Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Mimimi84Offline
Temat postu: Imiona nieślubnych dzieci  PostWysłany: 21-10-2019 - 22:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2019
Posty: 59
Skąd: Liverpool, Anglia
Status: Offline
Witajcie,

Indeksuję księgę urodzeń z bieszczadzkiej wsi Ropienka. Zauważyłam, że sporej części nieślubnych dzieci nadawano dziwne/rzadkie imiona, np.

- Senia
- Porphirim
- Sofroni
- Tryfon
- Charatyna
- Jason
- Theona
- Roman (ciekawe czy to imię było uznane za dziwne, ponieważ to był jedyny Roman urodzony w przeciągu 40 lat w tej wiosce)

Dzieci z prawego łoża takich imion nie miały.

Czy spotkaliście się z podobną praktyką w innych regionach Polski? Szkoda mi tych dzieci, bo od samego urodzenia miały pieczątkę, że są nieślubne. Może właśnie o to chodziło?


Ostatnio zmieniony przez Mimimi84 dnia 21-10-2019 - 23:24, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu: Imiona nieślubnych dzieci  PostWysłany: 21-10-2019 - 22:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Taka praktyka zdarzała się.
Spotkałem się z dwoma takimi przypadkami w parafii Korytnica w Ziemii Liwskiej w końcu XIX wieku.
Jest tu gdzieś na forum dyskusja w tym temacie.
Wydaje mi się, ze jest to tez opisane w literaturze. Te imiona brzmia jak imiona prawosławne / unickie.

_________________
pozdrawiam
Piotr


Ostatnio zmieniony przez piotr_nojszewski dnia 21-10-2019 - 23:03, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GZZukOffline
Temat postu: Imiona nieślubnych dzieci  PostWysłany: 21-10-2019 - 22:49
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2018
Posty: 249

Status: Offline
To parafia grekokatolicka? Piękne greckie imiona, co w nich dziwnego? Roman akurat dość częsty, pozostałe rzeczywiście rzadkie i u mnie spotykane (pojedyncze przypadki) u osób urodzonych w XVIII wieku.

Zofia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zmadOffline
Temat postu: Imiona nieślubnych dzieci  PostWysłany: 21-10-2019 - 23:15
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2009
Posty: 475
Skąd: Melbourne. Au
Status: Offline
Raczej spotyka sie, ze nazwiska chlocow pisane sa w wersji zenskiej.

Zbigniew Maderski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mimimi84Offline
Temat postu: Imiona nieślubnych dzieci  PostWysłany: 21-10-2019 - 23:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2019
Posty: 59
Skąd: Liverpool, Anglia
Status: Offline
Ale takie imiona dostawaly tylko i wylacznie dzieci z nieprawego loza, np. Tryfonow bylo tylko 2 i obaj bez ojcow. Charatyna, Roman (teraz to zupelnie normalne imie, ale w tej konkretnie wiosce nie), czy Porphirim pojawili sie tylko raz. W przypadku dzieci urodzonych z prawego loza nie zauwazylam takiej oryginalnosci.

Nazwalam te imiona dziwnymi, ale nie w sensie, ze sa brzydkie, ale ze mocno odstaja od typowych dla tej wioski.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu: Imiona nieślubnych dzieci  PostWysłany: 21-10-2019 - 23:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
W znanym mi wypadku teź były to imiona pietnujące w parafii.
Łazarz i Kordula. Niespotykane wcześniej ani później.
Na szczęście nie były to zjawiska masowe - raczej związane z konkretnymi proboszczami.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marynicz_Marcin
Temat postu: Imiona nieślubnych dzieci  PostWysłany: 22-10-2019 - 08:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2009
Posty: 2308
Skąd: Międzyrzecz
Swego czasu indeksowałem m.in. chrzty z par. Odrowąż (woj. świętokrzyskie) i przez kilka lat nadawane były nieślubnym dzieciom imiona Dydak (chłopcy) i Kordula (dziewczynki). Co ciekawe, jedna z moich krewnych okazała się być jedną z tych Kordul, ale tylko w chwili chrztu, bo przy ślubie i w późniejszych latach była już Julianną. Prawdopodobnie w międzyczasie została uznana za córkę przez męża matki (ślub dwa lata po jej narodzinach) i to jego nazwisko nosiła. Opisałem to 5 lat temu u siebie na blogu: http://przodkowieztamtychlat.blogspot.c ... proba.html

_________________
Pozdrawiam,
Marcin Marynicz

Zapraszam na mojego bloga genealogicznego :
http://przodkowieztamtychlat.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
charston90Offline
Temat postu: Imiona nieślubnych dzieci  PostWysłany: 22-10-2019 - 11:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-07-2008
Posty: 13
Skąd: Górny Śląsk
Status: Offline
Indeksując metryki z parafii Wąsosz (podlaskie) z połowy XIX wieku zauważyłem, że wszyscy chłopcy z nieznanego ojca dostawali na chrzcie imię Kacper.

Pozdrawiam,
Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu: Imiona nieślubnych dzieci  PostWysłany: 22-10-2019 - 12:35
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Podając za artykułem Małgorzaty Nowaczyk, opublikowanym na stronach Wortalu ”Genealogia Polska” („GenPol”) Pater ignotus, czyli sprawa dzieci nieślubnych, kiedyś rozpoznawano cztery kategorie dzieci nieślubnych (zob. D. Zołądź-Strzelczyk D., Dzieci niechciane, [w:] Dziecko w dawnej Polsce, Wyd. Poznańskie, 2002):
1. Dzieci naturalne - (liberi naturales - potomkowie naturalni), których rodzice byli bez ślubu i nie byli krewnymi […].
2. Dzieci pozamałżeńskie (ex adultero nati - z cudzołóstwa poczęte). Do tych należą też tzw. dzieci kukułcze - dzieci kobiety zamężnej nie pochodzące od jej męża […].
3. Dzieci ze związków kazirodczych (liberi incestuos), czyli ze związków pary spokrewnionej. Definicja kazirodztwa zmieniała się przez wieki, istniały różnice pomiędzy prawem kanonicznym oraz prawem cywilnym. Ówcześnie za stosunek kazirodczy uważano nawet stosunki osób spokrewnionych w trzecim czy też czwartym stopniu prawa kanonicznego lub osoby powinowate bez żadnych więzów krwi (na przykład relacja macocha - pasierb, szwagier - żona brata lub teść - synowa).
4. Dzieci duchownych (ex sacrilegio geniti).

Przy okazji polecam obszerną dyskusję, na naszym forum, odnoszącą się do problemu imion dzieci nieślubnych: ”Czy to prawda? Imiona wyróżniające dzieci nieślubne...”
oraz zamieszczony w Internecie artykuł: Jacek Salij OP, Dzieci nieślubne.

Łączę pozdrowienia –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.194624 sekund(y)