Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jerkosOffline
Temat postu: Kosianka Litewka  PostWysłany: 18-09-2018 - 09:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-12-2016
Posty: 21

Status: Offline
w książce A.Laszuk wymieniona jest Kosianka Litewka, jako część zaścianka Kosianka, ale nigdzie nie można znaleźć jej lokalizacji - czy ktoś potrafi ją okreslić?
Jerzy Kosiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Kosianka Litewka  PostWysłany: 18-09-2018 - 11:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Prawdopodobnie mamy do czynienie z zamiennością nazwy. Dotąd istnieje nazwa Bogusze Litewka położona w połowie drogi miedzy Kosianką Starą i Boguszami Starymi
https://www.google.com/maps/place/17-31 ... 22.6839488
Uwagę zwraca to że ze odległość jest mierzona nawet nie w kilometrach ale tylko w setkach metrów. Taka jest specyfika podlaskich wsi drobnoszlacheckich,że drogowskazy pomiedzy nimi niekiedy ze sobą się stykają. Z praktyki własnych kwerend wiem że w takich sytuacjach nazwa bywała używana zamiennie. W podymnym 1791 parafii perlejewskiej występuja tylko Bogusze Litewka (Kosianki L nie ma). Razem zapisano dziewięć części, z czego cztery Boguszewskich, cztery Kosińskich i jedna Poniatowskich
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Kosianka Litewska.  PostWysłany: 18-09-2018 - 16:04
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witaj.

Pytasz o położenie miejscowości Kosianka Litewka, która ma być częścią zaścianka Kosianka. W tym co napisał Jamiołkowski_Jerzy może skrywać się ziarno prawdy. Na mapie, którą zamieścił Jerzy, obok wsi Bogusze Litewka leży wieś Kosianka Leśna a między nimi Kosianka Stara. Kiedyś była jedna wieś Kosianka [ Kosianki ], która była gniazdem rodowym Kosińskich herbu Rawicz. Później na skutek rozrostu rodu wieś Kosianka podzieliła się na kilka części i stała się okolicą szlachecką. Okolica ta składała się z zaścianków szlacheckich o nazwach: Kosianka Boruty, Kosianka Leśna, Kosianka Stara, Kosianka Trojany albo Trojanówka. Wspomina o tym Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich z roku 1902 w tomie XV, w części 2, na stronie 134 pod hasłem Kosianka Boruty.
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... V_cz.2/134
W drugiej połowie XVII wieku zaścianki te znajdowały się w ziemi drohickiej województwa podlaskiego. Obecnie ich położenie administracyjne to województwo podlaskie, powiat siemiatycki, gmina Grodzisk i noszą one odpowiednio nazwy: Kosianka – Boruty, Kosianka Leśna, Kosianka Stara, Kosianka – Trojanówka.

Tu powstaje pytanie czy Kosianka Litewska istniała? Czy raczej chodzi o zaścianek o nazwie Kosianka Leśna? Wieś Bogusze – Litewka od wsi Kosianka Leśna dzieli odległość trochę ponad 1. kilometr w linii prostej. Drogami to 1,9 km albo 3,1km. Obecnie Bogusze – Litewka i Kosianka Leśna znajdują się w jednej gminie Grodzisk w powiecie siemiatyckim. Jest jeszcze wieś Bogusze Stare leżąca obok wsi Bogusze – Litewka. Litewka jako drugi człon nazwy Bogusze – Litewka wskazuje na pochodzenie osób tam zamieszkałych lub/i osadzonych, w tym przypadku byliby to Litwini. Pierwotnie Bogusze Stare i Bogusze - Litewka były jedną wsią założoną przez kogoś o imieniu Bogusz.
Jak pisze Tomasz Jaszczołt* „(…). Jak wynika z wykopalisk archeologicznych tereny położone pomiędzy Bugiem i Nurcem były od dawna wykorzystywane w celach osadniczych i gospodarczych. Przez te okolice, zasobne w lasy i środki żywności przebiegały główne drogi łączące Słowiańszczyznę północną, Nowogród, Litwę, Jaćwież z Rusią Kijowską, zachodem i południem Europy. Dogodne warunki zachęcały ludność do osiedlania się tu na stałe. Niewielkie początkowo osady, stopniowo rozrastały się i przekształcały w duże wsie. Pierwszy etap osadnictwa został przerwany wzajemnymi wojnami i najazdami pomiędzy Polską, Rusią, Jaćwieżą. Później dołączyli także Krzyżacy. Większość wówczas istniejących osad została zniszczona. Nazwy po nich mogły jednak przetrwać. Charakterystyczne jest, że książęce nadania z XV w. gdy ziemie te były na nowo kolonizowane, wspominają niemal zawsze w swej treści jakąś nazwę wsi. Jeszcze z XI-XII w. mogą pochodzić takie nazwy jak Czarna, Niewiarowo, Biszewo, Kosianka, Perlejewo, Dołubowo, Czartajewo, Śledzianów, Minczewo. (…). Kilka wsi wzięło swoje nazwy bezpośrednio od imion pierwszych założycieli, np. Bogusze od rycerza Bogusława (czyli Bogusza) herbu Ostoja, żyjącego w pierwszej połowie XV w.,. (…). (…). Kosiankę Boruty założył Boruta Kosiński z Kosianki Starej, żyjący ok. 1480 r. (…).”.

