Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Poll
Czy w Twoim drzewie genealogicznym jest znana osoba?
Tak (tylko jedna)
21%
 21%  [ 9 ]
Tak (więcej niż jedna)
57%
 57%  [ 24 ]
Nie
21%
 21%  [ 9 ]
Wszystkich Głosów : 42


Autor Wiadomość
Dobijański_MarcinOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-07-2019 - 17:41
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2011
Posty: 64
Skąd: Łódź
Status: Offline
Dzień dobry.
Wśród krewnych przodków mojej małżonki:

Władysław Chełchowski - 1864-1924 - oficer Armii Imperium Rosyjskiego, generał brygady Wojska Polskiego, uczestnik wojny rosyjsko-chińskiej, wojny rosyjsko-japońskiej, I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej.

Fortunat Chełchowski - 1854-1933 - lekarz weterynarii; organizator i twórca weterynarii bułgarskiej, autor pierwszych w języku bułgarskim podręczników anatomii i fizjologii zwierząt, zoohigieny, higieny mięsa; wiele nauk. i praktycznych artykułów; pionier sztucznego unasienniania zwierząt gospodarskich.

Józef Hłasko - 1856-1934 - pseud. J.H.S., Józef Kniażyc, Leliwa, Proboszcz; publicysta, działacz polit. Narodowej Demokracji; 1882–86 na zesłaniu za udział w kółkach socjalist.; od 1887 współpracownik „Głosu”; czł. Ligi Pol., następnie działacz Ligi Nar.; 1895–98 ponownie zesłany; po powrocie związany z pismami ND w Galicji; 1906–11 redaktor „Dziennika Wileńskiego”, 1915–17 „Gazety Polskiej” w Moskwie, od 1918 „Gazety Warszawskiej”.

Pozdrawiam,
Marcin Dobijański.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_MierzejekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-07-2019 - 19:38
Sympatyk


Dołączył: 25-12-2018
Posty: 891

Status: Offline
Jeszcze ja podam pełna listę osób z nadzieją ze może to także Państwa przodek
NAŁĘCZ Czesław (1892-1941) farmaceuta, działacz społeczny
SIKORSKI Antoni (1884-1946) literat, aktor
PŁOSKI Edmund Walenty (1859-1942) prawnik, działacz Proletariatu
ONUFROWICZ-PŁOSKA Maria Zofia (1862-1922) działaczka Proletariatu
PŁOSKI Eugeniusz Stanisław (1873-1944) adwokat, notariusz, działacz społeczny
PŁOSKI Witold (1897-1951) inżynier rolnik, wykładowca
MORAWSKI Stanisław (1885-1963) robotnik, członek SDKPiL, działacz komunistyczny rosyjski
OLSZEWSKI Stefan Błażej (1897-1941) adwokat, poseł, działacz społeczny
STĘPOWSKI Leon (1852-1914) aktor
CIELECKI Andrzej Zaremba (XVIII w.) konfederat barski
CIELECKI Stefan (zm. 1863) dowódca powstańczy
HAŁACIŃSKI Andrzej Tadeusz (1891-1941) podpułkownik, literat
KAKOWSKI Aleksander (1862-1938) kardynał, prymas Królestwa Polskiego
MIKORSKI Feliks Antoni (1725-1779) sędzia ziemski gostyński, marszałek Trybunału Koronnego
STĘPOWSKI Bronisław (1892-1963) lekarz ginekolog, profesor, tłumacz
STĘPOWSKI Janusz (1900-1969) pisarz marynista
CHMIELIŃSKA Aniela (1869-1936) działaczka społeczna
JENTYS Stefan (1860-1919) profesor UJ, fizjolog roślin
KOPCZYŃSKI Bronisław Piotr (1882-1964) malarz
MIKORSKI Dionizy Gorgoniusz (zm. po 1813) poseł wyszogrodzki z 1793
MITRINOWICZ MODRZEJEWSKA Aleksandra Salomea (1898-1975) lekarz audiolog-foniatra
MODRZEJEWSKI Teofil (1873-1943) poeta, dziennikarz, medium
MOSSAKOWSKI Jan Mateusz (1885-1974) chirurg, profesor AM w Warszawie
PŁOSKI Stanisław (1901-1968) architekt
SIEMIĄTKOWSKI Jerzy Felicjan (1889-1974) ziemianin, senator

_________________
TomekM

Pozdrawiam i dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Markowski_MaciejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-07-2019 - 23:29
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 904
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Włodek dał podpowiedź - definicję słowa przodek. Ja chciałbym zwrócić uwagę na definicję zwrotu drzewo genealogiczne.

