Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
kamilmazowieckiOffline
Temat postu: Suderwa, miejsce pochówku OK  PostWysłany: 07-10-2019 - 14:41
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2016
Posty: 336

Status: Offline
Witajcie,

mam pytanie o parafię rzymskokatolicką Suderwa. Chodzi o wpisy w księdze zgonów z 1813 roku, ale też odnosi się to do innych lat.
Przy niektórych osobach jest zapisane, że zostały pochowane na cmentarzu w Suderwie, a przy innych, że na mogile w Suderwie/niektóre wpisy są w formie: na mogiłach suderwianjskich.

Wklejam przykład.

Co to są te mogiły???

http://s1.fotowrzut.pl/PNPULWXTRE/1.jpg

________________

bardzo dziękuję

Kamil Maciej


Ostatnio zmieniony przez kamilmazowiecki dnia 08-10-2019 - 15:22, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-10-2019 - 15:13
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
„Na mogiłach” to dawna forma i oznacza tyle samo co dziś „na cmentarzu”. Mam wrażenie, że takie „mogiły” znajdowały się we wszystkich większych wsiach. Oprócz tych sformułowań w zapisach metrykalnych występuje również termin „cmentarz parafialny”. Tu ważną rolę odgrywała kwestia, czy ziemia była poświęcona. Natrafiłem na zapis w Olkienikach, w którym proboszcz skarżył się, że parafianie chowają zmarłych „na mogiłach” lokalnych i nie zgłaszają tych pochówków w parafii. Być może chodziło o pieniądze.

_________________
Pozdrawiam

Marek

PS: W wiadomościach poprzez PW proszę zaznaczać opcję "Powiadom e-mailem".
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kamilmazowieckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-10-2019 - 16:24
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2016
Posty: 336

Status: Offline
mlszw napisał:
„Na mogiłach” to dawna forma i oznacza tyle samo co dziś „na cmentarzu”. Mam wrażenie, że takie „mogiły” znajdowały się we wszystkich większych wsiach. Oprócz tych sformułowań w zapisach metrykalnych występuje również termin „cmentarz parafialny”. Tu ważną rolę odgrywała kwestia, czy ziemia była poświęcona. Natrafiłem na zapis w Olkienikach, w którym proboszcz skarżył się, że parafianie chowają zmarłych „na mogiłach” lokalnych i nie zgłaszają tych pochówków w parafii. Być może chodziło o pieniądze.


Najpierw stawiasz na równi określenia na mogiłach i na cmentarzu.

Czyli sugerujesz, że te tak zwane mogiły to były niepoświęcone miejsca, poza cmentarzem parafialnym, gdzie ludzie grzebali swoich bliskich?


gdyby pochówek nie został zgłoszony to jakim cudem pojawiłby się zapis w księdze parafialnej?


__________

Kamil Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-10-2019 - 00:34
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Nie sugeruję – część z tych cmentarzyków to była ziemia niepoświęcona.

Cytat:
gdyby pochówek nie został zgłoszony to jakim cudem pojawiłby się zapis w księdze parafialnej?


Nie został zgłoszony – proboszcz z Olkienik właśnie skarżył się, że zapisów jest tak mało, bo parafianie chowają na niepoświęconej ziemi i nie zgłaszają. Nie było cudu.
Nie chce mi się teraz szukać tego zapisu w księdze z Olkieników. To była końcówka XVIII-ego wieku.

_________________
Pozdrawiam

Marek

PS: W wiadomościach poprzez PW proszę zaznaczać opcję "Powiadom e-mailem".
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 08-10-2019 - 02:27
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12369
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Mogiłki, -ek. Tak na Litwie nazywają zwykle cmentarz, chociaż i cmentarz jest tam znany. Wszakże cmentarzem nazywają tam tylko miejsce otaczające kościół. Miejsce przeznaczone wyłącznie na grzebanie zmarłych nazywają mogiłkami. Mówią więc: „Byłem na mogiłkach” — znaczy: na cmentarzu. Równie też cmentarz niekiedy mogilnikiem nazywają.
http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra/doccontent?id=6183 (s. 196)

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kamilmazowieckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-10-2019 - 14:52
Sympatyk


Dołączył: 25-10-2016
Posty: 336

Status: Offline
Andrzej75 napisał:
Mogiłki, -ek. Tak na Litwie nazywają zwykle cmentarz, chociaż i cmentarz jest tam znany. Wszakże cmentarzem nazywają tam tylko miejsce otaczające kościół. Miejsce przeznaczone wyłącznie na grzebanie zmarłych nazywają mogiłkami. Mówią więc: „Byłem na mogiłkach” — znaczy: na cmentarzu. Równie też cmentarz niekiedy mogilnikiem nazywają.
http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra/doccontent?id=6183 (s. 196)


Bardzo dziękuję!!!
To właśnie tej informacji szukałem!!!!!!!!!!!!!!!!!!

__

Kamil Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.582821 sekund(y)