Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
marzanna62Offline
Temat postu: zaginiony w ZSRR w czasie II wojny Roman Rzemieniec  PostWysłany: 29-08-2019 - 18:38
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
Kilka dni temu po ponad rocznym oczekiwaniu dostalam odpowiedz z Biura Poszukiwan PCK, ze nie znaleziono osoby ktorej szukam.
Poszukuje Roman Rzemieniec ur 1916 w Kosciejowie powiat Miechów do 1939 student SGGW po wybuchu wojny wyjechal do Wilna i rodzina stracila z nim kontakt. Z opowiesci seniora rodu wiem ze po wojnie lub w jej trakcie ktos odwiedzil mojego dziadka i przekazal informacje ze sasiadowal prycza w prycze z Romanem w obozie i Roman zmarl na tyfus.
Dziadek nie zyje od 40 lat nie mam innych zrodel informacji uruchomilam poszukiwania przez PCK. Dostalam od nich odpowiedz negatywna wraz z informacja ze prowadzili juz takie poszukiwania na podstawie wniosku mojego dziadka Jana, ktory w 1941 szukal przez PCK swojego brata i podał informacje ze zostal on z Wilna wywieziony wglab Rosji wtedy oczywiscie ZSRR.
Kontaktowalam sie z PCK powiedzili mi ze Czerwonego Krzyza w Rosji dostali odpowiedz negatywna ale poradzili mi aby szukac na wlasna reke.

Macie moze jakies pomysly gdzie szukac, gdzie pisac. Podobno nawet po odpowiedzi negatywnej czasem sie cos znajdowalo nawet po latach tak mowila mila Pani z PCK .

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: zaginiony w ZSRR w czasie II wojny Roman Rzemieniec  PostWysłany: 29-08-2019 - 19:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Obawiam się że możliwości poszukiwawcze PCK jeśli idzie o stalinowskie czasy w ZSRR sa minimalne. Jeśli gdzieś jest wiedza to w archiwach NKWD a ta jest delikatnie mówiąc trudnodostępna. Czy próbowała Pani szukać poprzez Memoriał ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu: Re: zaginiony w ZSRR w czasie II wojny Roman Rzemieniec  PostWysłany: 29-08-2019 - 20:15
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
jamiolkowski_jerzy napisał:
Obawiam się że możliwości poszukiwawcze PCK jeśli idzie o stalinowskie czasy w ZSRR sa minimalne. Jeśli gdzieś jest wiedza to w archiwach NKWD a ta jest delikatnie mówiąc trudnodostępna. Czy próbowała Pani szukać poprzez Memoriał ?


Czekalam na to co odpowie PCK nie mam zadnych doswiadczen w takich poszukiwaniach. Moglabym prosic o wiecej szczegolow panie Jerzy?
Czy moge nspidac do Pana na maila pomagam Pan mi kiedys w poszukiwaniach genealogicznych na Podlasiu.

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: zaginiony w ZSRR w czasie II wojny Roman Rzemieniec  PostWysłany: 29-08-2019 - 20:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Proszę bardzo , chociaż sądze że z wielu powodów zdecydowanie bardziej efektywna byłaby pomoc Pani Ireny (irena powiśle).. Poza niewątpliwą zaleta znakomitej znajomości języka rosyjskiego, posiada ona (konieczna w tej materii)i znajomość ówczesnej sowieckiej rzeczywistości oraz (dla mnie fenomenalna ) umiejętność poruszania się rosyjskojęzycznej bazie archiwalnych zasobów. Ja z jej pomocy korzystałem i wiem co pisze .
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Re: zaginiony w ZSRR w czasie II wojny Roman Rzemieniec  PostWysłany: 29-08-2019 - 20:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Dziękuje, Jerzy, sama chcialam juz pisac.
Przepraszam za bledy, pisze z iPada I poki wkrotce.

1 - archiwum NKWD, raczej zespoly z tego archiwum trafil do GA RF. To archiwum federalny.
Mozna zlozyc tam kwerende - a moze I beda dokumenty.

2 - Po szukalam na strona has rosyjskich, radze szukac nazwiska Ременец.
Natrafilam na jakis osob w obwodzie Swerdlowskim
https://rosgenea.ru/familiya/remenets
Ale te panie chyba urodzone na tamtych terenach.
Osoby z takim nazwiskiem mieszkają i w innych miastach i są w sieciach socjalnych.
Co zrobiłabym? Złożyłaby kwerendę w tym archiwum z nazwiskami w wersjach Ременец, Ржеменец, Жеменец.
Poszukałabym kontakty z tymi osobami w sueciach socjalnych i tez zapytała.

