Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
loreiiOffline
Temat postu: Re: Fotografia pradziadka  PostWysłany: 05-06-2016 - 17:43
Sympatyk


Dołączył: 26-07-2015
Posty: 295

Status: Offline
zipox napisał:
Witam,
Czy istnieje jakakolwiek możliwość otrzymania kenkarty mojego pradziadka, zmarłego w 1944? Był on mieszkającym na wsi rolnikiem. Więc czy jeżeli napiszę wniosek do archiwum o wydanie mi takiej kenkarty to czy jest możliwe że oni mi to przyślą? Z pewnego dokumentu dowiedziałem się też, że w 1927 jako dowodu tożsamości użył książeczki wojskowej - archiwum posiada tego rodzaju dokumenty? Druga sprawa, to czy rolnicy ze wsi z XIX wieku mieli swoje własne fotografie? Jeśli tak, to w czym i jak je zdobyć? Z góry dziękuję za pomoc Very Happy


Poszukaj koperty dowodowej pradziadka.Książeczki wojskowej zapewne tam nie będzie ale na kenkarte można liczyć z dużym powodzeniem.

_________________
Monika

Smoter - Limanowa,Skrzydlna,Piekiełko Bilik - Kraków,Rzeszów,Sanok,Lwów,Jarosław Znamirowscy - Przemyśl,Chełm,Głuszyca Jarzemiszewscy - Przemyśl Idler - Sanok Derdzińscy - Kraków, Hladek - Lwów Paździor - Kraków,Warszawa Biesiadeccy - Rzeszów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zipoxOffline
Temat postu: Re: Fotografia pradziadka  PostWysłany: 05-07-2016 - 01:02


Dołączył: 14-05-2016
Posty: 5

Status: Offline
loreii napisał:
zipox napisał:
Witam,
Czy istnieje jakakolwiek możliwość otrzymania kenkarty mojego pradziadka, zmarłego w 1944? Był on mieszkającym na wsi rolnikiem. Więc czy jeżeli napiszę wniosek do archiwum o wydanie mi takiej kenkarty to czy jest możliwe że oni mi to przyślą? Z pewnego dokumentu dowiedziałem się też, że w 1927 jako dowodu tożsamości użył książeczki wojskowej - archiwum posiada tego rodzaju dokumenty? Druga sprawa, to czy rolnicy ze wsi z XIX wieku mieli swoje własne fotografie? Jeśli tak, to w czym i jak je zdobyć? Z góry dziękuję za pomoc Very Happy


Poszukaj koperty dowodowej pradziadka.Książeczki wojskowej zapewne tam nie będzie ale na kenkarte można liczyć z dużym powodzeniem.



Dziękuję za pomoc Smile Mam jednak jeszcze jedno pytanie - czy można zdobyć również kopertę dowodową osoby, która zmarła w 1919 roku?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marynicz_Marcin
Temat postu: Re: Fotografia pradziadka  PostWysłany: 05-07-2016 - 10:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2009
Posty: 2308
Skąd: Międzyrzecz
zipox napisał:

Dziękuję za pomoc Smile Mam jednak jeszcze jedno pytanie - czy można zdobyć również kopertę dowodową osoby, która zmarła w 1919 roku?


Koperty / teczki dowodowe zaczęto tworzyć początkiem lat 50. XX wieku.

_________________
Pozdrawiam,
Marcin Marynicz

Zapraszam na mojego bloga genealogicznego :
http://przodkowieztamtychlat.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Konrad_KonradOffline
Temat postu: Re: Fotografia pradziadka  PostWysłany: 11-07-2016 - 21:14
Sympatyk


Dołączył: 10-09-2015
Posty: 120

Status: Offline
Witam,

Moja prababcia zmarła w 1948/49 roku w podkrakowskiej wsi. Miała niespełna 50 lat, gdy zmarła. Osierociła czwórkę dzieci: w tym najmłodsze miało osiem lat...

Moje pytanie: Czy jest szansa na odnalezienie jej jedynego zdjęcia w teczkach dowodowych? A także jako osoba schorowana przebyła kilka operacji w krakowskich szpitalach, czy tam też mogły zachować się dokumenty dotyczące pobytu jej w tamtych szpitalach?

Pozdrawiam,
Konrad

_________________
Pozdrawiam Konrad

Szukam i posiadam informacje o: Cader, Król, Pączek, Gąsiorek, Piechota, Tumidalski.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
loreiiOffline
Temat postu: Re: Fotografia pradziadka  PostWysłany: 11-07-2016 - 22:40
Sympatyk


Dołączył: 26-07-2015
Posty: 295

Status: Offline
Konrad_Konrad napisał:
Witam,

Moja prababcia zmarła w 1948/49 roku w podkrakowskiej wsi. Miała niespełna 50 lat, gdy zmarła. Osierociła czwórkę dzieci: w tym najmłodsze miało osiem lat...

