Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
matidranOffline
Temat postu: Podsumowanie i podziękowania dla Genealogów:)  PostWysłany: 31-08-2019 - 21:52
Sympatyk


Dołączył: 29-05-2017
Posty: 154

Status: Offline
Post o wielkości drzewa, który wpadł mi dziś w oczy zainspirował mnie by zrobić małe podsumowanie rocznej pracy:)

Wcześniej drzewo liczyło ok. 50 osób i było oparte wyłącznie o przekaz rodzinny. W zeszłym roku w sierpniu pojechałem na grób prababci, potem do księdza, potem do USC, tam mi powiedzieli zadzwoni pan do archiwum, a w archiwum, sprawdzi sobie pan w takiej bazie, co się nazywa Geneteka:) I tak odkryłem jak dużo źródeł jest w internecie, o czym wcześniej nie miałem pojęcia.

Teraz osób w drzewie jest prawie 1,2 tys. w tym przodków wychodzi 134. Jak na razie mam nadzieję. W jednej linii udało się dojść do 8xpradziadka. W zasadzie połowa XVIII wieku to maksimum jakie udało mi się osiągnąć. Widzę, że w większości parafii zapisy w zasadzie kończą się w tym okresie, a do tego dochodzą linie, które się urywają - jak chociażby prababcia Ksenia z nieistniejącego Wależańska, którą tu już na forum dobre dwa lata z Wami wałkuję. W zasadzie połowę przodków mam zza Buga, z danymi w Wilnie i w Mińsku, co też sprawy nie ułatwia. Nowo odkryta żydowska gałąź uświadomiła mi też, o ile trudniejsze jest poszukiwanie przodków tego wyznania. Zachowało się o niebo mniej zapisów niż tych katolickich.

Osobiście myślę, ze rozmiar drzewa i to kogo tam wpisujemy zależy od naszych celów i upodobań. Ja mam odchyłSmile psychologiczny i moje drzewo jest też nieco genogramem. Dużo mojej uwagi idzie na zbieranie historii o tych ludziach, również tych mitycznych, czy tych które nie mają wartości historycznej, ale mają emocjonalną. W stylu, a co wujek pamięta o swojej babci? Że jak pasałem krowę, koło stawu na którym rosły kaczeńce, to przychodziła i jej wiązała nogi, żeby mi nie uciekła. Jak kiedyś to zbiorę w formie jakiejś rodzinnej książeczki, to będzie jak znalazł na ilustracjęSmile
Wpisuję też oprócz rodzeństwa moich przodków ich potomków. Po pierwsze, bo czasem tam widać powtarzające się schematy rodzinne, po drugie bo daje to łącznik do współcześnie żyjących. A spotkania z nimi potrafią być naprawdę wzruszające. Jak ostatnio z ciocią Wandą na Białorusi.

Dopisałem też do swojego drzewa linię mojej ciotki, z którą nie jestem spokrewniony. Tego w zasadzie nie robię, ale kiedy w trakcie tych poszukiwań wytrzeszczyłem oczy znajdując informację, że jej przodkowie pochodzą z tego samego małego Lubrańca, z którego pochodzi część rodziny mojego ojca to zachwycony tym zbiegiem okoliczności umieściłem ich w drzewie. Jak zrobimy ciotce DNA jeszcze się może okazać, że jednak jesteśmy spokrewnieni.

A zatem udało się znaleźć 134 przodków, i prawie tysiąc spokrewnionych osób. Znalazłem matkę prababci z sierocińca, tym samym odnajdując żydowską praprababcię, która zginęła w Auschwitz. W rosyjskich i ukraińskich archiwach prześledziłem karierę brata pradziadka, chłopa urodzonego tuż po zniesieniu pańszczyzny, który został notariuszem w carskiej Rosji, ożenił się ze szlachcianką i stracił wszystko w Rewolucji. Znalazłem grób prapradziadka na małym wiejskim białoruskim cmentarzu. Poodnawiałem rodzinne kontakty z potomkami moich przodków. Dokształciłem się z historii i języków obcych - musiałem operować chyba w 8 językach:) Generalnie to była i jest piękna i pasjonująca przygoda.

Bardzo dziękuję więc Wam wszystkim za okazywaną mi pomoc, podpowiedzi i za materiały zgromadzone na portalu i za indeksowanie, bez którego nie dało by się tak szybko znaleźć tylu przodków. I życzę wszystkim powodzenia w dalszych poszukiwaniach i odkrywania tego co zakryte:)

pozdrawiam ciepło
Mateusz Ostrowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AntonowiczII_KrzysztofOffline
Temat postu: Podsumowanie i podziękowania dla Genealogów:)  PostWysłany: 31-08-2019 - 22:36
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2007
Posty: 79

Status: Offline
Mateuszu,
Każdy ma swoją motywację budowania takiego czy innego drzewa. Zachęcam do spisywania tych "wspominek" - sam to robię, chociaż już własciwie nie mam kogo o to pytać. Umieszczam je w moich opracowaniach rodzinnych. I zgadzam się, że ..." Generalnie to była i jest piękna i pasjonująca przygoda."
Miło czyta się takie posty,
Pozdrawiam,
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DławichowskiOffline
Temat postu: Podsumowanie i podziękowania dla Genealogów:)  PostWysłany: 02-09-2019 - 20:52
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-09-2006
Posty: 1021
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Dzień dobry!
Myślę, że dla genealoga amatora ważna jest też publikacja typu:
Jak wyszukałem to i to. To wartość sama w sobie - mysli:
Krzycho z Koszalina

_________________
O mnie:
http://www.dlawich.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Podsumowanie i podziękowania dla Genealogów:)  PostWysłany: 02-09-2019 - 21:40
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"Myślę, że dla genealoga amatora ważna jest też publikacja typu:
Jak wyszukałem to i to. To wartość sama w sobie - mysli:
Krzycho z Koszalina"
jak najbardziej a może i mocniej: nie też, a przede wszystkim - przynajmniej dla tych ważne, którzy chcą się czegoś nauczyć.

Brutalnie: co mnie obchodzi kim był dziadek pradziadka piszącego? Ale jak się piszący dowiedział kim był pradziadek i dziadek pradziadka piszącego...o, to jest coś co nie tylko z ciekawością ale i z "interesownym zainteresowaniem" się przyjmuje - bo "warto"Smile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
matidranOffline
Temat postu: Podsumowanie i podziękowania dla Genealogów:)  PostWysłany: 02-09-2019 - 21:51
Sympatyk


Dołączył: 29-05-2017
Posty: 154

Status: Offline
A jest na forum jakaś zakładka, czy wątek żeby się dzielić tym jak się co i kogo odkryło?
Ja bym się chętnie dzielił takimi doświadczeniami i czytał takowe.
Choć przyznam, że brutalność do tego nie zachęca Razz
Dla mnie oprócz konkretu ważny jest też kontent emocjonalny:))
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Podsumowanie i podziękowania dla Genealogów:)  PostWysłany: 02-09-2019 - 21:58
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a jak się nazywa dział w którym ten wątek jest - Q&A?Smile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.752076 sekund(y)