Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
varhin23Offline
Temat postu: Metryki Unicki (Grekokatolickiego kościoła), kresy.  PostWysłany: 20-10-2019 - 12:05
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2019
Posty: 56
Skąd: Białystok
Status: Offline
Dzień Dobry!

Jak w temacie, poszukuje zasobów, metryk albo innej informacyj o miejscowości wieś Niemkowicze, albo Mokre (teraz województwo brzeskie raion Pruzana, Białoruś).

Trochę historii cerkwi.
Od 187X roku do teraz w Mokrem jest cerkiew prawosławna.
Od 1811x do 187X roku jest informacja o cerkwi w księgach metrycznych i księgach inwentarzu (po ruski skazki).
W czasach Rzeczy Pospolitej na tych terenach po unii brzeskie byli są unici. Od 1700 roku do 182X.
Do 1700 jeszcze informacyj nie udało się odnaleźć o cerkwi w Mokrem.

Info co udało się ustalić o mojej rodzinie.
Do 1899 roku informacja u mnie była. Do 1823 roku oni wpisane jako prawosławny.
Do 1823 udało się znaleźć info o przodkach w metrykach cierwki Mokre za 1845 rok i księgach i inwentaryzacyj.
W tych książkach (inwentaryzacje majątków Widno, Doroszyn, Niemkowicze na lata 1845 - 47) najstarszy mój prządek Szymon Kaluta 52 lata na 1845 rok, a jego ojciec wpisany Daniel. Teoretyczne Daniel urodzony w latach 1760-65.
Dalej udało się mnie znaleźć księgi metryczny cerkwi Unickiej w Mokrem. Oni znajduje się w archiwom w Sankt-Peterburgi za rok 1774-1801, Pani z archiwom potwerdzila ze w metrykach wszystko jest zapisane po polsku. Teraz czekam informacyj szczególnej o Szymonie.
No teraz gdzie iść dalej? Gdzie szukać metryki albo księgi inwentaryzacyjne po tej mejscewosci za 1566 – 1795 lata?
Województwo brzeskolitewskie - Ekonomia Kobrynska - Pruzana (Dobuczyn) - Mokre - Niemkowicze.
W Wilno informacyi brak, w Petersburgu tylko do 1774 roku, w Moskwie i Kijowie jeszcze nie wiem.
A gdzie można poszukać u nas w Polsce?

Bardzo dziekuje
Pozdrawiam Tymoteusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Metryki Unicki (Grekokatolickiego kościoła), kresy.  PostWysłany: 20-10-2019 - 14:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3136

Status: Offline
Przede wszystkim warto uporządkować wiedzę o kościele unickim na tych terenach
https://pl.wikipedia.org/wiki/Diecezja_ ... a_(unicka)
Perspektywy znalezienie aktów metrykalnych są bardzo małe . Wynika to stąd że po likwidacji Unii przejęte przez prawosławnych nie były chronione ni zostały a niekiedy były wręcz niszczone. Tu ciekawy artykuł prof. Józefa Maroszka.
https://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/b ... 7-4%29.pdf
Skupia się on co prawda na zasobach dotyczących obecnego województwa podlaskiego ale informacja o w zasadzie nieuporządkowanych, szczątkowych zasobach w Petersburgu i Wilnie dotyczy i Pańskich terenów. . Jeden z moich znajomych który tam przed laty był twierdzi że były one wręcz nie zinwentaryzowane „na wagę”. Jeśli nawet przesadzał to na pewno ewentualna kwerenda łatwa nie będzie.
Pozdrawiam i życzę zacięcia a przede wszystkim szczęścia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Brozek_OskarOffline
Temat postu: Metryki Unicki (Grekokatolickiego kościoła), kresy.  PostWysłany: 21-10-2019 - 16:53
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 28-04-2011
Posty: 547
Skąd: Wrocław\Jędrzejów
Status: Offline
Tymoteuszu,

będzie bardzo ciężko dowiedzieć się, co się stało z tymi metrykami. Możliwe, że ich w ogóle nie ma. Trzeba podzwonić po wszystkich muzeach na około (znam dwa przypadki, że przejęli księgi unickie, ale to w dawnym nowogródzkim).
Często zapisy unitów były robione również w księgach kościołów rzymskokatolickich (szczególnie w wyniku braku lub wyjazdu kapłana, co było bardzo częste, a nie stanowiło to dużego problemu, gdyż te wyznania się nie zwalczały, a raczej ze sobą w tej kwestii współpracowały - mam kilka przykładów takich wpisów).

Według mnie najlepszym krokiem jest udać się do parafii rzymskokatolickiej i do cerkwii by sfotografować wszystkie księgi metrykalne i najlepiej udostępnić je dla ogółu (taką możliwość daje ten portal a szczególnie projekt metryki.genealodzy.pl), nie warto pojechać na chwilę i pobieżnie przejrzeć, bo można bardzo dużo przeoczyć. Tu będzie potrzebna bardzo głęboka kwerenda.

