Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
lukas_07Offline
Temat postu: Re: Problem z ZUS o dokumety  PostWysłany: 08-08-2019 - 15:33
Sympatyk


Dołączył: 17-10-2013
Posty: 149

Status: Offline
rysiu napisał:
Jeszcze raz ponawiam moje zapytanie czy Ojczym mojej mamy,który wychowywał ją gdy miała cztery lata jest moim Dziadkiem według obecnego prawa ? ZUS odmówił udostępnienie dokumentacji związanej z emeryturą bo nie jestem spokrewniony. Czy miał takie prawo.Natomiast ja Ojczyma mojej mamy zawsze uważałem za swojego Dziadka.Rysiu.

Jeśli ojczym nie uznał prawnie twojej mamy za swoją córkę i we wszystkich jej dokumentach wpisane są dane jej biologicznego ojca lub nie ma w ogóle danych ojca to dla Ciebie ojczym matki a mąż twojej babki to w świetle prawa obca osoba. Nie ma znaczenia, że traktowałeś go jak własnego dziadka.
ZUS postąpił prawidłowo.
Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rysiuOffline
Temat postu: Re: Problem z ZUS o dokumety  PostWysłany: 09-08-2019 - 22:15
Sympatyk


Dołączył: 07-07-2006
Posty: 233

Status: Offline
Łukaszu dziękuję za wyjaśnienie mojej sprawy.Rysiu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu: Re: Problem z ZUS o dokumety  PostWysłany: 10-08-2019 - 11:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Do Lukas_07

A czy mogę prosić o wskazanie przepisu, z którego wynika, że ZUS postąpił prawidłowo?

Do Rysia

A o jakie konkretne dokumenty prosiłeś? Bo jak napisałeś do ZUS tak jak na Forum, że prosisz o udostępnienie "dokumentacji związanej z emeryturą" - to źle napisałeś i nic dziwnego, że ZUS odmówił. Ale wszystko zależy od tego co zostało napisane.

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukas_07Offline
Temat postu:   PostWysłany: 10-08-2019 - 17:26
Sympatyk


Dołączył: 17-10-2013
Posty: 149

Status: Offline
Do Heropolitanska_Izabela

Art 28 k.p.a

Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-08-2019 - 18:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Ani z art. 28 kpa, ani z przepisów dot. ZUS nie można wywieść takiego twierdzenia. W art. 28 kpa jest mowa o "interesie prawnym". A fakt, że chodzi o "ojczyma mamy" w żadnym razie nie oznacza, że wnioskodawca nie ma interesu prawnego. Nie można w takim przypadku stawiać znaku równości.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-08-2019 - 18:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Łukaszu, ja myślę że posty Heropolitanska_Izabela powinieneś czytać z pokorą i zrozumieniem. Jeśli nie wiesz dlaczego, to znaczy że się nie przyłożyłeś - dowiedz się Smile Jeśli Ciebie na to nie stać - zastanów się nad tym i owym.

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukas_07Offline
Temat postu:   PostWysłany: 10-08-2019 - 20:06
Sympatyk


Dołączył: 17-10-2013
Posty: 149

Status: Offline
Heropolitanska_Izabela napisał:
Ani z art. 28 kpa, ani z przepisów dot. ZUS nie można wywieść takiego twierdzenia. W art. 28 kpa jest mowa o "interesie prawnym". A fakt, że chodzi o "ojczyma mamy" w żadnym razie nie oznacza, że wnioskodawca nie ma interesu prawnego. Nie można w takim przypadku stawiać znaku równości.


Gdyby w tym przypadku Rysiu (Wnioskodawca) udowodnił swój interes prawny to na pewno otrzymałby dostęp do tych dokumentów. Czy Rysiu przedstawił inny jakiś interes (nie prawny) tego nie wiemy.
Sam składałem wniosek o udostępnienie lub bezpośrednie wydanie kopii z dokumentów znajdujących się w aktach emerytalno-rentowych moich przodków do celów genealogicznych i otrzymałem na piśmie odpowiedź odmowną z powołaniem na art. 28 k.p.a.
Wtedy osobiście udałem się do siedziby ZUS i po godzinnej rozmowie z dyrektorem oddziału i radcą prawnym oraz udokumentowaniu, że jestem zstępnym, ostatecznie wydano mi nieodpłatnie kopie dokumentów z przechowywanych akt (z wyłączeniem dokumentacji medycznej).
Równocześnie do akt emerytalno-rentowych zostało dołączone pismo, że z akt wydane zostały mi kopie wybranych dokumentów.

jart napisał:
Łukaszu, ja myślę że posty Heropolitanska_Izabela powinieneś czytać z pokorą i zrozumieniem. Jeśli nie wiesz dlaczego, to znaczy że się nie przyłożyłeś - dowiedz się Smile Jeśli Ciebie na to nie stać - zastanów się nad tym i owym.


A ja twierdzę, że Twój komentarz ma charakter wyłącznie personalny i merytorycznie nie wnosi niczego konstruktywnego do omawianego tematu.

Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-08-2019 - 20:13
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Łukaszu: ale przy powołaniu się na art.28 nie wykazałeś jego związku ze sprawą
w przytoczonej historii też widać raczej kwestie inne niż interes prawny
i odbiegamy od kwestii "następstwa prawnego" (dziedziczenia prawa)
czy jedynie zstępny czy tez następca prawny ma prawo do podtrzymywania więzi lub wprost - skontrolowania czy aby mu się coś po spadkodawcy nie należy
jeśli może (jako następca prawny) , oczywiście tez pod innymi warunkami pozywać (także ZUS) za ew. "straty" spadkodawcy to "z automatu" , prostą implikacją - ma, choć zstępnym nie jest
etc etc
to się nie da tak ot, bez wywiedzenia "bo kpa"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-08-2019 - 20:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Należy się cieszyć, że ZUS uznał, iż bycie zstępnym jest wystarczające do przyjęcia istnienia „interesu prawnego”. Nie wypowiadam się na ten temat.
Natomiast w żadnym razie nie jest trafny wniosek na zasadzie przeciwieństwa, że osoba nie będąca zstępnym nie ma interesu prawnego w żądaniu udostępnienia jej określonych dokumentów. Najpewniej Rysio nie wykazał interesu prawnego, albo nie wykazał go w ocenie ZUS. Co nie oznacza, że interesu prawnego nie można wykazać. Nie oznacza to również, że ZUS nietrafnie przyjął brak interesu prawnego.
Nie jest także trafny wniosek, że jedyną możliwością wykazania „interesu prawnego” jest wykazanie, że jest się zstępnym.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukas_07Offline
Temat postu:   PostWysłany: 10-08-2019 - 23:19
Sympatyk


Dołączył: 17-10-2013
Posty: 149

Status: Offline
Heropolitanska_Izabela napisał:
Należy się cieszyć, że ZUS uznał, iż bycie zstępnym jest wystarczające do przyjęcia istnienia „interesu prawnego”. Nie wypowiadam się na ten temat.
Natomiast w żadnym razie nie jest trafny wniosek na zasadzie przeciwieństwa, że osoba nie będąca zstępnym nie ma interesu prawnego w żądaniu udostępnienia jej określonych dokumentów. Najpewniej Rysio nie wykazał interesu prawnego, albo nie wykazał go w ocenie ZUS. Co nie oznacza, że interesu prawnego nie można wykazać. Nie oznacza to również, że ZUS nietrafnie przyjął brak interesu prawnego.
Nie jest także trafny wniosek, że jedyną możliwością wykazania „interesu prawnego” jest wykazanie, że jest się zstępnym.


Nie, ZUS nie twierdził i nie uznał, że bycie zstępnym jest wystarczające do przyjęcia interesu prawnego. Od samego początku w rozmowie z ZUS twierdziłem, że mam interes faktyczny a nie interes prawny.
Jedyny interes prawny jaki przychodzi mi do głowy to wykazanie przez osobę uprawnienia do pobierania renty rodzinnej po osobie zmarłej, której dotyczyły akta rentowo-emerytalne. W moim przypadku wykazanie interesu prawnego było kompletnie niemożliwe bo dokumentacja dotyczyła osoby, która nie żyje od kilkudziesięciu lat i nikt po jej śmierci nie był uprawniony do dalszego pobierania świadczenia.
Ostatecznie ZUS potwierdził, że stan faktyczny jest taki, że mój interes do uzyskania kopii dokumentów to interes faktyczny a zgromadzone akta stanowią głównie dokumenty wytworzone przez zakład pracy, które potwierdzają okres pracy, zajmowane stanowiska oraz odprowadzane składki. Najważniejsze dla ZUS było jednak udowodnienie, że pomiędzy mną a osobą, której dotyczyły akta występuje pokrewieństwo w linii prostej. Tak jak już pisałem, w aktach odnotowano jakie kopie dokumentów wydano, kiedy i w jakim celu. Do końca w sprawie uczestniczyli dyrektor oddziału ZUS i radca prawny. Ważne, że ostatecznie osiągnięto porozumienie.

Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-08-2019 - 00:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Tak jak napisałam wcześniej, wszystko zależy od tego jakich dokumentów Rysio żądał.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marzena64Offline
Temat postu:   PostWysłany: 11-08-2019 - 08:57
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2007
Posty: 315

Status: Offline
Witam, odnośnie członków najblizszej rodziny, która może prosić o wgląd do dokumentacji pracowniczej, czy prawnuk ma takie uprawnienia? Z tego co czytam, to chyba to że jest zstępnym nie wystarczy?
Pozdrawiam Marzena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rysiuOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-08-2019 - 14:42
Sympatyk


Dołączył: 07-07-2006
Posty: 233

Status: Offline
Dziękuję wszystkim za wpisy w mojej sprawie,ale jak będę miał więcej czasu to opiszę jak mnie potraktowała pani z ZUS, a była bardzo skrupulatna w przepisach.Rysiu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EmeraldOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2019 - 19:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-11-2018
Posty: 354

Status: Offline
Dziś dostałam pisemną odpowiedź z ZUS-u (negatywną), odpisali o braku podstaw, które uprawniają do uzyskania dokumentów archiwalnych, ponieważ nie wykazano bycia spadkobiercą (załączyłam akta potwierdzające pokrewieństwo). Czy ktoś po zapoznaniu się z korespondencją podjąłby się pomocy w sformułowaniu odpowiedzi?

_________________
Izabela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rysiuOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-09-2019 - 20:48
Sympatyk


Dołączył: 07-07-2006
Posty: 233

Status: Offline
Witam,
zamieszczam negatywną odpowiedź ze ZUS-u.Rysiu.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/vY3 ... f4c8HNCu2T
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.505773 sekund(y)