Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
rademene80Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-01-2019 - 00:51


Dołączył: 18-01-2019
Posty: 1

Status: Offline
Witam wszystkich Smile Jestem pełen podziwu jak duża pracę robicie. Dzieląc się informacjami. Jeżeli ktoś w swoich badaniach natrafił Gerhard Kunkel i Olga zd. Fiegier. Prosiłbym o informacje.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gooner8Offline
Temat postu:   PostWysłany: 12-08-2019 - 21:51
Sympatyk


Dołączył: 18-11-2017
Posty: 10

Status: Offline
Witam,

Czy ktoś w 2019 szuka jeszcze informacji o swoich przodkach - hutnikach szkła? Wink Moi przodkowie pracowali w II poł. XIX wieku m.in. w Hucie Amelin pod Krasnosielcem - nazwiska Ryder lub Reder oraz Mantz lub Manc.

Pozdrawiam,

Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
arnelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-08-2019 - 08:08
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-06-2017
Posty: 67

Status: Offline
Witam,
gdy przeczytałem wpis akiraq o Janie Kunkelu (z 2015r.), przypomniałem sobie, że niedawno pozbyłem się książki "Czerwone jak rubin" Gottholda Glogera (Nasza Księgarnia, 1966) - opisującej życie Johanna Kunckela (1630-1703), alchemika, być może przodka tych wszystkich hutników szkła i sukienników.
Johann Kunckel/Kunkel von Löwenstjern - niem. alchemik, któremu udało się m.in. wyizolować fosfor, opracować technologie prod. rubinowego szkła kryształowego i barwników szklarskich i włókienniczych (chyba jego córka wyszła za francuskiego hugenockiego włókiennika), sprzedany przez Fryca Wielkiego do Szwecji, gdzie został baronem (1693)...
Ciekawy przodek (?) ...
pozdrawiam
Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
myckekazimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-08-2019 - 08:59
Sympatyk


Dołączył: 14-02-2018
Posty: 104

Status: Offline
Gooner8 napisał:
Witam,

Czy ktoś w 2019 szuka jeszcze informacji o swoich przodkach - hutnikach szkła? Wink Moi przodkowie pracowali w II poł. XIX wieku m.in. w Hucie Amelin pod Krasnosielcem - nazwiska Ryder lub Reder oraz Mantz lub Manc.

Pozdrawiam,

Paweł


Witam
Hutników szkła można szukać w okolicach Radomska .Istniała tam Huta Jasięn przeniesiona później do Radomska .To będzie parafia Kobiele Wielkie .
Na szybko fabrykant szkła Edward Ryder:
https://www.familysearch.org/search/fil ... cc=2115410

W okolice Piotrkowa też istniał taki przemysł. Szukałem troche i zauważyłem ,że hutnicy o niemieckich nazwiskach przychodzili z okolic Kłodzka .Pamiętam ,że zidentyfikowałem jedną miejscowośc o nazwie Kamienna . Generalnie jak jednak podawano jako miejsce urodzenia Słąsk .
Pozdrawiam k mycke
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JurTanOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-08-2019 - 10:08


Dołączył: 13-08-2019
Posty: 1

Status: Offline
Witam.
W poszukiwaniach rodziny Ryder /Ryder Edward ur.1837,Ryder Wilhelm syn Filipa ur. 1849 / pomocnym będzie zapoznanie się z opracowaniem K.s.Zbigniewa Rostkowskiego "Huta Szklana Galicynów" w powiecie węgrowskim w latach 1840-1875. Wschodni Rocznik Humanistyczny Tom III 2006.
Pozdrawiam Jerzy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-08-2019 - 14:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
arnel napisał:
Witam,
gdy przeczytałem wpis akiraq o Janie Kunkelu (z 2015r.), przypomniałem sobie, że niedawno pozbyłem się książki "Czerwone jak rubin" Gottholda Glogera (Nasza Księgarnia, 1966) - opisującej życie Johanna Kunckela (1630-1703), alchemika, być może przodka tych wszystkich hutników szkła i sukienników.
Johann Kunckel/Kunkel von Löwenstjern - niem. alchemik, któremu udało się m.in. wyizolować fosfor, opracować technologie prod. rubinowego szkła kryształowego i barwników szklarskich i włókienniczych (chyba jego córka wyszła za francuskiego hugenockiego włókiennika), sprzedany przez Fryca Wielkiego do Szwecji, gdzie został baronem (1693)...
Ciekawy przodek (?) ...
pozdrawiam
Andrzej