W archiwach najlepiej zachowany zbiór kopii jest właśnie w Sankt Petersburgu, tylko właśnie do 1801 roku (sam bym chciał przejrzeć wiele ksiąg z tego zbioru). Część akt może być w Mińsku. Nie są zewidencjonowane na ich stronie, trzeba osobiście przejrzeć inwentarze na miejscu, jest tam wiele ksiąg unickich.

Bardzo zaciekawiła mnie Moskwa i Kijów. Może faktycznie coś tam ciekawego będzie, a gdybyś trafił na informacje o tym zasobie, daj proszę znać o tym w tym wątku.

Pozdrawiam serdecznie,
Oskar Brożek

_________________
Szukam Domaszewicz, Łosowski, Leszczyłowski, Łomanowski, Betlewicz, Pawłowski i Nowicki z terenów dawnego województwa Nowogródzkiego, konkretniej okolic Lachowicz, Zubielewicz, Baranowicz, Nieświeża, Klecka, Krzywoszyna, Niedźwiedzicy, Słucka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
varhin23Offline
Temat postu: Re: Metryki Unicki (Grekokatolickiego kościoła), kresy.  PostWysłany: 21-10-2019 - 17:59
Sympatyk


Dołączył: 08-05-2019
Posty: 56
Skąd: Białystok
Status: Offline
jamiolkowski_jerzy napisał:

Przede wszystkim warto uporządkować wiedzę o kościele unickim na tych terenach
https://pl.wikipedia.org/wiki/Diecezja_ ... a_(unicka)
Perspektywy znalezienie aktów metrykalnych są bardzo małe . Wynika to stąd że po likwidacji Unii przejęte przez prawosławnych nie były chronione ni zostały a niekiedy były wręcz niszczone. Tu ciekawy artykuł prof. Józefa Maroszka.
https://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/b ... 7-4%29.pdf
Skupia się on co prawda na zasobach dotyczących obecnego województwa podlaskiego ale informacja o w zasadzie nieuporządkowanych, szczątkowych zasobach w Petersburgu i Wilnie dotyczy i Pańskich terenów. . Jeden z moich znajomych który tam przed laty był twierdzi że były one wręcz nie zinwentaryzowane „na wagę”. Jeśli nawet przesadzał to na pewno ewentualna kwerenda łatwa nie będzie.
Pozdrawiam i życzę zacięcia a przede wszystkim szczęścia




Brozek_Oskar napisał:
Tymoteuszu,

będzie bardzo ciężko dowiedzieć się, co się stało z tymi metrykami. Możliwe, że ich w ogóle nie ma. Trzeba podzwonić po wszystkich muzeach na około (znam dwa przypadki, że przejęli księgi unickie, ale to w dawnym nowogródzkim).
Często zapisy unitów były robione również w księgach kościołów rzymskokatolickich (szczególnie w wyniku braku lub wyjazdu kapłana, co było bardzo częste, a nie stanowiło to dużego problemu, gdyż te wyznania się nie zwalczały, a raczej ze sobą w tej kwestii współpracowały - mam kilka przykładów takich wpisów).

Według mnie najlepszym krokiem jest udać się do parafii rzymskokatolickiej i do cerkwii by sfotografować wszystkie księgi metrykalne i najlepiej udostępnić je dla ogółu (taką możliwość daje ten portal a szczególnie projekt metryki.genealodzy.pl), nie warto pojechać na chwilę i pobieżnie przejrzeć, bo można bardzo dużo przeoczyć. Tu będzie potrzebna bardzo głęboka kwerenda.

W archiwach najlepiej zachowany zbiór kopii jest właśnie w Sankt Petersburgu, tylko właśnie do 1801 roku (sam bym chciał przejrzeć wiele ksiąg z tego zbioru). Część akt może być w Mińsku. Nie są zewidencjonowane na ich stronie, trzeba osobiście przejrzeć inwentarze na miejscu, jest tam wiele ksiąg unickich.

Bardzo zaciekawiła mnie Moskwa i Kijów. Może faktycznie coś tam ciekawego będzie, a gdybyś trafił na informacje o tym zasobie, daj proszę znać o tym w tym wątku.

Pozdrawiam serdecznie,
Oskar Brożek


Część!

W tej chwili czekam info od Pani z Petersburgu do końca tego miesiąca na temat metryk unickich od 1774 i nizej.

W Grodno niestety po mojej miejscowości (po pradziadku) na Polesiu unickich brak. Ale, mam kontakt do Pana który pomógł mnie w wyszukiwaniu info po mojej rodzinie, fajne skonsultował, pracuje w arh. Grodno. Jak jesteś zainteresowany i ten po tej stronie nie będzie przeciw mogę podesłać do niego kontakty. On nie bierze przedpłatę jak by cos.

