Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Piotr_JuszczykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-11-2011 - 19:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-12-2010
Posty: 682

Status: Offline
Od razu mogę odpowiedzieć w latach 1850-1930 najbliższe pojawiające się nazwisko to Świercz i Świerczyński.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomaszi
Temat postu:   PostWysłany: 24-11-2011 - 21:02
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2007
Posty: 807
Skąd: Warszawa
Piotr_Juszczyk napisał:
Pytałem ostatnio w kancelarii o wcześniejsze księgi. Dziwne, ale do końca sami księża nie wiedzą. Podlegają pod dekanat radomski, więc wskazują na Radom. Ja podejrzewam archiwum państwowe w Kielcach. No i dodatkowo część ksiąg podobno była duplikowana.
Najlepszą pozycją w parafii Wąchock jest księga indeksów urodzeń, obejmuje lata 1850-1890, 1891-1914, 1915-1935? Jakoś tak.
W księdze tej są spisani alfabetycznie urodzeni wraz z rodzicami, datami i nr aktów. Znakomite źródło informacji (zwłaszcza że jest po polsku mimo iż obejmuje lata zaboru rosyjskiego).
Gdyby ktoś miał pytania o datę urodzenia w tym okresie to mogę służyć pomocą.
Jaśkowskich nie spotkałem, tylko Jasiowski, Jasioski i forma współczesna Jaszewscy (moja rodzina).
Księża pisali dość dowolnie chwilami nazwiska i bez dodatkowych informacji (przybliżone daty i imiona nie jestem w stanie dokładniej odpowiedzieć).


W Parszowie (parafia Wąchock) 6 grudnia 1861 roku urodziła się Barbara Maria Kalinkowska c. Stefana i Joanny z Dawidowiczów.
Może jest szansa na ksero, skan lub fotografię samego aktu? Wink

z ukłonami,
Tomasz M.Dąbrowski
www.dabrowski.esimple.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_JuszczykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-11-2011 - 22:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-12-2010
Posty: 682

Status: Offline
Niestety nie mam dostępu do aktów obecnie, mogę co najwyżej podpowiedzieć że jest to akt 167/1861.
W 1859 była jeszcze Kalinkowska Marianna, córka Macieja i Zofii, Górniki, akt nr 105.
W 1857 Kalinowska Antonina.
1856 Kalinkowski Bolesław.
1852 Kalinowska Zofia c. Macieja i Zofii z Malinowskich, Górniki.
I w 1850 Kalinowska Marcjanna, c. jak wyżej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_JuszczykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-05-2012 - 10:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-12-2010
Posty: 682

Status: Offline
Wspólnie z Kamilem Stąporkiem udało nam się zindeksować odrobinę indeksów i metryk z Wąchocka, głównie urodzenia, zgony i trochę małżeństw.
http://juszczyk.piotrjuszczyk.pl/pl/wachock.xls
Mam nadzieję przydadzą się innym w poszukiwaniach swojej rodziny.
W miarę możliwości proponuję też o nadsyłanie własnych materiałów tak abyśmy mogli uzupełnić tę bazę danych.
Pod powyższym linkiem baza będzie aktualizowana. Bazując na własnych źródłach myślę że baza będzie rozrastać się w tempie ok. 500 aktów tygodniowo przez najbliższych parę miesięcy.
Zainteresowanych pomocą zapraszam do kontaktu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KostkowskiOffline
Temat postu: Skąd zdobyć akt małżeństwa z Wąchocka nr 46 rok 1891  PostWysłany: 18-04-2015 - 12:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-10-2010
Posty: 1128

Status: Offline
W geneszukaczu znalazłem dane z aktu małżeństwa z Wąchocka nr 46 rok 1891. Matka pana młodego Stanisława Henryka Leśniewskiego to Kostkowska Bronisława.
Wiek pana młodego i jego miejsce urodzenia pozwoliłby zawęzić poszukiwania małżeństwa matki i danych o matce.

_________________
Z najlepszymi życzeniami wszelkiej pomyślności
Władysław Edward Kostkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jakubas_EugeniuszOffline
Temat postu: Skąd zdobyć akt małżeństwa z Wąchocka nr 46 rok 1891  PostWysłany: 18-04-2015 - 17:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2011
Posty: 103
Skąd: Zamość
Status: Offline
Edwardzie,
poproś o pomoc indeksującego parafię Wąchock, kontakt do niego masz obok danych aktu małżeństwa.
E.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Staporek_KamilOffline
Temat postu: Wąchock - księgi 1679-1798  PostWysłany: 13-05-2015 - 12:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2012
Posty: 196

Status: Offline
Dzięki działaniom Piotra Juszczyka i Tadeusza Bzinkowskiego, a także przychylności OO Cystersów z Wąchocka sfotografowano i opracowano zasoby metrykalne parafii wąchockiej z lat 1679-1798. Indeksy dostępne są już w Genetece, a ponadto Piotr umieścił skany i indeksy na swojej stronie www.ksiegi.wachock.piotrjuszczyk.pl
Zapraszamy zainteresowanych do korzystania

