Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
sobota, 19 października 2019

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Ryszard
Temat postu: Krause  PostWysłany: 24-08-2019 - 14:40
Sympatyk

Poszukuje informacji na temat nazwiska Krause Salomea ur.1809 zm.26.11.1884r .w Joanka Mroczeńska powiat Kępno, córka Józefa Krause.
Czy to byli Niemcy czy Żydzi?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ł.A.RynkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-08-2019 - 06:17
Sympatyk

Status: Offline
W treści aktu zgonu powinien Pan znaleźć informację o religii tej osoby.
Na podstawie nazwiska nie da się tego ocenić, szczególnie w przypadku tak popularnego jak Krause.
Też mam przodków o tym nazwisku, więc rozumiem problem z poszukiwaniami osób o bardzo popularnym nazwisku. "Moi" Krausowie przybyli z Deyelsdorfu w Meklemburgii do wsi Wieniec w Królestwie Polskim (Kongresówce) na początku XIX wieku.
Ale Krausowie pojawiali się na ziemiach polskich od początków kolonizacji niemieckiej, czyli od czasów średniowiecznych. Niektórzy spolonizowali się i zostali polskimi mieszczanami, inni nawet dostąpili nobilitacji szlacheckiej, jak Krauzowie herbu Krauza i nie tylko. Oczywiście gdy zaczęto nadawać najpopularniejsze niemieckie nazwiska Żydom, pojawili się też starozakonni Krause czy też Krauze.
Losy każdej rodziny więc trzeba dokładnie zbadać w oparciu o źródła.
Na przykład moi przodkowie Krause trzymali się w zamkniętej grupie Niemców przez trzy kolejne pokolenia, żenili się z czystej krwi Niemkami w 1857 a następnie syn w 1891, aż do pięknych czasów międzywojnia gdy w 1931 mój pradziadek ewangelik Krause wyszedł za moją prababkę Polkę i ich dzieci chrzczone były już w kościele katolickim, niemieckiego nie znały. Ale w tej samej rodzinie byli Krausowie, którzy spolonizowali się już wcześniej, a byli tacy, którzy nie spolonizowali się wcale.

Pozdrawim,

Łukasz Rynkowski

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Pobłocka_ElżbietaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-08-2019 - 08:14
Sympatyk

Status: Offline
Salomea wyzn.katol. biorąc ślub z Wincentem Wierzbińskim wyzn.katol. ,była wdową:

W basi http://www.basia.famula.pl/skany
Parafia katolicka Trzcinica, (Kępno)wpis 21a / 1844
Vincentius Wierzbinski
Salomea Gibelowa (wdowa)
Ślub 10 listopada 1844r.
Wincenty Wierzbiński ,wyzn.katol.kawaler ,Łaski
Salomea Gibelowa wyzn.katol. wdowa z Joanki Mroczeńskiej
ślub w Baranowie
https://szukajwarchiwach.pl/53/3533/0/6 ... FF3PNvsoAg

Poznan Project:
Parafia katolicka Baranów,(Kępno) wpis V5 / 1840
Jacobus Gibler (27 lat)
Antonina Krauzowa (26 lat)

Należy dotrzeć do I ślubu,
czy imię pomyłkowo zapisano Antonina ,czy to jej siostra?

Ryszard
Temat postu:   PostWysłany: 25-08-2019 - 15:44
Sympatyk

Salomea Krause była moją praprababcią o niemieckim nazwisku i bardzo jestem ciekawy skąd rodzina Krause mogła się znależć na ziemi kępińskiej sięgając okresu ok. 1780 r czyli od czasów mojego praprapradziadka Josefa Krause.
Informacje uzyskane od Eli są bezcenne .Pozdrawiam serdecznie Very Happy

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat