Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
krystynayOffline
Temat postu: Wywoz do Francji na roboty przymusowe - oboz przesiedlenczy.  PostWysłany: 26-08-2019 - 21:20
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2019
Posty: 85

Status: Offline
Szanowni Panstwo,

moj tato wraz z rodzenstwem i mama zostali wywiezieni z Pabianic do Francji na roboty przymusowe. Na stronie straty.pl znalazlam, ze tato rozpoczal prace w 1942 roku, jego rodzenstwo w 1943. Wiem, ze wywiezieni zostali razem. Nie wiem czy w 1942 czy wczesniej. Ponoc proces wywozki byl dlugi. Niezyjacy juz tato wspominal, ze najpierw przebywali w obozie przesiedlenczym w Lodzi. Z poszukiwan moich i pomocy Archiwum Panstwowego w Lodzi wynika, ze nie ma sladu taty w dokumentach obozow przesiedlenczych tego miasta.
Chcialabym bardzo ustalic droge taty z Pabianic do Francji, okazuje sie to jednak bardzo trudne. Czy jest jakis centralny zbior informacji o obozach przesiedlenczych Kraju Warty? Nie wiem tez czy mozliwe jest ustalenie gdzie byla ostatnia przesiadka przed wjazdem do Niemiec.
Zastanawiam sie czy skoro nie ma zadnego sladu pobytu mojego taty w jakimkolwiek obozie przesiedlenczym w Lodzi tzn, ze byl wywieziony do obozu w innym miescie, czy tez zaginely dokumenty.
Bede niezmiernie wdzieczna za sugestie, podpowiedzi jak to'ugryzc'. ( Musze tez przyznac, ze temat powrotu mojego taty do Polski czeka w oddzielnej kolejce jako jeszcze trudniejszy).
Pozdrawiam
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Januszewska_AngelikaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-08-2019 - 21:46
Sympatyk


Dołączył: 06-10-2018
Posty: 38
Skąd: Śląskie
Status: Offline
Moja rodzina była wysiedlona w 1940 roku, z powiatu konińskiego, poprzez Centralę Przesiedleńczą w Łodzi (obóz przy ul. Łąkowej). Przy pomocy AP w Łodzi udało mi się odnaleźć jedynie zapis na listach wysiedlonych z powiatu konińskiego o wysiedleniu z miejscowości Anielewo rodziny Szelewskich - bez żadnego wykazu imiennego jej członków. Z Łodzi część rodziny wywieziono pod Lublin (i dokumenty na ten temat udało mi się znaleźć), a część na roboty do Rzeszy (i tutaj brak jakichkolwiek dokumentów, także w ITS Bad Arolsen). W związku z tym, wydaje mi się, że to całkiem możliwe, że Pani tata także przebywał w Łodzi i stamtąd był wywieziony, a dokumenty Centrali Przesiedleńczej po prostu zaginęły lub dokumentacja (celowo lub nie, choć to do Niemców niepodobne) była prowadzona w sposób niechlujny i niepełny. Czy pisała już Pani do Bad Arolsen? Ponadto, na Straty.pl powinno być podane źródło, z którego pochodzą ich informacje.

Pozdrawiam,
Angelika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krystynayOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-08-2019 - 23:39
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2019
Posty: 85

Status: Offline
Bardzo dziekuje, do Arolsen pisalam w lutym , czekam na odpowiedz. Na stronie straty.pl dane nt mojego taty pochodz of FPNP i Urzedu do Spraw Kombatantow. Jesli sie nie myle to FPNP bazuje na Arolsen. Coz szukam dalej.
Jeszcze raz dziekuje za wiadomosc.
Pozdrawiam
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.869832 sekund(y)