Irena
Zrobiłam poprawki) iPad ma swoje życie))
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu: Re: zaginiony w ZSRR w czasie II wojny Roman Rzemieniec  PostWysłany: 29-08-2019 - 21:30
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
Irena_Powiśle napisał:
Dziękuje, Jerzy, sama chcialam juz pisac.
Przepraszam za bledy, pisze z iPada I poki wkrotce.

1 - archiwum NKWD, raczej zespoly z tego archiwum trafil do GA RF. To archiwum federalny.
Mozna zlozyc tam kwerende - a moze I beda dokumenty.

2 - Po szukalam na strona has rosyjskich, radze szukac nazwiska Ременец.
Natrafilam na jakis osob w obwodzie Swerdlowskim
https://rosgenea.ru/familiya/remenets
Ale te panie chyba urodzone na tamtych terenach.
Osoby z takim nazwiskiem mieszkają i w innych miastach i są w sieciach socjalnych.
Co zrobiłabym? Złożyłaby kwerendę w tym archiwum z nazwiskami w wersjach Ременец, Ржеменец, Жеменец.
Poszukałabym kontakty z tymi osobami w sueciach socjalnych i tez zapytała.

Irena

Zrobiłam poprawki) iPad ma swoje życie))


Dziekuje Wam p. Jerzy i Ireno.
Pani Ireno czy moglabym do Pani zwrocic sie na priw?. Bez dobtej znajomosci rosyjskiego trudno mi bedzie kontaktowac sie z tymi archiwami. Co do formy nazwiska wydaje mi sie ze ta forma Riemieniec nie wchodzi w gre. Rodzina ma ewidentnie stare korzenie 1710 w Malopolsce wszyscy obecnie zyjacy w Polsce maja 1 wspolnego przodka Kazimierza Rzemieniec, a w ksiegach prowadzonych po rosyjsku w 2 polowie 19 wieku nazwisko najczesciej mialo te 2 ostatnie eymienione przez Pania formy. Pisze z komorki i nie mam pojecia jak wlaczyc cyrylice. Tak czy siak czy zgodzilaby sie Pani pomoc mi w tej korespondencji do archiwow rosyjskich. Nie mam pojecia jak sie tam poruszac. Pani Ireni napisalam do Pani na priv.

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp


Ostatnio zmieniony przez marzanna62 dnia 29-08-2019 - 21:52, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Re: zaginiony w ZSRR w czasie II wojny Roman Rzemieniec  PostWysłany: 29-08-2019 - 21:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Tak, Oczewiscie.

_________________
Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kucharczyk_rajmundOffline
Temat postu: Re: zaginiony w ZSRR w czasie II wojny Roman Rzemieniec  PostWysłany: 02-09-2019 - 19:09
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2017
Posty: 77

Status: Offline
Ja też po ponad rocznym oczekiwaniu dostałem podobną odpowiedz z Biura Poszukiwan PCK, nie znaleziono żadnych informacji na temat osoby ktorej szukam. Jestem pawie pewien że osoba o która mi chodziło zginęła po 41 roku jako przymusowy poborowy z terenów wschodnich II RP. Czy jest jakaś możliwość odszukania informacji gdzie zginął

Pozdrawiam Rajmund

_________________
Pozdrawiam Rajmund Kucharczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Re: zaginiony w ZSRR w czasie II wojny Roman Rzemieniec  PostWysłany: 02-09-2019 - 19:39
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Musisz podac jakies namiary na poszukiwana osobe, moze w sieci cos sie znajdzie.

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kucharczyk_rajmundOffline
Temat postu: Re: zaginiony w ZSRR w czasie II wojny Roman Rzemieniec  PostWysłany: 02-09-2019 - 19:46
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2017
Posty: 77

Status: Offline
Grazyna_Gabi napisał:
Musisz podac jakies namiary na poszukiwana osobe, moze w sieci cos sie znajdzie.

Pozdrawiam
Grazyna



Franciszek Fleischer lub Fleiszer urodzony 1 09 1919 Rzęsna Polska koło Lwowa syn Jana i Katarzyny Gorczyńskiej, zginął gdzies nad Wołgą jako poborowy Armii Czerwonej po 1941 roku.

_________________
Pozdrawiam Rajmund Kucharczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.724118 sekund(y)