Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
SirChopinOffline
Temat postu: Rodzina Fliszkowskich/Brzostowskich/Chętnik  PostWysłany: 03-09-2019 - 15:15
Sympatyk


Dołączył: 28-08-2018
Posty: 53

Status: Offline
Dzień dobry,

Poszukuje informacji na temat kilku moich przodków. Co już wiem.
Jan Chętnik - mój pradziadek ur.8 lut 1892 zm.15 sty 1967 w Nowogrodzie

Wincent Chętnik ur. 1859 - 1934 w Mątwicy prapradziadek. Żona Wincenta to Stanisława.

Stanisława Chętnik ur. 1857 - 1954. Córka Salomea Fliszkowska z d.Brzostowska która miała męża Ludwika Fliszkowskiego.

I tutaj zaczynają się schody i różne zagadki. O to link do strony oraz fragment tekstu ze strony o Kurpiach.

http://www.historia.kurpie.com.pl/adam_chetnik/

"...Matka Adama –(Adam Chętnik) Stanisława z Fliszkowskich pochodziła z drobnej szlachty ze wsi Dzierzgi-Sulimy. Jej matka Salomea Brzostowska była spokrewniona ze szlacheckim rodem Brzostowskich ze Sztabina, a ojciec Ludwik Fliszkowski, budowniczy kościołów, pochodził z Wileńszczyzny. ..."

Pierwsze pytanie Gdzie mogę szukać informacji o Ludwiku Fliszkowskim jedyna infomracja to taka że pochodził z Wileńszczyzny i budował kościoły.

Drugie pytanie dotyczy Salomei Brzostowskiej. Doczytałem się że hr. Karol Brzostowski nie miał dzieci. Miał tylko siostrę Izabellę, Czy to mogła być jej córka?

Proszę o pomoc lub informację jak mogę się tego dowiedzieć.

Z poważaniem, w oczekiwaniu na kontakt.
Maciej Grabski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Daniel_PaczkowskiOffline
Temat postu: Rodzina Fliszkowskich/Brzostowskich/Chętnik  PostWysłany: 04-09-2019 - 09:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-05-2008
Posty: 202
Skąd: Białystok
Status: Offline
Ja próbowałbym dotrzeć najpierw do aktu ślubu Wincentego Chętnika ze Stanisławą Fliszkowską, aby dowiedzieć się skąd pochodziła Stanisława. I w ten sposób próbować dotrzeć do informacji o jej rodzicach.

_________________
Pozdrawiam
Daniel Paczkowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Rodzina Fliszkowskich/Brzostowskich/Chętnik  PostWysłany: 04-09-2019 - 09:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Macieju,
Zdrowy rozsądek Smile nakazuje zaniechać pomysłu, że Salomea była córką Izabelli Brzostowskiej.
Musiałoby to być dziecko nieślubne lub ślubne z jakimś kuzynem Brzostowskim Smile - oba warianty możliwe ale o niskim prawdopodobieństwie.
Jesteś tu od roku więc geneteka nie powinna być Ci obca. Są indeksy z Nowogrodu i są do nich akta na szwa.
Trochę ciekawości świata i pracy a dowiesz się, że matka Salomei miała na imię Łucja a Ludwik Fliszkowski nie pochodził z Wileńszczyzny - urodził się tam gdzie ślub wzięli jego rodzice - 130 km od Warszawy. Z kolei Ludwik i Salomea ślubowali sobie w 1857 r.
Powodzenia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Rodzina Fliszkowskich/Brzostowskich/Chętnik  PostWysłany: 04-09-2019 - 11:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Gratuluje Panie Arku wyobraźni. Minie jej nie starczyło aby dopuścić że ten ślub Ludwika w 1903 roku może mieć związek z poszukiwanym Ludwikiem Fliszkowskim.
Ale nie ma zgody co do przeceniania geneteki i szwa. Bez wyobraźni to co jest zindeksowane w genetece i dotychczasowe metryki w szwa niestety nie wystarczają . Solidne przejrzenie ksiąg Nowogrodu i innych wskazanych tam parafii wydaje się niezbędne . Inaczej będzie się skazanym na niekoniecznie prawdziwe legendy.
Ps A że nie jest tak gładko dodam że chodzi nie o akt nr23 jak wskazano w genetece ale 24
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SirChopinOffline
Temat postu: Re: Rodzina Fliszkowskich/Brzostowskich/Chętnik  PostWysłany: 04-09-2019 - 13:56
Sympatyk


Dołączył: 28-08-2018
Posty: 53

Status: Offline
Arek_Bereza napisał:
Macieju,
Zdrowy rozsądek :) nakazuje zaniechać pomysłu, że Salomea była córką Izabelli Brzostowskiej.
Musiałoby to być dziecko nieślubne lub ślubne z jakimś kuzynem Brzostowskim :) - oba warianty możliwe ale o niskim prawdopodobieństwie.
Jesteś tu od roku więc geneteka nie powinna być Ci obca. Są indeksy z Nowogrodu i są do nich akta na szwa.
Trochę ciekawości świata i pracy a dowiesz się, że matka Salomei miała na imię Łucja a Ludwik Fliszkowski nie pochodził z Wileńszczyzny - urodził się tam gdzie ślub wzięli jego rodzice - 130 km od Warszawy. Z kolei Ludwik i Salomea ślubowali sobie w 1857 r.
Powodzenia


Dzięki Arku :) staram się być mieć zdrowy rozsądek :)
Arku ja mam podane, że Agnieszka Brzostowska z d. Kurzątkowska :) Żona Karola Brzostowskiego, pewne fakty jednak mi się nie zgadzają... Dlatego Pytam :)

Tak to prawda jestem od roku, ale od niedawna do tego przysiadłem :) Więc czas od kiedy tu jestem nie idzie w parze z doświadczeniem.

