Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
ElzbietakoberOffline
Temat postu: Co oznacza wyraz nykador  PostWysłany: 02-07-2019 - 20:09
Sympatyk


Dołączył: 07-05-2017
Posty: 88

Status: Offline
Dzień dobry.Czy ktoś może wie co oznacza wyraz Nykador?Otrzymałam nformacje na temat mojego pradziadka mieszkającego na Wołyniu że jego ojciec Nykador był ważna osobistością.Czy wyraz Nykador oznacza imię czy może zawód?Dodam że dotyczy to carskiej Rosji.Dziekuje za odpowiedź Elzbieta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ElzbietakoberOffline
Temat postu: Co oznacza wyraz nykador  PostWysłany: 02-07-2019 - 20:09
Sympatyk


Dołączył: 07-05-2017
Posty: 88

Status: Offline
Dzień dobry.Czy ktoś może wie co oznacza wyraz Nykador?Otrzymałam nformacje na temat mojego pradziadka mieszkającego na Wołyniu że jego ojciec Nykador był ważna osobistością.Czy wyraz Nykador oznacza imię czy może zawód?Dodam że dotyczy to carskiej Rosji.Dziekuje za odpowiedź Elzbieta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Co oznacza wyraz nykador  PostWysłany: 02-07-2019 - 21:12
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1567

Status: Offline
Dobry wieczór,

Nikador vel Nykador vel Nikandor, to imię męskie.

Przy okazji, jak zwykle mam prośbę o pomoc w uzupełnieniu lub poskładaniu fragmentu genealogii jednej z wielu rodzin Kosteckich.

Pozdrawiam

Robert


• Metody Kostecki (*01.04.1894 Zarudzie, w powiecie starokonstantynowskim guberni wołyńskiej), syn Nikandra, duchownego, ziemianina; Ukrainiec; oficer armii carskiej; posiadał 2 chutory i 70 ha ziemi, maszyny rolnicze; w 1922 roku pozbawiony praw publicznych; w 1930 roku osadzony w więzieniu na 3 lata; w 1937 roku przebywał w więzieniu w Krasnojarsku; w dniu 06.10.1937 r. został rozstrzelany; zrehabilitowany w dniu 21.09.1989 r.
• Nikander Kostecki, syn Mikołaja, ukończył w 1859 roku Wołyńskie Seminarium Duchowne ukraińskiego kościoła prawosławnego. Seminarium to działało: w latach 1796-1821 w mieście Ostróg; w latach 1821-1836 w mieście Annopol; w latach 1836-1901 w mieście Krzemieniec. Nauka trwała 6 lat, a do Seminarium przyjmowano dzieci w wieku od 7 do 15 lat.
• B. N. Kostecki, urzędnik tytularny, w 1882 roku mieszkaniec powiatu małoarchangielskiego, guberni orłowskiej.
• Nikander Kostecki, syn Mikołaja, prawdopodobnie bratanek marszałka szlachty guberni orłowskiej. W 1866 roku, jako regestrator kolegialny, pracował na stanowisku pomocnika buchaltera w Zarządzie Okręgowym Inżynierii Warszawskiego Okręgu Wojennego. W latach 1874-1884 zajmował stanowisko naczelnika powiatu pińczowskiego, a w latach 1884-1885 był naczelnikiem powiatu kieleckiego. Był żonaty z Marią Ścibor-Sierhiejewicz herbu Ślepowron (†11.10.1931 Radom), pochowaną w dniu 13.10.1931 r. w grobie rodzinnym w Radomiu. Nikander miał synów: Jerzego (*ok.1877) i Tolka [Anatola?], kawalera, oraz nieznaną z imienia córkę. Nikander został zesłany na Syberię, gdzie wyjechał z córką, która tam wyszła za mąż. Jerzy był przed wojną wziętym adwokatem i sędzią. Mieszkał w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 66. Poślubił Helenę Kowalik z Warszawy. Miał z nią syna Tadeusza (*26.05.1905 Biała Podlaska – †30.05.1966 Warszawa), znanego powieściopisarza. Jerzy Kostecki był podobno człowiekiem niezmiernie bogatym. Posiadał między innymi unikatowy zbiór pancerzy husarskich, wraz z rynsztunkiem chorążego z czasów Odsieczy Wiedeńskiej. Zbiór ten uległ zniszczeniu, podczas Powstania Warszawskiego. Zmarł w dniu 24.05.1928 r. w Warszawie.


Ostatnio zmieniony przez Robert_Kostecki dnia 03-07-2019 - 09:15, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kotowska_BeataOffline
Temat postu: Kolonia Aleksandria  PostWysłany: 02-07-2019 - 22:04


Dołączył: 16-11-2017
Posty: 3

Status: Offline
Witam,

mam pytanie:w akcie zgonu jest napisane, że dzieci są rodem z Kolonii Aleksandrya, gdzie mam szukać aktów urodzenia?

Pozdrawiam
Beata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Co oznacza wyraz nykador  PostWysłany: 03-07-2019 - 05:25
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1540

Status: Offline
Elzbietakober napisał:
Dzień dobry.Czy ktoś może wie co oznacza wyraz Nykador?Otrzymałam nformacje na temat mojego pradziadka mieszkającego na Wołyniu że jego ojciec Nykador był ważna osobistością.Czy wyraz Nykador oznacza imię czy może zawód?Dodam że dotyczy to carskiej Rosji.Dziekuje za odpowiedź Elzbieta

Pani Elzbieto,

potwierdzam wpis Pana Roberta Kosteckiego, ze jest to odmiana imienia greckiego.

Nikandros = to nazwisko greckie i imię męskie pochodzenia greckiego, złożone z członów Nike - ("zwycięstwo") i andros - ("mężczyzna");
https://forebears.io/surnames/nikandros

Istnieje kilku świętych o imieniu Nikandros oraz kilka wschodnich imion i nazwisk pochodnych od tego imienia.

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
K_ChrząstowskiOffline
Temat postu: Co oznacza wyraz nykador  PostWysłany: 03-07-2019 - 08:45
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2018
Posty: 59
Skąd: Zabrze
Status: Offline
Nykador czy Nykanor, Nikanor?
Być może jest błąd pisowni...
Troszkę pogrzebałem w czeluściach internetu różne formy występują aczkolwiek na pewno jest to imię.
Jedne źródła podają, że to imię pochodzenia rosyjskiego inne, że greckiego.
Wołyń to Ukraina więc pisownia ukraińska to Nykanor.

Pozdrawiam
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ElzbietakoberOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-07-2019 - 10:21
Sympatyk


Dołączył: 07-05-2017
Posty: 88

Status: Offline
Dziękuję Krzysztofie za odpowiedź.Slyszalam że Nykador /może złe napisane jak piszesz/oznacza po ukrainsku gubernator.Czy to możliwe?Pozdrawiam Elzbieta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-07-2019 - 12:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2236
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
najlepiej pokazać dokument w którym występuję to słowo (na forum jest wątek jak to zrobić) ukraińskiego nie znam, wątpię, żeby w czasach carskiej Rosji pisano na Wołyniu po ukraińsku.
Spotykałam w metrykach lub aktach sądowych określenie gubernator zamiennie z administratorem, czyli był to zarządca majątku, folwarku, itp (mój przodek był określony w 1760r tym wyrazem i był zarządcą miasta Korzec na Wołyniu)
pozdrawiam
BasiaS

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ElzbietakoberOffline
Temat postu: Co oznacza wyraz nykanor  PostWysłany: 03-07-2019 - 14:10
Sympatyk


Dołączył: 07-05-2017
Posty: 88

Status: Offline
Dziękuję Basiu za podpowiedź.Nie mam żadnych dokumentów dot.mojego pradziadka ,ale dostałam info od rodziny z Ukrainy że pradziadek Nykador a przecież nazywał się Andrzej Szymko z Radomyśla na Wołyniu.Rodzina twierdzi że to oznacza gubernatorów stawiam Elzbieta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Co oznacza wyraz nykanor  PostWysłany: 03-07-2019 - 15:13
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1567

Status: Offline
https://translate.google.pl/?hl=pl#view ... gubernator
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.682372 sekund(y)