Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

Genealodzy.PL

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Pamiętaj

Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty 09:36 poniedziałek, 16 września 2019

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
janus_danielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2019 - 23:24
Sympatyk

Status: Offline
Pamiętaj, że jest okres od 1924 do znanego faktu z 1941 r, i iluzoryczny kontakt listowny, na początku lat 60tych. Gdzie więc szukać potwierdzenia obywatelstwa osób o nazwisku Podwiązka. Do kogo takie podanie składało się w okresie np: międzywojennym? Pozdrawiam.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BozennaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2019 - 23:57
Sympatyk

Dobry wieczor,
Sprawdzilam na stronie genealogicznej francuskiej. Nie znalazlam adnotacji o naturalizacji (nadaniu obywatelstwa), ale to nie jest pewne zrodlo.
Nasza kolezanka, Elgra, ma CD z kompletna lista.
Na pewno zajrzy do tego tematu i Ci odpowie.
Teczki naturalizacji sa przechowywane w archiwum.
Jesli znajdziemy na liscie nazwisko Podwiazka, podam Ci adres tego archiwum.
Pozdrawiam,
Bozenna

elgra
Temat postu:   PostWysłany: 10-09-2019 - 01:59
Zasłużony
Sympatyk

Archiwum jednoznacznie mówi o "cartes d'identités pour les étrangers "
W dokumencie tym było podawane obywatelstwo, np. polskie, francuskie ...

Patrz zdjęcie n°3 i 5 http://genealanille.fr/carte-didentite- ... etrangers/

Tu dowód tożsamości z 1901 roku niejakiego Guillaume Kostrowitzky. Urodził się w Rzymie (Włochy), poddany rosyjski, więc obcokrajowiec.
https://www.actualitte.com/article/patr ... aire/86702

awdochin napisał:
Pani Elżbieto, mam pytanie, które po części wiąże się z tematem tego wątku.
Wysłałem maila do archiwum departamentu 41 (Loir-et-Cher) z prośbą o sprawdzenie czy dana osoba występuje na spisie ludności 1931, 1936 w miejscowości Méhers. Otrzymałem szybką odpowiedź i zaciekawiła mnie jedna rzecz.

"Apres vérification dans les recensements de la commune de Méhers en 1931 et en 1936 (cote : 6 M 484), ainsi que dans les registres de délivrance des cartes d'identités pour les étrangers entre 1933 et 1937 (cotes : 4 M 362 a 364)"

Moje pytanie. Czy wydawanie dowodów tożsamości cudzoziemcom to była akcja "masowa" w latach trzydziestych - na zasadzie, że każdy cudzoziemiec (bez naturalizacji) musiał posiadać francuski dowód osobisty ? Czy w każdym archiwum francuskich departamentów znajdują się takie rejestry ?

Pozdrawiam
Lesław

Ostatnio zmieniony przez elgra dnia 10-09-2019 - 04:06, w całości zmieniany 1 raz

elgra
Temat postu:   PostWysłany: 10-09-2019 - 04:05
Zasłużony
Sympatyk

janus_daniel napisał:
Pamiętaj, że jest okres od 1924 do znanego faktu z 1941 r, i iluzoryczny kontakt listowny, na początku lat 60tych. Gdzie więc szukać potwierdzenia obywatelstwa osób o nazwisku Podwiązka. Do kogo takie podanie składało się w okresie np: międzywojennym? Pozdrawiam.

W bazie francuskiej naturalizacji 1900-1960 (czyli osób ubiegających się o francuskie obywatelstwo) nie ma tego nazwiska.

Jedna osoba o tym nazwisku rodzi się w latach 1916-1940 w miejscowości Robiac Rochessadoule.

Wittenheim to miejscowość w Alzacji. Elsass, to po alzacku i niemiecku Alzacja.
Mountgourette to może dawna nazwa ulicy?
Były tam kopalnie potasu. Wielu Polaków pracowało w tych okolicach. https://fr.wikipedia.org/wiki/Mines_de_ ... d%27Alsace

janus_danielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-09-2019 - 10:27
Sympatyk

Bardzo dziękuję ELGRO za zainteresowanie Niestety ten temat jak dla mnie, pozostanie do odkrycia. Wiem, że we Francji są osoby z tym nazwiskiem ale w żaden sposób nie udało mi się do nich dotrzeć Może m/in i ta urodzona W miejscowości wymienionej przez Ciebie Mnie już "ręce opadły" w tej kwestii. Więcej szczegółów niż napisałem w prologu do mojego DG - strona w stopce nie znam. Pozdrawiam niezwykle serdecznie.

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat