Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-08-2019 - 11:28
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Julio: trochę retorycznie było czy się zdarzałoSmile
oczywiście, że się zdarzało
do snucia wniosków o zaniżaniu po prostu trzeba zbadać kilka rzeczy np jak często (w tym porównaniu z nieścisłościami w drugą stronę)
a co do wpisywania imienia ojca (nie pełnych danych): istotne nie "czy" (bo jak wyżej - dziesiątki tysięcy wpisów, że tak, na jakiej podstawie etc) tylko "kiedy"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
karol4500Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-08-2019 - 22:48


Dołączył: 10-08-2019
Posty: 7

Status: Offline
Dziękuję wszystkim za informację. Przeglądałem aneksy ale nie wszystkie są czytelne i nie do końca wiem gdzie najlepiej szukać tzn. gdzie taka informacja będzie dołączona ? Do aktu urodzenia - nie było, do aktu zgonu? do aktu ślubu?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-08-2019 - 05:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
aneksy czyli alegaty to były dokumenty potrzebne do zawarcia zw.małżeńskiego dołączone do aktu ślubu, w twoim przypadku trzeba sprawdzić, czy zachowały się alegaty do ślubów z 1868
pozdrawiam
BasiaS

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
karol4500Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-04-2022 - 23:41


Dołączył: 10-08-2019
Posty: 7

Status: Offline
Witam wszystkich po dłuższej przerwie. W temacie nic nie udało mi się ruszyć do przodu. Przewertowałem aneksy - te dostępne bo nie wszystkie lata posiadają aneksy i nadal brak informacji czy prapradziadek odnalazł ojca czy po prostu jakimś "cudem" mógł podać imię ojca i inne nazwisko matki (choć to wykluczam gdyż mam jej akt urodzenia oraz jej rodziców i dokładnie to jej nazwisko miał prapradziadek). Także uważam, że ktoś pozwolił na taki zapis w akcie ślubu z drugą żoną (może jakaś darowizna na Kościół w tym pomogła Smile ?). Będę wdzięczny jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-04-2022 - 09:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
jeżeli jesteś przekonany, że ślub dotyczy jednak twojego przodka (mimo tych różnic, które podajesz) to nie można wykluczyć zwykłej pomyłki przy zapisywaniu aktu, bo niby czemu miałaby służyć zmiana nazwiska panieńskiego matki? Chyba, że chodziło o jakiś spadek?

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-04-2022 - 09:47
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
uprawdopodobnieniu nazwiska ojca miałaby służyć - temu:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pawel_boOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-04-2022 - 10:59
Sympatyk


Dołączył: 29-07-2018
Posty: 43
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Karolu,
W mojej rodzinie była bardzo podobna sytuacja. Akt urodzenia mojego przodka Waleriana Holke spisano w parafii ewangelicko-augsburskiej w Kaliszu i zapisano w nim, że było to "dziecię nieprawego łoża, urodzone z Karoliny Holke". Jego matką chrzestną była Józefa Wanemann Semmelmann.

Co się działo później, można przeczytać tutaj: https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... 3&x=0&y=0. W 1873 roku zawarł małżeństwo w Warszawie. Po odpis aktu urodzenia do Kalisza nie pojechał, bo było za daleko. Spisano akt znania, w którym okazało się, że był katolikiem, synem jakiegoś Jana i Karoliny z Zemelmanów (czyli wziął nazwisko chrzestnej), małżonków Holke. Data urodzenia i Kalisz jako miejsce urodzenia zgadzają się.

Wniosek taki, że można nakłamać już do pierwszego ślubu, bez czekania na drugi...

Pozdrawiam,
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
karol4500Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-04-2022 - 11:22


Dołączył: 10-08-2019
Posty: 7

Status: Offline
I chyba na to wszystko wskazuje. Przy pierwszym ślubie wszystko się zgadza. Dostarczył wszystkie dokumenty tj. odpis aktu urodzenia, akt zgonu matki oraz akt urodzenia przyszłej małżonki. Znalazłem również świadectwo zapowiedzi. A przy drugim już ślubie ? Brak aneksów więc może niczego nie dostarczył. Tak więc - ojca brak choć pozostaje jeszcze kwestia jego brata, którego nie mogę odszukać tzn. aktu ślubu bo jak wiadomo często się w tamtych czasach przemieszczali i w sumie nie wiadomo w którym roku oraz której Parafii zawarto małżeństwo. W sumie na spokojnie może się jeszcze coś odszuka. Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.849407 sekund(y)