Poza tym jest już taka lista. Nazywa się Wielka Genealogia Minakowskiego i można tam sobie znaleźć sławne osoby w jakiś sposób powiązane. Nie wszystko jest prawdą, ale ładnie wygląda.

Ze śmiesznostek dodam, że na jednym z portali genealogicznych, niedawno do drzewa genealogicznego jednego z moich przodków dopisano jedną noblistkę, bo żyła w nieformalnym związku z moim kuzynem. Ich listy opublikowano niedawno w książce.

_________________
Pozdrawiam
Maciej

http://KimOnibyli.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-07-2019 - 09:30
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie wszystko jest prawdą i (jak zawsze) trzeba weryfikować, ale to jest bardzo dobry punkt wyjścia. No i chyba lepszego źródła (bardziej wiarygodnego) o zbliżonej objętości - nie ma
IMO: najciekawsze jest co uważamy za "znaną osobę"Smile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zwierzchowski_RomanOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-07-2019 - 11:23


Dołączył: 23-12-2018
Posty: 9

Status: Offline
Jest problem, który gnębi mnie i moją rodzinę od lat - kim był dla mojej babci biskup sandomierski Antoni Sotkiewicz?
Moja babcia po śmierci swoich rodziców była przez kilka lat, do jego śmierci, wychowanicą biskupa i mieszkała pod opieką siostry biskupa w Sandomierzu. Opowiadając o biskupie mówiła, że był jej wujkiem. Wujkiem na pewno nie był, ale krewnym jej matki, z domu Sotkiewicz.
Przodkowie mojej babci oraz biskupa mają związki z Radoszycami. Bardzo dawno temu kontaktowałem się z Sotkiewiczami (bardzo rozległa rodzina) w Radoszycach i potwierdzali, że w ich rodzinie był biskup, oglądałem nawet w jednym z domów jego portret. Nikt jednak nie widział jak biskup był z nimi spokrewniony. Nie ma się co dziwić, bo biskup urodził się we wsi Bardo w roku 1826 a więc jego ojciec musiał opuścić Radoszyce wcześniej.
Ustaliłem genealogię rodziny babci, doszedłem do roku 1781, ale nie znalazłem aktu urodzenia ojca biskupa i aktu małżeństwa jego rodziców (Jędrzej i Ludwika Targowska).
Gdybym znalazł te akta, zagadka by się wyjaśniła.

Roman
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
NikosK08Offline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2019 - 14:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-01-2018
Posty: 213

Status: Offline
Moim bardzo odległym przodkiem był Mikołaj Pigłowski herbu Sokoła (ur. ok.1570r. zm. przed 1621r.) - dworzanin królewski (1599r.), zarządca skarbu koronnego (1609r.), cześnik królewski (1690r.) i sekretarz królewski. Służył na dworze króla Zygmunta III Wazy. Podobno zasłużony w wyprawach moskiewskich i pod Byczyną, uzyskał 1602.15/VI. r. wraz z żoną "dożywocie dóbr królewskich Sielca cz. Zamianów i Ogrodniki w wojew. podlaskim wraz z folwarkiem cz. dworem Mikłoszowskim".

Pozdrawiam
Nikos
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakozakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-08-2019 - 08:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2009
Posty: 1394
Skąd: gmina Mykanów
Status: Offline
Pozwolę sobie podać link do Pana Minakowskiego, ponieważ znikło z Wikipedii. Mój 9 x pradziadek - Zygmunt Opacki http://www.sejm-wielki.pl/b/4.327.855

_________________
Pozdrowienia. Jola Kozak
Szukam aktów: - zgonu Macieja Podczaskiego ok. 1782 Sandomierz, - chrztu Marianna Opacka c.Stanisława ok.1670, - chrztu Jan Pakielewicz (Panfilowicz) łódzkie ok.1817, - ślubu Podczaskiego z Hadziewiczówną ok. 1720
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarekosOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-12-2023 - 23:17


