WOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-11-2019 - 11:54
Sympatyk


Dołączył: 29-09-2014
Posty: 593

Status: Offline
Witam,
poszukuję informacji o nazwisku Fuklin. Początkiem XX w. zapisywano jeszcze w formie Fuklim, a wcześniej Fuklem. Nastarszego przodka zlokalizowałam w osadzie Domaradzka Kuźnica (Dammratschhammer) parafia Fałkowice (Falkendorf). Dotarłam do Johanna ur. w 1788 r. W Kuźnicy nazwisko zapisywano w formie Fuklem, Focklem, Foklem. Jak waszym zdaniem powinien wyglądać poprawny zapis nazwiska. Podejrzewam, że to rodzina hutników i została sprowadzona do pracy przy wydobyciu rudy.

_________________
Pozdrawiam, Paulina

https://genztarnowa.blogspot.com
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ziobrovskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-11-2019 - 11:56
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-09-2019
Posty: 149

Status: Offline
TomekD napisał:
Izo,

Twoje przypuszczenia potwierdzają etymolodzy:

Ozdobiński - od ozdoba ‘upiększenie’.
Ozdoba - od ozdoba ‘upiększenie’.
opracowanie Ewy Szczodruch + źródła:
https://web.archive.org/web/20180710015 ... 44&sub=547

Obawiam się że pewności najprawdopodobniej nigdy nie będziesz miała. Chyba że gdzieś w czasie formowania się nazwisk odnajdziesz jakieś wskazówki co miejscowości czy zawodu przodków.


Bardzo dziękuję za potwierdzenie moich przypuszczeń, w sumie nie było jakoś trudno Smile Na ślubie młody podał nazwisko Ozdobiński i miejscowość urodzenia, sprawdzając chrzty z tej miejscowości w podanych przedziałach lat, znaleziono tylko młodziana o tym samym imieniu i nazwisku Ozdoba. Czy jest możliwe, że do ślubu to nazwisko przeszło w Ozdobiński? Aż tak duża zmiana?
Zakładam, że to te same osoby, bo pewności żadnej nie ma, chociaż zgadzają się: imię młodego i młodej, lata urodzenia, miejscowość ich urodzin i zawód jego: kowal. Miejscowość Wysocko, wielkopolska. Kowal i ozdabianie? współcześnie tylko kojarzy mi się to z metaloplastyką i kuciem ogrodzeń.. Wink
bardzo dziękuję za wyjasnienia i pozdrawiam Iza

_________________
pozdrawiam serdecznie
Iza
Poszukuję Ozdobińskich/Ozdobieńskich: Prusy, Księstwo Poznańskie, Mazowieckie, przed rokiem 1800
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Brzózka_PawełOffline
Temat postu: Re: Rozważania o etymologii nazwiska Drząszcz.  PostWysłany: 06-11-2019 - 23:11
Sympatyk


Dołączył: 07-05-2019
Posty: 20

Status: Offline
Ewa_Szczodruch napisał:
Witam 😊

Frysiek – od staropolskiego frysz ‘świeży, dziarski’ lub od niemieckich nazw osobowych Friesch, Friese.

Kozubał- od staropolskiego kozub ‘naczynie z kory’, też ‘uparty człowiek’.

Źródło: Kazimierz Rymut, ‘Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny’, Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

Latała 1750 – w grupie nazwisk pochodzących od latać, lato.

Mikorz – w grupie nazwisk pochodzących od imienia Mikołaj. Imię pochodzenia greckiego od Nicolaos, to od nike ‘zwycięstwo’ + laos ;lub’. Znane w Polsce od XII wieku jako Mikołaj, Mikułaj, Nikołaj.

Źródło: Kazimierz Rymut, ‘Nazwiska Polaków. Słownik historyczno – etymologiczny’, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001


Bardzo dziękuję! Prosiłbym jeszcze o sprawdzenie: Sygnarek, Pikul, Erber, Gomoliszewski i Braja. Przepraszam za problem i pozdrawiam! Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Forfa i Forfecki.  PostWysłany: 07-11-2019 - 05:00
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Kazmierczak_Slawomir napisał:
Dzień dobry,
proszę o wyjaśnienie pochodzenia nazwiska Forfa. Rodzina o tym nazwisku mieszkała i mieszka w Kolnie koło Łomży.
Pozdrawiam
Sławomir

Witam,

widze, ze od dawana szukasz genezy nazwiska Forfa.

Wg zestawien Pani Ewy Szczodruch, polskie nazwisko Forfa pochodzi od niemieckiej nazwy osobowej Ferfas, ta od Vierfaß ‘naczynie złożone z czterech części’. Problem w tym, ze niemieckie nazwisko Ferfas ... nie istnieje !.

Wedlug K. Kopińskiego i innych; - "Niemiecko-polski słownik historyczny", 2018 r., jest informacja; forfar zob. przodek, ale ponownie, od slowa "forfar" , nie powstalo i nie istnieje niemieckie nazwisko Forfar.

Z pomoca przychodzi strona "Przodkowie"= forebears.io, ktora twierdzi, ze istnieje angielsko-szkockie, ale bardzo stare celtyckie nazwanie/nazwisko Forfar - ponad 200 osob;
https://forebears.io/surnames/forfar

A Celt, ktory nosil nazwanie Forfar, mieszkal przy .. zimnym lesie, lub .. niezbyt gladkim pastwisku [(Celtic) belonging to Forfar, 12th cent. same spelling = prob. the Cold Wood ­land or Rough-Pasture].

Sadze, ze przez setki lat zostala zgubiona litera "r" i powstaly dwa, niezwykle rzadkie, polskie nazwania/nazwiska Forfa i Forfecki;
https://forebears.io/surnames/forfa
https://forebears.io/surnames/forfecki
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... isko=forfa

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kazmierczak_SlawomirOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Forfa i Forfecki.  PostWysłany: 07-11-2019 - 07:07
Sympatyk


Dołączył: 18-03-2014
Posty: 237

Status: Offline
Dzień dobry,
bardzo dziękuję za wyjaśnienia.
Pozdrawiam
Sławomir
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janekpOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Forfa i Forfecki.  PostWysłany: 07-11-2019 - 10:14
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2019
Posty: 47

Status: Offline
Witam
Tworze male drzewo genealogiczne ,niestety z powodu spalenia ksiag parafialnych daleko nie siegam .
Nazwiska skojarzone z moja rodzina to
Radek
Klask
Kulesik
Pliszka

Szukam mozliwosci znalezienia znaczenia nazwiska Pyśk i skad ewentualnie pochodzi.Mieszkamy w puszczy kurpiowskiej.Byc może od rzeki Pisy .Mam pewne podejrzenia ze z tego kierunku tez byla emigracja w dawnych czasach w poszukiwaniu siedliska na stałe na teren Kurpii.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adam8090Offline
Temat postu: Peruta Perehuda perucki Pierucki  PostWysłany: 07-11-2019 - 23:29
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2019
Posty: 14

Status: Offline
witam , poszukuje informacji na temat nazwiska Peruta- Podkarpacie , rudolowice , bystrowice , podkarpacie , ukraina ( drochobych)

z badan genetycznych wynika iz mamy pochodzenie Balkanskie , najstarsze metryki jakie odnalezlismy siegaja roku 1777. ,

w okolicach wystepuje bardzo zadko nazwisko Peruta
za tpo czestko wystepuja nazwiska Peruotka, Perehuda, pero, perota,

czy ktos moglby podsunac pomysl jak szukac dalej ???
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Fuklin i Focklem.  PostWysłany: 08-11-2019 - 03:00
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Paulina_W napisał:
Witam,
poszukuję informacji o nazwisku Fuklin. Początkiem XX w. zapisywano jeszcze w formie Fuklim, a wcześniej Fuklem. Nastarszego przodka zlokalizowałam w osadzie Domaradzka Kuźnica (Dammratschhammer) parafia Fałkowice (Falkendorf). Dotarłam do Johanna ur. w 1788 r. W Kuźnicy nazwisko zapisywano w formie Fuklem, Focklem, Foklem. Jak waszym zdaniem powinien wyglądać poprawny zapis nazwiska. Podejrzewam, że to rodzina hutników i została sprowadzona do pracy przy wydobyciu rudy.

