Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Marek70Offline
Temat postu:   PostWysłany: 09-08-2019 - 10:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 10586
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Alek,
Rozumiem Twoją ostrożność, bo sam kiedyś wpakowałem się na minę i 2 miesiące pracy poszły na marne. W każdym bądź razie daj znać co jest w tych dodatkowych źródłach. Trzymam kciuki, żeby to był ten Władysław.

_________________
Pozdrawiam
Marek
Akceptujesz moje tłumaczenie - wpisz w temacie posta OK.
"O dziękowaniu" https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59523.phtml
"Jak napisać prośbę o tłumaczenie..." https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-12392.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-08-2019 - 12:41
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"dodatkowe" też cośSmile
źródło ( o ile istnieje), które wprost, na tacy podaje komplet o całej rodzinie, migracjach, dalszych (po dacie wpisu) losach
jednoznacznie identyfikuje
ma rangę urzędową
było podstawowe (nie twierdzę, że pierwotne) do podatków, poboru do wojska
jest proste do pozyskania (jeśli istnieje - cały czas to)

jeno małe "ale" - nie jest popularne wśród zapatrzonych w metryki - dlatego "dodatkowe"?
no i poważniejsze ale - niestety ograniczone co do okresu
za to plus spory -przygotowuje (daje taką szansę) do pracy ze starszymi spisami parafian,podymnym etc

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BayardOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-08-2019 - 17:02
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2019
Posty: 35

Status: Offline
Włodzimierzu, każdy od czegoś zaczyna, a metryki są stosunkowo łatwo dostępne w genetece, dlatego większość poszukiwaczy chyba tam stawia pierwsze kroki Smile Na pewno ja od tego zacząłem i dopiero jak utknąłem, zacząłem szukać innych źródeł.
A propo- otrzymałem skany ksiąg meldunkowych z Łowicza i, niestety, wygląda na to, że IPN się nie pomylił, bo mój pradziadek i Władysław Gawroński z Rudnika to dwie różne osoby. Mój pradziadek urodził się w Płońsku, z ojca Andrzeja i matki Józefy z Salickich. Skany dostałem dopiero godzinę temu, więc jeszcze nie szukałem zbyt dokładnie, ale na szybko udało mi się znaleźć akty urodzenia części rodzeństwa Władysława. Z jednej strony szkoda, że nie potwierdziły się wcześniejsze informacje, ale z drugiej- cieszę się, że sprawa poszła na przód, a nauczony tym doświadczeniem i dzięki radom forumowiczów śmielej będę teraz występował o udostępnianie takich dokumentów, jak te księgi meldunkowe z Łowicza Smile

_________________
Pozdrawiam
Alek Gawroński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-08-2019 - 17:11
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
z Sawickich raczej
ok
ale dla tej sprawy - meldunkowe okazały się raczej podstawą nie dodatkiem - prawda?Smile

dodatkowo:) nr 129

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BayardOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-08-2019 - 17:29
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2019
Posty: 35

Status: Offline
Dziękuję! Faktycznie, w akcie wygląda bardziej na Sawicką, a nawet- Sawidzką, ale ta ostatnia forma to pewnie błąd Smile
Co do ksiąg meldunkowych- nie zdawałem sobie sprawy z ich wartości i od teraz będę z nich korzystał, jeśli tylko będzie taka możliwość Smile

_________________
Pozdrawiam
Alek Gawroński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-08-2019 - 18:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 993

Status: Offline
Przepraszam, już milczę


Ostatnio zmieniony przez Janiszewska_Janka dnia 20-02-2022 - 18:18, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-08-2019 - 20:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
w aktach innych dzieci matka to Józefa Salicka Smile
pozdrawiam
BasiaS

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-08-2019 - 20:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 993

Status: Offline
Przepraszam, już milczę


Ostatnio zmieniony przez Janiszewska_Janka dnia 20-02-2022 - 18:17, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-08-2019 - 14:21
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Alku: mógłbyś podlinkować co dostałeś, ew. wycinając frgamenty o żyjących

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BayardOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-01-2021 - 02:10
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2019
Posty: 35

Status: Offline
Przepraszam za długi okres milczenia, ale swoje badania prowadzę w kilkutygodniowych zrywach przerywanych czasami kilkumiesięcznymi okresami zastoju... Niemniej postępy są ogromne! Udało mi się doprowadzić linię Gawrońskich aż do pierwszej połowy XVIII wieku- byli młynarzami z Szop, obecnie części Warszawy na Mokotowie, nieopodal metra Wilanowska. Jan Gawroński na początku XIX wieku opuścił Szopy i wraz z żoną, Wiktorią z Demetrowiczów, często się przenosił, najpierw do Włoch, potem do Łosiej Wólki, następnie do wsi Smoszewo, Januszewo, aż zmarł w 1830 roku w Dłutowie Dolnym. Jego syn, Filip Neriusz osiedlił się w Płońsku. Obecnie utknąłem na dziadku Jana, Andrzeju Gawrońskim, o którym wiem tylko, że miał żonę Łucję, w 1734 urodził mu się w Szopach syn, Jan, a sam Andrzej zmarł najprawdopodobniej w Sękocinie.
@Sroczyński_Włodzimierz, co do akt które otrzymałem z Łowicza, podaję link: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Ciekawostka- występuje tam Jan Piasecki, ojciec Ireny, żony mojego pradziadka Władysława. Jako imię jego ojca podane jest Piotr, jednak w akcie ślubu Jana i jego żony, Marianny ze Ściborów, jego ojciec to Jan. Nie powiem, by mnie to specjalnie zdziwiło, bo od strony mojego ojca często pojawiają się takie przypadki- niedawno odkryliśmy, że mój pradziadek, którego mój ojciec całe życie znał jako Bolesława, tak na prawdę nazywał się Jakub, a moja babcia, Walentyna, używała swojego drugiego imienia, Danuta, i to tak skutecznie, że miała je nawet podane w dowodzie osobistym! Było z tego powodu niemałe zamieszanie po jej śmierci...

_________________
Pozdrawiam
Alek Gawroński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.472827 sekund(y)