Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
pabloxOffline
Temat postu: Kieleccy ewangelicy.  PostWysłany: 31-07-2019 - 19:34
Sympatyk


Dołączył: 04-02-2018
Posty: 25

Status: Offline
Witam.

Mam pytanie odnośnie ksiąg metrykalnych wyznania ewangelicko-augsburskiego znajdujących się w Kielcach. Przeglądając GenBazę oraz szukaj w archiwach, brak jest pewnych okresów. Na szukaj w archiwach jest wzmianka, że są tylko rejestry. Akurat w rejestrach znalazłem interesujące mnie metryki. Czy braki tych ksiąg są podyktowane tym, że zostały one jakoś zniszczone np. przez pożar? Czy może jednak w tym okresie panowały inne przepisy odnośnie spisywanych metryk odnoszących się do wyznawców ewangelickich?

_________________
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gadecki.BogusławOffline
Temat postu: Kieleccy ewangelicy.  PostWysłany: 02-08-2019 - 18:33
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 30-09-2012
Posty: 271
Skąd: Walbrzych
Status: Offline
Pawle,
to co jest dostępne z parafii ewangelicko-augsburskiej z Kielc to jest wszystko co się zachowało ,
rejestry , o których piszesz były wykonane na początku II wojny światowej na potrzeby administracji niemieckiej , a więc wówczas były również i księgi , z których te spisy wyekstrahowano ,

parafia na przełomie 44/45 została opuszczona, z miasta wyjechało wielu ewangelików ( były to głównie osoby pochodzenia niemieckiego) ,
nie było komu pilnować mienia wspólnoty religijnej , w samym budynku parafii , dobrze zachowanym i opuszczonym zakwaterowani zostali początkowo żołnierze rosyjscy , potem polscy . I to oni dokonali dzieła zniszczenia , paląc parkietami i księgami w piecu.

To co się ostało w różnych miejscach zostało zebrane, część jest w archiwum , część jeszcze w USC Kielce.
I to mamy obecnie do dyspozycji .

Nie piszesz jakie osoby znalazłeś w tych rejestrach i skąd pochodziły , wszak parafia ewangelicka Kielce mniej więcej obejmowała teren całego województwa kieleckiego (!) .

Bo jest pewna furtka : mianowicie do parafii należał filiał/sala modlitwy Przedbórz. Miasteczko położone zawsze w kieleckim ,przy samej granicy z łódzkim , dopiero pod koniec XX w. znalazło się w łódzkim. Księgi metrykalne z całej parafii Kielce prowadzone były jako całość , w jednej księdze , stąd ewangelicy przedborscy są w księdze parafialnej kieleckiej.
Był pewien myk : Przedbórz miał raz w tygodniu ogromny targ ( przywilej trwający całe stulecia) ,
na ten targ przychodziła ludność z miejscowości odległych nawet ponad 30 km . przychodzili na ten targ również mieszkańcy wschodniej części powiatu radomszczańskiego ( parafia ewangelicka Dziepółć ) czy piotrkowskiego . Ewangelicy z tych powiatów wykorzystywali swą obecność w dzień targowy w Przedborzu i załatwiali tam również , niejako przy okazji , sprawy religijne w filiale ewangelickim,m.in chrzty i śluby .

Indeksowałem parafię Dziepółć i wiem , że wielu jej parafian np. z Krer , Bogusławowa spisanych jest w księgach kieleckich .
Jeśli o taką osobę Ci chodzi to może się zdarzyć ,że znajdziesz swoich przodków w księgach Dziepółci , zaś w alegatach z Dziepółci widziałem wiele dokumentów z parafii Kielce - głównie akty urodzenia ,
nóż widelec, przy łucie szczęścia może coś uda Ci się odszukać dotyczącego Twoich przodków, czego Ci życzę ,
pozdrawiam
Bogdan
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pabloxOffline
Temat postu: Kieleccy ewangelicy.  PostWysłany: 03-08-2019 - 13:24
Sympatyk


Dołączył: 04-02-2018
Posty: 25

Status: Offline
Dziękuje za informacje i wskazówki. Odnośnie nazwisk i miejsc kieleckich ewangelików to raczej jestem na początkowym etapie i mam tego nie za wiele:
1. Streckenbach związane z Eustachów gmina Łopuszno i później Występy gmina Krasocin.
2. Kubotz (vel Kubatz) związane z Michałów i Wymysłów gmina Włoszczowa.
3. Kur (bądź Khur, Kuhr) związane z Rakoszyn.
4. Jachol (bądź Jachul) nazwisko znalazłem tylko w nawiązaniu do nazwiska Kubotz.

_________________
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.665160 sekund(y)