Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
akaszOffline
Temat postu: Antoni Pogorzelski i Józefa Walter  PostWysłany: 09-08-2019 - 20:46
Sympatyk


Dołączył: 08-12-2013
Posty: 171

Status: Offline
Poszukuję wszelkiej informacji w tym aktów metrykalnych (urodzenia, zgonu, ślubu) Antoniego Pogorzelskiego. Nie wiem skąd pochodzi, ale wiem że był szlachetnie urodzony. PRAWDOPODOBNIE ojcem ANTONIEGO był ANDRZEJ POGORZELSKI. Ożenił się Józefą Walter. Oboje pracowali we dworze hr. Augusta Zamoyskiego, dziedzica Różanki koło Włodawy (obecnie woj. lubelskie). Pochodził ze szlacheckiego rodu, h. Krzywda. Szlachcic. Pracował we dworze hr. Augusta Zamoyskiego, dziedzica Różanki koło Włodawy, dozorca (1850 r), guwernant (1854, lat 26) i późniejszy kasjer dóbr Zamoyskich a jego żona Józefa Walter była służącą. Posiadam wszystkie metryki urodzenia ich dzieci. Czworo z nich urodziło się w Podzamczu, woj. lubelskie, Parafia Maciejowice (w majątku Stanisława Kostki Zamoyskiego) a trójka starszych (w tym mój pradziadek Jan Władysław Pogorzelski) w Różance koło Włodawy, woj. lubelskie - dom nr 85 również w majątku Zamoyskich. Pierwsze dziecko – Stanisław Adam urodził się 11 czerwca 1859, chrzestni: hr. Stanisław Zamojski i Ludwika Zuchmantowicz i dlatego przypuszczam, że Antoni i Józefa ślub wzięli około 1857-1858, jeszcze 1854 roku nie byli małżeństwem. W materiałach źródłowych Józefa Walter występuje jako panna (str. 182: ….Akta Parafii Rzymskokatolickiej we Włodawie) Z aktów urodzenia dzieci oraz innych źródeł Antoni urodził się około 1828 roku, ale nie wiem gdzie? Zmarł w 1878 roku, też nie wiem gdzie – źródło zgonu: Archiwum UJ Seria C. Tom 3. Corpus studiosorum UJ (wykształcenie synów Antoniego: Wiktora Wacława (nauczyciel j. polskiego, dyrektor szkoły Cesarsko Królewskiej Szkoły Realnej w Wieliczce, 1921-1930 - dyrektor II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie) i Jana Władysława Pogorzelskiego (prawnik).
Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Richard1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 11-08-2019 - 19:47
Sympatyk


Dołączył: 14-01-2010
Posty: 211

Status: Offline
Jak Pogorzelscy to parafia Skibniew

1829 34 Antoni Pogorzelski s. Andrzej Pogorzelskiego i Antoniny Pogorzelskiej Skibniew Kostki [Uwagi: 9.jpg [nr pliku], ojciec: L.26 matka: L.36 Data urodzenia: 06.07.1829 r.] [Miejsce przechowywania ksiąg: Archiwum Państwowe w Siedlcach 08-110 Siedlce, ul. Kościuszki 7] [Indeks dodał: miremik]

http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... =&to_date=

Owocnych łowów Cool

_________________
Ryszard Drąg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ajachOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-08-2019 - 21:44
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2013
Posty: 198

Status: Offline
Ziemia drohicka – jednostka terytorialna pierwotnie od 1413 roku wchodząca w skład województwa trockiego, a od 1513 roku województwa podlaskiego. Głównym miastem województwa był Drohiczyn. Szlachta tej ziemi sejmiki odbywała w Drohiczynie, wybierając 2 posłów na Sejm. Tam też był sąd grodzki. Sąd ziemski sprawowany był w Drohiczynie, Miedznej, Sokołowie Podlaskim, Mokobodach.

Szukaj:
pogorzelski
Nazwisko Parafia Gniazda Herb
Pogorzelski Skibniew Pogorzel Jastrzębiec

https://szlachta.projektpodlasie.pl/pod ... -drohicka/

===============
pozdrawiam
Elżbieta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pogorzelski_KrzysztofOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-08-2019 - 05:20
Sympatyk


Dołączył: 07-08-2014
Posty: 24
Skąd: Opole
Status: Offline
Pogorzelscy pozdrawiają Smile

_________________
Pozdrawiam serdecznie!
Krzysztof
________________________
Moje strony: Buczyn Szlachecki, Mordy, Kożuchówek, Skibniew Podawce.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
akaszOffline
Temat postu: Antoni Pogorzelski i Józefa Waletr cd  PostWysłany: 12-08-2019 - 09:12
Sympatyk


