Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KarolFOffline
Temat postu: Dalsze poszukiwania przodków oraz dziadek podczas wojny.  PostWysłany: 21-09-2019 - 23:32


Dołączył: 05-09-2019
Posty: 3

Status: Offline
Witam Serdecznie
Kilka miesięcy temu zacząłem poszukiwania przodków, zarówno swoich jak i małżonki, jednak zatrzymałem się w miejscu pewien czas temu i nie mogę ruszyć dalej. Oczywiście zapoznałem się z literaturą dostępną w sieci, poradami oraz pomocami. Po części okazały się one przydatne, natomiast również niekoniecznie wszystko jest dla mnie zrozumiałe lub nie wiem czy dobrze rozumiem.
Zatrzymałem się na moich pradziadkach. Od strony ojca - matka Maria Furyk zd. Rybicka ( *05.02.1926 w Petlikowcach - Ukraina, +16.02.2008 Pakość ), jej rodzice to Karol Rybicki ( *8 kwi 1989, +5 maj 1972 ) pochowany w miejscowości Pakość (kuj-pom.) oraz Tekla Rybicka z d. Kubasiewicz ( *15.04.1886, +18.01.1961 r. ) pochowana w Lubnowie (woj. opolskie). Przybyli do miejscowości Pakość w 1960 roku z Chałupek, gm. Lubnów. (opolskie). Natomiast dziadek Stefan Furyk (*06.03.1919 r. w Rosohacz - Ukraina, zm. 17.01.2007 r. w Pakości.) - rodzice Jan Furyk i Anna Bachmatniuk. Podczas szukania na kresach wyszło mi dużo związków nazwisk Bachmatniuk i Furyk, jednak nic konkretnego znaleźć nie mogę. Z wieści rodzinnych wiem, że Jan i Anna posiadali więcej dzieci, oprócz Stefana był również Michał, Michael, który przebywał w Niemczech. Za dziecka z opowiadań dziadka Stefana zapamiętałem, że walczył na wojnie, posiadał bardzo wiele oznaczeń, w tym krzyż Virtuti Militari. Był zasłużonym żołnierzem, kombatantem. Dziadek posiadał nagrania opowieści o wojnie na froncie Zygmunta Berlinga, twierdził, że instruował jego i innych przed pójściem na front. I tu moje pytanie, gdzie i w jaki sposób zwrócić się o historię wojenną dziadka itp ?
Natomiast od strony matki - matka Krystyna Włodarczyk zd. Imiołek, jej rodzice to Władysław Imiołek oraz Janina Imiołek z d. Kozioł ( córka Agnieszki ) pochowani w Sławoborzu (woj. zachodniopomorskie). Natomiast dziadek Stanisław Włodarczyk (*05.07.1933 r. w Jarczew - Lubelskie, zm. 13.07.2007 r. w Sławoborzu.) - rodzice Piotr Włodarczyk i Marianna Fiutak. Według opowiadań dziadka, które zostały mi powtórzone, w Pałacu w Żelechowie mieszkała jego ciotka, twierdził, że pochodził ze szlacheckiej rodziny, żartował, że w jego żyłach płynie niebieska krew. Piotr i Marianna - pradziadkowie są pochowani w Biesiekierzu pod Koszalinem.
Rozumiem, że czas udać się do USC w mojej miejscowości, jednak o co zabiegać ? Odpisy czy kopie ? Zupełne czy skrócone, co które zawierają ? Czy jeśli w mojej miejscowości pochowany w 1972 roku Karol Rybicki uzyskam akt zgonu ? Czy będę miał na nim dane dot, jego rodziców ?
Z góry dziękuję za zapoznanie się z postem oraz udzieloną pomoc.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu: Dalsze poszukiwania przodków oraz dziadek podczas wojny.  PostWysłany: 22-09-2019 - 10:29
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
Witaj na forum. Nie podpisales postu a to jest regulaminowy wymog wiec nie wiadomo jak sie do Ciebie zwracac.

Druga uwaga Twoj watek jest bardzo malo czytelny, trudno przebrnac przez tak scisly tekst. Pogrupuj go na zagadnienia podziel na rody do ktorych oczekujesz odpowiedzi, ale najwazniejsze poszukaj troche sam na forum. Jest taka funkcja SZUKAJ i mozesz tam wyszukiwac posty na interesujace Cie tematy. Na pewno jest watek o poszukiwaniach w Centralnym Archiwum Wojskowym, moze Cie on zainteresowac.

