Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
adam.goszczykOffline
9 Temat postu: Pracownicy leśni zabici w 1939 (Leszyce) - goszczyk.pl  PostWysłany: 24-07-2019 - 22:58
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2019
Posty: 46

Status: Offline
Witam,
w swoich poszukiwaniach genealogicznych dotarłem do momentu w którym dwóch Pradziadków od strony mamy (Stanisław Trzebiński vel Trzybiński z trzema synami oraz Leon Polcyn z synem) wspomniani są na tablicy pamiątkowej i pomniku w Leszycach w Nadleśnictwie Solec Kujawski jako zamordowani pracownicy lasów państwowych.

Niestety nie posiadam daty urodzin obu pradziadków, jak mogę uzyskać dane o nich jeżeli już wiem, że:
1. Polcyn Leon został zamordowany w pobliżu Nowej Wsi Wielkiej w dniu 5.10.1939 roku przez Selbstschutz
2. Stanisław Trzebiński/Trzybiński - zamordowany 11.11.1939 r.
synowie Stanisława:
- Feliks (24 lat)- zamordowany w obozie w nieustalonych okolicznościach w X 1939 (żołnierz września 39)
-Kacper (26 lat)- zamordowany w obozie w Dachau w X 1939 (żołnierz września 39)
- Marcin (20 lat) - zamordowany w lesie w 25.10.1939
Przeżył tylko mój Dziadek Stefan Trzybiński, ale zmarł w 1977 i niczego się już nie dowiem.W czasie wojny spędził lata we Francji po ucieczce znad kopanego samodzielnie dla siebie grobu w lesie gdzie miał być rozstrzelany.

Szukałem w CAW czy jest coś w kwestii września 1939- brak informacji. Szukałem w liście z Dachau- brak. Dane które posiadam są z okolicznościowej broszury Nadleśnictwa i więcej danych nie znalazłem.

Może ktoś coś wie, podpowie gdzie szukać.

pozdrawiam
Adam Goszczyk


Ostatnio zmieniony przez adam.goszczyk dnia 29-01-2020 - 09:22, w całości zmieniany 3 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kowalska_WandaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-07-2019 - 23:32
Sympatyk


Dołączył: 03-09-2018
Posty: 10

Status: Offline
Dzień dobry Panu
RDLP w Toruniu wydaje biuletyn i min. w nr 4 z 2008 . Jest relacja z odsłonięcia tablicy w Leszycach. Autor nadal tam pracuje. Może warto się z nim skontaktować. Lasy w ostatnich czasach sporo publikują. Wydawnictwa są adresowane do wąskiego grona odbiorców i nie pojawiają się w sprzedaży. Zwróciłabym się też do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Mają ciekawe zbiory. Warto też zapytać w lokalnym muzeum. często pracują tam pasjonaci. Jeśli chodzi o daty urodzenia, to jednak metryki są źródłem. czy wie Pan, gdzie urodził się dziadek? Może tam warto zacząć szukać? W aktach zgonu czy małżeństwa musi być podana miejscowość. |w sprawie KL Dachau proszę o wiadomość na prv. Łączę pozdrowienia - Elżbieta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pobłocka_ElżbietaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-07-2019 - 12:09
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2009
Posty: 3299

Status: Offline
Adamie ,
Str.30/31 tablica pamiatkowa w Leszycach
wspomnienia o rodzinie m.inn.Trzebińskich z osady w Dębince zamieszkałych
http://www.torun.lasy.gov.pl/documents/ ... a5282c2df5

Biuletyn 2005r.

1939rok:
14. Polcyn Leon, lat 61(ur.1878), robotnik leśny w Nadl. Leszyce,
15. Polcyn Leon, lat 25(1914), syn Leona, robotnik leśny w Nadl. Leszyce
18. Trzebiński Feliks, lat 24, robotnik lesny w Nadl. Leszyce,
19. Trzebiński Kasper, lat 26, robotnik leśny w Nadl. Leszyce,
20. Trzebiński Marcin, lat 20, robotnik leśny w Nadl. Leszyce,
21. Trzebiński Stanisław, lat 46(ur.1893), robotnik leśny w Nadl. Leszyce,
http://www.pila.lasy.gov.pl/c/document_ ... pId=426998
str.24

_________________
Pozdrawiam
Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adam.goszczykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-08-2019 - 10:15
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2019
Posty: 46

Status: Offline
Pani Elżbieto i Pani Wando,
dziękuję bardzo za link do biuletynu RDLP w Toruniu. Jestem bardzo wdzięczny!
Wybieram się do Leszyc i materiał ten bardzo mi pomoże w dalszych ustaleniach.

Jeszcze raz dziękuję.

pozdrawiam
Adam Goszczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adam.goszczykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-11-2019 - 15:35
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2019
Posty: 46

Status: Offline
Witam
Krótkie podsumowanie co udało mi się już odnaleźć, ale poszukiwania trwają dalej.
Okazało się że informacje zawarte w biuletynach Lasów Państwowych mają wiele nieścisłości i tak:
- Feliks - żołnierz września 1939 - zginał ostatecznie 19 marca 1941 w Auschwitz
- Kacper - żołnierz września 1939 - aresztowany 10.10.1939 i przewieziony do więzienia w Inowrocławiu, rozstrzelany w Gniewkowie 11.10.1939

Nadal nie wiem jak zginą: syn Leona Polcyna
- tu trudność taka, że jest w 1979 na mogile płyta pamiątkowa z imieniem Leon, a w 2008 już Paweł?

pozdrawiam
Adam Goszczyk

ps. jeżeli ktoś coś wie o okolicznościach śmierci Leona/Pawła Polcyna prośba o kontakt
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.635793 sekund(y)