Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
SzczepanskyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-05-2019 - 00:25
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2019
Posty: 89
Skąd: Śląsk
Status: Offline
Witam, mam taką zagwózdkę.
Otóż kiedyś w skrzynce od pradziadka znalazłem to zdjęcie, na jego odwrocie pisze
"Kochanemu braciszkowi ofiaruję podobiznę swoją, męża, rodziców i siostry
z bratem".
Pradziadek trzymał tam tylko i wyłącznie zdjęcia rodzinne, które prawie wszystkie zostały rozszyfrowane. Więc wywnioskowałem, że chodzi o jego jedną z pięciu sióstr.
Najgorsze jest to, że nie ma podanej daty, a nie wiem od kogo rodziców chodzi czy "ich" rodziców czy pana młodego.
Nie wiem czy w takim razie zdjęcie ukazuje rodziców pradziadka.
Jedyne co wiem to że ojciec pradziadka zmarł około 1936 r.
z matką nie wiadomo co się stało.

Więc zdjęcie musiałoby być zrobione przed tym rokiem, jeśli to rodzina pradziadka
Czy jest to w ogóle możliwe, Czy da się to stwierdzić po tych ubiorach?
Zdjęcie ewidentnie od fotografa

 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-05-2019 - 07:33
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Trudno powiedzieć.
Mnie się kojarzy z moim dzieciństwem, czyli okolice lat pięćdziesiątych XX wieku. No, może ewentualnie późne lata czterdzieste. Chyba NIE przedwojenne!

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szymański_WojciechOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-05-2019 - 12:20
Sympatyk


Dołączył: 04-05-2010
Posty: 336

Status: Offline
Szczepansky napisał:
Witam, mam taką zagwózdkę.
Otóż kiedyś w skrzynce od pradziadka znalazłem to zdjęcie, na jego odwrocie pisze
"Kochanemu braciszkowi ofiaruję podobiznę swoją, męża, rodziców i siostry
z bratem".
Pradziadek trzymał tam tylko i wyłącznie zdjęcia rodzinne, które prawie wszystkie zostały rozszyfrowane. Więc wywnioskowałem, że chodzi o jego jedną z pięciu sióstr.
Najgorsze jest to, że nie ma podanej daty, a nie wiem od kogo rodziców chodzi czy "ich" rodziców czy pana młodego.
Nie wiem czy w takim razie zdjęcie ukazuje rodziców pradziadka.
Jedyne co wiem to że ojciec pradziadka zmarł około 1936 r.
z matką nie wiadomo co się stało.

Więc zdjęcie musiałoby być zrobione przed tym rokiem, jeśli to rodzina pradziadka
Czy jest to w ogóle możliwe, Czy da się to stwierdzić po tych ubiorach?
Zdjęcie ewidentnie od fotografa



Analiza twarzy skłania mnie do przypuszczenia, że Nowożeniec jest w otoczeniu biologicznych rodziców ( choć kobieta może być macochą?) i swego młodszego rodzeństwa (przyrodniego?).

Powodzenia w dochodzeniu do prawdy!

Wojciech Sz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
saga012Offline
Temat postu:   PostWysłany: 24-05-2019 - 14:44


Dołączył: 25-09-2013
Posty: 6

Status: Offline
Patrzę na to zdjęcie to ojciec panny młodej z młodszą córką ,oraz matka młodego z młodszym synem .Fotografia to lata powojenne, podobne kwiaty przy welonie ma jedna z moich krewnych na zdjęciu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SzczepanskyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-05-2019 - 17:28
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2019
Posty: 89
Skąd: Śląsk
Status: Offline
Bardzo dziękuję z odpowiedzi.
No właśnie. Zdjęcie wydaje się być zrobione w okolicach lat 50.
A jeśli faktycznie było zrobione po wojnie, to nie może być to siostra pradziadka, ani nikt z rodziny?

Jeśli byłoby to rodzeństwo i rodzice pana młodego, myślę że pani nie pisałaby " podobizna rodziców i siostry z bratem" tylko właśnie - jego rodzeństwo.

Wszystko byłoby idealnie gdyby zdjęcie zrobione było około 1934 r. , a jak każdy wspomina nie bardzo to pasuje.
Pradziadek miał 2 braci (jeden ur. 1920, a drugi w 1926) i 5 sióstr.
Nie wiem do kogo mogło być kierowane przesłanie "Kochanemu braciszkowi".
Pradziadek miał tylko jedną córkę - moją babcię. Więc też odpada

Tutaj zrobiłem takie porównania twarzy...



Jeszcze brałem możliwość, że jeden z tych rodziców przedstawionych na zdjęciu to brat albo siostra od pradziadka, ale też mi to nie pasuje...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szymański_WojciechOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-05-2019 - 12:43
Sympatyk


Dołączył: 04-05-2010
Posty: 336

Status: Offline
saga012 napisał:
Patrzę na to zdjęcie to ojciec panny młodej z młodszą córką ,oraz matka młodego z młodszym synem .Fotografia to lata powojenne, podobne kwiaty przy welonie ma jedna z moich krewnych na zdjęciu.


Zgoda, choć nie do końca, bo (zgodnie z cytowanym podpisem) ta pani z prawej to matka Panny Młodej. Czyli - brak tu rodziny Pana Młodego. Dlaczego? Przyczyny mogą być różne...

Powodzenia!

Wojciech Szymański
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EmeraldOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-05-2019 - 15:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-11-2018
Posty: 354

Status: Offline
A nie używało się w Waszej rodzinie określenia "brat cioteczny"? Moja babcia - jedynaczka - też ma od siostrzeńca prababci zdjęcie ślubne z dedykacją "dla kochanej siostry - Zdzich z Olą". To by ucięło wszelkie sprzeczności, bo jak najbardziej mogliby to być jej rodzice (nie wspólni) i jej rodzeństwo.