Co do reszty dziękuje zbadam temat. Czy mogę dostać linka do tego co znalazłeś :D

m.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Rodzina Fliszkowskich/Brzostowskich/Chętnik  PostWysłany: 04-09-2019 - 14:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
nie obraź się - linka nie dam, bo to gotowe rozwiązanie, którego nie docenisz i niczego się nie nauczysz. Poza tym przyjemnie jest odkryć samemu Smile
Przeczytaj posta mojego i Jerzego i niech to będzie początek - AM Ludwika Fliszkowskiego z 1903 - on poprowadzi Cię dalej. daj znać jak poszło
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SirChopinOffline
Temat postu: Re: Rodzina Fliszkowskich/Brzostowskich/Chętnik  PostWysłany: 04-09-2019 - 14:19
Sympatyk


Dołączył: 28-08-2018
Posty: 53

Status: Offline
Arek_Bereza napisał:
nie obraź się - linka nie dam, bo to gotowe rozwiązanie, którego nie docenisz i niczego się nie nauczysz. Poza tym przyjemnie jest odkryć samemu Smile
Przeczytaj posta mojego i Jerzego i niech to będzie początek - AM Ludwika Fliszkowskiego z 1903 - on poprowadzi Cię dalej. daj znać jak poszło


Absolutnie nie mam zamiaru się obrażać, to jedna z najgorszych rzeczy jakie można robić... Ten co się obraża zawsze traci Razz

Akt znalazłem, szkoda że nie w moim języku i nic z tego nie rozumiem Smile 24 a nie 23?

A tu jeszcze fragment z innej książki/opracowania. Oraz link

http://mazowsze.hist.pl/28/Zeszyty_Nauk ... 997/23384/ Strona 6.

"...W powstaniu tym brał udział Kazimierz Chętnik, będąc kwatermistrzem pod rozkazami gen. Zygmunta Padlewskiego. Dostarczał kurpiowskim powstańcom żywność oraz broń, a także przewoził rannych w bezpieczne miejsce. Zmarł po ciężkiej chorobie w 1864r. Natomiast ojcem matki Adama, Stanisławy, był przybyły w te strony z Wileńsz-czyzny, również uczestnik Powstania Styczniowego, cieśla i budowniczy, Ludwik Fliszkowski, który ożenił się z SalomeąBrzostowską, pochodzącą z drobnej szlachty łomżyńskiej z przysiółka Sulimy — Dzieżgi. Po śmierci matki, Salomeę wychowywały trzy siostry Zaleskie, którym z kolei opiekę nad swą córką wyzna-czył Karol Brzostowski — uczestnik Powstania Listopadowego; sam wyjeżdżając do Ameryki w obawie przed represjami władz carskich.4 W rodzinie Chętników bardzo ceniono powinowactwo ze szlacheckim rodem Brzostowskich ze Sztabina..."

Oczywiście, że dam znać jak poszło Cool
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Rodzina Fliszkowskich/Brzostowskich/Chętnik  PostWysłany: 04-09-2019 - 14:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
na szwa to akt nr 24 a w genetece 23
poproś o tłumaczenie w odpowiednim wątku:
a w skrócie to ślub Ludwika Fliszkowskiego wdowca po Salomei umarłej w Nowogrodzie - na szwa znajdziesz jej AZ - ożenił się ponownie w tempie błyskawicznym
sam Ludwik ma wg aktu lat 67, urodził się w Zambrowie, syn zmarłych Tomasza i Antoniny Śledziewskiej (i to prawda)

skoro nie znasz rosyjskiego nie będę okrutny Smile- odwiedź sobie stronę Projekt Podlasie i popracuj z tamtejszymi indeksami (po zalogowaniu)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Rodzina Fliszkowskich/Brzostowskich/Chętnik  PostWysłany: 04-09-2019 - 14:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
No to jest dylemat czy wierzyć temu opisowi czy metryce Nota bene zapisów o Fliszkowskich (takżę z udziałem pary Tomasz i Antonina)jest kilka w pobliskich Zambrowowi Rutkach Kossakach .Nazwisko rzadkie raczej skądś tu przybyli ale Wileńszczyzny na razie nie widać, może Tomasz ale ale tego trzeba by dopiero dowieść
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SirChopinOffline
Temat postu: Re: Rodzina Fliszkowskich/Brzostowskich/Chętnik  PostWysłany: 04-09-2019 - 14:55
Sympatyk


Dołączył: 28-08-2018
Posty: 53

Status: Offline
Duże Piwo dla Pana Arka.

Projekt Podlasie znalazłem wczoraj przypadkiem przeglądając forum. Zarejestrowałem się tam wczoraj. Będę szperał.

Gdzie wysłać? Piwo ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Rodzina Fliszkowskich/Brzostowskich/Chętnik  PostWysłany: 04-09-2019 - 14:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
AM Ludwika z Salomeą - Nowogród 1857 ostatecznie wyjaśni ale opis zgadza się z indeksem AU Ludwika na Projekt Podlasie, z dokładnością co do roku

za piwo dziękuję Smile
ale PTG możesz wesprzeć jak masz ochotę jakąś cegiełką
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.577844 sekund(y)