Z tego co się zorientowałem to nie było wsi [ osady ] o nazwie Kosianka – Litewka w okolicy szlacheckiej Kosianka na Podlasiu. Z całą pewnością w tej okolicy szlacheckiej był zaścianek o nazwie Kosianka Leśna. Może w książce, na którą się powołujesz, był błąd drukarski, albo źle odczytałeś nazwę? – to tylko moje sugestie.

Pozdrawiam – Roman.


Źródła:
*- Tomasz Jaszczołt: Uwarunkowania historyczne osadnictwa obszaru powiatu siemiatyckiego do końca XV w. Referat z 2 listopada 2008 r. wygłoszony na konferencji zorganizowanej w Siemiatyczach przez Siemiatyckie Konsorcjum Inicjatyw Gospodarczych oraz Starostwo Powiatowe w Siemiatyczach, pt. „Na styku kultur – Podlasie Nadbużańskie”. Wersja z Kuriera Podlaskiego – Kurier Podlaski 05/04/2009.

Kosińscy herbu Radwan –
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kosi%C5%8 ... rbu_Rawicz

Zygmunt Gloger: Encyklopedia Staropolska; tom III; hasło – Nazwy wsi i miast.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jerkosOffline
Temat postu: Re: Kosianka Litewska.  PostWysłany: 18-09-2018 - 16:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-12-2016
Posty: 21

Status: Offline
Dziękuję za obie wypowiedzi, skłaniam się do wiąznia Bogusz Litewki z Kosianką Litewką. Te nazwę znalażłem także w niektórych metrykach z początku XIX w.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gandawaOffline
Temat postu: Re: Kosianka Litewska.  PostWysłany: 18-09-2018 - 23:53
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2013
Posty: 107

Status: Offline
Witam,

także w księdze urodzeń parafii Perlejewo z lat 1665-1693 znajdują się dwa akty urodzeń z miejscowości Kosianka Litewka, jeden z r. 1667, a drugi z r. 1670.

Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Kosianka Litewska.  PostWysłany: 19-09-2018 - 10:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Tylko dwa zapisy?!
I kilka przyczynków w temacie
W Przysiędze na wierność Koronie (1569 rok) nie występuje nazwa Kosianka Litewka, podobnie w taryfie podatkowej 1676 roku. Ale objawia się w opracowaniu Ludwika Czarkowskiego „Powiat Bielski w gub.Grodzieńskiej, Zarys Ludoznawczy” w „Roczniku Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Wilnie 1907”.
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... highlight=
Wyglada że była to nazwa występujaca bardzo incydentalnie, może tylko używana lokalnie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re, Re: Kosianka Litewka.  PostWysłany: 20-09-2018 - 01:55
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Jerzy, witaj ponownie.

Dotarłem do publikacji Anny Laszuk noszącej tytuł „Zaścianki i królewszczyzny. Struktura własności ziemskiej w województwie podlaskim w drugiej połowie XVII wieku, która została wydana w roku 1998 w Warszawie przez Wydawnictwo Instytutu Historii PAN. Faktycznie w tej publikacji wymieniony jest zaścianek Kosianka Litewka. Autorka na stronie 90 pisze: „(…). W XVII w. wzrosła nawet liczba okolic szlacheckich. Okolice zamieszkane przez szlachtę gniazdową, gdzie często brak było granic między zaściankami, a ich nazwy nie były ostatecznie określone, sprawiają dużo trudności w ustaleniu ich właściwego składu. Podane poniżej nazwy poszczególnych zaścianków są nazwami najczęściej i najdłużej występującymi. (…)”.