_________________
Izabela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KK1990Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-07-2019 - 11:42
Sympatyk


Dołączył: 17-12-2014
Posty: 57

Status: Offline
Mógłby ktoś pomóc w datowaniu tego zdjęcia?
Jest to jedno z najstarszych zdjęć w mojej rodzinie, problem w tym, że nikt nie wie, kogo ono dokładnie przedstawia. Nie mogli nikogo rozpoznać ani moja babcia, ani nieżyjący już siostra i brat mojej prababci (urodzeni w 1924 i 1929), mimo że siostra była pewna, że to zdjęcie jej rodziny, zaś brat uznał dwie osoby za bardzo podobne do innych krewnych.
Ostatnio po szerszych badaniach genealogicznych ustaliłem, że zdjęcie prawdopodobnie pochodzi z początku lat 10. XX wieku i zawiera mojego praprapradziadka (zm. w 1913 w wieku 64 lat) w lewym dolnym rogu oraz jego drugą żonę po prawej (ur. w 1876, miałaby ok. 35 lat) i bliżej nieokreślone dzieci powyżej (ok. 25-30 lat), spośród łącznej liczby 10 dzieci (owego praprapradziadka z dwiema żonami), jednak to tylko przypuszczenia i mam lekkie wątpliwości, czy zdjęcie może być takie stare.
https://ifotos.pl/z/qsexrqp

Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mszatiloOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-07-2019 - 12:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2016
Posty: 268

Status: Offline
Nie jestem specjalistą, ale o ile mi wiadomo przed I Wojną Światową nie noszono sukienek z krótkimi rękawami. Sądząc po zdjęciach w sieci i w moich zbiorach, to najwcześniej okres międzywojenny.

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-07-2019 - 12:57
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Też mi się wydaje , że to raczej późne lata trzydzieste albo czterdzieste.
Nawet bym sie nie zdziwiła gdyby sie okazało, że to zdjęcie powojenne.
Krótkie rękawy, kształt kołnierzyków u koszul i krawat u starszego pana sugerują, że to raczej lata 1935-55.
Krawata młodszego z panów nie widzę.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.


Ostatnio zmieniony przez Małgorzata_Kulwieć dnia 19-07-2019 - 14:22, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KK1990Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-07-2019 - 14:00
Sympatyk


Dołączył: 17-12-2014
Posty: 57

Status: Offline
Dziękuję za informacje. Mimo wszystko trochę dziwne, że jeśli zdjęcie jest młodsze, to ww. osoby nie były w stanie nikogo na nim rozpoznać. Próbowałem też dopasować inne postaci z młodszego okresu, ale już nie bardzo kogo było podstawić, a młodsze osoby byłyby bez problemu przez nich rozpoznane.
Jest też możliwość, że to zdjęcie w ogóle nie przedstawia naszej rodziny i znalazło się u nas przypadkowo (od jakichś sąsiadów, znajomych?).

Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-07-2019 - 14:35
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Może to zdjęcie jakiejś dalszej rodziny, ciotek, wujków?

Pooglądałam sobie zdjęcia mojej rodziny z początku XX wieku i na pewno nie jest to zdjęcie z lat do 1930. Nawet mam watpliwości co do lat trzydziestych.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mszatiloOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-07-2019 - 14:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2016
Posty: 268

Status: Offline
Też rozważałem lata powojenne Smile Jedno wydaje się pewne - nie był to początek XX wieku. Takie zdjęcia to istny koszmar. Sam też mam fotografię, którą wziąłem za zdjęcie prapradziadka z rodziną, ale nawet pobieżna analiza mody wykazała, że to lata 20-te.

Domyślam się, że na odwrocie fotografii nic nie ma?

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KK1990Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-07-2019 - 15:28
Sympatyk


Dołączył: 17-12-2014
Posty: 57

Status: Offline
Nie mam w tej chwili zdjęcia przy sobie, ale z tyłu był wydruk typowy dla pocztówki (kilka linijek z miejscem na adres), nie było napisu w żadnym języku.

Dalszą rodzinę też brałem pod uwagę, lecz nie ma kogo dopasować. Kolejną możliwą osobą jest jeden z młodszych braci prapradziadka (ur. ok. 1880), jego żona i dzieci, ale to już datowałoby zdjęcia na lata 40-50, a to już zdecydowanie za późno, gdyż ww. osoby (przynajmniej ci młodsi) byliby rozpoznani przez moją babcię (ur. 1941).

Sepia na zdjęciu (porównując ze zdjęciami z mojej kolekcji) wskazuje na lata najpóźniej 20.

Być może wrzucę to na grupę poświęconą mojemu powiatowemu miastu, może jakaś inna rodzina się na tym zdjęciu rozpozna?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
NikosK08Offline
Temat postu:   PostWysłany: 28-08-2019 - 16:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-01-2018
Posty: 213

Status: Offline
itam
Będę wdzięczny za pomoc w oszacowaniu, kiedy mogły powstać te zdjęcia.
1.Troje dzieci
https://www.myheritage.pl/FP/fullSizePh ... side=front
2.Czworo dzieci
https://www.myheritage.pl/FP/fullSizePh ... side=front
3.Kobieta
https://www.myheritage.pl/FP/fullSizePh ... side=front
4.I znowu jakieś dziecko
https://www.myheritage.pl/FP/fullSizePh ... side=front
Z góry dziękuję
I pozdrawiam Smile
-------
Nikos


Ostatnio zmieniony przez NikosK08 dnia 12-10-2019 - 16:04, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.807394 sekund(y)