Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

Genealodzy.PL

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Pamiętaj

Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty 09:44 wtorek, 17 września 2019

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
SanwojOffline
Temat postu: Przenoszenie grobu poległych żołnierzy  PostWysłany: 24-07-2019 - 16:17
Sympatyk

Status: Offline
Witam, zastanawiam się czy jest możliwość przeniesienia grobu poleglego żołnierza w 1944r., który jest pochowany w miejscowości Piatka (obwód zytomierski, Ukraina). Czy wgl ma osobny grob czy raczej mogiła zbiorowa? Może ktoś z Państwa ma doświadczenie w takich sprawach.
Pozdrawiam, Sandra

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcin_kowalOffline
Temat postu: Przenoszenie grobu poległych żołnierzy  PostWysłany: 24-07-2019 - 18:51
Członek PTG

Trezba zacząc od wizji lokalnej. Ustalić czy jest to pojedynczy grób czy mogiła zbiorowa. Czy jest dokumentacja związana z pochówkiem, czy nie trezba będzie prowadzić prac archeo. Skomplikowany temat, wiele zmiennych.
ALe jesli jest to pojedyncza mogiła, opisana to zwykła procedura ekshumacyjna wg prawa ukraińskiego i transport zwłok do Polski wg prawa wlasciwych przepisów..

Teren: Podole, Wołyń, Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Grębów

magda_lenaOffline
Temat postu: Przenoszenie grobu poległych żołnierzy  PostWysłany: 24-07-2019 - 23:04
Zasłużony
Sympatyk

Sandro, pozwolę sobie uściślić wypowiedź Marcina.

1. Zacznij od ustalenia czy grób w ogóle istnieje, bo z tym na Ukrainie może być różnie (z doświadczeń własnych).

Nie mam pojęcia jak wygląda tam procedura ekshumacyjna.
Mogę się wypowiedzieć nt. Polski gdyż w tym roku takiej ekshumacji dokonywała moja bardzo bliska znajoma.

2. Kiedy ustalisz, że grób istnieje, udaj się do biura pogrzebowego (w Polsce, na miejscu) i na pewno Cię pokierują.
Ekshumacja u mojej znajomej polegała na wyjęciu szczątków z grobu, skremowaniu w najbliższej spalarni, przewiezieniu do miejsca docelowego i złożenia do wskazanego grobu.
W Polsce kremacji ekshumowanych szczątków (i kupy papierków w Sanepidzie) wymagają przepisy.
Jest to ogarnięcia ale trwa.
Na Ukrainie pewnie musiałabyś mieć zgody tamtejszych urzędów.

No i koszty, niestety.
Ta pani płaciła około 5 tys (o ile dobrze pamiętam, skłamać nie chcę) za wydobycie + kremację + przewiezienie na odległość około 150 km.
Tu wchodziłby w grę transport z zagranicy.

No i pamiętaj o jednym, podejrzewam, że tak samo w Polsce, jak i na Ukrainie: ekshumacji dokonuje się tylko w okresie wrzesień - marzec.

Tak, że przemyśl, czy warto. Czy nie lepiej zrobić symboliczną tabliczkę na jakimś istniejącym grobie rodzinnym ...

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat