Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Księgi metrykalne Wielkopolska  PostWysłany: 19-10-2019 - 18:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Czym różnią się wielkopolskie księgi metrykalne (sprzed 1874 roku) opisywane jako księgi stanu cywilnego od ksiąg z tego samego okresu opisywanych tylko jako odpowiednio urodzenia , małżeństwa. zgony . Dla przykładu interesująca mnie od dziś parafia Sobota
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... anie_id=23
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... anie_id=23
Czy zawarte w tych księgach informacje różnią się zakresem czy tylko sposobem prezentacji.
W życiu nie przeglądałem ksiąg zaboru pruskiego a chciałbym to robić nie tracąc zbędnie czasu
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DławichowskiOffline
Temat postu: Księgi metrykalne Wielkopolska  PostWysłany: 19-10-2019 - 19:08
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-09-2006
Posty: 1021
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Dzień dobry!
Nie tylko wielkopolskie. Od 1812 roku Kodeks Napoleona nakazał wszystkim księżom, popom, rabinom pisać księgi dwukrotnie. Tak chrztów, małżeństw i zejść. Te podpisywał duchowny jako np. proboszcz parafii takiej a takiej ksiądz taki a taki. Te księgi nazywamy orginałami. Duplikatami są natomiast wtóropisy, czyli księgi urodzeń, ślubów i zgonów, które duchowny podpisywał np. Ksiądz taki parafii takiej a takiej pełniący obowiązki Urzędnika Stanu Cywilnego. Pierwsze trafiały do archiwów diecezjalnych. Drugie do archiwów sądowych a później państwowych. Czasami w jednej księdze były akty chrztów. W drugiej - mariaży. W trzeciej zejść do czasu aż w księdze skończyły się kartki. A czasem w pierwszej części księgi dla danego roku były akty chrztów. Po wielu pustych kartkach zaczynały się akty matrymonium. Po wielu pustych kartach zaczynały si ę akty zejść. W niektórych zaborach księgi były drukowane i w kropkach wypełniało się określone dane. Były jeszcze Księgi zbiorcze. Takie akty w skrócie z podstawowymi danymi. Były jeszcze sumariusze.
Nie wiem, czy o te informacje Tobie chodziło, ale może się przydadzą innym genealogom amatorom.
Krzycho z Koszalina

_________________
O mnie:
http://www.dlawich.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Księgi metrykalne Wielkopolska  PostWysłany: 19-10-2019 - 19:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Zbyt to teoretyczne ,. Mnie chodzi o to czym różniła sie zawartość informacyjna aktów odnoszących się do tego samego zdarzenia w jednym i drugim rodzaju ksiąg o które pytałem. . Czy było to to samo czy były jakiś różnice co do zakresu informacji . I jeszcze bardziej konkretnie mam w znalezionych dziś alegatach ślubu w Warszawie odpis (domyślam się kościelnej) trydenckiej metryki chrztu.
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 34/195.jpg
Staję przed perspektywa ściagnięćia z AP w Poznaniu odpowiednika z akt stanu cywilnego. Czy znajdę tam więcej informacji niż w tym co już mam w odpisie załączonej w linku metryki z alegat.
Nie byłoby problemu gdyby chodziło tylko o to jedno zdarzenie metrykalne ale zamierzam zrobić kwerendę dla wielu lat co będzie wiązać się z kosztami. Bez znajomości tego co zawierają te akty cywilne będzie to kupowanie kota w worku
Pozdrawiam
Ps Czy aby na pewno w tych pruskich aktach obowiązywał Kodeks Napoleona?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kwroblewskaOffline
Temat postu: Re: Księgi metrykalne Wielkopolska  PostWysłany: 19-10-2019 - 20:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 3158
Skąd: Łódź
Status: Offline
jamiolkowski_jerzy napisał:
Czym różnią się wielkopolskie księgi metrykalne (sprzed 1874 roku) opisywane jako księgi stanu cywilnego od ksiąg z tego samego okresu opisywanych tylko jako odpowiednio urodzenia , małżeństwa. zgony . Dla przykładu interesująca mnie od dziś parafia Sobota
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... anie_id=23
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... anie_id=23
Czy zawarte w tych księgach informacje różnią się zakresem czy tylko sposobem prezentacji.
W życiu nie przeglądałem ksiąg zaboru pruskiego a chciałbym to robić nie tracąc zbędnie czasu