Archiwum Mińska - udało się spisać się w zastępcą dyrektora arh. Mińska Liseichykau Dzianis. Czekam od niego informacyj czy cos tam jest.

Na temat Kijowa na razie 0 informacyj posiadam, nawet jeszcze nie pisałem do nich.

No i archiwum aktów starych w Moskwie. W tej chwili udało się skontaktować się z Panem, który tam pracuje.
Czekam od niego info na temat unickich metryk. Ze swojej strony pomagam w poszukiwanie metryk prawosławnych z cerkwi w Białymstoku. Które istniały na naszych terenach w 1911 roku. Czekam odpowiedz z archiwum Białystok gdzie mogą znajdować się, w których archiwach. Wiadomo tylko Imie, Nazwisko, Oteczestwo, rok urodzenia i byl urodzony w Białymstoku.


Ze swojej strony dodam ze jest baaardzo fajna książka od Liseichykau Dzianis.
Святар у беларускім соцыуме: прасапаграфія ўніяцкага духавенства 1596–1839 гг.
Kapłan w białoruskim społeczeństwie: prasapagrafiya unicka duchowieństwo 1596-1839 gg.
Napisana w jen. białoruskim, tam opisane kościoły (katolickie, prawoslane, unickie) i parafię na terenach wschodnich po unii Breście. Naprzyklad w wiki kościół zbudowany w 1830 roku, w tej ksiaz. jest informacja ze w 1700 roku on już istniał.
Niestety mozna kupic tylko papierowo i na Bialorusi, koszt okolo 90 zl, 600 stron informacyj. Smile

Pozdrawiam Tymoteusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MatbirOffline
Temat postu: Re: Metryki Unicki (Grekokatolickiego kościoła), kresy.  PostWysłany: 08-02-2021 - 22:32
Sympatyk


Dołączył: 02-05-2009
Posty: 27

Status: Offline
Dzień dobry!
Zainteresował mnie ten temat, tez poszukuję metryk unickich. Interesuje mnie wiek XVIII i XVII. Moi przodkowie należeli do parafii unickiej w Rudzicy od wzniesienia cerkwi w 1756 do 1799, gdy wzniesiono kościół obrządku łacińskiego w Rubieżewiczach do którego gremialnie przeniosła się szlachta z tego obszaru. Przed wniesieniem cerkwi w Rudzicy najpewniej przodkowie przynależeli do parafii unickiej w Rubieżewiczach, o czym może świadczyć jedna metryka z 1747 złożona do wywodu szlachectwa w 1816. Możliwe że cerkiew w Rubieżewiczach wniesiona została jeszcze w XVII w.
Część interesujących metryk jest dostępna w NIAB w Mińsku w fondzie 136 opis 13 są to dla Rudzicy lata 1769-1817 (lata 1791-1797 już są zindeksowane). Natomiast metryki dla Rubieżewickiej cerkwii zaczynają się od roku 1795, a mnie interesują wszystkie sprzed 1756.
O ile pierwopisy mogły sie nie zachować z różnych powodów, chciałbym sprawdzić wątek wtóropisów. Czy możliwym jest, że w XVIII i XVII wieku metropolia w Kijowie zbierała wtóropisy metryk? Jeśli tak to czy wiedzą Panowie gdzie ich szukać?

Jeszcze jedno, informowali Państwo, że są metryki w Petersburgu, możliwe, ze w Kijowie czy Moskwie. O jakich archiwach była mowa?
Będę wdzięczny za odpowiedzi.

Ps. Jakby ktoś był zainteresowany to dostępne są online inwentarze NIAB fondu 136: https://niab.by/newsite/fondi101-200
W Petersburgu znalazłem coś takiego w archiwum ЦГИА СПб (zakres lat 1800-1835): https://spbarchives.ru/infres/-/archive/cgia/2292/2/69

Pozdrawiam Mateusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek7Offline
Temat postu:   PostWysłany: 13-08-2021 - 01:37
Sympatyk


Dołączył: 19-12-2019
Posty: 40

Status: Offline
Ja również jestem zainteresowany księgami z kościoła Greko-Unickiego. Moja rodzina w 1795 roku mieszkała w Zaścianku Szeszkowo (niedaleko Lidy). Żyli tam na prawach bojarskich, kolo roku 1800 przeszli do katolickiej parafii Trabskiej, wcześniej należeli do baksztańskiego koscioła unickiego.

W Petersburgu znajdą się księgi z tej parafii jedynie z lat 1789-1801. Znajomy z Rosji sprawdzał te księgi osobiście i podał mi taką sygnaturę gdyby ktoś szukał:

РГИА Ф. 823 Оп. (spis) 2 Д. 75 Л. (ark.) 9ob

*Nie wiem gdzie dalej szukać, ksiąg sprzed 1789 roku. W innym temacie na forum podałem linki do inwentarza z dóbr baksztańskich z 1796 roku.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.772315 sekund(y)