Odpis skrocony czy zupelny tez byly tutaj omawiane, w genealogii bardziej przydatny jest zupelny, pamietaj tez o mozliwosci pobrania odpisu w dowolnym USC wczesniej taki akt musi byc wprowadzony do systemu - migracja a potem odpis z niego mozesz odebrac w dowolnym urzedzie.

Powodzenia, latwiej jest podpowiadac jesli pytajacy wczesniej sam juz sprobuje poszukac odpowiedzi na swoje pytania w mysl zasady lepiej wedke niz rybke.

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mszatiloOffline
Temat postu: Dalsze poszukiwania przodków oraz dziadek podczas wojny.  PostWysłany: 22-09-2019 - 10:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2016
Posty: 268

Status: Offline
Jeśli był kombatantem to polecam napisać do Urzędu do spraw kombatantów http://www.kombatanci.gov.pl/pl/ Możesz z niego łatwo uzyskać ankiety jakie Twój dziadek składał, żeby uzyskać status kombatanta. Są tam ankiety, przebieg służby, działalność w konspiracji, życiorys itp. Kiedy sam składałem wniosek, to oficjalnie musiała podpisać i wysłać moja mama jako bliższy, żyjący potomek. Po ok. miesiącu dostałem wszystkie kserokopie pocztą.

Na początek powinno Ci to wystarczyć, ale opcji jest więcej. Jakieś wzmianki o służbie wojskowej mogły zachować się w kopercie dowodowej, dokumentacji ZUSu i oczywiście w Centralnym Archiwum Wojskowym.

Jeśli chodzi o Włodarczyków, to jak rozumiem pochodzą z Lubelszczyzny? Jeśli tak to Jarczew należał chyba do parafii Wilczyska, z której indeksy znajdziesz tutaj: https://regestry.lubgens.eu/viewpage.php?page_id=766 Żeby ustalić, którzy Włodarczykowie to Twoi, warto byłoby uzyskać akt zgonu Piotra Włodarczyka lub inne dokumenty, w których jest wymieniona data jego urodzin i imiona rodziców.

Co do Karola Rybickiego to nawet skrócony akt zgonu zawiera imię i nazwisko, imiona i nazwiska rodziców, datę i miejsce urodzenia i zgonu, adres zameldowania i dane małżonka.

Pozdrawiam,

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KarolFOffline
Temat postu: Dalsze poszukiwania przodków oraz dziadek podczas wojny.  PostWysłany: 22-09-2019 - 19:58


Dołączył: 05-09-2019
Posty: 3

Status: Offline
Dziękuję bardzo za cenne wskazówki i pomoc.
Pozdrawiam Serdecznie, powiadomię o rezultatach.
Jeszcze raz dziękuję.
Karol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Dalsze poszukiwania przodków oraz dziadek podczas wojny.  PostWysłany: 22-09-2019 - 20:17
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
W stratach.pl jest sporo osob o nazwisku Furyk.
A to pewnie Twoj dziadek:
DANE OSOBOWE
nazwisko FURYK
imię STEFAN
data urodzenia 1927-11-05
miejsce urodzenia ROSRHACZ (powinno byc Rosohacz)
Źródło: International Tracing Service (ITS) in Bad Arolsen
rodzaj represji deportowany do III Rzeszy
dodatkowe informacje po zakończeniu wojny przebywał na terenie Niemiec
http://www.straty.pl/index.php/en/szukaj-w-bazie

W archiwum Bad Arolsen zalaczone sa dokumenty Stefana i nie tylko:
https://digitalcollections.its-arolsen. ... ew/1976773
https://digitalcollections.its-arolsen. ... uery=Furyk
Dokumenty dotyczace wspomnianego Michala ur. Rosohacz tez tam sa (zreszta bardzo ciekawe) nawet z bardzo dobrym zdjeciem.

Pozdrawiam
Grazyna


Ostatnio zmieniony przez Grazyna_Gabi dnia 23-09-2019 - 17:13, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KarolFOffline
Temat postu: Dalsze poszukiwania przodków oraz dziadek podczas wojny.  PostWysłany: 23-09-2019 - 16:44


Dołączył: 05-09-2019
Posty: 3

Status: Offline
Dziękuję za pomoc. Ten Stefan to nie dziadek. Może to być syn brata dziadka Michała ( ma mieć też na imię Stefan). Wiem tylko tyle, że Michał został deportowany do III Rzeszy i tam pozostał, nie wiem co się działo z jego synem Stefanem. Ale wiem już gdzie można szukać, dziękuję za podpowiedź.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.838059 sekund(y)