Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
gkop1957Offline
Temat postu: Akt małżeństwa Jerzy Buzek Lwów  PostWysłany: 12-07-2019 - 23:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2017
Posty: 137
Skąd: Cieszyn
Status: Offline
Witam
Poszukuję aktu małżeństwa Jerzego Buzka i Emilii z d. Karwasz.
Jerzy urodził się 8 maja 1880 roku w miejscowości Gumna (Śląsk Cieszyński). Był uczniem gimnazjum polskiego. Za pracę i gorący patriotyzm, który wykazał w walkach pod Lwowem odznaczony został Honorową Odznaką „Orlęta”. (te wiadomości pochodzą z czasopisma „Ewangelik” 1938, nr 31 str.4 – poniżej link)
https://www.sbc.org.pl/dlibra/publicati ... t?ref=desc
Pracował jako oficjał kancelaryjny w Kuratorium Okręgu Szkolnego Lwowskiego. Rozporządzeniem z dnia 16 stycznia 1922 roku został przeniesiony na równorzędne stanowisko do Kuratorium Okręgu Szkolnego Krakowskiego. W 1929 roku awansował i jako adiunkt kancelaryjny rozpoczął pracę w Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego. Wkrótce objął stanowisko naczelnika kancelarii. 30 czerwca 1932 roku przeszedł na emeryturę. Wrócił w rodzinne strony i zamieszkał we wsi Pastwiska koło Cieszyna. Zmarł 22.07.1938 roku. Pochowany został na Cmentarzu Ewangelickim w Cieszynie.
Emilia urodziła się 22 kwietnia 1879 roku w miejscowości Cuniów, parafia Powitno, powiat Gródek Jagielloński z ojca nieznanego (pater ignotum) i matki Katarzyny Ostrowskiej.
W akcie zgonu: Emilia Buzek z d. Karwasz, córka Dymitra i Katarzyny Ostrowskiej.
Posiadam zdjęcie ślubne z nadrukiem „MAKART LWÓW”, co pozwala przypuszczać, że ślub odbył się we Lwowie. Prawdopodobnie był to ślub cywilny, bo Jerzy był ewangelikiem, Emilia katoliczką. Proszę o pomoc i wskazówki, bo trochę się pogubiłam.
Pozdrawiam
Grażyna Koper
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gkop1957Offline
Temat postu: Akt małżeństwa Jerzy Buzek Lwów  PostWysłany: 14-08-2019 - 10:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2017
Posty: 137
Skąd: Cieszyn
Status: Offline
Witajcie
Nawiązując do powyższego postu, może ktoś z forumowiczów pomoże mi rozwiązać kwestię ślubu Jerzego i Emilii. Czy jest możliwy w latach dwudziestych ubiegłego wieku ślub tylko cywilny?
Pozdrawiam
Grażyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Akt małżeństwa Jerzy Buzek Lwów  PostWysłany: 14-08-2019 - 11:06
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31599
Skąd: Warszawa
Status: Offline
nie

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Akt małżeństwa Jerzy Buzek Lwów  PostWysłany: 14-08-2019 - 14:40
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Jak najbardziej pod rygorem BGB w zaborze pruskim był ślub cywilny poprzedzający ślub kościelny. Mało tego ludzie przed wojną w Wielkopolsce i na Pomorzu zawierali zgodnie z prawem również takie śluby i rzadziej wyłącznie takie, jeśli byli mieszkańcami tych terenów lub mieszkali tam dłużej niż 3 miesiące. W praktyce można było to obejść
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gkop1957Offline
Temat postu: Re: Akt małżeństwa Jerzy Buzek Lwów  PostWysłany: 14-08-2019 - 21:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2017
Posty: 137
Skąd: Cieszyn
Status: Offline
Tomasz_Lenczewski napisał:
Jak najbardziej pod rygorem BGB w zaborze pruskim był ślub cywilny poprzedzający ślub kościelny. Mało tego ludzie przed wojną w Wielkopolsce i na Pomorzu zawierali zgodnie z prawem również takie śluby i rzadziej wyłącznie takie, jeśli byli mieszkańcami tych terenów lub mieszkali tam dłużej niż 3 miesiące. W praktyce można było to obejść