Moje pytanie: Czy jest szansa na odnalezienie jej jedynego zdjęcia w teczkach dowodowych? A także jako osoba schorowana przebyła kilka operacji w krakowskich szpitalach, czy tam też mogły zachować się dokumenty dotyczące pobytu jej w tamtych szpitalach?

Pozdrawiam,
Konrad


Możesz spróbować poszukać teczki ale generalnie bym się nie nastawiała na sukces...
Teczki zaczęto tworzyć gdzieś dopiero od lat 50.
Dokumentów szpitalnych tam napewno nie będzie ale możesz ich szukać w oddziałach AP(dobrze byłoby znać nazwe szpitala i mniej więcej okresy kiedy w nich przebywała).

_________________
Monika

Smoter - Limanowa,Skrzydlna,Piekiełko Bilik - Kraków,Rzeszów,Sanok,Lwów,Jarosław Znamirowscy - Przemyśl,Chełm,Głuszyca Jarzemiszewscy - Przemyśl Idler - Sanok Derdzińscy - Kraków, Hladek - Lwów Paździor - Kraków,Warszawa Biesiadeccy - Rzeszów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Konrad_KonradOffline
Temat postu: Re: Fotografia pradziadka  PostWysłany: 13-07-2016 - 00:14
Sympatyk


Dołączył: 10-09-2015
Posty: 120

Status: Offline
Witam,

Dzięki loreii za odpowiedź Smile
Dzwoniłem dziś do gminy, w której powinny być przechowywane teczki mojej rodziny. Niestety nie odniosłem dobrego wrażenia po przebytej rozmowie. Pani udzielająca informacji powiedziała, że raczej nie posiadają aż tak starych teczek dowodowych. Odniosłem wrażenie, iż nie wiedza o zawartości tychże teczek jest bardzo wysoka. Jak na razie pani była zajęta i wyjeżdża na urlop. W sierpniu już udam się na miejsce (w gminie)... Zapowiada się jak zwykle ciekawie Very Happy

Pozdrawiam,
Konrad

_________________
Pozdrawiam Konrad

Szukam i posiadam informacje o: Cader, Król, Pączek, Gąsiorek, Piechota, Tumidalski.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarkusOffline
Temat postu: Re: Fotografia pradziadka  PostWysłany: 01-06-2019 - 23:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-04-2010
Posty: 109

Status: Offline
A ja nawiążę jeszcze do jednego z pierwszych postów, dotyczących obowiązku paszportowego wprowadzonego przez okupacyjne władze niemieckie w czasie IWŚ. Ciekawe informacje na ten temat (a także realiów okupacji niemieckiej w ogóle - meldunki, regulacje dotyczące podróżowania itp.) znajdują się w "Adressbuch fur Industrie, Handel und Landwirtschaft" ("Księga adresowa dla przemysłu, handlu i rolnictwa") z 1917 roku. Zgodnie z rozporządzeniem z września 1915, wymóg posiadania paszportu ze zdjęciem dotyczył wszystkich osób od 15 lat. Dzieci poniżej tego wieku mogły mieć dokument bez zdjęć.

Instytucjami, które miały te paszporty wystawiać, były "urząd centralny paszportowy w Warszawie", naczelnicy powiatów i "prezydenci policji" oraz inne upoważnione władze.

Stąd wynika, że warto szukać dokumentów ze zdjęciami od rocznika 1900 - tam zdjęcia powinny być. Pytanie tylko, w jakim stopniu obowiązek ten był realizowany i jaki jest stan zachowania archiwaliów.

Pozdrawiam,
Markus

_________________
Szukam aktu urodzenia Augustyna Cichockiego, syna Jana i Brygidy - ur ok. 1757 - 1763 (najbardziej prawdopodobne: 1762/1763) w ??? oraz aktu małżeństwa Augustyna Cichockiego z ??? - przed 1802 rokiem, a także innych ASC dotyczących Augustyna Cichockiego.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SanwojOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2019 - 09:40
Sympatyk


Dołączył: 04-01-2019
Posty: 90

Status: Offline
Witam, proszę o pomoc. Poszukuję dokumentow/zdjęć pradziadka i prababci, oboje urodzeni w Zalasowej (koło Ryglic) około 1880r. Pradziadek zmarł na Sybirze, prababcia zmarła w 1965r. Ale jej metryki dowodowej nie ma w Archiwum w Milanówku. Pradziadek był rolnikiem, po I wojnie bądź w trakcie wyjechali do Tarnopola. Podobno w dniu wywozki na Sybir mieli wyjechać do Ameryki. I moje pytania są takie :
1. Czy w Urzędzie Gminy mogę szukać dowodów, prawo jazdy, paszportów itd?
2. Czy w szkole będą dokumenty z roku około 1900r.?
3. Czy jest jakieś miejsce gdzie mogę szukać ich zdjęć bądź dokumentow?
Pozdrawiam Sandra
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarkusOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-06-2019 - 17:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-04-2010
Posty: 109

Status: Offline
Witam!

Aż do lat 80 metryczki osób zmarłych były (co do zasady) niszczone, stąd jej brak.

Odnośnie pytania 1 - tak, zdecydowanie. Wyjazd wiązał się z koniecznością wyrobienia paszportu, więc przy założeniu, że był już przygotowany, wniosek (wraz ze zdjęciem) powinien znajdować się w dokumentach gminy. W jakim zespole - tu najlepiej dopytać w odpowiednim terytorialnie archiwum państwowym. W moim wypadku wnioski o dowód osobisty/paszport były w teczkach "kontrola ruchu ludności" i "ewidencja ruchu ludności".

Ad2 - szansa zawsze jest - trzeba spytać. Jak nie tam, to wtedy trzeba sprawdzić archiwa państwowe, może też archiwa kuratoriów (tej ostatniej ścieżki jeszcze nie sprawdzałem). Mnie nie udało się dotrzeć do żadnych dokumentów szkolnych z okresu międzywojennego (na razie).

Ad3 - np. akta pracownicze, akta jakiś zrzeszeń czy związków, akta odznaczeniowe - tutaj dalsze poszukiwania trzeba dostosować do działalności danej osoby.

Co do zdjęć, to warto też pytać w dalszej rodzinie - czasami rodzinne pamiątki znajdują się w miejscach, gdzie się tego można najmniej spodziewać. Sąsiedzi, przyjaciele rodziny - kolejna możliwość.

Pozdrawiam,
Markus

_________________
Szukam aktu urodzenia Augustyna Cichockiego, syna Jana i Brygidy - ur ok. 1757 - 1763 (najbardziej prawdopodobne: 1762/1763) w ??? oraz aktu małżeństwa Augustyna Cichockiego z ??? - przed 1802 rokiem, a także innych ASC dotyczących Augustyna Cichockiego.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gaolcia86Offline
Temat postu:   PostWysłany: 19-06-2019 - 10:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2015
Posty: 241
Skąd: Ciechanów
Status: Offline
Witajcie!

Dziś korzystając z nowej odsłony Szwa - natknęłam się na tę stronkę:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... a/25940522
i są to Akta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego

Może ktoś orientuje się czy AP Mława (Ciechanów i okolice) również posiada takie podania o dowody osobiste? - zależy mi jedynie na zdjęciach przodków.

Pozdrawiam
Ola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MasiaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-06-2019 - 19:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-05-2014
Posty: 130

Status: Offline
Odchodząc trochę od tematu.

Mnie zastanawia jak zazwyczaj są nazywane jednostki w których znajdują się podania o wydanie dowodu osobistego. Czy jest to konkretnie nazwane Wnioski/Podanie o wydanie dow. os. - jak w wyżej podanym przez Olę przykładzie, czy mogą się kryć pod jakąś ogólną nazwą, bo przeglądając gminę, którą się interesuję nic nie znalazłam co konkretnie odnosi się do dowodów osobistych, są tylko ogólnikowe Wnioski i prośby i nie wiem czy iść tym tropem, no z ciekawostek w zespole, który przeglądałam znajduje jest ewidencja wydanych kart rowerowych.
Pozdrawiam
MAsia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mszatiloOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-06-2019 - 20:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2016
Posty: 268

Status: Offline
W moim mieście były pod kategorią: "Ewidencja i kontrola ludności".

Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_MierzejekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-06-2019 - 20:41
Sympatyk


Dołączył: 25-12-2018
Posty: 891

Status: Offline
Witam. Mam pytanie czy zachowały się zdjęcia żołnierzy Rewelskiego Pułku Piechoty?

_________________
TomekM

Pozdrawiam i dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
artur1597Offline
Temat postu: Prośba o pomoc/poszukiwanie zdjęć rodzinnych  PostWysłany: 18-07-2019 - 19:10
Sympatyk


Dołączył: 04-10-2015
Posty: 18

Status: Offline
Drodzy,
Moja prababcia zmarła w 1970 roku. Nie mam jej żadnego zdjęcia, gdzie szukać zdjęć? Legitymacje, dowód osobisty podobno już zniszczony, teczki osobowej nie ma, bo pytałem się i są dopiero od 1975 r. Tak bardzo zależy mi na zdjęciu...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jol_KlaOffline
Temat postu: Prośba o pomoc/poszukiwanie zdjęć rodzinnych  PostWysłany: 18-07-2019 - 19:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-01-2009
Posty: 441

Status: Offline
Może spróbuj popytać w rodzinie bliższej i dalszej
Jola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.317002 sekund(y)