Witam,

z wymienionych nazwisk, przedstawie moje dwie hipotezy tylko o bardzo rzadkich, polskich nazwiskach Fuklim i Focklem, pozostale nazwiska uznaje z blednie zapisane.

1. Nazwisko Fuklin w Europie wystepuje wlasciwie tylko w Polsce;
https://forebears.io/surnames/fuklin
W zestawieniach Pani Ewy Szczodruch nie jest wymienione nazwisko Fuklin, ale jest podane pochodzenie podobnego nazwiska Fukin - od fukać, fuczeć ‘dyszeć; łajać’.

2. Natomiast nazwisko Focklem wedlug strony Przodkowie=forebers.io wystepuje tylko w Polsce, w 2014 r. 45 osob i Anglii, 7 osob;
https://forebears.io/surnames/focklem
Tlumacz Google twierdzi, ze nazwanie "fock-lem" jest dwuczlonowe i wedlug mnie, wyglada ... na celtycko-slowianskie, bo w j. czeskim "fock + lem" mozna przetlumaczyc jako; "stado + rąbek", takze w j. angielskim, j. galijskim [francuskich Galow/Celtow], greckim , bulgarskim i bosniackim slowo "fock" oznacza "stado".
Jak "tlumaczyc" polaczenie slow "stado + rąbek" ? - wedlug mnie, poza obrebem stada owiec, krow, koni, zazwyczaj na strazy stal .. pasterz.
Zatem starozytne nazwanie "focklem", oznacza pasterza jakiegos stada, a zgodnie z Biblia, pasterz cieszyl sie wielkim uznaniem.

Celtowie na Opolszczyznie;
https://opole.wyborcza.pl/opole/56,3508 ... ty,,1.html

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janekpOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Fuklin i Focklem.  PostWysłany: 08-11-2019 - 08:46
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2019
Posty: 47

Status: Offline
Nazwisko Fuklin wystepuje w wynikach na Wegrzech
https://www.myheritage.fr/names/anna_fuklin#col_a_30214

i w Anglii
https://www.myheritage.fr/research/cate ... uM6vvD_BwE
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tebe68Offline
Temat postu: Problem z nazwiskiem Bialik  PostWysłany: 08-11-2019 - 14:31


Dołączył: 08-11-2019
Posty: 1

Status: Offline
Witam
Moja rodzina pochodzi z Mazowsza i dokopałem sie do 18-tego wieku ale mam pewne watpliwosci.
Mój dziadek żeniąc sie z moja babcia nazywał sie Bialik ale juz w 1919 nazywja sie oboje Bielik. Cofając sie w czasie napotykam na nazwiska Bialik,Białyk i najciekawsze Bialski i Bielicki , które dwa ostatnie wystepują w jednym z drzew genealogicznych.
Problem jest taki że ostani Bialik jaki widniej na dokumentach to rok 1815 i to jest na pewno mój przodek a nastepnie mam mam problem bo w zasadzie to od tej daty do 1750 roku te nazwisko jakos dziwnie sie zmienia.
Mam takie pytanie czy ktos może ma podobna zagwostkę bo mam imiona ale szukajac po nazwisku nie zgadza mi sie nic.
Może jakas rada jezeli chodzi o wariacje nazwiska ponieważ utknąłem w poszukiwaniach i to od dłuzszego czasu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.627688 sekund(y)