Na stronie 91 czytamy: „ (…). W ziemi drohickiej w drugie połowie XVII w. były w sumie 34 okolice zaściankowe: (…); Kosianka: Boruty, Leśna, Litewka, Stara i Trojanowka; (…).
Na stronie 93 czytamy: „(…). Podane niżej nazwy dotyczą miejscowości zamieszkanych przez drobną szlachtę, lecz nie rozrosłych w większe okolice zaściankowe: Bohusze Litewka i Żale, (…)”.
Od strony 103 do strony 114 autorka zamieściła Załącznik Nr 2 „Skład parafii w województwie podlaskim w 1673 r.”. W podrozdziale „Parafie katolickie” na stronie 108 wymieniona jest parafia Perlejewo w skład, której między innymi wchodziły: Bogusze Litewki, Bogusze Żale, (…), Kosianka Boruty, Kosianka Leśna, Kosianka Litewka, Kosianka Stara, Kosianka Trojanowa, (…). Wynika z tego, że w roku 1673 na obszarze parafii Perlejewo
1. była wieś:
• o nazwie Bogusze Litewki oraz wieś o nazwie Bogusze Żale;
• o nazwie Kosianka Boruty, Kosianka Leśna, Kosianka Litewka, Kosianka Stara, Kosianka Trojanowa.
2. nie było wsi o nazwie Bogusze Stare.
Najważniejszy wniosek jaki z tych informacji płynie jest tak, że w roku 1673 na obszarze parafii Perlejewo znajdowały się wieś o nazwie Bogusze Litewki oraz osada o nazwie Kosianka Litewska. W takim razie były to różne wsie i nie można ich utożsamiać ze sobą. Położenie osady Bogusze Litewki, obecnie Bogusze Litewka, jest znane. Natomiast, wieś Kosianka Litewka zaginęła, nie można jej zlokalizować na współczesnych mapach. Może zmieniła nazwę na inną lub zaginęła? Wiemy, że w roku 1673, w parafii Perlejewo znajdowały się okolica szlachecka Bogusze: Litewka i Żale oraz okolica Kosianka, która składała się z 5 osad: Kosianka Boruty, Kosianka Leśna, Kosianka Litewka, Kosianka Stara, Kosianka Trojanowa. Do obecnych czasów przetrwało 4 z nich, to jest Kosianka Boruty, Kosianka Leśna, Kosianka Stara, Kosianka Trojanówka. Położenie ich jest znane, znajdują się w obecnej gminie Grodzisko, w powiecie siemiatyckim. Hipotetycznie osada Kosianka Litewka powinna znajdować się gdzieś w okolicy wspomnianych 4 Kosianek. Tak więc, można założyć, że mieszkańcy mogli zachować w zbiorowej pamięci miejsce położenia wsi Kosianka Litewka? To założenie winno się zweryfikować w terenie. Jeśli uznasz to za zasadne z Twojego punku widzenia, to możesz to zrobić. W przypadku dawnej okolicy szlacheckiej Bogusze to dziś występują wsie o nazwie Żale, Bogusze Litewka i Bogusze Stare.

Obok parafii Perlejewo położona jest tak samo stara parafia Ostrożany [ Parafia i Sanktuarium Matki Bożej w Ostrożanach ]. Na stronie tej parafii znajduje się nota pt. „Terytorium parafii Ostrożany na przestrzeni wieków”. W tekście tym czytamy: „(…). W księgach metrykalnych pojawiają się licznie nazwy wsi z parafii sąsiednich, których mieszkańcy często korzystali z posług tutejszego kościoła. Z parafii perlejewskiej są to Bogusze Stare, Litewka, Żale, Kosianki, (…), (…). Jednak prawnie wsie te należały ciągle do swoich parafii. (…).”. Tu nasuwa się dość ważny wniosek. Osoby, które szukają metryk swoich krewnych ze wspomnianych miejscowości powinny, które należały do parafii Perlejewo, powinny też nie zapominać o księgach parafii Ostrożany.
http://ostrozany.pl/index.php/8-histori ... eni-wiekow


