Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
stanley1980Offline
Temat postu: Familysearch poprawianie błędnych danych  PostWysłany: 23-10-2019 - 20:41
Nieaktywny


Dołączył: 22-07-2018
Posty: 172

Status: Offline
Od pewnego czasu na familysearch pojawia się coraz więcej zindeksowanych aktów, które każda zalogowana osoba może poprawiać.
Przykład:
Parafia Bychawka, lubelskie.
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Wybieram film śluby 1928-1933.
https://www.familysearch.org/search/rec ... 0&offset=0
Szukam nazwiska o końcówce "rzech" więc wpisuję *rzech.
https://www.familysearch.org/search/rec ... 0&offset=0
Jak widać najwięcej jest osób o nazwisku Przech i to jest poprawna forma.
Pierwsze trafienie to Stanisława Grzech, ale indeksujący i sprawdzający się pomylili.
Nie ma nazwiska Grzech.
Klikam na górze po prawej na view i wyskakuje nowe okno, gdzie mogę poprawić błedy indeksującego. Dotyczy nazwiska panny młodej i nazwiska jej ojca.
Przy nazwisku panny młodej klikam na niebieskie Edit.
Należy również zaznaczyć przyczynę poprawki:
- źle zindeksowane lub
- źle zapisane w dokumencie
Poprawiamy imię lub nazwisko oraz klikamy na niebieskie pole Highlight the Full Name.
Po prawej na górze pokaże się nowe pole, które mówi aby na dole myszką zaznaczyć pole w kształcie prostokąta, gdzie znajduje się błędnie zapisane nazwisko.
To pole będzie zielone.
Klikamy na Save i poprawka zostanie zapisana.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magda_lenaOffline
Temat postu: Familysearch poprawianie błędnych danych  PostWysłany: 23-10-2019 - 22:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2013
Posty: 756

Status: Offline
No nie powiem, żebym była na 100% zachwycona pomysłem ...
Każdy zalogowany? To dopiero pole do nadużyć ... bo każdy widzi, co chce widzieć :/

Udało mi się poprawić moje własne nazwisko, nie wiem, czy mojego konkretnego przodka dotyczy, bo mi daty lekko nie grają, choć był jedyny w parafii o tym imieniu, w tym czasie (zindeksowałam co dostępne tutaj, dla geneteki, na FS tego nie ma, rzecz dotyczy Ellis Island i nieco się kłóci z przekazami rodzinnymi i metrykami na metryki.genealodzy.pl ).
Indeksował, wyraźnie, ktoś anglojęzyczny, bo nazwisko jest trudne (chociaż tylko fonetycznie, nie w zapisie, no dobra, było nabazgrolone).
Za szybko kliknęłam "zapisz zmiany".
I nie wiem, czy da się poprawić miejscowość. Też zapisaną od czapy :/
No nie umiem ponownie Sad

Dla "sprawiedliwości" przyznaję, że widać kto wprowadził poprawkę, dlaczego i co było przedtem.

Dla osób chcących pozostać anonimowymi.
Po zapisaniu zmian pokazuje się nazwisko, kto je wprowadził. Nie nick, tylko nazwisko.
To też się może komuś nie podobać.
Ja jestem zarejestrowana na nazwisko własne, nie Magdalena Iksińska i może czas to poprawić? O ile się da.

_________________
Pozdrawiam, Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Stradowski_JacekOffline
Temat postu: Familysearch poprawianie błędnych danych  PostWysłany: 24-10-2019 - 09:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-09-2009
Posty: 237
Skąd: W-wa - Laski
Status: Offline
Dziękuję stanley1980 za tę informację. Smile
Wprowadziłem już parę poprawek wśród indeksów na FS.

Jacek Wink
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RobertPOffline
Temat postu: Familysearch poprawianie błędnych danych  PostWysłany: 30-01-2021 - 19:09
Sympatyk


Dołączył: 07-07-2008
Posty: 101

Status: Offline
Przypuszczam, że wątek był już poruszany więc krótko. Za pośrednictwem opcji " Błąd?" znajdującej się u dołu strony pod numerami mikrofilmów/ DGS można zgłaszać błędy dostrzeżone w Katalogu ( wyłącznie w Katalogu) a więc także to, co frustruje najbardziej - przypisanie zawartości mikrofilmu/ DGS błędnej nazwy parafii.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.066320 sekund(y)