Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Poll
Czy pisałeś książkę o swoim rodzie?
Tak
25%
 25%  [ 24 ]
Nie
19%
 19%  [ 18 ]
Nie, ale zamierzam
54%
 54%  [ 51 ]
Wszystkich Głosów : 93


Autor Wiadomość
jandalfOffline
Temat postu: Wasze publikacje genealogiczne  PostWysłany: 26-09-2018 - 22:35
Sympatyk


Dołączył: 19-10-2013
Posty: 137

Status: Offline
Mam własną Smile
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/onix/summary. ... id=6992016
ino dostępną tylko w formie papierowej. Nakład 100egz. Rozszedł się w rodzinie. +BN, PAN, bibl lok.
Efekt 10 lat badań i poszukiwań.
Wielka przygoda i frajda.

Książka bardziej historyczna niż genealogiczna. Czuję się bardziej historykiem rodzinnym niż genealogiem.


Janus
PomTG
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mszatiloOffline
Temat postu: Re: Wasze publikacje genealogiczne  PostWysłany: 27-09-2018 - 08:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2016
Posty: 268

Status: Offline
Markowski_Maciej napisał:
Ja bym polecił książkę Grażyny Rychlik nie tylko poświęconą jej rodzinie, a przede wszystkim jako omówienie jak powinno się porządnie opisywać biogramy i tym podobne zagadnienia.
A tu na blogu jest opisanych kilka książek dla genealogów i omówionych parę zagadnień związanych z powstawaniem książek.

_________________
Pozdrawiam
Maciej


Ostatnio intensywnie czytałem Twojego bloga, ale ten wpis przeoczyłem. Będę czytał wszystkie publikacje. Swoją drogą, nigdy nie widziałem lepszego bloga genealogicznego niż Twój. Gratuluję!

jandalf napisał:
Mam własną Smile
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/onix/summary. ... id=6992016
ino dostępną tylko w formie papierowej. Nakład 100egz. Rozszedł się w rodzinie. +BN, PAN, bibl lok.
Efekt 10 lat badań i poszukiwań.
Wielka przygoda i frajda.

Książka bardziej historyczna niż genealogiczna. Czuję się bardziej historykiem rodzinnym niż genealogiem.


Janus
PomTG


Książka prezentuje się naprawdę okazale, ale żeby ją przeczytać w grę wchodzi tylko wycieczka do BN, prawda?

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SochersOffline
Temat postu: Re: Wasze publikacje genealogiczne  PostWysłany: 27-09-2018 - 08:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2016
Posty: 235

Status: Offline
Z ciekawością będę się przygladał temu tematowi, w nieśmiałych planach i ja mam kiedyś książkę, ale to pieśń przyszłości, choć warto wcześniej zrobić rekonensans, więc Michale, fajna inicjatywa.

_________________
Pozdrawiam,
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Wasze publikacje genealogiczne  PostWysłany: 27-09-2018 - 09:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Z własnego doświadczenia mam radę aby nie spieszyć się nadmiernie z wydawaniem książki genealogicznej. Genealogia to nieustająca przygoda i nowe odkrycia. Tu wymienione moje opracowanie Historia genealogiczna Jamiołkowskich akurat ja uważam za słabe. Mając świadomość braków po kilku latach umieściłem na portalu podlaskiej biblioteki cyfrowej odrębne opracowanie stricte rodzinnej genealogii (tu już niewiele jest do dodania w sferze faktów, co najwyżej mógłbym pofantazjować, ale po co?)
http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata ... =&lp=1&QI=
Natomiast opracowanie o genealogii rodowej jest tylko rodzajem stale uzupełnianego brudnopisu, który najpewniej nigdy nie stanie się papierową książką
http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata ... =&lp=2&QI=
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarekLechOffline
Temat postu: Re: Wasze publikacje genealogiczne  PostWysłany: 27-09-2018 - 10:08
Sympatyk


Dołączył: 10-08-2018
Posty: 28

Status: Offline
Również uważam, że z wydawaniem książki nie należy się spieszyć. Warto się upewnić, że wyczerpaniu uległ potencjalny materiał źródłowy. Ja materiały zbierałem kilkanaście lat. Z kolei zgromadzony obszerny materiał i pełna znajomość źródeł stanowi znakomitą podstawę do kolejnych książek - w moim przypadku dzieje parafii (Skibniew Podawce).
Pozdrawiam
Lech
www.niepieklo.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jandalfOffline
Temat postu: Re: Wasze publikacje genealogiczne  PostWysłany: 27-09-2018 - 10:24
Sympatyk


Dołączył: 19-10-2013
Posty: 137

Status: Offline
jandalf napisał:
Mam własną Smile
https://e-isbn.pl/IsbnWeb/onix/summary. ... id=6992016
ino dostępną tylko w formie papierowej. Nakład 100egz. Rozszedł się w rodzinie. +BN, PAN, bibl lok.
Efekt 10 lat badań i poszukiwań.
Wielka przygoda i frajda.

Książka bardziej historyczna niż genealogiczna. Czuję się bardziej historykiem rodzinnym niż genealogiem.


