Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 10 grudnia 2019

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-10-2019 - 15:18
Zasłużony
Sympatyk

Status: Offline
nie potrafię się połapać w germańskiej mowie Smile ale może to ewangelicy ?
https://szukajwarchiwach.pl/4/720/0/-/s ... bJednostki
co do odmiany proponowanej przez Ludwika to nie kwestionuję, to oczywiście możliwe ale osoby o nazwisku Bulwin żyją sobie dziś w Białymstoku o czym przekonuje nas wujek google

taki np. Gustaw Schroeder bierze ślub z Marcellą Bulwin w Białymstoku ewang
o czym uprzejmie informuje geneteka Smile
http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... =&to_date=
i szwa
https://szukajwarchiwach.pl/4/720/0/-/1 ... llIwgk3z3Q

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-10-2019 - 17:39
Zasłużony
Sympatyk

Tytułowanie proszę uznać jako sprawę drugorzędną, w moim przypadku wynikająca z konwenansów. Ale jeśli Pani przyzwala niech będzie na Ty. Nie będę urażony odwrotną relacją .
I ad rem . Wołost to pojęcie administracyjne, odpowiednik gminy. Różne od parafii . Wklejam link z opisem miejscowośći które wchodziły do juchnowieckiej wołosti
https://www.radzima.net/pl/volost/yukhnovetskaya.html
Jest tu mnóstwo wsi które nie przynależały do Juchnowca a należały do parafii Turośń KościelnA. Administracyjne spisy ludności sporządzane gminami pewnie były robione ale w Polsce ich nie ma , jeśli ocalały to trzeba by ich szukać w Grodnie. Z tego powodu ja z nawyku przeglądałem spisy parafialne.
W parafii juchnowieckiej jest tylko to co pisałembgdzies na początku. W parafii turosniańskiej z całą pewności jest sporo Borowskich. Niewykluczone że to tam urodził się Andrzej. Przejrzenie spisów parafialnych może dałoby odpowiedź . Jakies spisy sa . Chyba lata temu je przeglądałem, Na pewno jest spis z 1907 , ale wtedy już pewnie Twoi Borowscy mocno osiedli w Białymstoku.
Inna metoda to szuakać w księgach metrykalnych . Jęsli Andrzej urodził sie przed 1865w parafii turośniańskiej to powinien objawić się w skanach archidiakonatu ale jeśli po 1865, to trzeba robic to w AA . Problem w tym że przeglądanie ksiąg metrykalnych jest czasochłonne, trzeba ślepic akt po akcie, do 1875 nie sporządzano rocznych indeksów. Dlatego przeglądanie spisów parafialnych jest zdecydowanie racjonalniejsze .
Problem w tym ze Andrzej wcale nie musiał wywodzić się z parafii turośniańskiej . Z tym nazwiskiem mógł przyjechać zewsząd . Borowscy to o bardzo popularne nazwisko. Juz pisałem że np. spod Bielska. Co ja bym robił na Twoim miejscu. Przede wszystkim porządna kwerendę dokumentalną poczawszy od nie wiem rodziców , dziadków aby dość do tego Andrzeja bo przecież nie wiadomo czy ten którego szukasz to ten sam co znaleziony w spisie mieszkańców Białegostoku.
Na marginesie spisów parafialnych Białegostoku jest sporo, Przegladałbym te spisy po kolei począwszy od czasów najnowszych majac udokumentowanych przodków. I w końcu ten Twój Andzrej wypłynie. Dla janosci ten ze spisu wyglada bardzo prawdopodobnie że Twój .
Inne metody , miotanie się po internecie to gra losowa. Pamietam ze przed 20 laty kiedy tak własnie działałem (nie było co prawda skanów w internecie ale były rożne tego typu genealogiczne gadżety, jakies fragmentaryczne spisy itp) kilka genealogicznych wywodów przyszło mi wyrzucic na śmietnik.
Miejsce urodzenia Andrzeja albo jego ślub sa kluczowe. To że był notowany z wpisem o juchnowieckiej wołosti oznacza tylko tyle ze tam meszkał . Np. pracował w którejs z cegielni pod Białymstokiem. Największa to Koplany.
Szrederowie tu powinno pójść łatwiej. Na pewno mieszkali w B. Tu taka ciekawostka
https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwa ... =%2B#wynik
Metoda szukania ta sama co i Borowskich Najpewniej byli ewangelikami . Spisy ewangelickie śa w AP, kiedyś przeglądałem Nie wykluczam że sa w internecie ale bez klasycznej kwerendy raczej się nie da. Pamietam lata kiedy całe urlopy spędzałem na kwerendach , w archiwach i parafiach całej Polski. Choć w części do tego samego zachęcam

AGieraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-11-2019 - 21:43
Sympatyk

Arku,
dziekuję ponownie. Nie wiem, jak ty to robisz, że znajdujesz dla poszukujących interesujące ich akty... Ja nie wpadłąbym na pomysł, by szukać przodków moich Borowskich wśród ewangelików. NIkt w rodzinie nigdy nie wspominał, że wśród przodków mogli być ewangelicy. I właściwie nie wiem, jak mogło się zdarzyć, że córki pary z 1865 Szreder-Bulwin biorą śluby w parafii rzymskokatolickiej w latach 90-tych. Nie odczytam ich niemieckiego aktu slubu, więc może jest tam info, że jedno z nich jest katolikiem... I może córki chowane były w wierze katolickiej... Poprosiłam już o pomoc w tłumaczeniu aktu. Tzry śluby córek znalazłam; nie znalazłam w rz-k aktach ślubów synów Karola i Macieja, wiec może synowie będą wśród ewangelików...

Jerzy,
dziękuję za wskazówki. Szukam dalej mojego Franciszka Borowskiego. Będę szukać w ościennych parafiach, bo na 100% nie ma go w Białymstoku. Musiał urodzić się w 1858 lub 1859, bo na to wskazuje jego akt zgonu z 4 marca 1934.
Chciałam ci tylko nadmienić, że nie jest mi obca praca w archiwum; w gdańskim oddziale spedziłam sporo godzin szukając przodków po kadzieli.

Ania

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat