Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Leszczyk_DariuszOffline
Temat postu: poszukuję: I WŚ, służba, miejsce śmierci/ grobu, Verlustlist  PostWysłany: 11-09-2019 - 17:15


Dołączył: 08-09-2019
Posty: 5
Skąd: Radzionków
Status: Offline
Witam serdecznie. Po wyczerpaniu się mojej wiedzy i umiejętności zwracam się o pomoc do bardziej doświadczonych osób. Poszukuję brata dziadka, który zginął na froncie (zachodnim?) w I WŚ. Franciszek (Franz) Leszczyk (Leschczyk/Leschczig), urodzony 12.08.1893 roku w Radzionkowie (Radzionkau). Śledziłem „Verlustlisten” na stronie Biblioteki Poznańskiej z tamtego okresu i albo przegapiłem, albo jest na listach, których nie ma na stronie Biblioteki. Przekaz rodziny jest nikły ponieważ z tego pokolenia już nikt nie żyje, a z następnego, niestety zostało tylko kilka osób i to w podeszłym wieku. Najprawdopodobniej (z racji bliskiego zamieszkania w Radzionkowie) służył w 3 Śląskim Regimencie Piechoty nr 156 w Bytomiu (Schlesisches Infanterie Regiment nr 156. Beuthen). Najpierw służył jako członek orkiestry wojskowej a w okolicy 30.12.1914 roku wyjechał na front. Zginął 15.04.1916 roku. Z przekazu rodziny wiem, że w sobotni, spokojny poranek wyszedł z okopu i kierował się do miasteczka(?). Wtedy został trafiony przez snajpera. Konając na rękach kolegów dodał: „co na to matula powiedzą…” Posiadam dwie fotografie, jedna z całą orkiestrą wojskową i druga już raczej frontowa. Oficer i 6 żołnierzy w pełnym rynsztunku. Na głowie stahlhelm m16 (rogacz). Niestety nie ma tam żadnych opisów ani symboli, które pozwoliły by na identyfikację czasu i miejsca. Może ktoś będzie w stanie mi podpowiedzieć gdzie poszukać dokumentacji wojskowej, ewentualnego miejsca śmierci lub nawet cmentarza, grobu i odniesienia do publikacji „Verlustlisten”. Za pomoc serdecznie dziękuję. DL
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu: poszukuję: I WŚ, służba, miejsce śmierci/ grobu, Verlustlist  PostWysłany: 11-09-2019 - 17:18
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3283

Status: Offline
Figuruje w Verlustlisten, patrz tutaj:
http://des.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search

_________________
Bartek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: poszukuję: I WŚ, służba, miejsce śmierci/ grobu, Verlustlist  PostWysłany: 11-09-2019 - 18:59
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Tak jest zapisany na listach strat - 2 razy.
Leszyk Franz Radzionkau, Tarnowitz Preußen 522 Infanterie-Regiment 354 1916-05-05
http://des.genealogy.net/search/show/3500341
show Lesczyk (nicht Leszyk) Franz Radzionkau Preußen 531 Infanterie-Regiment 354 1916-05-16
http://des.genealogy.net/search/show/3842025
Rekordy dotycza tej samej osoby, ta sama jednostka, 1 kompania, zginal.

Inni pisani jako Leschik ale to chyba to samo nazwisko.

W tym czasie jednostka toczyla walki kolo Dyneburga(Dünaburg).
1.-8.11.1915: Gateni, Janulischki und am Ilsen-See
1.11.1915-31.12.1916: Stellungskämpfe vor Dünaburg
19.-28.3.1916: Märzkämpfe vor Dünaburg
1.1.-7.12.1917: Stellungskämpfe vor Dünaburg
18.-25.7.1917: Abwehrschlacht bei Dünaburg

Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Leszczyk_DariuszOffline
Temat postu: poszukuję: I WŚ, służba, miejsce śmierci/ grobu, Verlustlist  PostWysłany: 12-09-2019 - 11:35


Dołączył: 08-09-2019
Posty: 5
Skąd: Radzionków
Status: Offline
Dziękuję bardzo. Już jestem o wielki krok do przodu. A jednak przegapiłem na tych listach, bo za bardzo się skupiłem na poszukiwaniu ofiar z 156 regimentu :l
Może ktoś jeszcze spotkał się z namiarami do niemieckich archiwów i już wcześniej też kogoś poszukiwał, informacji nt. szczegółów służby i miejsca śmierci/pochówku. DL
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Re: poszukuję: I WŚ, służba, miejsce śmierci/ grobu, Verlust  PostWysłany: 12-09-2019 - 17:48
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Leszczyk_Dariusz napisał:
Dziękuję bardzo. Już jestem o wielki krok do przodu. A jednak przegapiłem na tych listach, bo za bardzo się skupiłem na poszukiwaniu ofiar z 156 regimentu :l
Może ktoś jeszcze spotkał się z namiarami do niemieckich archiwów i już wcześniej też kogoś poszukiwał, informacji nt. szczegółów służby i miejsca śmierci/pochówku. DL

Moge polecic tylko publikacje z calym szlakiem bojowym Infanterie-Regiment 354, niestety tylko w j.niemieckim.
https://portal.dnb.de/bookviewer/view/1 ... 1/mode/1up
Od strony ok. 44 opisano walki o Dyneburg.
W kwietniu sa kolo wsi Dulziszki, kolonia Klaudiusz(Claudiusz), Kimborzicki - oryginalna pisownia.
Przez 10 miesiecy roku 1916 w walkach o Dyneburg jednostka stracila 136 zolnierzy i miala 541 rannych.
Wyglada na to, ze gdzies w tych okolicach zginal brat dziadka.
Grobu zatem nalezy szukac w Dyneburgu/Daugavpils.
W sieci sa informacje, ze tam sa cmentarze wojenne z I i II WS, niestety brak
zdjec jak i wykazow pochowanych z IWS.

Niespodzianka
Na koncu ww puplikacji jest lista poleglych, poz.121
Lestschik Franz, Musk., zginal 15.04.1916 w miejscowosci Gateni.
Gateni-Grenztal(obecnie Grenctāle)
Pozostaje kwestia ustalenia jak obecnie nazywa sie miejscowosc Gateni.

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Leszczyk_DariuszOffline
Temat postu: Re: poszukuję: I WŚ, służba, miejsce śmierci/ grobu, Verlust  PostWysłany: 13-09-2019 - 03:06


Dołączył: 08-09-2019
Posty: 5
Skąd: Radzionków
Status: Offline
Witam. Właśnie po ostatnich podpowiedziach o odpowiednim już regimencie zacząlem "googlować" ten pułk i znalazłem tę właśnie publikację. Nie zdążyłem się jeszcze z tym zapoznać z racji nieznajomości niemieckiego, ale postaram się "sprzedać" tłumaczenie komuś z rodziny mieszkającej w Niemczech Smile Jestem bardzo wdzięczny za pomoc i...polecam się na "zaś" Smile
Gorąco pozdrawiam
Darek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.908793 sekund(y)