Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
sobota, 22 lutego 2020

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
EwaMollyOffline
Temat postu: Pomoc w odczytaniu - Sudwoie 1675 rok  PostWysłany: 11-10-2019 - 10:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-07-2018
Posty: 148
Skąd: Kielce/Wrocław
Status: Offline
Dzień dobry,
Zwracam się do Was z ogromną prośbą o pomoc w doczytaniu pisma z linku. Poniżej to co udało mi się z niego wyciągnąć. Pewnie znajdą się w nim jakieś błędy, serdecznie proszę o ich poprawienie.
Link: https://www.epaveldas.lt/object/recordD ... -000051413

Pierwsza strona:
(akapit po lewej) "Ustnie ... proszony od Pa Pawła Piaseckiego i od Pani Reginy Kalizanki Piaseckiej Maciej Junowicz Ręką"
(środkowy) "Ustnie proszony peczętarz odsobliwym (?) liscie mianowani... Jarzyzuk Ręką swą"
Tego po prawej niestety nie potrafię odczytać.

Druga strona:
"List ode mnie Pawła Piaseckiego y ode mnie Reginy Kuleszanki ... Piaseckiej Małżonków Ziemian ... Wojewódstwa Trockiego dany w Radze.Pradze wielebnemu ... Xdzu Piotrowi Philipp... kanonikowi warminskiemu, Plebanowi Olkieskiemu na pewną summą (?) Piendzy to ust (?) na złotych iedynaście Spetna, w którey to summie zostawuiemy ... naszą własną część mayętności y gruntu w Sudwoius w Wojewódstwie Trockim lżącą wtoki... w Szachownicach gołę/gotę (?) niczym ... z Siedlibą w miedzach pewnych leżącą ... miezy Pana Tomasza Sudwoia, a ... miedzy Paniey Wojewodowey na ... legowanej, na którey to naszey ... piekarnia z komorami dwiema z budynkami staremi stoi od pewnego terminu y czasu, to ... na lat trzy po sobie ..., poczowszy od Roku teraznieyszego Tysiąc Szscset Siamdziesiąt Piątego odednia Świętego ... Rzmskiego cz do takowego Święta w Roku ... przyszłym Tysiąc Szescset Sudmdziesiąt Osmym, a gdziebysmy na ty terminie .................. zastany, tedy ma .... na drugie trzy lata do oddania zupełnej summy trzymać y wszelakie Sobie pozytkie z tey maietności podług woli y upodobania Swego wynajdować (?). Doklara.... y ma zupełną ............... na tę najdą zastawną część zwyż ... kto z bliskich krewnych krewnych do tey od nas zastawney części odezwał y chciał ze ..., tedy podług testamentu Paniey Maciejowej Kuleszyn... czy za ................................ Plebanowi Olkieskiemu ma posesorem (?) zostać tych dóbr maco Imć Xdziu Plebanowi y zapis zastawuiemy. A Je ..... do Siebie odebrawszy te ... ma Swoie co nam pozyczył odebrać, a o ... do nas oddać. A ma zatakonym o ...., każdego ..... turbować u każdego Prawa ... będziemy mieć y .... wszelakie Prawo przyznać u ... tym naszym ................................. y obowiązkami czego opisanemi."

_________________
Ewa

Poszukuje nazwisk: Sudwoj, Rębosz. Wszelkie informacje o Chromińskich z okolic Warszawy również mile widziane.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Officinalis_Paeonia
Temat postu: Pomoc w odczytaniu - Sudwoie 1675 rok  PostWysłany: 11-10-2019 - 16:20
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2019
Posty: 95

Ewo, oto, co odczytuję:

po prawej stronie: "Ustnie Prosoni Pyecntar
o Pan Pawla Pyaseckgo
taze yosmec Pne Pawlowe
dotogo lystu Pot Pysata
Ivan Myklasewyc"

oraz:
"List ode mnie Pawła Piaseckiego y ode mnie Reginy Kuleszanki Pawłowey Piaseckiej Małżonków Ziemian ... Wojewódstwa Trockiego dany w Radze.Pradze wielebnemu ... Xdzu Piotrowi Philipp... kanonikowi warminskiemu, Plebanowi Oletskiemu? [Oleckiemu?] na pewną summą (?) Piendzy to iest na złotych iedynaście Spetna, w którey to summie zostawuiemy ... naszą własną część mayętności y gruntu w Sudwoius w Wojewódstwie Trockim lżącą włoki puł ... w Szachownicach gołę/gotę (?) niczym niezasianą z Siedlibą w miedzach pewnych leżącą z iedney strony miedzy Pana Tomasza Sudwoia, a z drugiey strony miedzy Paniey Wojewodowey na kościoł? Oletski? legowanej, na którey to naszey ... piekarnia z komorami dwiema z budynkami staremi stoi od pewnego terminu y czasu, to iest na lat trzy po sobie idące?, poczowszy od Roku teraznieyszego Tysiąc Szscset Siamdziesiąt Piątego odednia Świętego Jerzego? Swięta Rzmskiego do takowegosz Święta w Roku da Pan Bóg przyszłym Tysiąc Szescset Sudmdziesiąt Osmym, a gdziebysmy na ty terminie tey naszey nieokupili y nieoswobodzili zastawy, tedy ma .... na drugie trzy lata do oddania zupełnej summy trzymać y wszelakie Sobie pozytkie z tey maietności podług woli y upodobania Swego wynajdować (?). Dokładaiąc y to takosz y moc zupełną daiemy Iz ieśliby sie na tę naszą zastawną część zwyż pomienioną? kto z bliskich krewnych krewnych do tey od nas zastawney części odezwał y chciał ię oswobodzic, tedy podług testamentu Paniey Maciejowej Kuleszyney iey za Wiano Kop trzydziescie ... opisaną wrociwszy ... Plebanowi Olkieskiemu ma posesorem (?) zostać tych dóbr nato Imć Xdziu Plebanowi y zapis zastawuiemy. A Je ..... Pleban do Siebie odebrawszy te ... ma Swoie co nam pozyczył odebrać, a ostatek do nas oddać. A my zatakowym okupem, ... dobr każdego possessora oto turbować u każdego Prawa mocy nie będziemy mieć y owszem wszelakie Prawo przyznać y zrzec sie tym naszym listem obowiązuiemy się pod warunkami y obowiązkami onego opisanemi."

Pozdrawiam.

_________________
Elża
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EwaMollyOffline
Temat postu: Pomoc w odczytaniu - Sudwoie 1675 rok  PostWysłany: 14-10-2019 - 10:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-07-2018
Posty: 148
Skąd: Kielce/Wrocław
Status: Offline
Dziękuję bardzo Very Happy

_________________
Ewa

Poszukuje nazwisk: Sudwoj, Rębosz. Wszelkie informacje o Chromińskich z okolic Warszawy również mile widziane.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2019 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.072655 sekund(y)