Janus
PomTG


Książka prezentuje się naprawdę okazale, ale żeby ją przeczytać w grę wchodzi tylko wycieczka do BN, prawda?

Michał[/quote]

Jeszcze biblioteka Pan w Gdańsku
ciągle nie moge dojechac do Biblioteki w pałacu Przebendowskich w Wejherowie Sad
Zapraszam na spotkania PomTG do Sopotu, egz czytelniczy zwykle jest dostępny, po wcześniejszym umówieniu załatwie tak aby byl na pewno Smile

jakby ktoś szukał opinii o ww książce:
recenzję pióra prof. Józefa Borzyszkowskiego można przeczytać w Acta Cassubiana t.19. 2017

Janus
PomTG
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mendyka_GrzegorzOffline
Temat postu: Re: Wasze publikacje genealogiczne  PostWysłany: 27-09-2018 - 21:19
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2006
Posty: 521
Skąd: Wrocław/Kalisz
Status: Offline
mszatilo napisał:
... byłoby super zebrać linki do podobnych publikacji genealogicznych, żeby w ogóle zobaczyć na jakie sposoby można taką książkę zrobić.
Znacie podobne publikacje lub macie dostępne własne? Michał

Dobry pomysł!
Staram się zapisywać/gromadzić linki oraz informacje o takich publikacjach.
A jest ich dużo i coraz więcej. Zatem BAZA PUBLIKACJI GENEALOGICZNYCH byłaby b. cenna dla nas.
Są już jakieś próby zbierania, ale trudno je odnaleźć.
W tutejszym Katalogu Linków hasło Wydawnictwa - czasopisma (102) ma 102 pozycje...!
Więc można by umieścić docelowo w tym katalogu, aliści
proponuję za Michałem by je w tym wątku zgłaszać Wasze/Nasze publikacje genealogiczne

Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_MierzejekOffline
10 Temat postu: Jak napisać książkę o swoim rodzie?  PostWysłany: 22-09-2019 - 15:13
Sympatyk


Dołączył: 25-12-2018
Posty: 891

Status: Offline
Witam. W moim temacie "Upamiętnienie przodków - jakie sposoby?" pisano o książce rodzinnej. Przychodzę do Państwa z prośbą. Mianowicie, proszę aby wypisały osoby, które już pisały książkę co mam w niej napisać. Będę tworzył taką książkę lecz nie wiem od czego zacząć. Czy mogą Państwo wypisać w punktach co mam zawrzeć w książce? Czy są jakieś rozdziały, tematy itp... Każda uwaga będzie na wagę złota.

_________________
TomekM

Pozdrawiam i dziękuję.


Ostatnio zmieniony przez Tomasz_Mierzejek dnia 23-09-2019 - 17:10, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Jak napisać książkę o swoim rodzie?  PostWysłany: 22-09-2019 - 17:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Nie sądzę aby były jakieś obowiązujące standardy? To zależy od tego: jakie treści ma się do przekazania, ile ma się na to pieniędzy, co się chce osiągnąć i do jakiego grona potencjalnych czytelników chce się dotrzeć (osobiście zalecam w tej mierze wstrzemięźliwość). Opracowanie nie musi mieć formatu papierowej książki, wystarczy sam maszynopis umieszczony w sieci. Wtedy koszt takiej „ książki” jest zero.
Dzięki życzliwości kierownictwa Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej dwa takie opracowania udało mi się umieścić w sieci
http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata ... =&lp=1&QI=
http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata ... =&lp=3&QI=
Zaletą tej formy jest możliwość systematycznej aktualizacji( a genealogia ma to do siebie że stale coś nowego odkrywamy). Dla mnie to było niezwykle istotne,. Jeszcze kilka lat temu prowadziłem bardzo intensywne kwerendy. Papierowe książki się dezaktualizują . Przerobiłem to na sobie wydając około 10 lat temu papierową książkę Historia genealogiczna Jamiołkowskich. Była także w PBC. Ba miała kilkanaście tysięcy kliknięć (bo przecież nie czytelników) .Niemniej postanowiłem ja z sieci usunąć, głównie z powodu dopływu wielu nowych znalezisk.
Natomiast nadal w sieci jest moja inna papierowa, stricte „rodzinna” książka, o moim krzu Jamiołkowskich Sieniutów.
http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata ... =&lp=2&QI=
W tym przypadku ilość nowych odkryć jest minimalna , min dlatego że nie prowadzę już czynnej kwerendy w archiwach . 30 egzemplarzowy nakład rozdałem rodzinie i przyjaciołom. Akurat w tym przypadku (druk komputerowy) istnieje możliwość dodruków w minimalnych nakładach.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
julia_jarmolaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2019 - 17:37
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2012
Posty: 557

Status: Offline
Każdy z tych, co już cokolwiek napisali o swoich korzeniach, da zapewne inne rady.
Ja zaczęłam od rysu historycznego i geograficznego -w moim przypadku Nowogródczyzna:
1.Wstęp
2.Ktokolwiek będziesz w nowogródzkiej stronie...
.......................................................................
Później przeszłam do linii po mieczu , następnie po kądzieli - wszystko ze strony ojca:
3....... z Dworca k. Nowogródka.
4....... z Ostrowca, Nowogródka i Nowinek.