Z tego co napisał Jamiolkowski_jerzy wynika, że Kosianka Litewka została wymieniona w opracowaniu Ludwika Czarkowskiego pt. Powiat Bielski w gub. Grodzieńskiej. Zarys Ludoznawczy, które ukazało się w Tomie 1 od strony 39 do strony 132 w Rocznika Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Wilnie 1907, nakładem Józefa Zawadzkiego w Wilnie, 1908. Autor na stronie 68 – 70 wymienia wsie szlacheckie zamieszkane przez drobną szlachtę wyznania rzymskokatolickiego, narodowości polskiej i pisze: „Wyrazy w nawiasach obok nazwy wsi oznaczają nazwiska szlacheckie pochodzące od tychże wsi, których to nazwisk przedstawiciele znajdują się przeważnie w tej wsi, ale również w innych w okolicy. (…). Bogusze Stare, B. Litewka ( Boguszewski ), (…), Kosianka Boruty, K. Leśna, K. Stara, K. Trojanówka ( Kosiński ), (…).”. Na stronie Ludwik Czarkowski zamieścił rozdział „Przydomki”. W rozdziale tym wymienia przydomki jakie nosiła szlachta, która mieszkała w różnych wsiach a posiadała takie samo nazwisko. Napisał, ze zdołał zebrać 62 przydomki z parafii Pierlejewskiej i Wińskiej. Zatem, wymienił on między innymi: „(…). 1) Boguszewski z Kosianki, Rybałt i Żerów Zagajnych: Paluszek, Rybka ( Bogusze ), Żołnierczyk ( Kosianka Stara i Kosianka Litewka ); (…); 4) Kosiński: Skowron ( Żery Zagajne ), Sokół ( Kosianka Boruty ), Popek ( Krynki – Borowe ), Szwed ( Radziszewo – Sieńczuch ), Semięga ( Kosianka Stara ); (…).”. We wspomnianym opracowaniu autor na stronie 128 zamieścił mapę noszącą tytuł „Mapa Powiatu Bielskiego”. Na mapie tej znajdują się: Żale, Stare Bogusze, Litewka oraz 4wsie Kosianka: Stara, Leśna, Boruty, Trojanówka.
Tu jest link do wspomnianego opracowania:
http://pbc.biaman.pl/dlibra/doccontent?id=2285

W roku 2013 staraniem władz Podlasia oraz Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu wydano reprint mapy województwa podlaskiego z 1795 r. autorstwa Karola de Perthéesa. Mapa nosi tytuł „Mapa szczegulna woiewodztwa Podlaskiego zrządzona z innych wielu mapp miejscowych tak dawniey jak i świeżo odrysowanych, tudzież goscincowych y niewątpliwych wiadomości. Wszystko według regul geograficznych y obserwacji astronomicznych. Przez Karola de Perthées Pułkownika y Geografa J.K.Mci MDCCXCV”. Geograf przy tworzeniu mapy korzystał z pomocy miejscowych proboszczów, którzy nadsyłali mu szczegółowe opisy parafii. Jest to najstarsza zachowana mapa województwa podlaskiego. Mapa została przygotowana przez Tomasza Popławskiego z Wydawnictwa Kartograficznego Aticart.
To tyle tytułem wstępu. Na wspomnianej mapie została zaznaczony poszukiwany przez Ciebie zaścianek [ wieś ] o nazwie Kosianka Litewka. Na mapie widnieje też wieś Żale, Bogusze Stare oraz 4 pozostałe Kosianki. Na mapie nie ma wsi Bogusze Litewka.
Mapa jest aktywna, można ją powiększać, obracać itp. Zaścianek [ wieś ] Kosianka Litewka odnajdziesz na mapie w następujący sposób: Na mapie odnajdziesz obszar obwiedziony zieloną grubą linią, który nazywa się ZIEMIA DROCHICKA [ czerwone drukowane litery ]. Wieś Kosianka Litewka znajduje się pod literą A w napisie ZIEMIA.
Link do mapy:
http://maps.mapywig.org/m/Polish_maps/s ... SA_14).jpg
albo
http://igrek.amzp.pl/details.php?id=11780718


Czy Kosianka Litewka i Bogusze Litewka jest jedną i tą samą wsią? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Może w różnym czasie wieś ta nosiła raz nazwę Kosianka Litewka a raz Bogusze Litewka? Jak zauważyłeś w moim poście wymieniona jest wieś o nazwie Litewka, która swoim położeniem może odpowiadać wspomnianym zaściankom? Może Litewka miała dwóch właścicieli i każdy z nich nazywał swoją część inaczej? Jest wiele możliwości? Wnioski już pozostawiam Tobie.

W moim pierwszym pości napisałem, że nazwa Litewka wskazuje na pochodzenie osób tam zamieszkałych lub/i osadzonych, w tym przypadku byliby to Litwini. Jest jeszcze kilka innych podstaw od których mogła powstać ta nazwa. Profesor Witold Doroszewski w swoim Słowniku języka polskiego tak pisze:
„Litewka (…).
a) Litewka << Kobieta pochodząca z Litwy >>
b) << gatunek poślednej tabaki >>
c) << gryka, tatarka >>
d) << rodzaj samodziałowej kurty >> Szczupła, średniego wzrostu postać, w popielatej litewce i długich butach. (…).”.
Mogą istnieć i inne miejscowe [ podlaskie ] znaczenia słowa litewka, może ktoś je przytoczy?