Najlepiej zapytaj o to na stronie WTG "Gniazdo" http://wtg-gniazdo.org/?style=classic
_____
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Księgi metrykalne Wielkopolska  PostWysłany: 19-10-2019 - 20:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Czyżby aż taki separatyzm dzielnicowy zapanował w polskiej genealogii, że nikt z Wielkopolski tu nie bywa? To oczywiście żartem. Problem nie jest ż tych gardłowych . W poznańskim AP są mikrofilmy to je zwyczajnie zamówię do Białegostoku . Co najwyżej odkryję że jest w nich to samo
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu: Re: Księgi metrykalne Wielkopolska  PostWysłany: 19-10-2019 - 20:40
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3283

Status: Offline
Teoretycznie w unikacie i duplikacie miało być to samo, ale zdarza się prowadzenie tych serii niezależnie, a nawet mamy w Prowincji Poznańskiej parę parafii, gdzie duplikaty są bogatsze w dane od unikatów.

Przy kwerendzie możesz się wspomóc Poznan Project:
http://poznan-project.psnc.pl/

_________________
Bartek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Księgi metrykalne Wielkopolska  PostWysłany: 19-10-2019 - 20:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Dziękuje za potwierdzenie mojej intuicji. A Projekt Poznań przejrzałem . Wygląda niestety że parafia Sobota nie miała szczęścia być zindeksowana. Mam nadzieję , ze w mikrofilmach ślubów tej parafii znajdę ślub Wincentego i Salomei. a potem może będzie szansa na zapisy w księgach sadowych I RP. Na razie nie mam pojęcia jakie są ale to bardziej bliskie mi klimaty.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu: Re: Księgi metrykalne Wielkopolska  PostWysłany: 19-10-2019 - 21:05
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3283

Status: Offline
Sobota jest w PP zindeksowana w całości - śluby 1800-1874, 1881-1899.
http://poznan-project.psnc.pl/page.php? ... ent_poznan

_________________
Bartek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Księgi metrykalne Wielkopolska  PostWysłany: 19-10-2019 - 21:10
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
jak się ma przydać to
nie od 1812
i nie księżom, popom

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Księgi metrykalne Wielkopolska  PostWysłany: 19-10-2019 - 21:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Resztki szczęki mi opadły ! Rewelacyjna informacja.. A jak w to wniknąć co mam zrobić? Ja niestety jestem mocno przedkomputerowy, a wnuk jeszcze nie dojrzał do genealogii,
Włodku a o co chodzi w tym Twoim wpisie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu: Re: Księgi metrykalne Wielkopolska  PostWysłany: 19-10-2019 - 21:51
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3283

Status: Offline
Skorzystaj z wyszukiwarki Projektu, zawężając (w dodatkowych kryteriach wyszukiwania) obszar do Soboty +10 km. Próbuj też różne wersje nazwiska czy nawet bez nazwisk (tylko imiona męża i żony).

Włodek do Krzycha pisał.

_________________
Bartek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tadeusz_ZwolskiOffline
Temat postu: Re: Księgi metrykalne Wielkopolska  PostWysłany: 20-10-2019 - 13:57
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2015
Posty: 32
Skąd: Pniewy
Status: Offline
Wydaje mi się, że szukasz w nieodpowiednim miejscu. Z załączonego przez Ciebie aktu wynika, że chrzest odbył się w Sobótce a nie w Sobocie.W Sobótce był proboszczem Jan Niedzielski, wymieniony w akcie.Chyba chodzi o Sobótkę niedaleko Pleszewa, tym bardziej, że wymieniona jest także miejscowość Wierzchosław a takiej w okolicach Soboty gm.Rokietnica nie ma.Obecnie Wierzchosław nie istnieje został połączony z inną wsią a całość otrzymała nazwę Karsy, także w okolicach Pleszewa.W PP możesz odnaleźć ślub w Pleszewie Pawła Jamiołkowskiego z 1820 roku.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Księgi metrykalne Wielkopolska  PostWysłany: 20-10-2019 - 14:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Wielkopolska to dla mnie biała plama. Próbowałem wiązać Wierzchosław z jakąs pasująca parafia. Jak widać tylko oczyma wyobraźni Sobótkę odczytałem Sobotha. I w tej Sobocie zero Jamiołkowskich w PP.
Dziękuę za naprowadzenie mnie na właściwy trop
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.808777 sekund(y)