Przodek byłby ciekawy, ale jeśli nawet, to jeszcze jakieś 100 lat (ok. 3 pokolenia, no może 2) do niego brakuje. Pomysły na szukanie są, tylko czasu brak. A że nazwisko Kunckel/Kunkel spotkałem w kontekście hut szklanych jak i przemysłu (i handlu) sukienniczego, to z doświadczenia musze potwierdzić (sukiennicy w Pradze przy Warszawie, potem Pułtusku; jeszcze jacyś Kunkele fabrykanci byli chyba w Łodzi).

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
arnelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-08-2019 - 17:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-06-2017
Posty: 67

Status: Offline
A jak dodam, że produkowane przez Kunckela naczynia z rubinowego szkła konkurowały wtedy na dworach królewskich z porcelaną z Sevres?
Warto będzie szukać?
Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-08-2019 - 19:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Szukać zawsze warto (no, zazwyczaj), tylko że ja robię to w odwrotnym kierunku, tzn nie staram się podłączyć kogoś do "swoich" a raczej badam w jakich kierunkach od nich właśnie rozchodzą się tropy.

A za informacje o alchemiku Kunckelu dziękuję, interesujące.

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gooner8Offline
Temat postu:   PostWysłany: 29-08-2019 - 02:02
Sympatyk


Dołączył: 18-11-2017
Posty: 10

Status: Offline
Witam,

Bardzo dziękuję za informacje przekazane we wcześniejszych postach.

Wracając do tematu hutników spod Krasnosielca to udało mi się ustalić, że część przybyła tam z obszaru południowej Wielkopolski tj. okolic Ostrzeszowa, gdzie istniały małe huty zlokalizowane w miejscowościach m.in. Ludwików (huta założona przez Ludwika Mittelstädta) i Przedborów - nazwiska niektórych hutników tam pracujących: Baldermann, Manz (Mans), Michaelis, Reder (Röder).

W Piotrkowie istniał wysokorozwinięty przemysł szklarski. W wyniku działań wojennych w latach 1914-1918 wielu hutników przeniosło się do hut w Sosnowcu i Szczakowej.

Pozdrawiam,
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
meggyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-08-2019 - 08:16
Sympatyk


Dołączył: 22-09-2008
Posty: 97

Status: Offline
Witam, trzeba wspomnieć hutników pochodzących z Turyngi ( Lauscha) o nazwisku Greiner. Nasi Greiner przybyli właśnie do południowej Wielkopolski i na Sląsk w 1800 roku. Następnie do Galicji -Mikuliczyn 1855 roku.
Dodam hutników o nazwisku Fillinger, Cange.


Pozdrawiam Meggy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gooner8Offline
Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2020 - 21:37
Sympatyk


Dołączył: 18-11-2017
Posty: 10

Status: Offline
Witam,

W swoich poszukiwaniach natrafiłem na stronę p. Astrid Dolejsch dotyczącą miejscowości, w których zlokalizowane były ośrodki hutnictwa szkła w Królestwie Prus.

Na stronie można znaleźć wiele informacji na temat rodzin hutnicznych obejmujących głównie I połowę XIX w.

np. obszar Ostrowa Wielkopolskiego i Ostrzeszowa:

http://astriddolejsch.de/sippen/thuer_greiner.htm

Pozdrowienia,

Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
annacholewaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-08-2020 - 14:51


Dołączył: 02-08-2020
Posty: 1

Status: Offline
Dzień dobry, w drzewie genealogicznym mam gałąź "hutniczą", w której znajdują się nazwiska takie jak wymieniane wcześniej w tym wątku Trojan i Kiziński. Rodzina Trojanów wędrowała z Łódzkiego przez Mazowieckie. Na początku XX wieku osiedlili się w Lubelskiem, w okolicy Włodawy, gdzie pracowali w hutach szkła Józefów oraz Nadbużanka. Tutaj też pojawia się nazwisko Kiziński: jedna z sióstr mojej babci (z d. Trojan) wyszła za mąż za hutnika o tym nazwisku.