Dołączył: 12-07-2019
Posty: 8

Status: Offline
U mnie najbardziej zasłużoną osobą był chyba prof. Andrzej Chodubski, którego babcia Zofia z Pszczółkowskich Kocięcka była siostrą mojej prababci Genowefy z Pszczółkowskich Kocięckiej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Chodubski.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Czupryna01Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-12-2023 - 01:32
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2019
Posty: 225

Status: Offline
Barack Obama, z jego matką Stanley Ann Dunham mam wspólnych przodków 9 pokoleń wstecz, czyli 7 pra. Oczywiście takich pokrewieństw jest zapewne z pół miliona a w samej Polsce może kilka tysięcy to, przez rodziny o nazwisku Wölfle, Woelfle i spolszczenie Welfle Tylko ja znalazłem z małą pomocą z Niemiec każde pokolenie zarówno od strony Obamy, jak i ode mnie prowadzące do tych wspólnych przodków. USA genealodzy ustalili, jaki przodek Obamy przyjechał z Niemiec do Ameryki, link:
https://www.nbcnews.com/id/wbna31107830
Tym przodkiem był Johann Conrad Wolfley (na takie nazwisko zmienił swoje poprzednie), a jego dziadek Conrad Woelflin był burmistrzem w Oefingen miasteczku na płd. Badenii i tym wspólnym przodkiem. Burmistrza prawnuki, 3 rodziny w ramach kolonizacji fryderycjańskiej znalazły się na terenach na płd. od Łodzi i wielu spolonizowało.
Pozdrowienia, Romuald
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Barbara57Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-12-2023 - 06:44


Dołączył: 14-10-2023
Posty: 2

Status: Offline
Moje pochodzenie: rodzina von Pucher:
https://de.wikipedia.org/wiki/Pucher_von_Meggenhausen
Wzmianka:
https://www.dokumentyslaska.pl/rody%20s ... 0opis.html
Moj przodek udokumentowany: Wawrzin Pucher (1796-1851):
Wnuki z drugiego małżenstwa:
Pucher Paweł (ksiądz):
https://silesia.edu.pl/index.php/Pucher_Pawe%C5%82
Pucher Wawrzyniec (ksiądz):
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wawrzyniec_Pucher
Pozdrowiena,
Barbara
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gos_Paweł_POffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-12-2023 - 20:54
Sympatyk


Dołączył: 09-07-2011
Posty: 134

Status: Offline
Np.brat stryjeczny jednej z moich Przodkiń:generał ( zarówno napoleoński, jak i Królestwa Polskiego) Edward Żółtowski.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EWAFRAOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-12-2023 - 22:06
Sympatyk


Dołączył: 02-08-2012
Posty: 769

Status: Offline
Tomasz_Mierzejek napisał:
Jeszcze ja podam pełna listę osób z nadzieją ze może to także Państwa przodek
NAŁĘCZ Czesław (1892-1941) farmaceuta, działacz społeczny
SIKORSKI Antoni (1884-1946) literat, aktor
PŁOSKI Edmund Walenty (1859-1942) prawnik, działacz Proletariatu
ONUFROWICZ-PŁOSKA Maria Zofia (1862-1922) działaczka Proletariatu
PŁOSKI Eugeniusz Stanisław (1873-1944) adwokat, notariusz, działacz społeczny
PŁOSKI Witold (1897-1951) inżynier rolnik, wykładowca
MORAWSKI Stanisław (1885-1963) robotnik, członek SDKPiL, działacz komunistyczny rosyjski
OLSZEWSKI Stefan Błażej (1897-1941) adwokat, poseł, działacz społeczny
STĘPOWSKI Leon (1852-1914) aktor
CIELECKI Andrzej Zaremba (XVIII w.) konfederat barski
CIELECKI Stefan (zm. 1863) dowódca powstańczy
HAŁACIŃSKI Andrzej Tadeusz (1891-1941) podpułkownik, literat
KAKOWSKI Aleksander (1862-1938) kardynał, prymas Królestwa Polskiego
MIKORSKI Feliks Antoni (1725-1779) sędzia ziemski gostyński, marszałek Trybunału Koronnego
STĘPOWSKI Bronisław (1892-1963) lekarz ginekolog, profesor, tłumacz
STĘPOWSKI Janusz (1900-1969) pisarz marynista
CHMIELIŃSKA Aniela (1869-1936) działaczka społeczna
JENTYS Stefan (1860-1919) profesor UJ, fizjolog roślin
KOPCZYŃSKI Bronisław Piotr (1882-1964) malarz
MIKORSKI Dionizy Gorgoniusz (zm. po 1813) poseł wyszogrodzki z 1793
MITRINOWICZ MODRZEJEWSKA Aleksandra Salomea (1898-1975) lekarz audiolog-foniatra
MODRZEJEWSKI Teofil (1873-1943) poeta, dziennikarz, medium
MOSSAKOWSKI Jan Mateusz (1885-1974) chirurg, profesor AM w Warszawie
PŁOSKI Stanisław (1901-1968) architekt
SIEMIĄTKOWSKI Jerzy Felicjan (1889-1974) ziemianin, senator


To jest lista osób znanych? Komu? Inżynier rolnik, adwokat, ginekolog, audiolog foniatra? Chyba gronu współpracowników i pacjentów, które z pewnością nie było szokująco liczne. Podobnie zresztą jak Zygmunt Opacki w innym wymieniony poście o którego istnieniu nie ma pojęcia 99,99 procent ludzi. Tudzież śląska szlachta i królewski dworzanin. Autor wątku powinien chyba uściślić co miał na myśli, nawołując do wymieniania znanych przodków bo inaczej staje się to śmiesznymi próbami popisania tym, że w drzewie genealogicznym ma się arystokratę, a tak naprawdę to prawie każdy przynajmniej jednego ma. Czy owym znanym ma być ktoś w rodzaju Barack Obama, Józef Piłsudski, Henryk Sienkiewicz czy też ktoś kto jakoś się wybijał z otoczenia, choćby majątkiem czy statusem społecznym, ale o którym nikt (poza potomnymi) ze wspołczesnych nie słyszał?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-12-2023 - 22:34
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie był przodkiem, ale jego ojciec był bratem mojej prababci. Ale go tutaj wspomnę bo tak się złożyło, że nie ma do dzisiaj żyjących potomków, sam zginął w czasie II wojny światowej, także jego syn zginął w powstaniu warszawskim, niestety. Czyli potomni wspomnieć go nie mogą.
Witold Rościszewski - polityk Polski Podziemnej.
Mimo, że powiązany rodzinnie, jako syn brata prababci, to przed zajęciem się genealogią nie wiedziałam o nim. Ale go znałam z książek (a właściwie jednej książki, Stefana Korbońskiego). Czyli można uznać, że był znany.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Witold_Ro ... Bciszewski

Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tyburskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-12-2023 - 23:21
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 27-06-2006
Posty: 210
Skąd: Juszkowo
Status: Offline
Czytam ten wątek wraz z córką i ona mi mówi : dla mnie najbardziej znaną osobą w naszym drzewku jesteś ty , tato bo byłeś starostą , a potem dyrektorem Centrum Krwiodawstwa. No to się jej zrewanżowałem i powiedział, że dla mnie taką osobą jest Ona , podróżniczka , która odwiedziła wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy i każdego roku odwiedza wiele egzotycznych państw. Poważnie zaś to mam w drzewku pułkownika pilota, dowódcę Dywizjonu 307 w Wielkiej Brytanii , Kazimierza Benza.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Prusak_MariuszOffline
Temat postu: Znane osoby w Państwa Rodzinach  PostWysłany: 16-12-2023 - 09:53
Sympatyk


Dołączył: 31-07-2023
Posty: 18

Status: Offline
Szanowni Forumowicze ! Komu potrzebne jest to przechwalanie. Jeżeli nawet mamy znane osoby w drzewie genealogicznym, to czy musimy się pysznić się tym na całą Polskę lub świat. Po za tym jest to pojęcie bardzo ogólne. Bo co to znaczy znany ? Są osoby znane na cały świat jak np. Jan Paweł II, Lech Wałęsa czy Robert Lewandowski, a także takie, które są znane tylko lokalnie. Ja w swoim drzewie nie mam osób znanych na cały świat i mi to wcale nie przeszkadza. Natomiast jestem dumny ze swojego dziadka, który był powstańcem wielkopolskim i żołnierzem w wojnie polsko-bolszewickiej.
Na koniec zwracam się do osób chwalących się pochodzeniem szlacheckim. Która warstwa społeczna przyczyniła się do upadku I Rzeczypospolitej i rozbiorów ? Uświadomcie to sobie ! Pozdrawiam wszystkich a w szczególności potomków chłopów Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.364699 sekund(y)