Mam nadzieję, że trochę pomogłem w Twoich poszukiwaniach. Podlasie to ładny kraj!

Pozdrawiam – Roman.

Ps.
W roku 1958 wieś Bogusze Litewka nazywała się Bogusze Litewskie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re, Re: Kosianka Litewka.  PostWysłany: 20-09-2018 - 09:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Nie poczuwam się do tego aby traktować się jako znawca . Tym bardziej w kwestii nazwy wsi której nie znam, której historii nie badałem. Ale że mam pewne doświadczenie w zakresie podlaskiej genealogii, w tym także problematyki nazewnictwa tamtejszych okolic i wsi drobnoszlacheckich wyraziłem swoja opinię. Odwołam się do przykładu okolicy „korzennych” Jamiołk o których przeczytałem bodaj wszystkie dostępne źródła. Współcześnie sześć uznanych wsi (administracyjnie nawet tylko cztery):. J. Piotrowięta, Świetliki, Godzieby, Kłosy, Rawki i Kowale. W najstarszym dokumencie (1528) były trzy. Piotrowieta, Mikołajowięta, Kowale. A po drodze w dokumentach żródłowych (głownie księgi sadowe) były Jamiołki: Stare, Pyczochy, Maćkowieta, JanKowieta, Wypychy, a nawet takie wynalazki jak Brzozowo Świetliki, Koziołki czy Orawki (tu penie tylko przekrecenia nazwy Rawki) .Często były używane zamiennie. I choć ich już nie ma prawie wszystkie da się zlokalizować (przypisać do obecnych Jamiołk).
Tylko gruntowna kwerenda genealogiczna ksiąg sądowych i metryk pozwoliłaby na autorytatywna odpowiedź jak to z tą Kosianka Litewka było . Parafia perlejewska jest relatywnie bardzo kompletna w te zasoby źródłowe co jest duża szansą .
Jest jeszcze jedna tez praktyczna metoda – lokalna wizja w terenie, Unikalne dla podlaskich wsi drobnoszlacheckich jest to że w dużym stopniu został zachowany układ siedlisk. To najczęsciej nie była ulicówka ale nazwijmy to kolonijna, chałupy porozrzucane w terenie. I jeszcze jedna istotna informacja - przypisane one były obrębowi gruntów przynależnych tej wsi (a te bywały relatywnie rozległe). Bywałem zdziwiony gdy moi miejscowi przewodnicy prowadzili mnie w kompletnie inna stronę niż do najbardziej zwarta część wsi. I faktycznie zgadzało się tam była jedna chałupa nawet kilkaset metrów odległa od serca tej wsi.
I może tak było tym przypadku że domostwo było bliżej Kosianki choc ziemia ewidencyjnie była przypisana Boguszom Litewce.
Ale to wszystko może próbować ustalić sam jerkos
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jerkosOffline
Temat postu: Re, Re: Kosianka Litewka.  PostWysłany: 20-09-2018 - 13:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-12-2016
Posty: 21

Status: Offline
dziękuję za obydwa szerokie wywody, a wszczególności za mapę z 1795 r. Na mapie jest Kosianka Litewka dokładnie w miejscu, gdzie teraz są Bogusze Litewka - widocznie Boguszewscy byli ważniejsi niż Kosińscy w latach późniejszych.
A Podlasie zaczyna mnie coraz bardziej fascynować.
Pozdrawiam
Jerzy Kosiński (najstarszy znany przodek z rodziny urodził się w Boguszach Litewce)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jerkosOffline
Temat postu: Re: Kosianka Litewska.  PostWysłany: 11-08-2019 - 23:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-12-2016
Posty: 21

Status: Offline
Pani Moniko,
a czy ma Pani może skany tej księgi - w swoich poszukiwaniach Kosińskich z Bogusz/Kosianki Litewki dochdze już do tego okresu.
Pozdrawiam serdecznie
Jerzy

gandawa napisał:
Witam,

także w księdze urodzeń parafii Perlejewo z lat 1665-1693 znajdują się dwa akty urodzeń z miejscowości Kosianka Litewka, jeden z r. 1667, a drugi z r. 1670.

Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.855075 sekund(y)