_________________
Kamil Stąporek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Anna_POffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-05-2015 - 13:22
Sympatyk


Dołączył: 27-12-2014
Posty: 29
Skąd: Wielka Brytania
Status: Offline
Świetna wiadomość! Bardzo dziękuję, na to właśnie czekałam Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_JuszczykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-05-2015 - 12:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-12-2010
Posty: 682

Status: Offline
Przegapiłem wcześniej to ogłoszenie Smile
Przede wszystkim dzięki ciężkiej pracy Kamila - zindeksował to wszystko błyskawicznie a to było dużo pracy.
Poza tym efektem pracy jest wysoce prawdopodobne że uda nam się dostać za to pisemne podziękowania od Ojców Cystersów.
I tu podpowiadam. Te podziękowania nie są po to aby ktoś z nas poczuł się lepiej. Są po to aby idąc do innej parafii pokazać jakiś dowód na to co się robi i mieć lepszy kontakt z innymi proboszczami. Co być może pozwoli ruszyć parę parafii gdzie proboszczowie notorycznie i wytrwale odmawiają dostępu.
Dlatego jeśli ktoś coś takiego robi dla parafii to proszę się starać o tego typu sprawy. Dla dobra innych, którzy potem mogą się na to w jakiś sposób powołać, czyli na to że takie rzeczy się robi i to nic złego.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_JuszczykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2016 - 21:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-12-2010
Posty: 682

Status: Offline
Na stronie parafii w Wąchocku zamieszczono informację o sfilmowaniu XVIII wiecznych akt.
http://www.wachock.cystersi.pl/pokaz_ar ... element=47
Księgi jak wcześniej pisałem są opublikowane pod adresem:
www.ksiegi.wachock.piotrjuszczyk.pl
Trochę ksiąg przybyło (między innymi akta cechu szewskiego łącznie z przywilejem z 1535).
Wykorzystujcie to żeby przekonywać księży w swoich parafiach że coś takiego można zrobić.
W tym wypadku było to nie tylko filmowanie ale i oprawa ksiąg oraz indeksowanie.
Znalazła się też kopia tego co na stronie w lokalnej gazecie oraz lokalny regionalista poprosił o tekst na ten temat do książki, którą właśnie pisze (Kalendarium Wąchocka).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
NegrescaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-10-2019 - 08:54
Sympatyk


Dołączył: 17-08-2018
Posty: 47

Status: Offline
Powyższy link do starych ksiąg metrykalnych Wąchocka, zamieszczony przez p. Piotra Juszczyka, przestał działać (po kliknięciu wyświetla się domena na sprzedaż). Czy jest jakaś szansa na dostęp on-line do tych ksiąg? Jestem tym bardzo zainteresowana, gdyż tam znajdują się metryki moich przodków. Przedzierałam się powolutku przez te księgi; ponieważ są w języku łacińskim nie szło mi łatwo, ale po troszku odnajdywałam swoich. Aż tu nagle księgi zniknęły. W sierpniu br jeszcze były. Akurat to się zbiegło z nowym wyglądem strony www Ojców Cystersów i w pierwszej chwili myślałam, że ojcowie zapomnieli umieścić link na swojej nowej stronie. Ale chyba nie w tym leży problem.
Bardzo proszę pana Piotra Juszczyka o jakąś informację, co do tych ksiąg.

Jadwiga Kuźdub
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MichalChudzikowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-10-2019 - 19:22
Sympatyk


Dołączył: 16-11-2016
Posty: 110

Status: Offline
Swego czasu ściągnąłem udostępniony zasób, mogę wysłać wybrany przedział czasowy, tylko że łącznie to ma 5GB.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
NegrescaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-10-2019 - 08:55
Sympatyk


Dołączył: 17-08-2018
Posty: 47

Status: Offline
Bardzo, bardzo dziękuję za odpowiedź! Wysłałam prywatną wiadomość o swojej skrzynce pocztowej. Mam nadzieję, że uda się wysyłka, za którą jestem szczerze wdzięczna!

Jadwiga Kuźdub
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GrallOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2021 - 13:43


Dołączył: 15-01-2018
Posty: 8
Skąd: Wielka Brytania
Status: Offline
Witam
Ponowię prośbę, czy jest gdzieś dostępna owa baza danych udostępniona przez pana Piotra?
Poszukuję rodziny, która tam mieszkała. Jędrzej (Andrzej) Tobiszewski ur 1791 w Wąchocku.

Pozdrawiam
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
NegrescaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2021 - 08:14
Sympatyk


Dołączył: 17-08-2018
Posty: 47

Status: Offline
Ostatnio była na forum mowa o tej bazie, jest też podany link, o tutaj:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-97264.phtml

Pozdrawiam
Jadwiga
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.874050 sekund(y)