W rozdziałach, oprócz informacji scricte genealogicznych (posiadane metryki),chrzty, śluby, zgony, dodałam zasłyszane opowieści. Oprócz tego , przy okazji ,nawiązywałam do szkolnictwa, ochrony zdrowia, obyczajów...
Umieściłam zdjęcia i skany metryk.
W kolejnych rozdziałach napisałam o rodzeństwie babki (mam informacje):
5.Ci, co pozostali na Kresach.
6.Kierunek Stany Zjednoczone.

W ostatnim podałam jeden z wywodów szlachectwa.
Oddzielnie wymieniłam też bibliografię.
Nie robiłam przypisów, ale cytując , podawałam źródło.

To moja wizja opowieści o rodzinie.Może być ich wiele. Wszystko zależy od ilości materiału. Równie dobrze może to być opowieść o jednym przodku. O jednej linii, jak sił starczy, weny twórczej , to i liniach bocznych, gdy mamy informacje.

Ogólnie wiadomo,że konieczna jest trójdzielność : wstęp, rozwinięcie, zakończenie Laughing

Nie przeznaczam tego do druku, mam skrypt, gdyż osobiście lubię wersję papierową, którą można zdjąć z półki i w każdej chwili przejrzeć.
Dobrze jednak mieć też wersję elektroniczną, ponieważ w genealogii nie ma końca i zawsze można coś dodać, coś zweryfikować.
Myślę, że oprócz moich skromnych informacji, koledzy genealodzy dodadzą niejedną cenną radę Neutral
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_MierzejekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2019 - 18:06
Sympatyk


Dołączył: 25-12-2018
Posty: 891

Status: Offline
Super. Dziękuję bardzo.

_________________
TomekM

Pozdrawiam i dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sianoszek_MichalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2019 - 18:09
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2016
Posty: 156

Status: Offline
Hej,
takie przykłady książek, polecam:
"Genealogia rodziny Gargulskich - Potomkowie Kazimierza Gargulskiego (1786-1858)"
"Genealogia rodziny Rylów od XVIII do XXI w." obydwie książki autorstwa Justyny i Mariusza Lesława Krogulskich
oraz 
"Formanowiczowie i Furmanowiczowie z Buku - ponad 300 lat udokumentowanej historii rodziny" autorstwa Mariusza Formanowicza.
Pozdrawiam
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
amordalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2019 - 19:04
Sympatyk


Dołączył: 16-05-2012
Posty: 54
Skąd: Stargard
Status: Offline
W moim opracowaniu rodziny w pierwszym rozdziale są dane oraz wszelkie dokumenty oraz zdjęcia moich rodziców ich dzieci i wnuków. W drugim rozdziale są przodkowie po mieczu ( mojego Taty) w trzecim rozdziale są przodkowie po kądzieli ( mojej Mamy) W tych rozdziałach zawarłem wszystkie skany lub inne dokumenty jakie udało mi się uzyskać. Wpisy z ksiąg metrykalnych tłumaczyłem lub przepisywałem słowo słowo w przypadku języka polskiego oraz przy każdych przodkach zrzut drzewa zawierający potomków. W czwartym rozdziale zawarłem historie spisane przez członków rodziny. W piątym rozdziale zawarłem opisy miejscowości i parafii wraz ze zdjęciami z której pochodzili przodkowie. Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_MierzejekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2019 - 19:08
Sympatyk


Dołączył: 25-12-2018
Posty: 891

Status: Offline
Super pomysł. Naprawdę bardzo ciekawy Panie Andrzeju.

_________________
TomekM

Pozdrawiam i dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BibiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-09-2019 - 19:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2013
Posty: 380

Status: Offline
Moja książka o rodzinie jest napisana dla dziecka zawiera więc informacje zarówno o mojej rodzinie oraz o rodzinie mojego męża. Zawiera pięć rozdziałów:
1Wstęp - poświęcony jest metodologii badań genealogicznych, przybliżeniu zawodów wykonywanych przez przodków, ówczesnym warunkom życia, krótkim opisom miejscowości, w których mieszkali oraz pochodzeniu poszczególnych członków rodzin.
2 Genealogia rodziny męża
3 Genealogia mojej rodziny
każdy z tych rozdziałów jest podzielony na cztery części, na jedną rodzinę każda [dziadek/babcia ojczysta;
dziadek/babcia macierzysta]- w każdym rozdziale opisana jest historia ich przodków, razem ze zdjęciami,
ciekawymi metrykami i innymi znaleziskami.
4 Dodatki - zawierają pochodzenie nazwisk, alegaty [transkrypt/tłumaczenie], opisy herbów itp.
5 Indeks wszystkich źródeł wykorzystanych do opracowania
W całej książce są zamieszczone zdjęcia przodków, mapy, ciekawsze metryki, tablice genealogiczne.
Książka posiada 390 stron i format A4. Oprawiona w płotno.
pozdrawiam
Basia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.800960 sekund(y)