Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
niedziela, 17 listopada 2019

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Adam.55Offline
Temat postu: Przysposobienie/adopcja a wgląd w akt urodzenia.  PostWysłany: 03-11-2019 - 09:55
Sympatyk

Status: Offline
Witajcie,
Jakiś czas temu dowiedziałem się, że moja mam została przysposobiona przez moich obecnych dziadków. Za moją namową udała się do USC po swój akt urodzenia wraz z danymi z aktu pierwotnego. Uzyskała informacje o swojej matce, która (o ironio) również była przysposobiona. Znam jej dokładną datę i miejsce urodzenia ale nie wiem o niej nic więcej. Moje pytanie brzmi, czy mama ma jakieś prawo do wglądu w akt urodzenia swojej biologicznej matki wraz z danymi sprzed przysposobienia/adopcji? Czy może po prostu iść do USC po akt urodzenia swojej matki wraz z danymi z aktu pierwotnego czy nie ma do tego żadnego prawa?

Pozdrawiam,
Adam

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek70Offline
Temat postu: Prysposobienie/adopcja a wgląd w akt urodzenia.  PostWysłany: 03-11-2019 - 12:38
Zasłużony
Sympatyk

Zacznij od aktu zupełnego z USC.

Jeśli akceptujesz moje tłumaczenie wpisz w temacie posta OK.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Adam.55Offline
Temat postu: Prysposobienie/adopcja a wgląd w akt urodzenia.  PostWysłany: 03-11-2019 - 15:53
Sympatyk

Czy z prawnego punktu widzenia mam prawo wglądu w jej akt urodzenia? Bo biologicznie to moja babcia ale czy to jakoś nie jest obostrzone przepisami? Nie znam się na tym zupełnie a spotkałem się z sytuacją, że znajomemu odmówiono możliwości wglądu w akt urodzenia babci biologicznej argumentując, że to już nie jego rodzina.

Pozdrawiam,
Adam

Marek70Offline
Temat postu: Prysposobienie/adopcja a wgląd w akt urodzenia.  PostWysłany: 03-11-2019 - 16:33
Zasłużony
Sympatyk

Adam,
Wpisz w wyszukiwarkę forumową hasło "adopcja" i poczytaj. Jest tam dużo wiedzy na ten temat i dodatkowo powiem, że dosyć "świeżej".

Jeśli akceptujesz moje tłumaczenie wpisz w temacie posta OK.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Adam.55Offline
Temat postu: Prysposobienie/adopcja a wgląd w akt urodzenia.  PostWysłany: 05-11-2019 - 09:49
Sympatyk

U USC powiedziano, że jeśli mama nie ma interesu prawnego to wszystko zależy od pracownika USC.

Adam

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat