Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 22 października 2019

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Maliszewo k/Lipna par. Biskupice  PostWysłany: 30-06-2019 - 11:03
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 463

Status: Offline
Dzień dobry,

według Słownika historyczno-geograficznego ziem polskich w średniowieczu:
MALISZEWO (1408 Maleschewo, Malesschewo, Malyschewo, Malyeschevo, Malisewo), własność szlachecka, w 1408 roku ks. Siemowit IV nadaje szlachcie z rodu Bolestów, m.in. Bartłomiejowi, Boleście, Świętosławowi i Bogufałowi, dziedzicom z Maliszewa., pr. nieodpowiedne i zwolnienie od kar. Tak więc, Maliszewo staje się tzw. "gniazdem rodowym" Maliszewskich herbu Jastrzębiec, którzy w późniejszym okresie m.in. rozeszli się po okolicy.

Mam zagwostkę, ponieważ dysponuję jedynie datą urodzenia Edwarda Maliszewskiego (*28/29.02.1929 Lipno), syna Jana i Leokadii. W tej rodzinie tkwiła silna tradycja pokoleniowego pochodzenia z Maliszewa. Będzie trudno ruszyć z miejsca, bo to są jedyne dane, które mogę wydobyć od znajomego, dla którego grzecznościowo podjąłem się coś ustalić. Liczę więc na Forumnowiczów. Może ktoś rozpracowywał genealogię lokalnych Maliszewskich?!

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu: Maliszewo k/Lipna par. Biskupice  PostWysłany: 30-06-2019 - 12:34
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 623

Status: Offline
Robert napisał:
[…] Tak więc, Maliszewo staje się tzw. "gniazdem rodowym" Maliszewskich herbu Jastrzębiec, którzy w późniejszym okresie m.in. rozeszli się po okolicy.
Mam zagwostkę, ponieważ dysponuję jedynie datą urodzenia Edwarda Maliszewskiego (*28/29.02.1929 Lipno), syna Jana i Leokadii. W tej rodzinie tkwiła silna tradycja pokoleniowego pochodzenia z Maliszewa.

Robercie,
na stronie WWW Ryszard Maliszewski - Olkusz ... Z całego świata tamta strona, autor zamieścił wiele informacji, które mogą Ciebie (jeśli nie znasz jeszcze tej strony) zainteresować, w tym „Możliwe gniazda rodzin Mali(e)szewskich”.
Cytuję:

„Opierając się na dwóch źródłach, niezastąpionym Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego pod red. Chlebowskiego i Sulimierskiego, oraz Urzędowym Wykazie Miejscowości Polski, można wyszczególnić wszystkie miejscowości w Polsce, które mogły być gniazdami rodzinnymi rodzin omawianych nazwisk. I tak, w różnych regionach Polski istniały lub istnieją [Inne, poza granicami Polski i blisko brzmiące – pominięto.]:

1. Maliszew (Maliszów) – wieś i kolonia, powiat radomski , gmina Gębarzew, parafia Kowadla,odl. 9 wiorst od Radomia. Dziedzictwo Jana Łabęcia, folwark i łany kmiece.
(obecnie Maliszowa, gmina Kowadla),

2. Maliszew – wieś, gmina Mińsk Mazowiecki,

3. Maliszewa (Maleszewa) Stara i Nowa – wieś w powiecie sokołowskim, gmina Dębe
Nowe, parafia Kosów. Gniazdo Maliszewskich-Maleszewskich herbu Gryf z Podlasia,

4. Maliszewo Perkusy i Łynki – (również jeziorko Maliszewskie) wieś w powiecie łomżyńskim, gmina Chlebiotki, parafia Zawady. Gniazdo Maleszewskich herbu Godzięba, według Glogera (obecnie gmina Zawady),

5. Maliszewo – wieś i folwark nad rzeką Mień, powiat lipnowski, gmina Bobrowniki, parafia Lipno, 6 wiorst od Lipna. Gniazdo Maliszewskich herbu Godzięba,
(obecnie gmina Lipno), (patrz przypis [**]),

5a. Maleszewo – (obok poprzedniego) wieś, powiat lipnowski, gmina Bobrowniki, parafia Kikoł, 6 wiorst od Lipna. Prawdopodobnie gniazdo Maleszewskich herbu Godzięba. Nazywali się też Maliszewscy i Maliszowscy. Prawdopodobnie wyszli z jednego domu z Maliszewskimi,

6. Maliszewo i Maliszewko – wieś, powiat płocki, gmina Drobin, parafia Rogotwórsk,
30 wiorst od Płocka. Karol Dobrzeniecki podaje tych Maliszewskich jako herbu Jastrzębiec (obecnie Maliszewko, gmina Drobin).”.

- - -
[**]. Uruski pisał o nich:
„Maliszewscy herbu Godzięba – kujawska rodzina od wsi Maliszewo w ziemi dobrzyńskiej, którą w 1607 roku sprzedała Blochom. Jakusz (Jakub) z Maliszewa cześnik kujawski 1368 r. a Lutko z Maliszewa 1434 r. – cytowani w Cod. Rzyszczewskiego.”.

Jeszcze w XIX wieku są to dobra rozległe. SGKP podaje, że wieś Maliszewo nad rzeką Mień, w 1827 roku miała co prawda tylko 18 domów i 191 mieszkańców (później 17 domów i 209 mieszk.), ale posiadała 1.229 mórg gruntu i 45 mórg nieużytków (chyba więc bez folwarku).
Według Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego folwark Maliszewo sięgający aż 10 wiorst w pobliże Wisły, miał obszaru 1.330 mórg, w tym gruntów ornych i ogrodów 490, łąk 151, pastwisk 263, wody 5, lasu 298, zarośli 56, nieużytków i placów 67.
Folwark posiadał budynków murowanych 6, drewnianych 24, a ponadto: gorzelnię, browar, młyn wodny i tartak oraz pokłady torfu.
Dawniej dobra te musiały być jeszcze bardziej rozległe. Położone obok drugie Maliszewo vel Maleszewo, będące zapewne wcześniej częścią wspomnianego majątku, pod koniec XIX wieku obejmowało jeszcze 340 mórg gruntu, mając 20 domów i 176 mieszkańców. Nie ulega zatem wątpliwości, że rycerstwo posiadające opisywany majątek należało w ziemi dobrzyńskiej do zamożniejszych rodzin, tym bardziej, że rozrodzeni Maliszewscy obejmowali w posiadanie również inne majątki.

Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Maliszewo k/Lipna par. Biskupice  PostWysłany: 30-06-2019 - 12:41
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 463

Status: Offline
Lidio, bardzo dziękuję za informacje. Tu chodzi o Maliszewskich herbu Godzięba, bo taka informacja przetrwała od pokoleń w rodzinie mojego znajomego.

Pozdrawiam serdecznie

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_GolubińskiOffline
Temat postu: Maliszewo k/Lipna par. Biskupice  PostWysłany: 01-07-2019 - 09:38
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 06-07-2009
Posty: 238

Status: Offline
Robert Kostecki, napisałem na priv, przypomnij mi się w tej sprawie na maila Smile

Michał Golubiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Maliszewo k/Lipna par. Biskupice  PostWysłany: 31-07-2019 - 13:47
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 463

Status: Offline
Witam ponownie,

prostuję wcześniejsze dane. Chodzi tu o Edwarda Mariana, syna Edwarda i Leokadii, urodzonego 27 lutego 1929 roku w Karnkowie. Jego ojciec Edward Maliszewski miał umrzeć w czasie II WŚ w Lipnie lub Karnkowie.

W indeksach parafii Karnkowo występują jacyś Maliszewscy, ale czy to ta sama rodzina:

http://www.szpejankowski.eu/index.php/m ... b/102.html

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Maliszewo k/Lipna par. Biskupice  PostWysłany: 05-09-2019 - 09:53
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 463

Status: Offline
Dzień dobry,

w między czasie uzupełniłem znacznie genealogię poszukiwanej rodziny. Po otrzymaniu danych z USC Lipno i AP O/Włocławek, dalej posiłkowałem się już danymi z niezawodnej GENETEKI.

Wspomniany wyżej Edward Maliszewski (*1892 Skępe) zmarł w 1940 roku i był mężem Leokadii Urbańskiej (ślub 1915, par. Karnkowo, akt nr 1). Edward Maliszewski był synem Wojciecha (*1856 Małomin, par. Tłuchowo) i Marianny Kopczyńskiej (ślub 1875, par. Skępe, akt nr 21), a wnukiem wyrobnika Marcina (*ok. 1796) i Karoliny Gajewskiej, niepismiennych, zamieszkałych najpierw we wsi Obóz, potem w Małominie. Marcin Maliszewski miał jeszcze córkę Katarzynę (*1845 Rumunki Obóz, akt nr 58, która poślubiła Krystiana Gotliba Bogumiła Fenger (ślub 1870, par. Skępe, akt nr 1) i Mariana (*1851 - zm. 1852 Małomin). Zapewne jakimś ich bliskim krewnym był Walenty Maliszewski (*ok. 1855), który występuje w akcie małżeństwa Edwarda. Na początku 2 połowy XIX wieku w parafii Skępe ślubują panny Tomaszewskie, córki Antoniego i Scholastyki Maliszewskiej (*ok. 1809/1813 - zm. 06.08.1854 Obóz) z miejscowości Obóz.

W parafii Skępe odnotowano jeszcze metryki urodzenia rodzeństwa Bartłomieja (*1734, k. 7) i Marcjanny (*1736, k. 9), dzieci Macieja Maliszewskiego i Marianny, ale trudno powiedzieć, czy to ta sama rodzina?! Właściwie na tym, prowadzony przeze mnie ślad urywa się.

Zauważyłem, że w parafii Tłuchowo występowała też rodzina Gumińskich. Z tej rodziny Cecylia Franciszka Gumińska poślubiła Jana Maliszewskiego (ślub 1862, par. Tłuchowo, akt nr 20). Jego bratem rodzonym był Piotr Maliszewski (* Kurówko): 1 v. Józefa Łukowska (ślub 1860, par. Bożewo, akt nr 4); 2 v. Teresa Franciszka z Sosnowskich Szulborska (ślub 1863, par. Bielsk, akt nr 8. Byli to synowie: Dominika Maliszewskiego (*1792 Bielsk, akt nr 13 - zm. 1862 Kurowo, akt nr 1) i Heleny z Łukowskich Umińskiej z Łukoszyna Biki (ślub 1832, par. Bożewo, akt nr 2); wnukowie Józefa Maliszewskiego i Scholastyki Dzierżanowskiej (ślub 1786, par. Zagroba); prawnukowie Stanisława Maliszewskiego i Zofii (par. Kurowo) lub Walentego Maliszewskiego i Balbiny (par. Bielsk).

Do pobliskiej parafiom: Tłuchowo i Skępe parafii Rogotwórsk w miejscowości Maliszewo w 1832 roku żyli jeszcze przedstawiciele szlachty o nazwisku Maliszewski (akt nr 28. Ale wracamy w tym momencie do "odwiecznej" dyskusji, czy wszyscy np. Maliszewscy, to potomkowie szlachty?!

Proszę o pomoc w dalszych ustaleniach, względnie jakieś sugestie.

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2019 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.073787 sekund(y)