Obecnie szukam informacji o przodkach z tej linii o nazwisku Gundlach/Gonlach/Gądlach.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dstancelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-12-2021 - 02:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2014
Posty: 86

Status: Offline
http://tpzk.online/wp-content/uploads/2 ... KZH-47.pdf

Wszystkim zainteresowanym hutnictwem szkła w gminie Krasnosielc polecam artykuł o Hucie Amelina , który został wydrukowany w Krasnosielckim Zeszycie Historycznym nr 47. Mam nadzieję,że razem z Robertem damy Wam inspirację do dalszych poszukiwań hutników szkła z rejonu Krasnosielca

_________________
Pozdrawiam Darek Stancel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-12-2021 - 09:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
dstancel napisał:
http://tpzk.online/wp-content/uploads/2021/05/KZH-47.pdf

Wszystkim zainteresowanym hutnictwem szkła w gminie Krasnosielc polecam artykuł o Hucie Amelina , który został wydrukowany w Krasnosielckim Zeszycie Historycznym nr 47. Mam nadzieję,że razem z Robertem damy Wam inspirację do dalszych poszukiwań hutników szkła z rejonu Krasnosielca


Dzięki, z zainteresowaniem przeczytam. Wesołych Świąt!

edycja 2021-12-26
A'propos występującego w artykule Andrzeja Uklańskiego (założyciela huty Adamsverdruss) - w czerwcu 1819 r. hr. Karol Brzostowski zawarł umowę z Gustawem Uklańskim, cyt. z oryginału:

„(…)Stanęli Osobiście, JWo Karol Hrabia Brzostowski, Dziedzic Dóbr Lisewa y Krasnoborszczyzny, y dalszych majętności, mieszkaiący w Lisewie z Jedney strony. –y- JPan Gustaff Uklanski mayster kunsztu wyzwolonego Fabryk Hutty Szklaney, zamieszkały w Królestwie pruskim, w ?; i Kreyzie Alenszteyn, we wsi Gielgunach, a tu gościnno dla zrobienia Kontraktu bawiący się, pełnoletni i do Działań Urzędowych prawomocni…”.

Gielguny to Gelguhnen czyli Jegłuń (dziś już nie istnieje).
Może Gustaw był jednym z synów Andrzeja, wygląda na to że w temacie hutnictwa szkła rodzina Uklańskich prowadziła dość rozległe interesy.

Do umowy dołączone są plany samej huty jak i towarzyszących zabudowań (walcownia, domy hutników etc.). Niestety, inne dane dotyczące ew. pracowników huty, czy to sprowadzonych specjalistów, czy innych - nie występują.

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gooner8Offline
12 Temat postu:   PostWysłany: 06-02-2022 - 19:55
Sympatyk


Dołączył: 18-11-2017
Posty: 10

Status: Offline
dstancel napisał:
http://tpzk.online/wp-content/uploads/2021/05/KZH-47.pdf

Wszystkim zainteresowanym hutnictwem szkła w gminie Krasnosielc polecam artykuł o Hucie Amelina , który został wydrukowany w Krasnosielckim Zeszycie Historycznym nr 47. Mam nadzieję,że razem z Robertem damy Wam inspirację do dalszych poszukiwań hutników szkła z rejonu Krasnosielca


Gratuluję artykułu! Przeczytałem jednym tchem i polecam wszystkim. Artykuł jest świetnym opracowaniem zbierającym dostępny materiał faktograficzny. Szkoda, że pozostałe huty nie doczekały się jeszcze takiego opisu.

Jako potomek hutników pracujących w Hucie Amelina bardzo dziękuję autorom.

PS
Czy pozostałości po zabudowaniach huty są widoczne na NMT?

Pozdrawiam
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.605521 sekund(y)