Dołączył: 08-12-2013
Posty: 171

Status: Offline
Za wszystkie odpowiedzi bardzo dziękuję. Idąc śladem Ryszarda, Eli i Krzysztofa (Krzystofie, również pozdrawiam) - Pogorzelscy z Pogorzeli są h. Jastrzębiec, czyli żona Andrzeja, Antonina z Pogorzelskich była z tego rodu. Natomiast Andrzej Pogorzelski z Kostek, jej mąż jeśli jest moim przodkiem powinien być h. Krzywda. Mam dokument (patent) nadania tego tytułu Pogorzelskim chyba z Żytomierza ale niewiele z tego zrozumiałam, sięga 1665 roku, ale tak daleko do przodków Pogorzelskich nie dotarłam. Może Krzysztofa ten dokument zainteresuje, chętnie udostępnię. Ale wracając do informacji od Ryszarda. Analizowałam Pogorzelskich z Kostek. Żeby mieć tę pewność potrzebowałabym aktu ślubu mojego Antoniego Pogorzelskiego z Józefą Walter z nadzieją, że tam jest zapis iż ten właśnie Antoni to syn Andrzeja i Antoniny. Intuicja moja podpowiada, że tak może być. Może informacje o rodzeństwie Antoniego rozwieją moje informacje. A poniżej informacje ze try genealodzy

POGORZELSCY Z KOSTKÓW, PARAFIA SKIBNIEW

A. Andrzej Pogorzelski s. Krzysztofa Michała i Józefy Noiszewska – ur. około 1793 roku, zmarł w wieku 77 lat. Akt zgonu 41/1867, we wsi Kostki, Par. Skibniew Podawce. Świadkowie: Stanisław Papliński Mikołaj Wyszomirski
B. Antonina Pogorzelska c. Piotra i Bendykty Wrzosek – ur. około 1803 roku, zmarła w wieku 62 lat , akt zgonu 21/1865 dn. 16.03.1865 roku we wsi Kostki, Par. Skibniew Podawce. Pogrzeb 17.03.1865. Świadkowie: Andrzej Pogorzelski mąż Antoniny lat 73 i Stanisław Papliński

Akt ślubu nr 2/1824 POGORZEL – Parafia Skibniew (nr pliku 29), 17.01.1824 roku
Andrzej Pogorzelski z Kostek, Szlachic h. Krzywda? (dziedzic cząstkowy) i Antonina Pogorzelska z Pogorzeli, Szlachcianka h. Jastrzębiec


Dzieci:
1. Julianna Paulina Pogorzelska – Akt 48/1824; ur. 14.10.1824 w Kostkach (dom nr 7) Parafia Skibniew, chrzest 15.10.1824. Chrzestni: Antoni Magrzyk i Stanisław Maszczak
Mąż Stanisław Grzymała s. Jana I Moniki Grzymała ur. około 1825 roku. Akt ślubu 14/1845 Kostki, Par. Skibniew, 2.11.1845

2. Jan Pogorzelski – Akt 54/1826 (plik 12.jpg); ur. 4.11.1826 w Kostkach (dom nr Cool Parafia Skibniew, chrzest 5.11.1826. Chrzestni: Grzegorz Naytkowski, Marianna Skierczyńska, Wojciech Bujalski i Franciszka Pogorzelska. Świadkowie: Wojciech Duda (42.l) i Maciej Kopacki (50 L)

3. Antoni Pogorzelski – Akt 34/1829 (plik 9 jpg); ur. 6.07.1829 w Kostkach (dom nr Cool Parafia Skibniew, chrzest 7.07.1829. Chrztu udzieli ks. Franciszek Wrzosek. Chrzestni: Tomasz Pogorzelski, Antonina Kowalewska, Marcin Pogorzelski, Rozalia Pogorzelska.
4. Józef Pogorzelski – ur. około 1834, zmarł w wieku 9 lat dn. 28.01.1843 we we wsi Kostki, Parafia Skibniew Podawce, Akt 6/1843 (plik 37 jpg). Pogrzeb 30.01.1843. Świadkowie: Ojciec Andrzej Pogorzelski lat 50 i Joachim Lechowicz

5. Franciszka Pogorzelska - ur. około 1837, zmarla w wieku 5 lat dn. 20.07.1842 we wsi Kostki, Parafia Skibniew Podawce, Akt 51/1842 (plik 31 jpg). Pogrzeb 21.07.1842. Świadkowie: Ojciec Andrzej Pogorzelski lat 50 i Franciszek Wyszomirski

6. Franciszek Pogorzelski – Akt 6/1843 (plik 4 jpg); ur. 14.01.1843 w Kostkach (dom nr Cool Parafia Skibniew, chrzest 21.01.1843. Chrztu udzieli ks. Stanisław Namiłowski. Chrzestni: ks. Antoni Perkowski, Józefa Zaleska, Józef Obrębski i Anna Zaleska. Świadkowie: Franciszek Wyszomirski i Kazimierz Koryciński.

Zatem sprawdzam ten ślad.
Z pozdrowieniami Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.107996 sekund(y)