Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
strykerOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-06-2019 - 11:35
Sympatyk


Dołączył: 22-02-2014
Posty: 149
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Heropolitanska_Izabela napisał:
W zeszłym roku w sierpniu wskutek przygotowanego przeze mnie odwołania od decyzji Oddziału ZUS w Gdańsku nasz Kolega uzyskał dokumenty dot. swojego pradziadka i prababci.


Czy jest szansa na pomoc z Pani strony w sporządzeniu odpowiedniego pisma odwoławczego ?
pozdrawiam
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gakowalskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-07-2019 - 00:42


Dołączył: 17-03-2018
Posty: 8
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Bazując na Waszych doświadczeniach i poradach szczęśliwie odzyskałem z ZUS kilka dokumentów po mojej mamie. Do kontaktu z ZUS użyłem ich internetowej Platformy Usług Elektronicznych. Trzeba było napisać ładny wniosek i załączyć do druku ZUS ZZU. Tutaj treść mojego wniosku jeżeli ktoś chciałby na niej bazować treść swojego:
https://www.grzegorzkowalski.pl/jak-odz ... oby-z-zus/

Bez Was nie wiedziałbym nawet, że tak się da.

Dziękuję!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EmeraldOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-07-2019 - 10:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-11-2018
Posty: 354

Status: Offline
Bardzo dziękuję za przykładowy wniosek! Czegoś takiego potrzebowałam, bo chciałam od razu napisać w miarę dobrze, niż bać się odrzucenia i potem prosić o pomoc w napisaniu odwołania Smile

_________________
Izabela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marzena64Offline
Temat postu:   PostWysłany: 02-07-2019 - 11:12
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2007
Posty: 315

Status: Offline
Również dziękuję za podzielenie się zwycięstwem 😊
Ja pisałam do zakladu pracy mojej zmarłej mamy z prośbą o kopie jej dokumentacji pracowniczej. Raczej niechętne nastawienie sekretariatu i ponowne zaslanianie sie Rodo. Muszę teraz znaleźć odpowiedni paragraf i byc gotowa do walki.
Serdecznie pozdrawiam
Marzena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_RomanowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-07-2019 - 17:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2009
Posty: 766
Skąd: Płock
Status: Offline
Czy ZUS udostępnia oryginały, niektórych przynajmniej dokumentów, czy tylko kopie?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gakowalskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-07-2019 - 23:34


Dołączył: 17-03-2018
Posty: 8
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Marzena64 napisał:
Raczej niechętne nastawienie sekretariatu i ponowne zaslanianie sie Rodo. Muszę teraz znaleźć odpowiedni paragraf i byc gotowa do walki.

Marzena, a możesz napisać jak oni się zasłaniali tym RODO? Właśnie ukończyłem studia podyplomowe z zakresu RODO i chętnie się dowiem jaką gimnastykę prawniczą wykoncypowali.

Piotr_Romanowski napisał:
Czy ZUS udostępnia oryginały, niektórych przynajmniej dokumentów, czy tylko kopie?

W moim przypadku dali kopie kopii, ale dzwonili do mnie i mówili, że po prostu nic lepszego nie mają. Podejrzewam, że inne oddziały i inspektoraty ZUS mogą się mieć inaczej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marzena64Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-07-2019 - 06:55
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2007
Posty: 315

Status: Offline
No więc pani z kadr powiedziała, że archiwa pracownicze nie są wydawane z powodów sentymentalnych= napisałam w podaniu o kopie uzasadniając że potrzebuję je do uzupelnienia mojej genealogii rodzinnej, więc chyba o to jej chodzilo.Drugi powód to Rodo, na moj sprzeciw ze Rodo nie dotyczy osob zmarłych, będzie konsultacja z zakladowym radcą prawnym, ale jestem uprzedzona z gory żeby raczej na pozytywna odpowiedź nie liczyc.
Czy oprócz stwierdzenia w Rodo, że nie dotyczy osób fizycznych, a tymsamym osób zmarłych - jest jeszcze jakieś inne sformułowanie, paragraf na co mogłabym się powołać?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gakowalskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-07-2019 - 08:04


Dołączył: 17-03-2018
Posty: 8
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Marzena64 napisał:
Czy oprócz stwierdzenia w Rodo, że nie dotyczy osób fizycznych, a tymsamym osób zmarłych - jest jeszcze jakieś inne sformułowanie, paragraf na co mogłabym się powołać?