Wszystko fajnie, ale mi chodzi o ślub we Lwowie. Gdzie jest większe prawdopodobieństwo - Kościół Ewangelicki Augsburskiego i Helweckiego Wyznania czy Rzymskokatolicki?
Pozdrawiam
Grażyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 14-08-2019 - 22:04
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
Grażyno - a ślub był w II RP ? (bo piszesz o latach 20-tych)
Licząc po wieku obojga, bardziej prawdopodobne wydaje się być, że ślub był przed I wojną, czyli jeszcze pod zaborami
np. 1914-1879= 35 lat
No chyba, że to ślub wdowców, albo z innych powodów wynika, że ślub miałby być w latach 20-tych...
Bo w sumie jurysdykcja ma znaczenie. Chyba.

Co do obrządku... w zasadzie przyjmuje się, że ślub jest u panny młodej... ale... różnie może być. Ja bym sprawdzała najpierw katolickie parafie..
Ostatnio szukałam Bliklego (takiego cukiernika warszawskiego), tam też śluby były mieszane i były w parafii panny młodej katoliczki --> https://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Kazimierz_Blikle

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gkop1957Offline
Temat postu:   PostWysłany: 14-08-2019 - 22:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2017
Posty: 137
Skąd: Cieszyn
Status: Offline
Beato - jak napisałam na początku jestem w posiadaniu zdjęcia tej pary zrobionej w zakładzie fotograficznym MAKART we Lwowie. Osoby na tym zdjęciu nie są młode.Jerzy przebywał we Lwowie do roku 1922, potem Kraków.W 1924 roku w Krakowie przychodzi na świat ich jedyna córka Helena.Dlatego tak się uczepiłam tych lat dwudziestych.
Pozdrawiam
Grażyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 14-08-2019 - 23:12
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
Jeżeli II RP - to ślub był "kościelny" z zapisem w księgach stanu cywilnego. Nie było samych cywilnych.
We Lwowie nie pomogę, nawet nie wiem gdzie szukać.

Dopytam tylko - widziałaś taki dokument: "Zapomniane dzieje profesora Józefa Buzka (1873-1936) i jego rodziny" Ligia Gepfert, 2013. Nie wiem czy wspomniany profesor był spokrewniony z Jerzym, którego ślubu szukasz - ale zajrzeć do tej pozycji nie zawadzi.
Więcej o publikacji tu: https://academica.edu.pl/reading/readMe ... d=32964150
O ile dobrze rozumiem nie jest to książka, tylko artykuł, który został opublikowany w: Ruch Pedagogiczny (Warszawa). 0483-4992. R. 84, nr 2 (2013), s. 91-102

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gkop1957Offline
Temat postu:   PostWysłany: 14-08-2019 - 23:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2017
Posty: 137
Skąd: Cieszyn
Status: Offline
Józef Buzek to polski statystyk, ekonomista i senator I kadencji w II RP. Nie był spokrewniony z Jerzym. To zupełnie inne gałęzie.Na Śląsku Cieszyńskim było ich kilka: Podobora, Końska, Niebory, Kocobędz, Oldrzychowice. Ja zajmuję się tą ostatnią tu wymienioną.
Pozdrawiam
Grażyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-08-2019 - 10:07
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31599
Skąd: Warszawa
Status: Offline
krakowskie meldunkowe / ewidencja ludności?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gkop1957Offline
Temat postu:   PostWysłany: 07-05-2020 - 21:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2017
Posty: 137
Skąd: Cieszyn
Status: Offline
Witam.

Temat zamknięty. Znalazłam.

http://agadd2.home.net.pl/metrykalia/30 ... 2_0112.jpg

Pozdrawiam
Grażyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.154252 sekund(y)