Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Maksymilian_RzemińskiOffline
Temat postu: Kłopot z AP  PostWysłany: 26-07-2019 - 15:58
Sympatyk


Dołączył: 18-03-2018
Posty: 139

Status: Offline
Witam,
Jak pisałem w ostatnim poście miałem iść do archiwum. Wysłałem im oświadczenia i formularze, sprawdziłem kiedy otwarte i wszystko OK. Tam napisali tylko, żeby jeszcze jeden wypełnić i ile dokumentów udostępniają jednorazowo. I nic więcej.
Już mam iść do AP i dzwoni ktoś z archiwum. Jak się okazało kobieta i rozmowa przebiega mniej więcej tak:
A: Jaki jest cel Pana wizyty?
M: Genealogiczny. Chcę zrobić zdjęcia akt niedostępnych na internecie.
A: Ale na internecie wszystko jest dostępne! Nic więcej AP nie posiada!
M: To w takim razie jaki jest cel funkcjonowania archiwum?
A: ( cisza)
M: To gdzie znajdę akta jak nie w archiwum ?
A: W parafiach niech Pan szuka!
M: A to przypadkiem akta nie są odsyłane po stu latach do AP?
A: ( znów cisza ) Może tak być. Ja się na prawie kanonicznym.
M: Ale zna się pani na prawie cywilnym w zakresie materiałów archiwalnych, tak ?
A : ( cisza ) Nooo tak.
M: Więc skoro czytelnia jest bezpłatna, to jak mogę wejść, żeby zrobić kwerendę?
A: Musi Pan znaleźć numer jednostki i jej sygnaturę.
M: A to przypadkiem jest tak, że ogólnodostępną sygnaturę posiadają akta już udostępnione online?
A: ( dłuższa cisza ) Do widzenia!

I co teraz zrobić? Raczej sporo czasu zajmie jeżdżenie po parafiach Lubelszczyzny. A tak dodam jeszcze, że najbardziej wysunięta na północ parafia moich przodków to Abramów i Wytyczno k. Włodawy. A na południe to Cześniki i jakby na to patrzeć z innej strony to nawet Łukowa.

Pozdrawiam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zeleznyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-07-2019 - 16:14
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2013
Posty: 414

Status: Offline
Maksiu,

Na pewno znasz sławnego polskiego aktora Wojciecha Pokorę, który odszedł w zeszłym roku. Jego nazwisko niech będzie dla Ciebie drogowskazem w poszukiwaniach genealogicznych. A poza tym czasem warto pamiętać, że "pokorne cielę dwie matki ssie" - to chyba lepsze niż "patrzeć jak cielę na malowane wrota".

Powodzenia

Pozdrawiam

Janek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Greg40
Temat postu:   PostWysłany: 26-07-2019 - 19:27
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2008
Posty: 172

Wygląda na to, że wniosek był wypełniony niekompletnie, a na podstawie wpisanych parafii osoba prowadząca rozmowę mogła stwierdzić, że wszystko co AP posiada jest udostępnione on-line.
Cały sposób prowadzenia rozmowy (o ile została przedstawiona 1:1 - tu mam spore wątpliwości) przez M jest mało logiczny, więc się nie dziwię odpowiedziom A. Wszystkie jednostki opracowane, skatalogowane i wprowadzone do systemu mają "ogólnodostępne" sygnatury, również księgi metrykalne, które nie są dostępne on line.

I co teraz zrobić? - jeżeli zadasz sobie trud spisania sygnatur, które Cię interesują, możesz je zamówić e-mailem lub telefonicznie, umówić się na wizytę i pojechać do AP. Nikt za Ciebie tego nie zrobi.

_________________
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
henryk22Offline
Temat postu:   PostWysłany: 26-07-2019 - 19:40
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2017
Posty: 235

Status: Offline
Wydaje mi się, że chodzi o AP Lublin. Byłem tam 2 razy i nie było większych problemów. Jak się zamówienie wypełni poprawnie i wpisze sygnatury (a są w internecie), to akta są udostępniane. Jedyny kłopot to, że czasem trzeba długo czekać, bo latem obsługa jest niemrawa.

Henryk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-07-2019 - 08:17
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31707
Skąd: Warszawa
Status: Offline
nie rozumiem za wiele
któreś z archiwum udostępniło cały swój zasób (w postaci kopii) na szukaju?

jakieś przekłamanie gdzieś, albo niezrozumienie
więc domyślając się o co mogło chodzić - pracownik archiwum uprzedził, że należy podać sygnaturę jednostki (domyślnie - tej, której kopii w szukaju nie ma)
i dalej - zakładając, że pytanie nieretoryczne
co robić?
skorzystać z zasobu w pracowni naukowej wykorzystując pomoce i narzędzia archiwalne i pomoc pracowników obsługi pn

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-07-2019 - 09:14
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
Maksymilianie blednie myslisz po 100 latach parafie nie maja obowiazku wysylania do AP. Sa archiwa diecezjalne i tam (w zaleznosci od woli proboszcza) trafiaja ksiegi z parafii. Jesli AP twierdzi ze wszystkie ksiegi ma juz on line musisz przejrzec dokladnie te swoje rewersy byc moze te ksiegi sa dostepne on line.
Archiwum udostepnia w Szukaju wszystkie swoje zasoby i podaje ich sygnatury ale nie wszystkie te zasoby maja skany. Korzystalam wielokroc z roznych archiwów wypelnione rewersy wysylalam mailem a oni przygotowywali mi ksiegi i jak przyjezdzalam na drugi dzien te ksiegi byly dostepne.
To co poruszyles to 2 zagadnienia w Szukaju sa wymienione dokumenty z sygnaturami mysle ze wszystkie jakie archiwum moze udostepniac to jakby katalog a czesc z tych dokumentow (to nie tylko ksiegi z aktami) ma skany z zawartoscia. To nie jest tak ze sygnatury maja tylko ksiegi dostepne on-line maja ja WSZYSTKIE ZASOBY ktore archiwum moze udostepniac.

Podstawa do udanej wizytya AP jest dobrze przygotowanie sie czyli dobrze wypelnony rewres. Co do jezdzenia po parafiach to malo efektywne ksiedz NIE MA obowiazku udostepniania ksieg powie ze nie ma czasu aby Cie pilnowac i nic nie zrobisz.

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp


Ostatnio zmieniony przez marzanna62 dnia 27-07-2019 - 09:18, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-07-2019 - 09:16
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31707
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ale wiesz, że AP to Archiwum Państwowe?
a rewers to można na miejscu (czasami/często tylko na miejscu) wypełnić? bo w szwa NIE MA pełnej informacji o zasobie na poziomie jednostki?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.527819 sekund(y)