Tak jak napisałaś, RODO nie dotyczy osób zmarłych, co wynika z art. 1 ust. 1-2 i jest wyrażone wprost w motywach 27 i 160, bo dotyczy osób fizycznych a te ślad za orzecznictwem (wyrok Sądu Najwyższego, sygn. III CKN 149/97) muszą być osobami żywymi. Nie za wiele tu można dodać, bo sprawa jest prosta i stąd byłem ciekawy co takiego ZUS sobie wymyślił, aby to skomplikować.

ZUS jest ogólnie skazany na niepowodzenie, ale może wciąż szukać podstaw, aby nie wydać Ci części dokumentów, bo:
1) RODO pozwala na stosowanie innych przepisów regulujących ochronę danych osób zmarłych i tutaj trzeba by sprawdzić, czy takie przepisy są (w co wątpię, ale kto wie?);
2) jeżeli by z dokumentów w ZUS wynikało, że osoba zmarła miała jakieś genetyczne schorzenie, to ZUS może kombinować, że jest to informacja o osobach żyjących, czyli o dzieciach i podlega pod RODO;
3) jeżeli na dokumentach w ZUS będą dane innych osób, to również ZUS może kombinować, "że RODO", aczkolwiek wątpię, aby takie przypadki w ogóle występowały - zależy od typu dokumentu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marzena64Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-07-2019 - 08:29
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2007
Posty: 315

Status: Offline
To nie był ZUS, to zaklad pracy mojej mamy do ktorego napisalam podanie. Ale prawo obowiazuje też w zakladach pracy😊
Dziękuję za podpowiedź.
Czekam na decyzję radcy prawnego tegoż zakladu pracy i jeśli będzie odmowna ( tak jak już z góry założyła kadrowa) to wiem czym sie bronić.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rysiuOffline
Temat postu: Problem z ZUS o dokumety  PostWysłany: 19-07-2019 - 13:35
Sympatyk


Dołączył: 07-07-2006
Posty: 233

Status: Offline
Problem mój polega na tym ,że ZUS nie chce mi udostępnić dokumentów związanych z przejściem na emeryturę mojego Dziadka gdyż był on drugim mężem mojej Babci.Według ZUS-u nie jestem spokrewniony i jestem osobą obcą.Jak w rzeczywistości to wygląda czy ZUS ma rację w tej kwestii ?.Rysiu .
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Problem z ZUS o dokumety  PostWysłany: 19-07-2019 - 19:27
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a to chyba wiesz Ty, czy jesteś (w rzeczywistości) spokrewniony z tym czy innym mężem swojej babci
"drugi" nie rozstrzyga tej kwestii
a co w
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-1265.phtml
przeczytałeś?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marzena64Offline
Temat postu: Problem z ZUS o dokumety  PostWysłany: 29-07-2019 - 18:30
Sympatyk


Dołączył: 21-10-2007
Posty: 315

Status: Offline
Dzisiaj dostałam odpowiedź na prośbę o kopie dokumentacji pracowniczej mojej zmarłej mamy : " dokumentacja nie może być udostępniona z powodu braku podstaw prawnych". Tylko tyle.

Czy są jakieś przepisy po mojej stronie? Pomóżcie!
Pozdrawiam
Marzena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu: Problem z ZUS o dokumety  PostWysłany: 29-07-2019 - 19:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Marzeno,
Nie wiem czego od nich żądałaś i jak napisałaś pismo, ale wygląda na to, że odmówili Ci bezpodstawnie.
Jeżeli chcesz to wyślij mi na priv korespondencję z zakładem pracy tj. Twoje pismo do nich i ich odpowiedź. Bez tego nie mogę sensownie doradzić.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
annarenataOffline
Temat postu: Problem z ZUS o dokumety  PostWysłany: 29-07-2019 - 19:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-02-2016
Posty: 43

Status: Offline
Marzeno, proponuję skorzystać z propozycji Izabeli. Kiedyś mi pomogła a miałam sytuację prawie beznadziejną. Jak nie Izabela to nikt.

pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rysiuOffline
Temat postu: Re: Problem z ZUS o dokumety  PostWysłany: 08-08-2019 - 15:14
Sympatyk


Dołączył: 07-07-2006
Posty: 233

Status: Offline
Jeszcze raz ponawiam moje zapytanie czy Ojczym mojej mamy,który wychowywał ją gdy miała cztery lata jest moim Dziadkiem według obecnego prawa ? ZUS odmówił udostępnienie dokumentacji związanej z emeryturą bo nie jestem spokrewniony. Czy miał takie prawo.Natomiast ja Ojczyma mojej mamy zawsze uważałem za swojego Dziadka.Rysiu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.173967 sekund(y)